Montecristo Edmundo

Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8893
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Montecristo Edmundo

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

Edmundo 135 x 52
sbn 25, c/p 5x3, c/p 5x3 a/t
released 2004

SVF SEP 05

καπνίζω σήμερα ένα πολυκαιρισμένο Edmundo που έβγαλα από τα υπόγεια του Βατικανού
14 χρόνια μετά την πρώτη κυκλοφορία του πούρου στις αγορές το 2004
τώρα που μπορείς να πεις ότι έγινε κι αυτό πια μια παλιά κουβανέζικη καραβάνα

η ηλικία έχει «πειράξει» αναμφισβήτητα τα καπνά του δίνοντας ισορροπία και πλούτο στο blend
κι αφήνοντας ένα πολύ ευδιάκριτο βελούδινο άγγιγμα

στις πρώτες σχετικά άχρωμες τζούρες φοβήθηκα για κάτι ξεθυμασμένο
αλλά όταν άρχισαν σε λίγο να σκάνε ο κέδρος, τα μπαχαρικά και ο καφές
όλα στο πιο smooth, κατάλαβα πως είχε ζουμί η υπόθεση

αυτό επιβεβαιώθηκε σύντομα και με καβουρδισμένες γεύσεις από καρύδια και φιστίκια
αλλά και floral-βοτανικές πινελιές, που στα νέα Edmundo δεν περνάνε ούτε απ’ έξω
με εκείνη τη χαρακτηριστική αίσθηση που έχουν τα vintage καπνά

μετά τη μέση έγινε πιο δυνατό κερδίζοντας κι άλλο σε σώμα
με δέρματα, πιπέρια, πιο έντονα ξύλα, κι ακόμα περισσότερους ξηρούς καρπούς
αλλά και πινελιές από αρωματικότατη σοκολάτα γάλακτος
να διανθίζουν έξοχα ένα ούτως ή άλλως γεμάτο πιάτο

η ισορροπία του πικάντικου με το γλυκό ήταν αξιοσημείωτη
με ψημένο-μαλακό ρετροχάλι και βαθιά αρωματική επίγευση

με λίγα λόγια ένα εξαιρετικό, ώριμο, κατασταλαγμένο και πολύ νόστιμο πούρο
που μου απέδειξε περίτρανα πως ο χρόνος έκανε θαύματα πάνω του
και μπράβο σας αδέλφια μου αλήτες πουλιά Κουβανοί

αν κάπνιζα καπάκι ένα δίχρονο-τρίχρονο ας πούμε από τα σημερινά
σίγουρα θα μου φαινόταν πιο θαμπό, τουλάχιστον τώρα στις αρχές του
δίχως να είμαι και βέβαιος πως όταν θα έφτανε κι αυτό στην ίδια ηλικία θα είχε τέτοια θαυμαστή εξέλιξη

κι αναρωτιέμαι: έχει φτάσει στο peak του;
χμ... σκέφτομαι να παραδώσω άμεσα στην πυρά κάμποσα που έχω ακόμα, και να αφήσω 2-3 για παρακαταθήκη…
These users thanked the author Τάκης for the post:
Rottcigar
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8893
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Montecristo Edmundo

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

AOB OCT 11 c/p 5x3 a/t

pre πολλά υποσχόμενο φορτωμένο σοκολάτα με πρώτες νότες γεμάτες κέδρο και πιπεράκια
σε μια γνώριμη κλίμακα που σιγά-σιγά κάνει fade out και γίνεται βελούδινη ανθοδέσμη

γεμάτη καφέδες, κρέμα γάλακτος, γη, και αρωματικό κέδρο
λίγο βούτυρο απλωμένο σε μια φέτα ψωμί μαζί με μαλακά δέρματα
αλμυρά και πικάντικα μπαχαρικά σε εναλλαγές με πλούσιο κακάο
συνοδεία από τραγανούς πεντανόστιμους καβουρδισμένους καρπούς
κι από κάποιο σημείο και μετά υγρή παχύρευστη σοκολάτα

αυτό είναι το Edmundo!
όπως ακριβώς το γνώρισα και το αγάπησα στα μέσα της προηγούμενης δεκαετίας
ένα αυτόνομο, απόλυτα ερωτεύσιμο Monte

πούρακλος ολκής, αυτή η 15άρα a/t όχι μόνο ανανεώνει τους όρκους μας
αλλά μου θυμίζει πως «υπάρχουν ακόμα γελαστοί τσιγγάνοι»…
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8893
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Montecristo Edmundo

