Montecristo Petit Edmundo

Άβαταρ μέλους
jgeorgost
Δημοσιεύσεις: 742
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 15, 2021 10:44 pm

Re: Montecristo Petit Edmundo

Δημοσίευση από jgeorgost »

suleygiannis έγραψε:
Δευ Σεπ 13, 2021 3:24 pm
ένα τυπικό petit edmundo δηλαδή. αέρας κοπανιστός με χάλια κατασκευή και τράβηγμα. το πούρο έχει οπαδούς πάντως. εγώ ανήκω σε αυτούς που δεν θα το αγοράσουν ξανά. του έχω δώσει πολλές ευκαιρίες
Άνοιξα μετά από ένα μήνα και κάτι για δοκιμή μια κούτα που πήρα πρόσφατα και θα συμφωνήσω με τον Γιάννη για πρώτη φορά με το συγκεκριμένο...ABR22, με σαγήνεψε το λαδωμένο χρώμα τους και συνεπαρμένος από παλιές αναμνήσεις την αγόρασα!

Βέβαια τραβούσε τέλεια αλλά ήταν ένα ξύλινο πράγμα από πλευράς γεύσης από αρχή έως το τέλος χωρίς καμία διακύμανση λες και κάπνιζα ένα noname non του 1 ευρώ! Θέλω να πιστεύω ότι θέλει το χρόνο του και θα βάλω σημείωση να μην ξανακάνω πριν απο ένα χρόνο. :(
These users thanked the author jgeorgost for the post:
suleygiannis
"Any cigar smoker is friend, because I know how he feels." - Alfred de Musset

🇨🇺 ❤️ 🇨🇺
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8998
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Montecristo Petit Edmundo

Δημοσίευση από Τάκης »

Γιάννη απλά έπεσες στις δαγκάνες της αυτο-υπονομευτικής στατιστικής του νομοτέλειας
(κάτι που προκύπτει διαβάζοντας τις σελίδες που του έχουμε αφιερώσει ως τώρα)

ο Μικρός Εδμούνδος είναι ένα καταπληκτικό πούρο, που όμως έχει (όπως και πολλά Monte) πρόβλημα σταθερότητας
λανσαρίστηκε από τους κουβανούς το 2006 μετά τη μεγάλη εμπορική επιτυχία του Hoyo Petit Robusto που βγήκε το 2004
και αφού διέγραψε μια καταπληκτική τροχιά μέχρι περίπου το 2011-12, στη συνέχεια έκανε κοιλιά με πολύ κακές χρονιές
επανακάμπτοντας μετά το 2016-17, χωρίς ωστόσο να βρει ξανά τη σταθερότητα της πρώτης περιόδου

από εκείνη την πρώτη καλή εποχή πρέπει να κάπνισα καμιά 25αριά κούτες
οι περισσότερες των οποίων ήταν πραγματικοί θησαυροί, νομίζω αξίζει να μνημονεύσω μερικές από αυτές:
PUT JUL 06, FIM SEP 06, MAS OCT 07, TPG NOV 07, EMA MAR 08, GEA ABR 08, MAS JUL 08
BTR OCT 09, PTO DIC 09, OAT MAY 10, UAP AGO 10, ROU FEB 11, MBA MAR 11

Εικόνα
Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post (total 2):
jgeorgostEpicure V
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2401
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Montecristo Petit Edmundo

Δημοσίευση από suleygiannis »

Γιάννη εύχομαι τα υπόλοιπα της κούτας να είναι καλά. Παντελώς ασταθές πούρο. Προσωπικά δεν το ρισκάρω πλέον να αγοράσω πούρο με μόνο 30% πιθανότητες να βγει καλό. Δεν θυμάμαι πότε το κάπνισα για τελευταία φορά. Ο χρόνος βοηθάει πάντως.
Τάκη η τελευταία καλή κούτα που ανέφερες είναι πριν από 12 χρόνια :lol: :lol: :lol: :lol: Αυτό τα λέει όλα νομίζω
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8998
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Montecristo Petit Edmundo

Δημοσίευση από Τάκης »

John ακριβώς αυτό ήθελα να υπογραμμίσω...
αν κάπνιζες από τις καλές του εποχές είμαι 100% σίγουρος πως θα το λάτρευες
η αλήθεια είναι πως μετά χάλασε αρκετά η μαρμελάδα και όντως είναι εξαιρετικά ασταθές
έχω πετύχει και 2-3 πολύ καλές κούτες της μεθύστερης περιόδου, αλλά δυστυχώς δεν είναι αυτός ο κανόνας

το καλό μικρό Edmundo έχει γίνει μονόκερος, μια στο καρφί και δυο στο πέταλο
κάτι που κατά καιρούς έχει συμβεί και με άλλα κουβανέζικα που έχουν διαγράψει τροχιές μεταξύ ζενίθ και ναδίρ
όπως PSDn4, Monte 2, Bolivar RC, JLS2, Co-Ro κ.α.

