Montecristo Petit Edmundo

Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8893
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Montecristo Petit Edmundo

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

Petit Edmundo 110 x 52
sbn 10, sbn 25, c/p 5x3 a/t
released 2006

ένας μικρός Εδμούνδος τουμπάτος με σιρίτι από κυριλλικό αλφάβητο
(αντί για Malecon που έπρεπε να είμαι από Δευτέρα, βρέθηκα …Βλαδιβοστόκ)

είναι ένας gentleman που συνοδεύει έξοχα ένα αναπάντεχο σοκολατένιο Bushmills Black Bush
που από την Ιρλανδία για καλή μου τύχη βρέθηκε εδώ, στα δεν είναι παίξε-γέλασε Βαλκάνια

έχει απ’ όλα τα καλά που με κάνουν να τον αγαπώ και να τον καπνίζω (με περιστασιακές κρεβατομουρμούρες)
από μπαχαρικά, σκούρα σοκολάτα, κέδρο και κακάο, μέχρι μαύρο πιπέρι, δέρμα, κανέλα, βούτυρο και αμύγδαλα

κρεμώδης και πολύπλοκος, γλυκός σαν γλειφιτζούρι σε πανηγύρι
αλλά και με μια θαλασσινή αλμύρα που σπάνιες στιγμές όπως η αποψινή με κερνάει
με λίγα λόγια ένα μεγάλο πούρο αδέλφια καπνισμένο άγρια μεσάνυχτα με -7°C έξω και βοριά που τ' αρνάκια παγώνει

στην υγειά μας!
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8893
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Montecristo Petit Edmundo

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

AME OCT 15 sbn 10

αγορασμένος χύμα από ελληνικό μαγαζί με ξεκινάει με κέδρο, πιπέρι, κακάο και καρυδάκι
μαζί με μια ελαφριά γλύκα, και μια θαλασσινή αλμύρα στο όριο να αναρωτιέσαι για την ύπαρξη της

και μετά ήρθαν οι μέλισσες… η σοκολάτα ήθελα να πω
κάτι σαν καοτόνικ ή νέσκουικ στην αρχή, κι ύστερα μια ολόκληρη μαρμίτα με ζέουσα παχύρευστη chocolat
μιλάμε για πολύ τσικουλάτα τσίκι-τσίκι-τσίκι-τα με μπόλικο άιντι μάλε
αφήνοντας στο στόμα μια γαλακτώδη υφή σαν λιωμένη καραμέλα βουτύρου

Εικόνα

και στο background να παίζουν 1000 τσιγγάνικα βιολιά
με κάτι floral, κανέλα, δέρματα, αμυγδαλοκάρυδα και espresso
μαζί με τσάι, μέλι, βούτυρο, λευκό πιπέρι, μπαχαρικά, και πολύ-πολύ κρέμα
ασύστολα, προκλητικά, αβανταδόρικα, πολύπλοκα, και απόλυτα διεφθαρμένα

και χάθηκα κ. πρόεδρε, χώθηκα στα λέλουδα, έβαλα το κεφάλι μέσα και ρουφούσα τη γύρη
ήτανε τόσο τσιριμπόμ το άτιμο, που δεν το κάπνισα αλλά το κατάπια
χωρίς ούτε μια τζούρα να πικρίσει, απεναντίας το μελισσάκι με κερνούσε συνέχεια παντεσπάνια

βρε, βρε, βρε, πολύ το ευχαριστήθηκα…
το αποψινό μου έφερε στο μυαλό Σώτο Παναγόπουλο στο «ένας φίλος ήρθε απόψε απ’ τα παλιά»
και σύμπτωση επαναλαμβανόμενη, παύει να είναι σύμπτωση

Εικόνα
Εικόνα
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8893
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Montecristo Petit Edmundo

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

LCD Fairlight

ερωτικό στικ εμφανισιακά, μες τη λαδούρα της maduro σοκολάτας του
προσκαλώντας σε να πάρεις μαχαιροπίρουνο και να το φας σαν πάστα σεράνο

ξεκίνησε με κέδρο, λευκό πιπέρι και μια ελαφριά θαλασσινή αύρα
και γρήγορα φόρτωσε κακάο, αμυγδαλοκάρυδα, δέρματα και εσπρέσο
κάποια στιγμή έστριψε το τιμόνι προς τους τροπικούς της σοκολάτας
με πινελιές από κανέλα, τσάι, μέλι, και μικρές floral ακρούλες
ολοκληρώνοντας με παχιά βουτυράτη κρέμα

εξαιρετικό στικ Θωμά, με ρωμαλέο και εύρωστο σώμα!