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

LCD Rigelianos OBM FEB 16 (για το μήνα μπορεί να κάνω λάθος)

Κωνσταντίνε είναι το πρώτο Edmundo που καπνίζω με καινούργιο δαχτυλίδι
μιας και ως παλιός εραστής του πούρου έχω ακόμα στοκ από διάφορες παλιατζούρες
η αλήθεια είναι πάντως ότι εδώ και καιρό όλο και πιο σπάνια καπνίζω κάποιο καλό Edmundo
με τα περισσότερα να μοιάζουν ασώματες και βαρετές οπερέτες σε σχέση με αυτά που κάπνιζα παλιά

το δικό σου αρχίζει πολλά υποσχόμενο με κακάο κατά ριπάς
με μαλακό κέδρο και μια ιδέα πιπέρια, ακολουθώντας ένα σμουθιάρικο τέμπο
φορτώνοντας στην πορεία δέρματα, ψωμί, αλμύρα, καφέδες και καβουρδισμένους καρπούς
κάνοντας ένα μεγαλοπρεπές encore με μια κρεμώδη σοκολάτα γάλακτος

βουτυράτο πούρο με προσωπικότητα, ισορροπημένο, μεστό και νόστιμο
που απέδειξε πως οι κουβανοί μπορούν ακόμα να στηρίξουν με καλά καπνά κάποια απολωλότα πρόβατα

σε ευχαριστώ πολύ που μου έδωσες την ευκαιρία να καπνίσω μια ζουμερή nouvelle vague
από έναν connoisseur βεβαίως που το ψάχνει πολύ με τα precious του, δεν θα περίμενα και κάτι λιγότερο…
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Assos
Δημοσιεύσεις: 866
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 1:38 pm

Re: Montecristo Edmundo

Δημοσίευση από Assos »

Εικόνα

LCD Rigelianos. AGO 2017

Πολύ όμορφο πούρο και μόνο που το κοιτάς...
είναι η αλήθεια ότι δεν έχω κάνει πολλά από δαύτα, 4-5 μονάχα και δε θυμάμαι να μου είχαν αφήσει τόσο καλή εντύπωση όπως αυτό... παρά μόνο ένα σε τούμπο που είχα αγοράσει καλοκαίρι του 17’ άγνωστης ημερομηνίας όπου και στο τεφτέρι μου βαθμολογείται με 9!!

Θα ανακαλέσω τα λόγια του Τάκη για το συγκεκριμένο:
«Αν δε γράψεις review εκείνη την ώρα που το κανείς το πούρο μετά δύσκολα θυμάσαι»
Είναι η αλήθεια ότι δύσκολα μπορώ να θυμηθώ συγκεκριμένες πινελιές που έπιανα εκείνη την ώρα αλλά υπήρχαν στιγμές που χαράχτηκαν μέσα στο μυαλό μου.


Εικόνα

Σοκολάτες γάλακτος και πιπεράκι έντονα από τα πρώτα παφ, με ψωμί ζεστό κ φουρνιστο... στο 1/3 και κλείσιμο πριν μπει στο 2/3 με καφέ, γη και δέρμα...
Για τη συνέχεια μπορώ να σας πω την διάθεση που είχα μέχρι το τελευταίο τρίτο...
Υπέροχο πούρο ρε Κωνσταντίνε!! Μου άρεσε πολύ!
Και στο 3/3 μου έβγαζε πολλές κρέμες στην επίγευση... μα πολλές όμως!

Εικόνα

Όπως φαίνεται κ στη φωτό, δεν ήθελα να το αφήσω... Είναι η αλήθεια ότι κάτσαμε για καμία ώρα στο μαγαζί, όποτε και το τελείωσα στο δρόμο για το γυρισμό με παρεούλα,κουβεντούλα κ χαβαλέ.

