Montecristo Tubos

Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2365
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Montecristo Tubos

Δημοσίευση από suleygiannis »

Εικόνα

Έχετε νιώσει ποτέ να καπνίζετε ατόφια λάδι τρούφας; Ε αυτό κάπνιζα για τα πρώτα 10 λεπτά του πούρου. Από την πρώτη τζούρα μου πήρε τα μυαλά. Λάδι τρούφας με ψίχα από μανιτάρια απλά, αλλά και αυτό το ζουμί από τα πορτσινι, αυτά τα αποξηραμένα ιταλικά μανιτάρια.
Αργότερα προστέθηκε στο όλο σκηνικό μόκα, μαύρη σοκολάτα και κακάο. Μιλάμε για διαστημικό ξεκίνημα πούρου.
Πραλίνες με μπαχαρικά η συνέχεια μαζί με μόκες και μανιτάρια! Μα τι πούρο!! Και έτσι πάει μέχρι τη μέση όπου προστίθεται μια αιρετική γεύση ελιάς ενώ πηγαίνοντας προς το τέλος αλλάζει άρδην και βγάζει τύρφη και γραφίτη μαζί με κανέλα και γλυκάνισο! Δε θυμάμαι να έχω ξαναβρει τέτοιες γεύσεις σε πούρο!
Μάλιστα το πούρο ήταν αγορασμένο από ελληνικό μαγαζί και ήταν άριστα συντηρημένο. Ότι κι αν πω είναι λίγο Πουράκλα!
These users thanked the author suleygiannis for the post (total 6):
TournesolΣτάθηςsigarasnikos docχεντυ κοντουAssos
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
Στάθης
Δημοσιεύσεις: 849
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 8:51 am

Re: Montecristo Tubos

Δημοσίευση από Στάθης »

LCD Τάκης


Εικόνα

Μαλακό από τα πρώτα παφ αλλά με σώμα. Άσπρο πιπερι με λευκή σοκολάτα στην πρώτη ίντσα. Μαρμελάδα δαμάσκηνο ανακατεμένη με λίγα βοτάνια για τη συνέχεια. Σοκολάτα και κέδρος πασπαλισμένος με ζάχαρη απογειώνουν τη φουμα. Ο ήλιος χάνεται στους πίσω λόφους και το κύμα που σκάει στα 5 μέτρα από τη καρέκλα μου κάνουν το σκηνικό να είναι βγαλμένο από παραμύθι.
Η σοκολάτα όλο και γλυκαίνει με τον κέδρο να κρατάει ρυθμό σαν αριστερός ψάλτης. Κοντεύω στη μέση του πούρου και δεν το χορταίνω. Να σου και λίγη βανίλια . Μπαχάρια φίνα από τα βάθη της Ανατολής.
Θα σταματήσω εδώ και θα κλείσω να μάτια να φουμαρω το τελευταίο τρίτο ακούγοντας τη θάλασσα... με τα αυτιά της καρδιάς ❤️.

Πούρο Τοπ Τεν ✌️

Τακαρε πολύ σε φχαριστω.
These users thanked the author Στάθης for the post (total 9):
JuniorTournesolPetrannikos docΤάκηςχεντυ κοντουSvenskJazzmanAssos
Είμαστε για φυλακή
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8893
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Montecristo Tubos

Δημοσίευση από Τάκης »

RAS ABR 09 Ευστάθιε
όταν συνωμοτήσουν πούρο και στιγμή=pure magic
το βοά άλλωστε και ο λυρισμός σου 8-)
These users thanked the author Τάκης for the post:
Στάθης
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
alexandros
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 2594
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 4:31 pm

Re: Montecristo Tubos

Δημοσίευση από alexandros »

AGO 01

Σπεσιαλ μέρα, δεν ξέρω γιατί αλλά έχω ξυπνήσει με τρομερή διαθεση...
Βασικά ξέρω 2+ κιλά καλαμάρια ήταν αυτά που βγήκαν πριν λίγες ώρες.
Αποφασίζω ότι σήμερα έχει θαλασσινά. Περνάει και ο ψαροπωλης και παιρνω λίγες καραβίδες και γαρίδες αφου ακόμα ήταν ζωντανές...

