Montecristo Joyitas

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Montecristo Joyitas

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

Laguito No 3 115 x 26
sbn 25, c/p 5 (disc. 2009), sbn 25 in cellophane (disc. 80's)
1969 release

με εκατόν δέκα πέντε χιλιοστά μήκος και 26 δαχτυλίδι είναι πιο κοντά σε cigarette παρά σε πούρο
έχοντας ίδιο ring με τις καταργημένες 121 x 26 Μαργαρίτες της Punch (τα entreactos έχουν 30)

ερχόταν και στην Ελλάδα, τουλάχιστον μέχρι πρότινος, με τιμή 6,70 €
αλλά έχει καιρό να το πάρει το μάτι μου σε κάποιο ράφι

σήμερα έπεσα σε άριστα στριμμένο (δεν είναι καθόλου ο κανόνας) που μου δίνει όμορφα ξυλώδη pre αρώματα
αλλά με το άναμμα βγάζει μια βαρβατίλα και έναν τσαμπουκά έχοντας ισχυρή γήινη γεύση, αλατοπίπερα και πολύ κέδρο
ανακατεμένα με σανό και μια αίσθηση μέντας, όλα αχταρμά στυλ δίχως ισορροπία και σενάριο

έχει και μπόλικη κανέλα που μετά τη μέση παίζει εντελώς μόνη της μπάλα
καθώς το Joyitas εμφανίζει μπόλικη ξηρότητα με ζόρικο καμπούμ
ενώ τριγύρω πέφτει πολύ ξύλο, χλωρό και καμένο

άτσαλο και αμετροεπές πουράκι, με τσουχτερή τιμή και χλωμό «δια ταύτα»
ακόμα και σήμερα, παρόλο που έπεσα σε πολύ καλό κατασκευαστικά
και μάλιστα μου έφτιαξε άνετα 2-3 φορές και κοτζάμ στάχτη
δεν απέφυγε τη μέτρια (προς κακή) γευστική μοίρα που το χαρακτηρίζει

γι’ αυτό και γενικά όταν πέφτω πάνω του πάντα συνηθίζω να στρίβω
κι όχι απαραίτητα δια του αρραβώνος…

Εικόνα
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2365
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Montecristo Joyitas

Δημοσίευση από suleygiannis »

Χτες βράδυ αποφάσισα να καπνίσω δύο πούρα που δεν είχα ξανακαπνίσει, έτσι ώστε να έχω καπνίσει όλα τα regular πούρα της Κούβας έστω μία φορά. Το joyitas μοιάζει περισσότερο με τσιγάρο παρά με πούρο και μου φαίνεται ελαφρώς άσχημο αλλά και λίγο ξερό και σφιχτό στην αφή. Το Romeo y Julieta Petit Corona μοιάζει με προμινεντε δίπλα του.
Εικόνα

Τα κρύα αρώματα του έχουν σοκολάτα, άχυρο και μέλι. Ξεκινά με φρυγανιά, καρύδι, κέδρο και συνεχίζει με αρμύρα και πολλά μπαχαρικά, κυρίως κανέλα και πιπέρι.
Κάνει και μία μικρή στάχτη πάντως.
Εικόνα

Στη μέση έχει αρκετό αλάτι και ξηρούς καρπούς μαζί με δέρμα και κανέλα. Αν το αφήσω λίγη ώρα σβήνει, δεν είναι πολύ καλά στριμμένο. Πίκρισε και λίγο προς το τέλος. Γενικά δεν ήταν κάτι ιδιαίτερο. Τα εντρεάκτος πολύ καλύτερα.
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
sigaras
Δημοσιεύσεις: 915
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 26, 2018 9:30 am

Re: Montecristo Joyitas

Δημοσίευση από sigaras »

Πρώτη φορά το κάπνισα με προσδοκίες χαμηλές ομολογώ, λόγω των προηγούμενων κριτικών. Και όμως, το μικρό μοντεκριστάκι πέταξε αρκετά ψηλά: Κρέμα, κέδρος, ξύλα ακριβά, βανίλιες και κουβανέζικη βαθιά ψυχή. Χωρίς πολλές εναλλαγές βέβαια αλλά σε γενικές γραμμές ήταν μια πραγματικά καλή φούμα. Αγνώστων στοιχείων, με άψογο τράβηγμα και καύση! Να λοιπόν που ακόμα υπάρχουν επιλογές σε κουβανέζικα! Στ' αλήθεια το χάρηκα!

Εικόνα
These users thanked the author sigaras for the post (total 4):
ΤάκηςEpicure VSvensklefteris c
" κι έγιναν τα πάθη μας καπνός..."
Απάντηση

Επιστροφή στο “Montecristo”