Μου άρεσε παρά πολύ και θα ξανά δοκίμαζα πριν επενδύσω σε κούτα... ή ίσως κ όχι... θα το δω... πάντως για κάποιον που διαβάζει, από τους καινούργιους το review νομίζω ότι αξίζει 100% να το δοκιμάσουν.
Κωνσταντίνε σε ευχαριστώ πολύ κ πάλι.
These users thanked the author Assos for the post:
Rigelianos
You Miss 100% Of The Shots You Don't Take.
You Need To Start Shooting At Your Goals
Άβαταρ μέλους
nikos doc
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1498
Εγγραφή: Τετ Φεβ 07, 2018 11:45 pm

Re: Montecristo Edmundo

Δημοσίευση από nikos doc »

Έφτασε στα χέρια μου, μέσω ενός φίλου, ένα παλιό Edmundo με ιστορία από παλιά υπόγεια και σεντούκια.
Ξεχασμένα για καιρό, πέρασαν από στοργικά χέρια και έγιναν μπαμπακι.....έτσι μου είπαν τουλάχιστον :!:
Βέβαια ο χορηγός και όχι ο curator , μου είχε τάξει robusto, αλλά αυτός συγχωρείται...είναι άλλος ο τομέας του.
Η χρονολογία πρώτης κυκλοφορίας, κάπου στο '04. Η κατάσταση εργοστασιακή. Το νησί στο Ιόνιο ωραίο τερέν! Κόβω και ρουφάω....
Στο κρύο ψιλό χαθηκα...πλούτος πολύς!! Μια κανέλα, μια κρέμα δόσεις εσπρέσσο....δεν έχω ανάψει ακόμα...
Κάνω βόλτα δεν θέλω να κάτσω ακόμα, βλεπω ένα ωραίο κλικ, δίνω φωτιά. Ζωντανεύει το Edmundo και παρότι σε νησί πέρασε ο Μουτζούρης για το El Dorado........
Σε δύο τζούρες ένα μαγικό χαλί πέρασε κάτω από τα πόδια μου και με ανέβασε στο βαγονι.
Κρεμες Μόντε, τριμμενη κανέλα, κόκκινα berries, αλεσμένα αμύγδαλα......
Λίγο περπάτημα ακόμα, να μια ωραία ταράτσα, Plantation rum, σερβίρισμα πάνω σε ξηρό πάγο παρακαλώ, και οι γλυκές από το ποτό απλά εκτοξεύουν τον Edmundo σε αλλά μήκη και πλάτη.

Εικόνα

Γλυκός Κέδρος, μια νότα μπαχάρι, πλούσια κρέμα γάλακτος. Σίγουρα ένα δυνατό ουίσκι θα το έπνιγε, μάλλον... :roll:
Κάσιους, πιπέρι κανέλα, πικάντικο pecan, λίγο τζίντζερ. Σώμα vintage, στο πολύ φουλ.
Εξωτικές πινελιές, παλιά ξύλα, βαριά ζουμερά, μια φέτα από λεμόνι. Μαγεία.
Η αποκατάσταση φαίνεται στο κάψιμο, ο αναπτήρας κρύωσε στο τσαντακι, τα παφ αραιά και απολαυστικά.
Όσο πάει στο band, γίνεται μελοπρεπες, βαρβάτο. Πότε επιθετικό, βάζει το ρυθμό στην μαύρη σοκολάτα, μια καρδιά από κρέμα ,λίγο μαύρη τρούφα.
Πιάνω και ένα σαβαγιάρ βουτηγμένο στο Plantation, ολίγον spiced, με πάει στον χειμώνα αν και είναι κατακαλόκαιρο.
Χτυπημένα φρέσκα φυστίκια , βοτανικά στοιχεία, peppercorn, όλα μαζί στο σεϊκερ του Monte, φωνάζουν ως η παράσταση πάει προς το τέλος.
Και βέβαια πάντα υπάρχει μια ακόμα νότα, ένα ακόμα κομμάτι ,όπως σε όλες τις μεγάλες παραστάσεις.
Μιαυκιά νότα κάρυ εμφανίζεται να συντροφέψει τους κέρδους και τους καφέδες ενώ πέφτει η αυλαία.

Άφωνος, ευτυχής ,γεμάτος παίρνω στην πρώτη θέση το ρούμι μου και χαζεύω την πλατεία της Ζακύνθου...
Έχω πιει μόνον δύο τζούρες.....

Μιχάλη, σε ευχαριστώ για την χειρονομία, Διονύση εύγε....πρέπει να ανταποδώσω.

