Montecristo Linea 1935 Dumas

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Haris
Δημοσιεύσεις: 291
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 7:57 am

Montecristo Linea 1935 Dumas

Δημοσίευση από Haris »

Dumas (49 x 130)

Μεσα σε λιγοτερες απο 20 μερες φτανει ολοκληρώνω καπνιστικα και το τριτο πουρο της νεας σειρας των Μοντε. Το Dumas λοιπον μας ερχετε σε ενα προτοτυπο φορματ με διαμετρο διπλοκωρονου με μηκος ομως αρκετά μικρότερο,με βιτολα Prominente Corto.

Με το μεσαίο maltes αρχισα, συνέχισα με το μεγαλόπρεπες Leyenda και κλεινω με το μικροτερο της οικογένειας το dumas, λογικα το όνομα ερχετε ως φορος τιμής στον συγγραφέα του βιβλιου του κομη Μοντεκριστο :? :!: και το οποιο ειναι απο τις εκπληξεις κατα την γνώμη μου που βγανει με δακτυλίδι μικροτερο του ροπουστο. Γενικα το μεγεθος του ειναι μια όμορφη εξαίρεση στα χοντρα και μακριά που ολο και πληθαίνουν. Αν και στις χερακλες μου μου αρέσει να κρατάω πουρα κατω απο 44 δακτυλίδι, το συγκεκριμένο μιας και ειναι new coming... Μου πάει!!! :mrgreen:

Αυτή την φορα ειχα επιλογη οχι μονο πουρου,αλλα και κουτας... Γυρναω απο κατω,το ενα κουτι ΕΝΕ18 το αλλο DIC17... Αρχικα πήρα το κουτι του Δεκεμβριου και το άνοιξα, μυρισα
ζουλιξα και μετα ανοιξα το κουτι με τα λάδια!!! :lol:
Ενα γεματο κουτι με 20 πουρακλους που εσταζαν λάδι... Πηρα το κουτι στο υψος των ματιων μου, το ευθυγράμμισΑ με το φως και κυλιολεκτικα γυάλιζαν!!! Το άρωμα με τρελανε, απο εκει καταλαβεις ότι στα χέρια μου δεν βρίσκεται ένα απλό πουρο, αλλά κάτι άλλο, εντελώς διαφορετικό στα οριο ισως μια λιμιταδας. Μαλακο τοσο οσο για να γουσταρω. :roll:

Διαλεγω προσεκτικά το πουρο μου, το τύλιγμα του μαστορικό, οπως και στα αλλα δυο, το χοντρο wrapper ξεχωρίζει αρκετα ευκολα και σε αυτο βοηθά και το δακτυλίδι στο ποδι!!!! .

Το μυρίζω απο παντού, βγάζω το δακτυλίδι στο ποδι και πιπιλαω... Πορτοκαλι!!!
Κόβω και για αρκετη ωρα τραβάω δυνατά... Ειναι κοντα στα αδελφια του το μικρό??? Για να δουμε!!

Αναβω,

Ξανα παχύς ζεστός καπνός γεμισε το στομα μου..ξανα στην αρχη εκεινη νότες καφε και ξανα μπαμ με κρεμα, λευκό πιπέρι και γή! :!: . Απο εκει και περα αλλαξε σε σχεση με τα αλλα δυο. Εσπεριδοειδή επικράτησαν και εκεινο το πρωτο πιπιλιμα πορτοκαλιου εμεινε εως τα δυο τρίτα εκει. Δερμα και βρεγμένη γη έδωσαν απλοχερα ενα γήινο περιβάλλον στο μικρο διπλοκωρονο... Με το που εβγαλα προσεκτικά το δεύτερο δακτυλίδι έπαθα πλάκα, χάθηκαν τα οξινα και ηρθαν τα γλυκα... Γαμωτο ειπα!!! τόσο καλό είναι?? . Σημειώστε ότι το καπνίζω μετα απο κόκκινο κρεας καμε συνοδεία κρασιου. Δεν του εκριψε τις γλυκιες αν και το σκέφτηκα στην αρχή.

