Montecristo Open Eagle

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Petran
Δημοσιεύσεις: 1354
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 3:28 pm

Montecristo Open Eagle

Δημοσίευση από Petran »

Geniales 54 x 150
dress 20, c/p 5x3 a/t
released 2009

Η σειρά OPEN μας συστήθηκε στις αρχές του 2009 ως μια σειρά με πιο ελαφριά καπνά
σε σχέση με το υπόλοιπο vitolario της Montecristo.
Στόχευε δε, στους καπνιστές σπορ αθλημάτων σε εξωτερικούς χώρους. (γκολφ κλπ.)

Ο Αετός κυκλοφορεί σε :
dress Box of 20 cigars και χαρτόκουτο των 3 σε aluminium tubes.

Ας τον δοκιμάσουμε λοιπόν... :arrow:

Συντροφιά θα μου κάνει ένα Appleton Estate VX
σερβιρισμένο με ginger ale, δροσερό και ευκολόπιοτο.
Το μόνο του μειονέκτημα...κατεβαίνει γρήγορα :P

Στο κρύο ρούφηγμα νόστιμο πικρό κακάο
Κατασκευαστικά είναι σούπερ ντούπερ,αψεγάδιαστο σαν μηχανής
Αρχίζω να πλάθω σενάρια στο κεφάλι μου, ο στρίφτης έβαλε αγάπη μέσα

Ξεκινά με ξύλο,δέρμα και μια σκοτεινή μυρωδιά κλεισούρας
σαν τις ντιβανοκασέλες που κοιμόμασταν παιδιά
όταν μέναμε στον Παππού και τη Γιαγιά.

Κι αφού βάζω στην άκρη τη γλυκιά μελαγχολία
νιώθω καφέδες να 'ρχονται και πιπεράκι σε σωστή αναλογία
Το τράβηγμα έιναι υπερ του δέοντος άνετο κι ο καπνός άπλετος
Νιώθω να έχει πως να το πω... :roll:
Μια ελαφρότητα ουσιαστική και μη, ψάχνω να βρω το σώμα του για την ακρίβεια
Κάνει πάσα 2-3 ξηροκαρπίδια,ο καπνός έχει αρχίσει και με πνίγει τόσο
που συχνά-πυκνά αναγκάζομαι να πατάω φρένο

Στη συνέχεια αρχίζει να καίγεται στραβά
να βγάζει μια πικρίλα σερβίροντας δε
και κάποια μανιτάρια μη βρώσιμα,πράγμα απαράδεκτον :geek:
Και μπορεί στο τέλος στην κατσαρόλα να πέφτουν και δυο ξύλα κανέλας για ξεκάρφωμα
το φαΐ όμως παραμένει ανάλατο.
Κάτι λείπει κι αυτό δεν είναι Tulip :mrgreen:
Έτσι πίνω το κερασμένο εσπρεσάκι στο φινάλε
πληρώνω τον λογαριασμό,βάζω το σακάκι μου κι Arrivederci Roma...

Έτσι κι έτσι... :roll:
Tο "πούρο" είναι κάτι πολύ (και πολλά) περισσότερο από ένα πούρο
Τάκης, Έλληνας Aficionado
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8959
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Montecristo Open Eagle

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

LCD Nikos doc

με το νέο δαχτυλίδι, φουρνιά Οκτώβριος 2016 όπως με πληροφόρησε ο χορηγός μου
κάτι που με ιντριγκάρει, μιας και το συγκεκριμένο πούρο το καπνίζω πάντα με πλάτη 3 χρόνια/plus

για κάποιο λόγο αυτό το Geniales το ‘χω συνδυάσει στο μυαλό μου με mojito
ίσως γιατί σχεδόν πάντα και για κάποιον αδιευκρίνιστο λόγο, το φουμάρω καλοκαίρι
έτσι λοιπόν και σήμερα δεν πρόκειται να ξεφύγω από τον κανόνα
αφού και οι ζεστές εξωτερικές συνθήκες δίνουν άλλοθι και το ζητάνε το μοχιτάκι τους…