Εικόνα
These users thanked the author nikos doc for the post (total 2):
lefteris cRigelianos
This is our House!
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8893
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Montecristo Edmundo

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

AMO MAR 17 c/p 5x3

είχα κάμποσο καιρό να καπνίσω Edmundo, ένα πούρο που παλιά τα κάπνιζα πολύ συχνά
κι έβγαλα σήμερα ένα από 15άρι χαρτόκουτο αγορασμένο αρχές ’18 και κλεισμένο σε slb από BBF

με ξεκίνησε με πικρό κακάο, κέδρο και κάτι ξεθωριασμένα μπαχαρικά
αλλά σιγά-σιγά η παλέτα του άρχισε να φορτώνει και να γυρίζει το ματς
με σοκολάτα γάλακτος, νότες ψωμιού, μέντα, και αλμυρά ξηροκάρπια
συνοδεία από δερμάτινες πινελιές, μαλακά πιπέρια, καφέδες, και μανταρίνι
φτιάχνοντας ώρες-ώρες κάτι βουτυράτες κρέμες που μου θύμισαν παλιά Edmundo

ωραία, ζουμερή, και χορταστική φούμα, από ένα απ' τα πιο αγαπησιάρικα κουβανέζικα format
These users thanked the author Τάκης for the post (total 3):
Spirosbusa71sigarasSvensk
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
harmonica
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 498
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 7:54 am

Re: Montecristo Edmundo

Δημοσίευση από harmonica »

Εικόνα
Ναι γεια σας και χρόνια πολλά..
Θα ήθελα ένα lungo μέτριο..
Lungo μέτριο?? Διπλό εσπρέσσο...
Όχι διπλό εσπρέσσο, έναα lungo μέτριο..
Διπλό εσπρέσσο 😵
Όχι διπλό εσπρέσσο... lungo γαμώ 🤬🤬
Οκ ένα διπλό εσπρέσσο lungo👺🤡
‼️‼️‼️‼️
Ο διάλογος σε ένα καφέ το πρωί μισή ώρα πριν το άναμμα..
Δεν είχα σκοπό να καπνίσω..έχω να το κάνω βδομάδες άλλωστε.. μια όμορφη βραδιά αρχές του μήνα με έναν doc και ειδικά τέτοιο φορμάτ μεγάλο και χοντρό.
Το τελευταίο διάστημα σαν να έχω φάει καπνό απαγόρευση όπου έχω βρεθεί και έχω σταθεί + ο μικρός..παπαλα...
Μετά τον καφέ πάω στο mini market για μπινελικια και να σου υγραντηρας ψυγείο με πουράκια,short filler και 2-3 tubos.
Μου ανοίγεις να δω..
Φυσικά νεαρέ..
2 εντουμνδοι τουμπατοι και ένα especiales epicure hoyo τουμπατο ανάμεσα σε καραβιες Quinteros & Piedra.
Αφού το τσίμπησα 10€ ❕❗❕❗ δεν ήξερε τιμή ακριβώς, έφυγα σαν κλέφτης ικανοποιημένος.
Στο σπίτι ως δια μαγείας δεν με χρειάστηκε κανείς και είχα μπροστά μου 1ωρα κενό,οπότε τρυπάω και τον χονδρό,φοράω μπουφάν,παίρνω τον 2πλο εσπρέσσο lungo και πάω στο γκαράζ να ασχοληθώ με το αμάξι
Όσους εντμουνδους έχω κάνει (όχι πολλούς) ήταν όλοι ανευροι και αδιάφοροι και με άφηναν πάντα ανικανοποίητο.
Αυτός ξεκίνησε δυνατά με πιπεριά μαύρα και τσίλια.Τόσο μπαχάρι που καταλάβαινα μόνο τομπακο.
Αν δε,μετά τις πρώτες καυτές τζουρες το πολυβόλο άρχισε να γαζωνει τα πάντα γύρω μου και η προσοχή μου στράφηκε εκεί και μόνο..
Καφές λατε το πούρο,αραμπικα το lungo, σοκολάτας γάλακτος μ αμύγδαλο και πιπερακι άσπρο για την γεύση από πάνω.
Όλα δεμένα και στρογγυλά με τον καπνό να βγαίνει σαν τσιμινιερα, παχύς, παχύς και κρεμώδης..
Στο δεύτερο μέρος μοσχοκάρυδο με ένα τσακ καραμελωμένο φουντούκι και μια γλυκιά κρέμα τάρτας..
Το στικ ανεβάζει φουλ ένταση και το κρύο πλέον περνάει απαρατήρητο..
Προς το τέλος του δεύτερου μέρους και όλο το τρίτο η γαλακτος έγερνε πλέον προς υγείας με την προσθήκη δέρματος και ξύλου νωπού.Ο χώρος πλέον μύριζε στάβλο.Το μπλεντ είχε πάει στον Θεό και αρχισα να παραμιλάω μόνος μου..
Τι να πω ο καλύτερος εντμουνδος που έχω κάψει ποτέ και ένα στικ που θα θυμάμαι για πολύ καιρό.
Τελικά τα όμορφα πούρα καίγονται εκεί που δεν τα περιμένεις και δεν έχεις απαιτήσεις από αυτά.