Περασαν 49 λεπτα σαν την διαμετρο και αρχίζω να... Κλείνω. Το πουρο ειναι σαν και τα αλλα δυο αξιαγάπητο. Καπως σκληρό στο ρετροχαλι, κάποιες γωνιες στο τέλος αλλα για ενα πουρο 4 μηνων νομίζω δεν ειμαι μονο το οτι μου αρεσουν τα μοντε αλλα οτι αξίζουν !!!!

Eίναι ωραία τα άτιμα!!!
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2365
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Montecristo Linea 1935 Dumas

Δημοσίευση από suleygiannis »

Με πρόλαβε ο Χάρης στο συγκεκριμένο θέμα. Να προσθέσω ότι η νέα σειρά της Montecristo Linea 1935, περιλαμβάνει 3 πούρα, τα οποία κυκλοφορούν σε κούτα- υγραντήρα των 20 πούρων, όμορφα σχεδιασμένη και σε πολύ ωραία παρουσίαση, κατά τα πρότυπα του Montecristo 80 Anniversario. Ελπίζω βέβαια να είναι καλύτερα από αυτό, το οποίο ανήκει στις μεγαλύτερες πατάτες που έβγαλαν οι Κουβανοί.
Τα τρία νέα πούρα είναι τα: Dumas (49 x 130), Maltes (53 x 153), Leyenda (56 x 156) και τα βλέπετε στη φωτογραφία όλα μαζί.

Εικόνα

Σαφώς περίεργο το θέαμα να κρατάω κουβανέζικο πούρο με 3 δαχτυλίδια. Εμφανισιακά είναι πανέμορφο βέβαια, τόσο το πούρο όσο και η κούτα του.
Βγάζω το δαχτυλίδι από το πόδι, κόβω κεφάλι και ανάβω. Από γεύση πριν το ανάψω όχι πολλά. Ξύλο και κάτι γλυκό ίσως σοκολάτα. Δε με απασχολεί ιδιαίτερα, μετά το άναμμα κρίνεται το πούρο. Οι πρώτες τζούρες είναι λίγο αχταρμάς. Χώμα, ξύλο, πολύ πιπέρι, κάτι γλυκό σαν καμμένη ζάχαρη. Μετά έρχονται αλατισμένα φιστίκια. Το σώμα του μέτριο προς δυνατό. Δεν υπάρχουν σημάδια νεότητας, δηλαδή αμμωνίες, γωνίες και καρφίτσες. Μόνο έλλειψη ισορροπίας. Το τράβηγμα του είναι ελαφρώς σφιχτό. Μετά το 1/3 είναι γλυκό και καυτερό μαζί, σα να παλεύει να βρει ισορροπία.
Που και που πάει να βγει μια σοκολάτα, η οποία δεν πολυβγαίνει και όταν βγαίνει είναι ανακατεμένη με χώμα. Περνάει κανα 20λεπτο και το πούρο είναι ακριβώς ίδιο, χωρίς καμία εναλλαγή. Τελειώνει με κακάο και μπαχαρικά.

Εικόνα

Εντάξει δεν το λες κακό πούρο με τίποτα, αλλά δεν είναι προς το παρόν κάτι εξαιρετικό. Είναι απλά ένα καλό πούρο. Είμαι περίεργος να δω πως θα εξελιχθεί. Θα το ξαναδοκιμάσω αν μου δοθεί η ευκαιρία να δω πως παλιώνει.
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Montecristo Linea 1935 Dumas

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

το μικρό της σειράς, prominente 49 γαρ, αλλά corto δηλαδή σύντομο
με το διπλό δαχτυλίδι στο πόδι να μου θυμίζει Μιμή (οι παλιοί ξέρουν)

μου τη σπάει απ’ την αρχή γιατί έχει δυσκοίλιο τράβηγμα
παραγεμισμένο και στραγγαλισμένο στο λαιμό ως συνήθως από κάποιον τσίφτη
ποιώ την ανάγκη φιλοτιμία όμως και αφοσιώνομαι στην ανάγνωση του Δουμά