…στο σημείο αυτό να πω με την ευκαιρία
πως πρόσφατα είχα εμπειρία Τζέκυλ και Χάιντ με δυο δεκάρες PUR JUL 16
κούτες δηλαδή φτιαγμένες στο ίδιο εργοστάσιο τον ίδιο μήνα

ε λοιπόν, οι διαφορές ήταν τεράστιες...
η μία γευστικά αποδείχτηκε αστέρι με 10/10 καλά πούρα, η άλλη παντελώς ασώματη
το wrapper της πρώτης ήταν λαδερό και σοκολατένιο, της άλλης θαμπό και ξενέρωτο
με επιπλέον αρνητικό στοιχείο πως τα μισά πούρα της β’ κούτας είχαν θέμα και στο τράβηγμα
κάτι που θέλει ικανότητες για να το «πετύχεις» σε 52άρι

μάλιστα κ. πρόεδρε…
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
harmonica
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 498
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 7:54 am

Re: Montecristo Petit Edmundo

Δημοσίευση από harmonica »

LCD Fairlight
Εικόνα

Καπνισμένο ένα κρύο βράδι του Φεβρουαρίου σε ένα μπαρ..
Βγήκα με το ζόρι, παρέα λιγοστή.. εγώ και αυτό.. μετά ήρθε.. και αυξηθήκαμε..
Δρόμοι άδειοι.. κόρνες λιγοστές.. έξω από το μπαρ ακούω λίγες φωνές και κάτι φιγούρες να κινούνται δεξιά, αριστερά.. μπαίνω μέσα.. πιάνω την θέση μου.. ένα quarter cask
Κόβω, ανάβω, ρουφάω.. σοκολάτα με πιπέρια κόκκινα και ξύλα. Η κρέμα δένει με την τύρφη.. περίεργος.. επικίνδυνος συνδυασμός σε πάει αλλού, σε ταξιδεύει..
Η μουσική παίζει blues.. Περίεργο για την ημέρα αυτή, ίσως το αλλάξει μετά..
Καφέδες, ξηροί καρποί, κανέλα, καραμέλα όλα εδώ.. ο καπνός απλώνεται σαν πέπλο από πάνω μου.. οι γύρω με κοιτάνε.. τι κάνει αυτός μόνος του τέτοια μέρα..
Μήνυμα στον φίλο μου.. στην υγεία σου..
Τέλος η σοκολάτα.. τέλος το δεύτερο ποτό.. Καλά είσαι ώρα εδώ ? καμιά ώρα ..
Τρίτο ποτό, το πούρο ακόμα καίει μέσα μου παρόλο που έχει σβήσει ώρα..
Αλλάζει λίγο η διάθεση, η μουσική παίζει πλέον σε funky ρυθμούς.. η βαβούρα μεγαλώνει.. έρχονται και οι πρώτοι μασκαράδες.. ώρα να την κάνω.. Θωμά σε ευχαριστώ.
You know all my dreams come true.
When I'm walking down the street with you.
Sing sha la la la, sha la la la, sha la la la Sha la la la I'm in love with you.
Sha la la la, sha la la la, sha la la la
"There are two things a man never forgets -his first love and his first cigar"
Άβαταρ μέλους
Mixalis81
Δημοσιεύσεις: 830
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 7:53 am

Re: Montecristo Petit Edmundo

Δημοσίευση από Mixalis81 »

Μικρός Εδμουνδος αγορασμένος στο άσχετο γιατί μου έκλεισε το μάτι, από μια κάβα στα Τρίκαλα αγνώστου ηλικίας ...

Σκουροχρωμος και τουμπατος αναδύει κέδρο και κακάο στο κλεισμενο του καβούκι...
Εικόνα
Από την αρχή μου κάνει τα χατίρια και παίζει τη μπαλίτσα που ξέρει....Σοκολάτα, δερματα, κέδρο και ξηρούς καρπούς...
Κακάο, λίγο βανίλια, ωραία μπαχαρικά και μπόλικο μερακληδικο καφέ στο 2ο τρίτο...