Εικόνα
These users thanked the author harmonica for the post (total 8):
ΤάκηςJazzmanΣτάθηςFairlightPetranAssosalexandrosSpirosbusa71
"There are two things a man never forgets -his first love and his first cigar"
Άβαταρ μέλους
Junior
Δημοσιεύσεις: 547
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 01, 2018 11:21 am

Re: Montecristo Edmundo

Δημοσίευση από Junior »

Montecristo και διακοπές είναι αχτύπητος συνδιασμός. Καπνίζω έναν Edmundo από δική μου 15αδα με κωδικό BUP SEP 17. Πέρσυ είχα πέσει και κακό στικ και δεν έγραψα. Φέτος που καίω το δεύτερο της κούτας, μου άρεσε τόσο που ήθελα να το μοιραστώ. Ξεκινάει γλυκά όπως πολλά Monte και συνεχίζει με μοσχοκάρυδο και πιπέρια Μυρίζει υπέροχα και με κοιτάζουν όλοι στο μαγαζί. Συνοδεύω με κοκτέιλ από ρούμι αλλά το πούρο καπνίζετε και μόνο του. Έντονη αλμυρή επίγευση και ξηροί καρποί. Ελάχιστα πιπεριά και μια κρέμα να υποβόσκει αλλά μέχρι εκεί. Ήταν πολύ καλό μέχρι το τέλος και κοντά στο δαχτυλίδι ένιωσα παρά μια πικράδα. Σαφώς πολύ καλύτερο από την προηγούμενη δοκιμή. Εύχομαι να καλυτερέψουν ακόμη περισσότερο τα υπόλοιπα αδέρφια του. Δοκιμή ξανά του χρόνου...
Εικόνα

Στάλθηκε από το M2102J20SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

These users thanked the author Junior for the post (total 4):
ΤάκηςAndreasPsuleygiannisSpirosbusa71
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8893
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Montecristo Edmundo

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

SVF SEP 05

καπνίζω ένα δεκαοκτάχρονο Edmundo από την ίδια κούτα με το πρώτο του thread
ήτοι παραγωγής μόλις ένα χρόνο μετά την πρώτη κυκλοφορία του (2004)

sbn 25 κατασκευασμένο στο Francisco Pérez Germán (Partagas) factory
και αγορασμένο από Ελλάδα με τιμή 280 €, ήτοι 11,20 € το στικ

ρίχνω και τις σημερινές ελληνικές τιμές Εδμούνδου που είναι αντίστοιχα 683,75 € και 27,35 €
έτσι για να γουστάρουμε επαναπροσδιορισμούς, πολυτέλειες, και λοιπές ανωμαλίες

Εικόνα

...φορτωμένος με χιλιάδες αναμνήσεις

φυτείες κακάο, ερωτικά κέδρα, ελαφρώς αλατισμένα ξηροκάρπια, μπαχαρικά
σοκολάτα γάλακτος, φρουί γλασέ πορτοκάλι, μόκα, κρέμα βανίλια

πόσο καταπληκτικά πάλιωσε αυτό το Edmundo, και να μου το λέγανε δεν θα το πίστευα!!

κατά τα άλλα πότε πέρασαν τα χρόνια... ⏳⌛
θυμάμαι λες και ήταν χθες όταν είχαν έρθει τα πρώτα κουτιά Edmundo στην Ελλάδα
εκείνη τη σημαδιακή χρονιά, που άφησε (τουλάχιστον σε μένα) πολλές όμορφες ανεξίτηλες αναμνήσεις...

These users thanked the author Τάκης for the post (total 4):
Epicure VRigelianosSvenskjgeorgost
papa was a rolling stone...
Rigelianos
Δημοσιεύσεις: 512
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 8:07 am

Re: Montecristo Edmundo

Δημοσίευση από Rigelianos »

Με πέθανες...
Ο Εδμούνδος είναι το Ελ Ντοράντο μου...
These users thanked the author Rigelianos for the post:
Τάκης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Montecristo”