Montecristo Double Edmundo

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator

Montecristo Double Edmundo

Δημοσίευση από Τάκης » Δευ Φεβ 19, 2018 9:28 am

LCD Nickos H
Εικόνα

Dobles 155 x 50, released 2013

η επιτομή του γλυκού πούρου
πολύ σμουθιάρικο αδελφέ μου, φουλ σοκολάτα & κρέμα...σαν ζαχαρούχο Γάλα Βλάχας είναι
συν φουντουκοκάρυδα, μαλακό κέδρο, μπαχάρια ζαχαροπλαστικής, δέρματα
και πετροκέρασα του Ιουνίου μόλις έχει μπει το καλοκαιράκι

«άλλο» Monte, ναι! έχει γίνει πλέον πολύ γκουρμέ…
These users thanked the author Τάκης for the post:
Rigelianos
papa was a rolling stone
Άβαταρ μέλους
Fairlight
Moderator

Re: Montecristo Double Edmundo

Δημοσίευση από Fairlight » Πέμ Απρ 04, 2019 8:25 pm

LCD Nikos doc

Εικόνα

Το ψηλό αγόρι μου έδωσε αν θυμάμαι σωστά αυτόν τον διπλό το καλοκαίρι που μας πέρασε. Είναι ένα πούρο που δεν μπορώ να πω ότι είναι από τα αγαπημένα μου. Έχω κάνει 2 10αρες και μερικά σκόρπια στικς και ποτέ δεν βρήκα κάτι που να με συγκίνησε. Όχι ότι ήταν κακά πούρα και σίγουρα αρκετά κλικ από τα μετρίου αναστήματος αδελφάκια τους.

Για να πω την αμαρτία μου το άναψα μάλλον βαριεστημένα και με λίγες προσδοκίες, το μέγεθος του όμως θα μπορούσε να είναι καλό νικοτινικό hangover cure για τις χθεσινές κρεπάλες. Κρύο δεν συγκράτησα, το pre όμως ήταν πολύ έντονο και ολίγον απειλητικά ξινό.

3 τζούρες αναμμένο και τα ξέχασα όλα. Μιλάμε για full strength με πολύπλοκο προφίλ, σοκολάτα υγείας, δυνατό εσπρέσο, κρέμες, πιπέρια, μαντζούνια, πω πω...Διαβάζω τώρα το tasting του Ντον πιο πάνω και το δικό μου ήταν σίγουρα πολύ διαφορετικό πούρο (και καλύτερο όπως την μυρίζομαι την δουλειά :lol:).

Αφού περνάει το πρώτο τρίτο το πούρο σμουθιάζει και ρίχνει εντάσεις, χωρίς φυσικά ποτέ να γίνεται κάτι αδιάφορο, αδύναμο ή μέτριο. Εμφανίζονται και άλλα ωραία στην πορεία, φουντούκια, σοκολάτες γάλακτος, κάτι περίεργα λουλούδια και αρκετά μπαχαρικά.

Μακράν το καλύτερο διπλό που έχω καπνίσει, ψηλέ μου τι να πω... Μακάρι να ήταν όλα έτσι.
These users thanked the author Fairlight for the post (total 4):
RigelianosΣτάθηςPetranAssos
Άβαταρ μέλους
nikos doc
Founding Fathers

Re: Montecristo Double Edmundo

Δημοσίευση από nikos doc » Τετ Μάιος 15, 2019 10:30 pm

Επανέρχομαι σε αυτήν την πουράκλα, με μια χορηγία του Στάθη MOE NOV 14. Δεκάρα κούτα που είναι κούκλα.
Είναι γνωστή η αδυναμία μου στον διπλό Έντμουντο. Ένα σπλιταρισμα από κάτι χαρτοκουτα με τον αρχι, βαραγε συνεχώς κορυφή. Διάφορα σκόρπια ήταν πολύ καλά, μια 25αρα από τον Λίβανο του'17 ακολουθεί τα ίδια βήματα.
Στο προκείμενο όμως, το κάπνισα με weiss γυρνώντας από Άνδρο, με την βροχα να πέφτει στο Αιγαίο και τον κόσμο να με έχει αφήσει ήσυχο από την δροσιά.

Κρύο γεμάτο κρέμα σοκολάτας, με διάφορα ματζουνια και καταπληκτικό τράβηγμα.
Στις τρεις τζούρες τον πήρα τηλέφωνο για μου δώσει τα γενικότερα και τον ευχαρίστησα για την χορηγια. Ήταν και εκείνος σε κάποια θάλασσα, μας ενωνε το ατελείωτο μπλε!
Εκεί στην αρχή, έπαιξε φουλ σοκολάτα , κακάο και ένα καταπληκτικό ζυμωτό ψωμί.
Διάφορα φουντουκοκαρυδα πάνε και έρχονται, το ψωμί γίνεται παντεσπάνι νοτισμενο στο ρούμι. Γλυκια και η weiss, ,μια χαρά τα βρήκαν.
Τα 155mm και το ιδανικό τράβηγμα, έφερναν δροσερό καπνό, και προδιαγραφές για μεγάλη στάχτη, αλλά το παράτησα νωρίς, ήθελα να ευχαριστηθω!
Στην μέση και κάτι, η ένταση μετρίασε λίγο, έπεσε γαλατάκι στις σοκολάτες, με σέρβιρε ένα καπουτσίνο και μπισκότο κανέλας.
Έμεινε εκεί για λίγη ώρα, και ξανά σκούρηνε κοντά στην μπάντα, με τον καφέ να κορωνει, και διάφορα μπαχαρια από την Πόλη να νοστιμευουν τον καπνό.

Σχεδόν 100' πολύ καλού καπνίσματος και άλλη μια φορά.
Παρα πολύ καλή κυκλοφορία των Κουβανών, που δείχνει πως αν και όταν θέλουν μπορουν.

Εικόνα
These users thanked the author nikos doc for the post (total 4):
ΣτάθηςAssossuleygiannisSpirosbusa71
This is our House!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Montecristo”