Εικόνα
Έκλεισε με κατι νοτες από λουλουδικα, σουρτα φερτα σοκολάτας και σκόνης κακάο, ξύλο, λευκό πιπέρι και γή...

Χρειάστηκε τις διορθώσεις του, τσιμπημενο λίγο σε υγρασία αλλά αποδείχθηκε νόστιμο και νταλκαδιαρικο πούρο!
Άβαταρ μέλους
Junior
Δημοσιεύσεις: 547
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 01, 2018 11:21 am

Re: Montecristo Petit Edmundo

Δημοσίευση από Junior »

Montecristo petit Edmundo... Από απροσεξία μου το κάπνισα σήμερα σε έξοδο με την Βαλεντίνα μου, μιας και την Πέμπτη δουλεύαμε και οι 2....για το mass tasting του μήνα. Από λάθος λοιπόν. Το μικρό αδερφάκι του Edmund είχε αγοραστεί Φεβρουάριο του 2018 και παρέμεινε ενα χρόνο εσώκλειστο. Παχουλό και λαδερό, σκούρο σαν να έπεσε σε λίμνη μαύρης σοκολάτας. Στο pre ανέβλιζε κακάο και ξηρούς καρπούς. Με το άναμμα εμφανίζονται ξερά χόρτα και πίκρα ξύλα. Σκέφτομαι την κάτσαμε....
Συνέχισε με μαλακό πιπέρι και στη συνέχεια σκάνε τα μέλια η
καραμέλα και η σοκολάτα. Ώπα, εδώ ήμαστε, ο μικρός κόμης έκρυβε θησαυρό. Φτάνοντας στην μέση να τα και τα πιπεριά. Ρουφάω κακάο και σοκολάτα, ξανά ρουφάω δυνατά αλλάζει, πιπέρι στο φουλ. Α λέω, τ φάση... ξαναδοκιμάζω να σιγουρευτώ κακάο και σοκολάτα. Ρε τον άτιμο θα με πεθάνει. Παίζει με τις γεύσεις, τζούρα στην τζούρα. Το βιολί αυτό συνεχίστηκε καθ'όλη την διάρκεια μέχρι που φτάνω στο δαχτυλίδι. Εκεί άρχισε να πικρίζει και η κυρία αμμωνία μπήκε δυναμικά. Το κλείσιμο δεν με ενθουσίασε αλλά το μνμ ελήφθη, θα δοκιμάσω ξανά και ξανά. Εικόνα

keep calm and smoke cigars

These users thanked the author Junior for the post:
Τάκης
Άβαταρ μέλους
Assos
Δημοσιεύσεις: 866
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 1:38 pm

Re: Montecristo Petit Edmundo

Δημοσίευση από Assos »

LCD Suleygiannis


Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Βρε βρε βρε τι έχουμε εδώ;; Ένα σοκολατένιο λαδερο στικ γεμάτο μυρωδιές από ξύλο, καπνό, κανέλα και μέλι στο κρύο τράβηγμα, άρτια κατασκευασμένο και γεμισμένο στο φουλ!!
Φαινόταν ότι θα ήταν μια εξαιρετική παρέα... πραγματικά!
Το πούρο ξεκινάει με κέδρους στο φουλ, κακάο και καφέ σε γλυκούς τόνους με παχύ και μπόλικο καπνό!!


Εικόνα

Εικόνα

Το πούρο είχε και ξηρούς καρπούς και πολύ έντονο καφέ ελληνικό, πάντα με πλούσιες δόσεις κακάο και μαύρης σοκολάτας!
Καιγόταν υποδειγματικά, χωρίς να χρειαστεί διορθώσεις και χωρίς να μπορεί να κρατήσει εύκολα 1 πόντο στάχτη...


Εικόνα

Εικόνα

Στο τελευταίο τρίτο ανέβασε λίγο το σώμα του, αλλά γενικά κινήθηκε σε μεσαία επίπεδα δυναμικότητας, χωρίς να χαλάει τις γεύσεις του, εμφανίζοντας και ένα τόνο βανίλιας, μαζί με γη φρεσκοπλιμένη από πρωτοβρόχι!!
Το φούμαρα μέχρι πάτο και το ευχαριστήθηκα παρά πολύ!