η πρώτη ίντσα φεύγει άψαλτη σ’ έναν monte αχταρμά, με γη, κέδρο και λίγο κακάο
και το strength να βαράει κόκκινο, κάτι που τονίζουν κι οι κουβανοί στη ρεκλάμα για τα 1935
το όλον θυμίζει θυμωμένο Μ4 στις πολύ κακές του
χαλαρώνω, ρίχνω δυο μπινελίκια σε εργάτες κι αφεντικά της HSA
κι είμαι έτοιμος να αντιμετωπίσω τη συνέχεια με συγκατάβαση

Εικόνα

ναι! καθαρά αρχετυπικό monte της αριθμημένης σειράς, τώρα μου φέρνει σε ένα πιο χοντρό θερβάντες
κάνω μάλιστα τη (βιαστική όπως αποδείχτηκε) σκέψη πως μάλλον θα αρέσει στο Θωμά τον επιστήμονα
παχύς καπνός με μπόλικο τσίλι, κέδρο, σοκολάτα και μια υποψία βανίλιας να αιωρείται
ξεπλένω με κουμπαλίμπρε και συνεχίζω αναθαρρημένος
αλλά όπως αποδείχτηκε αυτό ήταν όλο, ένα καλό point που κράτησε ελάχιστα, 2-3 τζούρες μόνο

Εικόνα

οι στάχτες πέφτουν στο τασάκι λευκές, λευκές κι οι νύχτες του Δουμά
ίδιο μονότονο ρεφρέν, τσίλι-μαύρη σοκολάτα-κέδρος
σνιφάρω και μου ‘ρχεται φτάρνισμα, καρφίτσες και στο βάθος κάτι αχνό από ψημένα nuts

η δύναμη βαράει ταμπούρλα τώρα με κόκκινους βεελζεβούληδες να χοροπηδάνε
ο Δουμάς κλωτσάει σαν μουλάρι σε ξυλώδες τέμπο με πολύ δρυ και μια σκοτεινή πραλίνα στο βάθος
είμαι στη μέση κι έχω μπουχτίσει, η πλάστιγγα μέσα μου γέρνει μονόμπαντα στο «δεν»

κάτι που ενισχύει, επιβεβαιώνει, και επισφραγίζει η ίδια μονότονη συνέχεια, στο πολύ bitter end
έβγαλα και το δεύτερο δαχτυλίδι, έβγαλα και το τρίτο, αλλά νάδα
απογοήτευση μάγκες, στάχτη και μπούλβερη το prominente corto στα όρια του harsh
αυτός ο Δουμάς έγραφε σαπουνόπερες, δώστε του κι ένα σκοινί να κρεμαστεί

…και όχι, ο Alexandre Dumas δεν ήτο (υπό οποιαδήποτε έννοια) έλλην 8-)

Εικόνα
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Haris
Δημοσιεύσεις: 291
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 7:57 am

Re: Montecristo Linea 1935 Dumas

Δημοσίευση από Haris »

τόσο χάλια ε? πρέπει να πάρουν σειρά τα άλλα δύο νομίζω!
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Montecristo Linea 1935 Dumas

Δημοσίευση από Τάκης »

δεν ξέρω γιατί, αλλά ποντάρω στον Μαλτέζο Χάρη
These users thanked the author Τάκης for the post:
Haris
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Fairlight
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1116
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 2:08 pm

Re: Montecristo Linea 1935 Dumas

Δημοσίευση από Fairlight »

Ίσως να χρειάζονται λίγο χρόνο.
Sate~yurosu

Πες μου. Τι είσαι??? Είσαι pleb? (Project: the pleb sessions)

Τα λέμε το άλλο καλοκαίρι.
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Montecristo Linea 1935 Dumas

Δημοσίευση από Τάκης »