Ανοίγω το τουμπο και μυρίζει απίστευτα, δεν μπορώ να περιγραψω .
Κόβω και τραβάω τζουρα και οχ παναγια μου ...
Κονιάκ, μέντα, ένα ελαφρυ λευκό πιπερι, κακαο, τζίντζερ
Το έχω στα χέρια και στο στόμα και το χαμουρευω αρκετά λεπτα πριν το ανάψω.

Όταν το άναψα γέμισε το στόμα με καστανή ζάχαρη, κακάο και τους πιο γλυκους κέδρους.

Το τράβηγμα είναι ιδανικό, το σώμα ντούρο, οι γεύσεις έντονες. Ολοζωντανο το πουρο παρα την ηλικία του.

Βότανα πολλα που ξεχωρίζει μια καταπληκτική μέντα με τζίντζερ και ένα φρεσκο τριμμένο λευκό πιπερι .
Φρεσκοι καρποι φουντουκια και καρυδια, κάρδαμο, χλωρά ξυλα.

Σοκολάτες γάλακτος να σε πνίγουν μαζί με την βανίλια και το ρουμι να κάνουν μια απίστευτη αντίθεση με τον γλυκάνισο από το ουζο που συνοδευει.

Και μετά την μέση τα πιπέρια, αχ αυτά τα πιπέρια. Όλων των χρωμάτων μόλις τα έτριψε ο μυλος αλλα αυτό το μαυρο και το λευκό μου έχουν πάρει το μυαλό...

Βρεγμένη γη, φλοιός δέντρων και μανιτάρια δηλώνουν παρών

Και τώρα τι είναι παλι αυτό; ξερά κόκκινα φρουτα; δαμάσκηνο; μουρα;
Μπαχαρικά από τα βάθη της Ανατολής.

Εχω ξεχαστεί, εχω χαθεί, ταξιδευω... Η άτιμη η στάχτη έχει πεσει 2 φορές στο φουτερ μου... Οχι ότι με νοιάζει καθόλου αυτες τις μαγικές στιγμες.

Το τζίντζερ έχει δυναμώσει, έχει και παρεα ένα απαλό τσίλι αντε γειά. Ένα παλαιακο δέρμα τα έχει τυλίξει. Έχει και τριμμένη καραμέλα μέσα, είμαι σίγουρος.

Το ταξίδι φτάνει προς το τέλος του. Σχεδον 2 ώρες πηρε. Αργά αργά και ηδονικα .Έτσι για την ομαλή προσγείωση κάνουν ξανά ένα γρήγορο αλλά έντονο πέρασμα όλα όσα είδα και γεύτηκα αφήνουν για πολυ ώρα μια γλυκιά και πικάντικη επίγευση βγαλμένη κατευθείαν απο τον παράδεισο της βουελτα αμπαχο.

Με λένε Αλέξανδρο μολις τελείωσα και είμαι ευτυχής...


Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
Εικόνα

Εικόνα
These users thanked the author alexandros for the post (total 6):
Mixalis81ΤάκηςPetranΣτάθηςnikos docVr Andreas
οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω
Άβαταρ μέλους
Mixalis81
Δημοσιεύσεις: 830
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 7:53 am

Re: Montecristo Tubos

Δημοσίευση από Mixalis81 »

Πω πω τι μ'εκανες τώρα ρε μαλλιά!! Ζήλεψα ρε φίλε, τι πούρα είναι αυτά! 20ετιας κι όλας!!!
These users thanked the author Mixalis81 for the post (total 2):
Junioralexandros
Άβαταρ μέλους
konstadinos23
Δημοσιεύσεις: 573
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 12:50 pm

Re: Montecristo Tubos

Δημοσίευση από konstadinos23 »