Εικόνα

ξεκινάει λίγο διστακτικά και ασυντόνιστα με τον αχταρμά που έχουν τα νιάτα
αλλά γρήγορα η μπίλια στρογγυλοκάθεται σε ένα φρεσκότατο μυρωδάτο κακάο
α λα μπρατσέτα με αρκετό κέδρο, γρασίδι και πιπεράκια
με μια διστακτική βανίλια να κάνει δειλή είσοδο
το πρώτο τρίτο φεύγει έτσι νεράκι, με το πούρο να μη μοιάζει καθόλου με οχταμηνίτικο

αντίθετα είναι πολύ νόστιμο κι αρκετά τσιριμπόμ για την ηλικία του
το κακάο αλλάζει σε σοκολάτα με ένα μπισκοτάκι να σκάει σαν μπαλαντέρ
βγάζοντας και μια αίσθηση λάιμ (όχι απ’ το ποτό), αλλά και μια ιδέα πορτοκαλόφλουδας με κανέλα
κάπου στη μέση παρασέρνομαι λίγο και το πουσάρω με αποτέλεσμα να πικρίσει λίγο, αλλά ok

Εικόνα

το τελευταίο τρίτο είναι και το πιο αδύνατο κομμάτι του
μιας κι εδώ η νεότητα φαίνεται περισσότερο, με κάμποσες γωνίες και αψάδες και την ισορροπία να παλαντζάρει
παρόλα ταύτα, φωνάζει πως έχει πράμα κρυμμένο στα αμπάρια
με προίκα α’ ποιότητας φύλλα που θέλουν μέστωμα για να ανοίξουν τα μεγάλα τους φτερά

όχι, δεν έχω καπνίσει φρέσκο Eagle με τέτοιο σώμα
τα πρώτα που είχα φουμάρει όταν πρωτοβγήκανε το 2009 τα θυμάμαι flat και άνευρα
φαίνεται πολύ καλή παρτίδα, μην τα ακουμπάς καθόλου, ή δοκίμαζε ένα κάθε χρόνο το πολύ
με βεβαιότητα εικάζω πως από το Φθινόπωρο του ’19 και μετά αυτοί οι Αετοί θα πετάξουν
gracias για την εμπειρία!

Εικόνα

…στη φωτό τρεις αετοί σε (υψηλές) πτήσεις στο σπίτι ενός orismenou…

Εικόνα
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2394
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Montecristo Open Eagle

Δημοσίευση από suleygiannis »

LCD Τάκης
Εικόνα

Ένα πούρο που δεν το έχω πολυκαπνίσει και μου έδωσε ο Τάκης την ευκαιρία να το δοκιμάσω μετά από καιρό σε μια καλοκαιρινή μας εκτός έδρας συνάντηση.
Τα κρύα αρώματα του είναι έντονα με ζάχαρη, ξύλο και κρέμα. Τραβάει και σωστά.
Ξεκινάει με δυνατούς μυρωδάτους καφέδες, αρκετά έντονους και συνεχίζει με μία έντονη και ξεκάθαρη κρέμα με ζαχαρούχο γάλα. Αρχικά δε βάζω ποτό γιατί θέλω να δω τι θα του πήγαινε. μετά από κανα τέταρτο και ενώ το πούρο με έχει εκπλήξει ευχάριστα αποφασίζω ότι θα του ταίριαζε ρούμι.
Εικόνα