Εικόνα

Ναι γιατί όχι και κούτα, αφού βγαίνει και σε 10αρα!
Δοκιμάστε το και αγοράστε το άφοβα!
Γιάννη μου άρεσε πολύ ο μικρός εντμουνδος!
Σε ευχαριστώ πολύ!
These users thanked the author Assos for the post:
suleygiannis
You Miss 100% Of The Shots You Don't Take.
You Need To Start Shooting At Your Goals
Άβαταρ μέλους
Fairlight
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1116
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 2:08 pm

Re: Montecristo Petit Edmundo

Δημοσίευση από Fairlight »

Τι δεκάρα ρε αθεόφοβε, θα τα διαβάζει αυτά ο Στάθης και θα ψάχνει να βρει τρίχες να τραβήξει :lol: Το πούρο βρίσκεται σε συνεχές limit-up απο το 16 και μετά, έχω καθαρίσει 4 25αρια σε αυτή την περίοδο και το εύρος ήταν πολύ καλό - Eldorado.

Να πάρεις 10αρα No2 ας πούμε να το καταλάβω αλλά τα μικρά νομίζω είναι πολύ safe επιλογή.
These users thanked the author Fairlight for the post (total 2):
Mixalis81Στάθης
Sate~yurosu

Πες μου. Τι είσαι??? Είσαι pleb? (Project: the pleb sessions)

Τα λέμε το άλλο καλοκαίρι.
Άβαταρ μέλους
Στάθης
Δημοσιεύσεις: 849
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 8:51 am

Re: Montecristo Petit Edmundo

Δημοσίευση από Στάθης »

Αυτός είναι και ο λόγος θωμά που έχω σταματήσει να διαβάζω... Ότι σώσουμε πλέον καλό είναι :lol: :lol: :lol:
These users thanked the author Στάθης for the post:
nikos doc
Είμαστε για φυλακή
Άβαταρ μέλους
Assos
Δημοσιεύσεις: 866
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 1:38 pm

Re: Montecristo Petit Edmundo

Δημοσίευση από Assos »

Fairlight έγραψε:
Σάβ Μαρ 23, 2019 3:39 pm
Τι δεκάρα ρε αθεόφοβε, θα τα διαβάζει αυτά ο Στάθης και θα ψάχνει να βρει τρίχες να τραβήξει :lol: Το πούρο βρίσκεται σε συνεχές limit-up απο το 16 και μετά, έχω καθαρίσει 4 25αρια σε αυτή την περίοδο και το εύρος ήταν πολύ καλό - Eldorado.

Να πάρεις 10αρα No2 ας πούμε να το καταλάβω αλλά τα μικρά νομίζω είναι πολύ safe επιλογή.
Λόγο, όχι και τόσο μεγάλου μπατζετ, προσπαθώ να φτιάξω ένα στοκ με πουρα που να μου αρέσουν, αλλά και να έχω πολλές επιλογές, όταν θα θελήσω να φουμαρω κάτι. Επειδή λοιπόν δε γίνεται να παίρνω συνέχεια 25αρες κούτες από πουρα που μου αρέσουν, τείνω, στις περιπτώσεις που κάποιο πούρο βγαίνει σε 10αρα και μου αρέσει, να την αγοράζω και με το μπατζετ που μένει να δοκιμάζω και αλλά πουρα, χτίζοντας σιγά σιγά τον υγραντηρα μου με πολλές και διάφορες επιλογές. Ελπίζω να έγινα σαφής για την 10αρα και τα μαλλιά του Στάθη να μείνουν στη θέση τους :D
Επίσης αναφερόμενος σε κάποιον που θέλει να δοκιμάσει και όχι να ξοδέψει 377€ για δοκιμή και αγορά 25αρας μπορεί πιο εύκολα να πάρει μια 10αρα. Εξάλλου δεν αρέσουν όλα τα πουρα σε όλους.
These users thanked the author Assos for the post (total 3):
ΣτάθηςMixalis81Jazzman
You Miss 100% Of The Shots You Don't Take.
You Need To Start Shooting At Your Goals
Απάντηση

Επιστροφή στο “Montecristo”