χμ... :roll:
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
nikos doc
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1498
Εγγραφή: Τετ Φεβ 07, 2018 11:45 pm

Re: Montecristo Linea 1935 Dumas

Δημοσίευση από nikos doc »

Πρώτη δοκιμή για την σειρά 1935 για εμένα , έστω και καθυστερημένα.
Καιω ενα 13 μηνιτικο Duma Dic 17, χορηγία του Λευτέρη συνοδεία bourbon Woodford reserve.
Έφερε ο τρελός όλη την κουτα , την ξεφασκιωσε και αφού μελετήσαμε , μυρίσαμμε , και μας σχολίασαν βούτηξα κλασικά το δεξί.
Το κράτησα κανά δεκάλεπτο ...καταπληκτικό πουρο! Κατασκευή φαίνεται σουπερ, βελτιώνεται μολις βγάλω το δαχτυλίδι στο πόδι. Τράβηγμα εξαιρετικό, μέντα και κακάο στο κρυο.

Οι πρώτες τζουρες ειναι πικάντικες, λιγο χύμα αλλα γρήγορα μαζεύεται και με κερνάει με μιας μια καραμέλα ούζου , ίσως αυτή να ηταν η μέντα στα κρύα. Διάφορα μπαχάρια πανε και έρχονται , κρατάω μοσχοκάρυδο και κανέλα. Λεω στον Λευτέρη....δροσερό πουρο φιλε, θυμίζει καλοκαίρι!
Δυο δάχτυλα στάχτη και βγάζει φλας για γλύκες και κρέμες. Πουθενά εκείνο το δροσερό καραμελάτο στοιχείο. Μονο κρέμα Monte με την σέσουλα , νότες απο κατι πιο βαρύ, και βουτυρωδες...πραλίνα, νουγκατινα;;;;
Βγάζω την μπάντα με τα νουμερα, και αλλάζει πάλι με κακάο , καφε και χτυπημένη κρέμα γάλακτος. Πανε και έρχονται κανελες και ίσως κατι όξινο , λόγω νιότης. Ηταν και το μονο δείγμα στραβωμαρας που ειχα.
Βγάζοντας και την τελευταία μπάντα χρειάστηκα τον αναπτήρα μιας και μας συνεπήρε η κουβέντα αλλα ποτε δεν χάλασε το προφίλ του Δούμα . Βάρυνε όμορφα , πιπέρωσε και σκοτείνιασε και μας ευχήθηκε καλο βραδυ και ονειρα γλυκα!

Αν ειναι έτσι ολα, εύκολα θα ήθελα μια κουτιτσα , που ειναι και πανέμορφη!



Εικόνα
This is our House!
Άβαταρ μέλους
Jazzman
Δημοσιεύσεις: 906
Εγγραφή: Δευ Σεπ 17, 2018 8:16 am

Re: Montecristo Linea 1935 Dumas

Δημοσίευση από Jazzman »

Ήθελα καιρό να πειραματιστώ με τη συγκεκριμένη σειρά και ξεκίνησα με το Dumas.

Το εμφανισιακό/κατασκευαστικό του πούρου έχει καλυφθεί πλήρως (με βρίσκει σύμφωνο) και δε θα το σχολιάσω.

Το πούρο από την αρχή που το έκοψα μέχρι το τέλος είχε ίσως την καλύτερη συμπεριφορά που είχα ποτέ από Κουβανέζικο. Καύση φανταστική, καπνός παχύς λευκός, δε χρειάστηκε διόρθωμα ούτε μια φορά. Γενικότερα, τίποτα που να διαταράξει την ομαλή φούμα.