Συνεχίζει με φουλ στις κρέμες και στα βούτυρα. Πραγματικά τρομερό πούρο. Φτάνω στη μέση και το πούρο έχει φρυγανισμένο ψωμί, ζάχαρη και νότες από σοκολάτα γάλακτος. Στο τελευταίο τέταρτο γίνεται πιο βαρύ, κάτι που δε με ενοχλεί καθόλου μιας και βγάζει ξύλο, λίγο δέρμα, βούτυρο ακι γκοφρέτα.
Πραγματικά το καλύτερο πούρο από τη σειρά Open που έχω καπνίσει. Ίσως να αναζητήσω και την πρώτη μου κούτα. Τάκη σε ευχαριστώ πολύ!
These users thanked the author suleygiannis for the post (total 4):
ΤάκηςSvenskAssosBig-Mak
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
Στάθης
Δημοσιεύσεις: 849
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 8:51 am

Re: Montecristo Open Eagle

Δημοσίευση από Στάθης »

Lcd Nikos Doc

Σε συζήτηση που είχα με το Νίκο του είπα ότι δεν το έχω καπνίσει ποτέ αυτό το πούρο... Την επόμενη που συναντηθήκαμε μου το έφερε να το δοκιμάσω... :D

Πέμπτη χθες ημέρα 50-50 και ποτάκι με κολλητό και πήρα μαζί τη χορηγία του ψηλού... Ωραίο πούρο κατασκευαστικά που γεμίζει το χέρι... Τα 2 δαχτυλίδια του πάνε πολύ...

Εικόνα

Φόκο και πάμε... Τράβηγμα προς το σφιχτό χωρίς να ενοχλεί καθόλου... Φουλ κέδρο στο 1/3 με λίγα λουλούδια... Το Talisker 10 δένει ωραία και καθώς μπαίνω προς το 2/3 το σώμα ανεβαίνει και το πούρο αλλάζει προς το καλύτερο... Σοκολάτες με κόκκινα αποξηραμένα φρούτα, κέδρους πασπαλισμενους με καστανή ζάχαρη και ώρες ώρες μια γεύση σαν μπαλού καραμέλες :shock:
Προς το τέλος του 2/3 αλλάζω σε Oban 14 και έχω πλέον το ιδανικό πάντρεμα πούρου - Spirit για τα δικά μου γούστα... μπαίνοντας στο 3/3 τα ξύλα γίνονται πιο βαριά η σοκολάτα μπιτερ ανεβάζει την περιεκτικότητα της σε κακάο και το πάω σιγά σιγά για να μην μου τελειώσει :D

Πολύ το φχαριστήθηκα ψηλέ μου... Ε Υ Χ Α Ρ Ι Σ Τ Ω 8-)
These users thanked the author Στάθης for the post:
nikos doc
Είμαστε για φυλακή
Άβαταρ μέλους
nikos doc
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1498
Εγγραφή: Τετ Φεβ 07, 2018 11:45 pm

Re: Montecristo Open Eagle

Δημοσίευση από nikos doc »

Αυτός ο Αετός, δεν έτυχε, πέτυχε με την συνδρομή πολλών....
Μ έβγαλε ο δρόμος στα πάτρια του Τάκη, λίγο χαβαλες στο κινητό, μια σύσταση για μεζέ, και ψαράκι, μισή παρότρυνση και τσουπ να'μαι με το double robusto στο χέρι.
Συνοδεία Kaiser και μπακαλιάρο, θα συμφωνήσω ότι είναι άκρως καλοκαιρινό πούρο, και σηκώνει και φαγητό και αλκοόλ.

