Montecristo Robustos LE 2000

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8998
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Montecristo Robustos LE 2000

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

Robustos 124 x 50
dress 25, wrapper aged 2 years

μια απ’ τις τέσσερεις λιμιτάδες της πρώτης χρονιάς του LE project
παρέα με τα Hoyo de Monterrey Particulares, Partagás Pirámides και Romeo y Julieta Exhibición No.2
viewtopic.php?f=76&t=892
viewtopic.php?f=83&t=1850

Εικόνα

λίγο πριν, το Δεκέμβριο του 1999 είχαν κυκλοφορήσει τα επίσης Montecristo Robustos Millennium Reserve Jar
που μετά από λίγο αποσύρθηκαν καθώς διαπιστώθηκε πως ένας μεγάλος αριθμός από τα βάζα ήταν ελλαττωματικά
τα πούρα συσκευάστηκαν ξανά και κυκλοφόρησαν στην αγορά τέλη του 2002 με κωδικό OSU NOV 02

αυτά τα 2 πούρα μαζί με το επίσης LE 2006, το Open Master, και τη συμμετοχή του Κόμη στα Selección Robustos 2003 & 2016
συμπληρώνουν την παρουσία των Montecristo στο 124 x 50 Robusto format
(υπάρχουν ακόμα 10 Montecristo Robustos στο Siglo XXI Millennium Humidor)

Εικόνα

το πούρο όσες φορές το κάπνισα στο παρελθόν είτε φρέσκο είτε κοντά στη δεκαετία, δεν με ενθουσίασε ποτέ
όντας ένα mild to medium λίγο άτονο και άχρωμο Montecristo

σήμερα είπα να δοκιμάσω ξανά μετά από πολλά χρόνια, αλλά μεταξύ μας δεν έχω και υψηλές προσδοκίες
το άναψα κάνοντας διάφορα πράγματα, παρά ταύτα ήμουνα απίκο να του δώσω προσοχή εφόσον με τσίγκλαγε

πλην όμως εκείνο κινήθηκε σε μια πυρά που πιο πολύ με μνημόσυνο έμοιαζε
με ξεβαμμένες νότες από ξύλο, εσπρέσο, πικρή σοκολάτα και γλυκάνισο
παρέα με δέρματα και μπαχαρικά στο ξεθωριασμένο, και μια αιωρούμενη εσπεριδοειδή υποψία που έμεινε υποψία

πούρο που απ’ τα γεννοφάσκια μέχρι και τα γεράματά του δεν με έκανε ποτέ να παίξω τη λύρα
μου άφησε όμως μια απαλή νοσταλγική χροιά straight βελούδινου κουβανέζικου καπνού
κι αφού δεν είχε πολλά χρώματα, έκλεισα τα μάτια κι άφησα τη φαντασία μου να το χρωματίσει
έτσι, ακόμα και μ΄ αυτόν τον τρόπο, βρήκε μια χαραμάδα να με συγκινήσει…

στη φωτό από το αρχείο μου ένα Robusto LE 2000 καπνισμένο 03/05/09, το ίδιο βράδυ ο Βάζελος θα σήκωνε την 5η κούπα στο Βερολίνο
Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post (total 4):
Epicure Vmarvin184Svensksuleygiannis
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
alexandros
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 2631
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 4:31 pm

Re: Montecristo Robustos LE 2000

Δημοσίευση από alexandros »

2 ειχα καπνισει απο το προτζεκτ με τα ρομπουστο και προσπαθουσα να καταλαβω γιατι τοσος ντορος, γιατι τοσο ακριβα, γιατι, γιατι ...
οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω
Απάντηση

Επιστροφή στο “Montecristo”