edit
αν ρίξει κανείς μια ματιά πάντως στα 14 reviews του thread, θα δει πως τα 11 μιλούν για καλό-πολύ καλό πούρο
με μόλις 1 μέτριο και 2 κακά (και είναι όλα της νεότερης εποχής)
αυτό σημαίνει ότι ο μονόκερος εμφανίζεται ίσως πιο συχνά απ' όσο νομίζουμε
κάτι που επιβεβαιώνει και το mass tasting του 2020: viewtopic.php?f=192&t=1511
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
sigaras
Δημοσιεύσεις: 948
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 26, 2018 9:30 am

Re: Montecristo Petit Edmundo

Δημοσίευση από sigaras »

Συνεισφέροντας στη συζήτηση να αναφέρω ότι έκαψα κι εγώ πριν μερικές μέρες ένα στικ και ήταν απίστευτα μονότονο και φλατ.
Αφού το κοίταζα και αναρωτιόμουν μέσα μου για το αν είναι όντως κουβανέζικο πούρο. Πάντως και ο Τάκης έχει τα δίκια του. Με τα κουβανέζικα ποτέ δεν πρέπει να λες ποτέ.
These users thanked the author sigaras for the post (total 2):
ΤάκηςSvensk
" κι έγιναν τα πάθη μας καπνός..."
Docortho
Δημοσιεύσεις: 65
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 27, 2022 10:39 am

Re: Montecristo Petit Edmundo

Δημοσίευση από Docortho »

Πριν λίγες ημέρες ξεκίνησα μια κούτα με ημερομηνία 6/2022 ένα πρόλαβα και Καπνισα, άχρωμο χωρίς γλυκά και ελάχιστα λαδερό και σκέφτομαι οτι δεν ειναι έτοιμα ακόμη, μήπως κάποια παρτίδα βγήκε έτσι λόγω καιρικών συνθηκών?
Πχ τα προπερσινά είχα πάρει δυο κούτες ήταν καταπληκτικά πούρα, ίσως να θέλουν περισσότερα χρόνο και σε μεγαλύτερη υγρασία, τα τελευταία που πηρα ήταν λίγο στεγνά.
These users thanked the author Docortho for the post:
jgeorgost
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8998
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Montecristo Petit Edmundo

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

ο Μικρός Εδμούνδος που καπνίζω είναι από δεκαπεντάδα GLU AGO 20 σε αλουμίνιο
ένα πούρο που μαζί με το PSDn4 ήταν best seller της Κούβας γι’ αρκετά φεγγάρια στο παρελθόν
αυτή τη στιγμή στα ελληνικά ράφια υπάρχουν διαθέσιμα λίγα κομμάτια με τιμή στικ 23,15 € (578,75 € η κούτα)

μιας κι ο καιρός το ‘χει γυρίσει τις τελευταίες μέρες, είπα να συνοδεύσω με την πρώτη cuba libre της σεζόν

Εικόνα

το pre υπαινίσσεται πράγματα βγάζοντας γη, κέδρο, κακάο και nuts
με τις πρώτες νότες μετά τη φλόγα τσιμπημένες στο πιπέρι και το ξύλο
αλλά γρήγορα μετά τα αρχικά puffs το μικρό edmundo ξεδιπλώνει σενάριο

κακάο, γλυκιά γη, μπόλικο καρύδι και πινελιές λουλουδιών και βοτάνων παίρνουν σκυτάλη
με τα μπαχάρια του να φαγουρίζουν ευχάριστα στο ρετροχάλι και μια γαλακτώδη υφή να αναδύεται από το βάθος
καλά πάμε…

Εικόνα

στο πλάνο εμφανίζεται μπίτερ σοκολάτα με τα ξηροκάρπια του (καρύδια & αμύγδαλα), να αποκτούν αλμυρή χροιά
και το σώμα να βουτυρώνει αρκετά σε σημείο που αποκαλούμε ένα πούρο κρεμώδες

κάπου μπαίνουν και τα δέρματα στο κάδρο και το petit edmundo ανοίγει πανιά
με γλυκόπικρο κακάο, βαρύ εσπρέσο, και λίγο μέλι στην άκρη του κουταλιού να συνοδεύουν
με τα μπίτερ του, τα γλυκά και τα αλμυρά του, τα nuts, τα floral, τα ξυλώδη και τα πικάντικα του
όλα στρογγυλά και ισορροπημένα

ήθελε ένα τσακ να με μερακλώσει, αλλά άφησε υποσχέσεις να το κάνει στο εγγύς μέλλον…

Εικόνα

και για να μην ξεχνιόμαστε, ο Μικρός Εδμούνδος φέτος ήταν… viewtopic.php?f=231&t=2044

Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post (total 6):
Epicure VjgeorgostRigelianosSvensksigarasSpirosbusa71
papa was a rolling stone...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Montecristo”