Στο κρύο με βρίσκει ένα εξαιρετικό τράβηγμα, παρόλο του βαρύ δαχτυλίδι. Παίρνω φυσικά κέδρο και φρέσκο γρασίδι με μια περίεργη αψαδα.ε μιας φορτώνει κακάο και πολλά περίεργα λουλούδια. Έχει και κάτι εξωτικό, σα γλυκη βανίλια , τον καρπό.
Με έχει φτιάξει από τις πρώτες τζούρες και πάει γρήγορα προς το πάνω ράφι.
Ένα δάχτυλο μέσα έρχεται κάτι γνώριμο σε Monte, παχιά κρέμα και λίγο σοκολάτα γάλακτος, καλό Νο1 θυμίζει, μα για λίγο.
Μετά τραβάει πάλι άλλον δρόμο, δικό του.
Το κακάο τραγανιζει, σκονίζει τα πάντα γύρω του, δίνει τον ρυθμό σε διάφορα που συμβαίνουν σε ένα πολύπλοκο καμβά.
Έχει μια γλυκιά τάση, αλλά έχει και αρώματα εσπεριδοειδών. Λεμόνι ,πορτοκάλι από τον κάμπο εδώ στην Λακωνια.,
κανέλα από την ανατολή, φρέσκο μπισκότα από τον φούρνο, χαμός γίνεται σε μια πολύ γαργαλιστικη φουμα.

Φεύγω ,πάλι on the road, ,και θα το συνεχίσω ξεροσφύρι, με το τράβηγμα ακόμα να δίνει ρέστα.
Αφήνει μια απολαυστική γλυκιά επιγευση σε κάθε puff. Χαλαρώνω πλήρως κόβω ρυθμό, ανοίγω παράθυρο.
Παίρνω τζούρες την αλμύρα από την παραλία που έχω κοντά ,ταιριάζει με το παχύ κακάο που σερβίρει ο Αετός.
Παίζει πάλι κανέλα και κίτρο τώρα. Πως γίνεται να ταιριάζουν αυτά......
Μπισκότα με φρούτα τώρα, σαν ψημένα σύκα, μέσα σε φριγανισμενη γλυκιά ζύμη.
Όλα σε καπνό που τον κόβεις με το μαχαίρι, σώμα βαρέων βαρών και ακόμα πιο αργές οι τζούρες να πάει μακριά.
Για διορθώσεις ούτε λόγος, τρία σχεδον χρονια κάνουν θαύματα.
Ξεπλενω με νερό, πιο πολύ από περιέργεια μήπως χάνω κάτι. Όλα καλά μου κλείνει το μάτι ο Αετός και βγάζω την μπάντα με το όνομα του.
Πιο βαρύ πια, με διάφορα μπαχάρια να έχουν πέσει στο καζάνι με την μαύρη σοκολάτα.
Κοντεύω στο δίωρο για να βρω ένα τσίλι, που μάλλον θα φύγει σε κάνα χρόνο, ίσως και να μην πρέπει του πάει τώρα στο τελείωμα.
Βγαίνει και άλλη μπάντα ,κοντεύω να φτάσω στην Σκάλα, και έχω γεμίσει με γαρύφαλο και κανέλα.
Ξαφνικά ,σαν να με χαιρετά, ηρεμεί με γρασιδια και βαριές μυρωδιές από πατσουλια και λουλούδια φορτωμένα μέλια και αρώματα...

Εξωπραγματικό πούρο, μπαίνει στην λίστα για φετος!
Σε αλλά δυο χρόνια πως θα είναι???

Παρεμπιπτόντως μου έδωσε πάνω από δύο ώρες καπνισμα!!!


Εικόνα
These users thanked the author nikos doc for the post (total 12):
konstadinos23Mixalis81suleygiannisTournesolΤάκηςΣτάθηςSvenskχεντυ κοντουJazzmanAssosSpirosbusa71Petran
This is our House!
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8959
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Montecristo Open Eagle

Δημοσίευση από Τάκης »

papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Svensk
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1034
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 11, 2018 11:35 pm

Re: Montecristo Open Eagle

Δημοσίευση από Svensk »

Ομορφη περιγραφη Νίκο!
Καιρο τωρα προβληματιζομαι αν θα πρεπει να προμηθευτω μια κουτα αετους.
Το πούρο είναι η θεραπεία μου
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8959
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Montecristo Open Eagle

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

GUT MAY 12

τεμάχιο από την ίδια κούτα που έκαψε ένα τρίο μπελκάντο το πάλαι ποτέ σε μια ταράτσα στην Κυψέλη
κατακαλόκαιρα για το mass του Δαρβίνου, τη βραδιά που ο Γιάννης μ’ ένα «ν» αμόλησε τα κάπιταλ κοντρόλ

Εικόνα

κι έτσι λόγω έλλειψης ρευστού δεν μπορέσαμε να κάνουμε την εκδρομή που είχαμε σχεδιάσει από καιρό προς Κορινθιακό
ακολουθώντας τη διαδρομή του Θησέα (την πραγματοποιήσαμε λίγο αργότερα)...