Εκεί όμως σταματάνε τα θετικά. Ο Dumas όχι μόνο δεν απογειώθηκε αλλά δεν έδωσε ποτέ και κάτι αξιομνημόνευτο. Οκ, υπήρχαν κάποια διακριτικά στοιχεία Μοντε - κρέμα, σοκολάτα, ίσως λίγο κανέλα - αλλά δεν υπήρξε κάτι που να με κάνει να το προσέξω. Απεναντίας, ήταν μονότονο από την αρχή μέχρι το τέλος και το κάπνισα όλο εντελώς μηχανικά και απο περιέργεια μήπως πετάξει κάποιο πυροτέχνημα. Παραδόξως, υπήρξε - άγνωστο - άτομο από διπλανό τραπέζι που με ρώτησε τι καπνίζω και μυρίζει τόσο ωραία :lol:

Σε καμία περίπτωση δεν ήταν κακό. Σε καμία περίπτωση όμως δεν είχε κάποιο χαρακτήρα. Παραδόξως, τα καλά του στοιχεία ήταν αυστηρά κατασκευαστικά, αυτό με κάνει να αναρωτιέμαι μήπως χρειάζεται χρόνο (αρκετό) για να αναδειχθεί.


Εικόνα

Εικόνα
These users thanked the author Jazzman for the post:
Assos
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Montecristo Linea 1935 Dumas

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

BRE DIC 17 – LCD Lefteris

ο Δουμάς που κυκλοφόρησε τελικά το 2018 έχει κωδικό του ’17, χρονιά για την οποία είχε αναγγελθεί
φοράει λίγο σαγρέ wrapper και είναι τίγκα στα καπνά, με αποτέλεσμα ένα ελαφρώς σφιχτό τράβηγμα
τα κρύα puffs βγάζουν φίνα κουβανέζικα καπνά με γλυκές ανταύγειες
ξεχωρίζουν νότες από ροδόνερο, κουκουνάρι, γκοφρέτα, κακάο, και τσιχλόφουσκα φράουλα
συνοδεύω με mojito του τεμπέλη (© Alex) με plus αλκοόλ, που το «χρειάζεται» όπως μου σύστησε ο χορηγός μου

ξεκινάει τσαμπουκαλεμένα με δυνατό strength και πολύχρωμα καυτερά τσίλια
συνυπάρχουν και αρκετές ξυλώδεις νότες πάνω σ’ ένα κακαώδες υπόβαθρο
το αφήνω λίγο να ανασάνει και το πιάνω ξανά

συνεχίζει με γρασίδι, γη, χλωρό καρύδι, και hot μπαχαροπίπερα να συνοδεύουν
μέσα στον αχό παίρνω και λίγα puffs από γκοφρέτα και καβουρδισμένους κόκκους καφέ
το πούρο σημειωτέον έχει από την αρχή σταθερή bitter χροιά που στην πορεία γίνεται ακόμα πιο έντονη

Εικόνα

η φούμα προχωράει (είμαι στη μέση) κι εγώ συνεχίζω να καίγομαι
εκτός από τα πιπέρια υπάρχουν νότες από αχνό δέρμα, ροκανίδι, σανό, μελάσα και πικρή σοκολάτα

στο τελευταίο τρίτο η δύναμη βαράει ταβάνι με τα τσίλια να χορεύουν το χορό του Ζαλόγγου
και να πέφτουν στο γκρεμό παρέα με γη, αλμύρες, φυτικές νότες, και πικρό κακάο

Εικόνα

Monte extra fuerza σε πιπεράτο-ξυλώδες-γήινο τέμπο (στιγμές μου θύμισε Padron 1966), με επίσης έντονο το bitter στοιχείο
αν και η παλέτα του είχε κάποιες αναλαμπές, αυτό το σκοτεινό προφίλ μαζί με φουλ δύναμη εμένα δεν μου κάνει καθόλου σε κουβανέζικο
στη ζυγαριά μπαίνει και το γεγονός πως το στικ που κάπνισα σε έξι μήνες θα έκλεινε πενταετία

κατά τα άλλα, με (νέα) τιμή Γερμανίας 46 €, όπερ σημαίνει ένα 60άρι στην Ελλάδα, εγώ θα του έλεγα:
-πού πας ρε Χαραλάμπη…

Λευτέρη μου σε ευχαριστώ πολύ!

Εικόνα
papa was a rolling stone...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Montecristo”