19 χρονων το tubos που θα καπνίσω PLO-AGO 01
Μόλις βγάζω το κόκκινο καπάκι και χώνω τη μύτη μου για να μυρίζω παθαίνω σοκ :shock:
Νομίζω ότι μέσα έχει σοκολατα γάλακτος όχι πούρο. Τόσο έντονα μυρίζει
Ρε μήπως έχω βάλει κανα φρέσκο στο παλιό tubos; :lol:
Το βγάζω απ’ το καβούκι του και το ζουλάω
Ζουμερό και μυρωδάτο το κορμί του

Εικόνα

Κόψιμο και φωτιά κατευθείαν
Οι πρωτες τζουρες έχουν ολοζώντανα ξύλα, καφέδες και όλων των ειδών τα πιπερια
Αποξηραμένα άνθη και μπαχάρια με το κιλό
Τα πιπερια χοροπηδάνε στη γλώσσα μου
φέρνει ζεστό ψωμάκι και δίπλα
σοκολάτα γάλακτος αλατισμένη
Το στόμα έχει πλημμυρίσει με έντονες γεύσεις
Δεν υπάρχει το πούρο...
Λέω δεν παίζει να είναι 19 χρονων
Συνεχίζει με κακάο και κέδρο μαζί
Τα πιπερια χάνονται σιγά σιγά
και συνεχίζει με κρέμες σοκολάτες και μαντζούνια
Έχω φτάσει στο δαχτυλίδι και δεν έχω πάρει χαμπάρι.
Το ρουφάω λες και έχω να καπνίσω κανα 6μηνο
και η παράσταση κλείνει με λιγο πιπέρι και μπόλικο ξύλο!!

Πούρο για 5αδα όχι απλά top10

Εικόνα


Εικόνα

Εικόνα
These users thanked the author konstadinos23 for the post (total 8):
JuniorΣτάθηςTournesolΤάκηςsuleygiannisPetranVr AndreasMixalis81
Άβαταρ μέλους
Στάθης
Δημοσιεύσεις: 849
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 8:51 am

Re: Montecristo Tubos

Δημοσίευση από Στάθης »

lcd Doc

Ανοιχτό σοκολατένιο ράπερ τέλεια στριμμένο. Παλιό μονόχρωμο band και τράβηγμα για σεμινάριο. Νιώθω ήδη ευτυχισμένος 😍. Για να δούμε τι μου έκρυψε ο ψηλός μέσα στον αλουμινένιο σωλήνα 🤔.

Εικόνα

Μαλακό από την αρχή αλλά με σώμα. Πικάντικα ξύλα πασπαλισμένα με μπαχαρικά απ όλη την Ανατολή, με το μπαχάρι και τη Δάφνη να κυριαρχεί. Νιώθω ότι ο καφές καλύπτει σε αυτή τη φάση το πούρο και τον αφήνω ( αρχηγέ μου για σένα αυτό ).

Να σου και οι γλυκές. Ζάχαρη πάνω σε άγλυκο μπισκότο. Κρέμες με γλυκό κέδρο, ροδόνερο, βανίλια. Καπνός μπόλικος και αρωματικός. Ευτυχία.-

Κανέλα Κεϋλάνης με κρέμα ζαχαροπλαστικής αρωματισμένη με βανίλια Μαδαγασκάρης και μέντα !!! Κλείνει με ζεστό ρευστό κακάο και μπαχαρικά.

Φινο από την αρχή μέχρι το τέλος ✨


Ψηλέ με φτιαξες πρωί πρωί. Μιλ μερσί ✌️
These users thanked the author Στάθης for the post (total 6):
nikos docJuniorMixalis81konstadinos23harmonicaalexandros
Είμαστε για φυλακή
Άβαταρ μέλους
Junior
Δημοσιεύσεις: 547
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 01, 2018 11:21 am

Re: Montecristo Tubos

Δημοσίευση από Junior »