Εικόνα

οι αετοί όπως και όλα τα Open όταν πρωτοβγήκαν, δεν απείχαν πολύ από το να χαρακτηριστούν ως χαμομήλια
τα πρώτα χρόνια μετά την κυκλοφορία τους το 2009 όλοι τα έβρισκαν light και flat
με την αρνητική κριτική να εστιάζει στο πολύ volado που περιείχε το blend

το concept της επίσημης κυκλοφορίας της Linea Open ανέφερε:
«πρόκειται για μια πιο ήπια έκδοση του κλασικού Montecristo προφίλ σχεδιασμένη με γνώμονα τους sporty outdoor smokers»
σημειωτέον πως η σειρά προοριζόταν αρχικά να ονομαστεί «Sport» και το Eagle «Mónaco»

τελικά αποδείχτηκε πως ήθελαν το χρόνο τους, και ειδικά ο Αετός που σιγά-σιγά εξελίχθηκε σε εξαιρετικό πούρο
τα καπνά του παλαίωσαν καταπληκτικά και κυριολεκτικά μεταμόρφωσαν το βάτραχο σε πρίγκιπα
χαρακτηριστικά θυμάμαι πως από κούτα OPM JUL 09 που πήρα μόλις κυκλοφόρησε
φχαριστήθηκα το πρώτο Eagle κάπου μέσα στο 2012, κι όσο ο καιρός περνούσε ανέβαινε κι άλλο στην εκτίμηση μου

σημειωτέον πως η HSA είχε ανακοινώσει για το 2022 μια 5η προσθήκη στη σειρά
τα Slam (Idilicos 142 x 52), που ως είθισται δεν έχει βγει ακόμα στην αγορά

Εικόνα

οι δυο φωτό είναι από την παρουσίαση του Slam στο πρόσφατο φεστιβάλ με καπνιστές να φουμάρουν κάνοντας αθλοπαιδιές
Εικόνα
Εικόνα

το αποψινό με μια ενδεκάδα χρόνια mature φάνηκε απ’ τις πρώτες τζούρες πως είναι πούρακλος
το κατάλαβαν μέχρι και τα τριζόνια που άρχισαν ένα ατελείωτο μπιζάρισμα που κράτησε όλη νύχτα

το Geniales ξεκίνησε με γλυκιά - κρεμώδη διάθεση και τη σοκολάτα γάλακτος να ξεχωρίζει
και συνέχισε με εκπληκτικές αλλαγές από κέδρο, δέρμα, κακάο, καμένη ζάχαρη, κανέλα, και φουντούκι

Εικόνα

ύστερα κυριολεκτικά απογειώθηκε και πέταξε ψηλά γι' άλλα μέρη αλαργινά
με εξωτικά μπαχαρικά, καβουρδισμένους κόκκους καφέ, καρυδόπιτα, βανίλια και τρούφα (!)

πούρο αληθινό πανηγύρι γεμάτο κουβανέζικη γύρη, μελωμένο από το χρόνο και υπέρ-πολύπλοκο:
- Βασιλαετός (Aquila Heliaca) των ορέων και των υψιπέδων…

στην καλοκαιρινή φωτό, μπέμπα με αετό σε διαδικασία cut/pre
Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post (total 6):
Epicure Vjgeorgostlefteris cSvensksuleygiannisalexandros
papa was a rolling stone...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Montecristo”