Αριστοκρατικό φορματ...
Στο χέρι μου κάθεται πολύ καλά. Τώρα τελευταία προτιμώ τα μεγέθη coronas & coronas grande αλλά οι επιλογές είναι ελάχιστες σε ενεργά πούρα κυκλοφορίας. Αυτό και το 3αρι καθώς και το σπάνιο Bolivar no. 1 είναι πούρα που συνήθως κάνω. Η εμφάνιση του είναι εκθεσιακη σε βαθμό που δεν θες να το κόψεις, αλλά να το βλέπεις και να το μυρίζεις με τις ώρες. Ωστόσο μια δύναμη με ωθεί να το δοκιμάσω με μανία. Κόβω και ρουφάω, κακάο πολύ κακάο και βότανα. Το πούρο είναι δεκαετίας και βάλε. Με το πυρ μυρίζει λιβάνι και ξεκινάει με ξύλο κέδρου και μπαχαρικά, πολλά μπαχαρικά. Ο κόμης δείχνει τρομερό χαρακτήρα. Ερμητικά τόσο χρόνια σφραγιστός είναι θεριό ανήμερο. Συνέχισε με δέρμα και λίγο πιπέρι. Το πρώτο τρίτο του, ήταν αρκετά ανήλεο. Η καύση του είναι για Όσκαρ και η μυρουδιά, τι μυρουδιά είναι αυτή, ωσάν να  καίγεται ένα εργοστάσιο με μπισκότα...
Το δεύτερο τρίτο είναι αρκετά πιο μαλακό και με περισσότερη στοργή μου έβγαλε βότανα, τσάι και μέντα. Λίγο καφέ και αλμύρα που συνήθως συναντώ στα partagas. Μικρές υποψίες πικρής σοκολάτας και ισως μια γλύκα που την σκέπαζε η επίγευση των βοτάνων. Τέλος το γύρισε σε γλυκάνισο και λίγο πιπέρι κάπου, κάπου. Η μυρουδιά ήταν όμως ο κυρίαρχος της βραδιάς, εξαιρετικά μεθυστική. Το συνόδευσα με Jura αλλά αποδείχτηκε λάθος επιλογή γιατί μου γλυκιζε τρομερά και δεν ταίριαζε με το "σκληρό"' προφίλ του tubos. Εν πάση περιπτώσει αυτό που κάπνισμα δεν ήταν ένα συνηθισμένο πούρο. Δεν ταίριαζε στο χαρακτήρα των Μόντε. Ίσως οφείλεται στην επίδραση των χρόνων γιατί φρέσκα τα Montecristo είναι πιο σοκολατένια και πιο βαριά. Πάντως μου άρεσε ο αλλιώτικος κόμης και φυσικά θα τον τιμήσω ξανά. Εικόνα

Στάλθηκε από το FRD-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

These users thanked the author Junior for the post (total 6):
ΤάκηςSvenskSpirosbusa71Petransigarasalexandros
JimmyBoy
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 13, 2021 7:34 pm
Επικοινωνία:

Re: Montecristo Tubos

Δημοσίευση από JimmyBoy »

Τάκης έγραψε:
Δευ Φεβ 19, 2018 3:41 pm
experimento: Montecristo Tubo+Pampero Anejo Especial

Εικόνα

Takis φοβερή ιδέα! Κατενθουσιασμένος ότι μπορώ να κάνω παραλλαγή σε οποιοδήποτε στικ μου αρέσει και να το κάνω ακόμη καλύτερο! Θα ήταν φοβερό να έκανες ένα βίντεο με όλη αυτή την ιεροτελεστία για να γίνει πιο κατανοητό και σε εμάς τους αρχάριους!
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8893
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Montecristo Tubos

Δημοσίευση από Τάκης »

Jimmy το project δεν είναι δική μου ιδέα, έχει και εμπορική διάσταση από κάποιες non brands (Gurkha, Drew Estate κλπ.)
κατά καιρούς έχουν κυκλοφορήσει πούρα σε αλχημείες με ρούμι, κονιάκ, και τελευταία και με μαλτ ουίσκι

για το video θα το σκεφτώ 8-)
These users thanked the author Τάκης for the post:
JimmyBoy
papa was a rolling stone...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Montecristo”