La Gloria Cubana Medaille d’ Or No.1

Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8893
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

La Gloria Cubana Medaille d’ Or No.1

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

Delicado Extra 185 x 36
varnished 8-9-8 box of 25 cigars
varnished boîte nature box of 10 cigars (discontinued c2003)
discontinued 2010

καλώς ήλθατε σε ένα «παράξενο, μυστήριο & μαγεμένο» ταξίδι
παρέα με ένα από τα τελευταία θαύματα του παλαιού-χαμένου κουβανέζικου κόσμου

αυτή είναι Η Γκλόρια κι όλη της η δόξα και τα μετάλλια της
με τη γοητεία του παλιού κουβανέζικου κόσμου αποτυπωμένη στο χρυσοκόκκινο της ring
ένα πούρο που πάντα μου άρεσε και μακριά του νιώθω στέρηση
κι ειλικρινά δεν ξέρω τι θα κάνω όταν θα έλθει η στιγμή που θα πρέπει να αποχαιρετιστούμε

ανοίγοντας την όμορφη 8-9-8 varnished φωλιά σε υποδέχονται σπάνιες μυρουδιές που δεν θυμίζουν άλλο κουβανέζικο
κλείνεις τα μάτια και ταξιδεύεις σε μυστικούς μπαξέδες, γεμάτους αγιοκλήματα, μαντζούνια και άγρια βότανα
σε κεχριμπάρια ανακατεμένα με τσίλι, νέκταρ λουλουδιών και αρωματικά ξύλα
κάτι δηλαδή σαν το άρωμα που θα μπορούσε να έχει ο παράδεισος
όλα κλεισμένα εκεί, σ’ αυτό το μικρό κουτί του θησαυρού

το pre είναι από μόνο του μια αυτόνομη ξεχωριστή απόλαυση, ανασταίνει και νεκρούς που λένε
φορτωμένο αρωματικές συνομωσίες από μαντζούνια, μέλια, καφέδες, μπαχάρια, ξηροκάρπια, ξύλα
και μετά το άναμμα, αρχίζει μια παρέλαση από θαύματα, ένας πλούτος γεύσης που όμοιο του δύσκολα συναντά κανείς σε πούρο

το τζίντζερ παίζει με το μέλι, το πιπέρι χορεύει με τους καφέδες
το μυρωδάτο κακάο συνυπάρχει με μια αίσθηση από φρεσκο-οργωμένο χώμα
μαζί με μεγαλοφυείς αντιστικτικές νότες οξύτητας από φλούδα λεμονιού
αλλά κι εκείνα τα επιμένοντα και εξακολουθητικά μαντζούνια & βότανα που βγαίνουν συνέχεια σαν άσσοι απ’ το μανίκι

η επίγευση, πότε είναι πικάντικη, πότε έχει μια βαθύτατη κρεμώδη γλυκύτητα
τα καρυκεύματα αλλάζουν συνέχεια την παλέτα της βασικής ταυτότητας και την ανανεώνουν διαρκώς δίνοντας νέα γευστικά ερεθίσματα
κι όσο προχωράει το πούρο τόσο πιο μεστό γίνεται, με τη δύναμη που είναι μέτρια στην αρχή σιγά-σιγά να ανάβει και να κορώνει

Εικόνα

γλυκά μπαχαρικά, μοσχοκάρυδο, κανέλα, κάρδαμο, κάτι που θυμίζει μελόψωμο, δέρματα, σοκολάτες, φρούτα, βανίλιες, γη
και φουλ μαντζουνοβότανα θρεμμένα με ξόρκια και black magic, σ' ένα blend βγαλμένο από τις 1000+μία κουβανέζικες νύχτες

γήινοι και γλυκοί τόνοι, πάπρικα, κρέμα γάλακτος, μπισκότα, κέδρος, βρεγμένο χώμα, καβουρδισμένα αμύγδαλα, ψημένα καρύδια
καφέδες, καμένη ακατέργαστη ζάχαρη, φλούδες από πορτοκάλι, και καπάκι τσάγια, λουλούδια και σιροπιαστές καραμέλες
κι άντε πάλι απ’ την αρχή...

το τελευταίο μέρος, είναι μια αποκάλυψη, μια μέθεξη, ένα αριστούργημα
η ψηλόλιγνη καφέ συμφωνία, φτάνει στο κρεσέντο του τέλους κι η κορύφωση, κρατάει αρκετά, μέχρι το τελευταίο εκατοστό
μια γόπα τόση δα, που δε θέλεις να την αφήσεις στο τασάκι, γιατί θα χτυπήσει το γκονγκ του χρόνου που θα κάνει τη μαγεία παρελθόν

εδώ υπάρχει, ό,τι θα μπορούσε κανείς να ζητήσει από ένα πούρο
πρόκειται για μια αλησμόνητη, φανταστική, επτανόστιμη, αξεπέραστη αβάνα
υπερβολή? – καθόλου φίλοι μου, Αποκάλυψη του Ιωάννη, Αναγέννηση, και El Dorado μαζί!

εν οίδα: ότι η Γκλόρια μενταγιόν ούνο είναι με κλειστά μάτια μέσα στα 10 καλύτερα πούρα που έβγαλε ποτέ το Νησί!

Εικόνα
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2365
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: La Gloria Cubana Medaille d’ Or No.1

Δημοσίευση από suleygiannis »

Εικόνα

LCD Alexandros
Το κρατάω με δέος και το περιεργάζομαι. Το μακρύλεπτο κορμί με ιντριγκάρει. Μα γιατί δε βγαίνουν πια τέτοια πούρα μονολογώ...
Το πρε είναι ανάλαφρο, ντελικάτο. Ευκάλυπτος, κέδρος και απαλά πιπέρια. Ήρθε η ώρα να το ανάψω. Ξεκινάει με πανδαισία φρούτων. Βερύκοκα, δαμάσκηνα, σταφύλια και όλα αυτά δεμένα με μία πολύ ωραία κρέμα. Τραβάει σωστά, παρά το ότι είναι λεπτό και παρά τα 17 του χρόνια. Η κυρία είναι ολοζώντανη παρά τα χρονάκια της.
Μετά έρχονται τσαμπουκαλεμένα και έντονα πιπέρια. Στο παιχνίδι μπαίνει και το κακάο για να δώσει μια γλυκόπικρη γεύση. Στη μεση έρχονται και οι μυρωδάτοι καφέδες. Τι πούρο... τι εναλλαγές...
Η στάχτη πέφτει πάνω μου πολλές φορές, δεν κρατάει, αλλά και τι με νοιάζει. Το πούρο δένει αρμονικά με τις γεύσεις και τα αρώματα του ρουμιού που πίνω. Το πούρο τελειώνει με μία ξεκάθαρη και ολοζώντανη κρέμα. Αλεξ σε ευχαριστώ. Δεν το είχα ξαναδοκιμάσει αυτό το μεγαλείο της Κούβας.
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
alexandros
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 2594
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 4:31 pm

Re: La Gloria Cubana Medaille d’ Or No.1

Δημοσίευση από alexandros »

η χαρα ειναι ολη δικη μου μεσιε σουλεημαν
οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2365
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: La Gloria Cubana Medaille d’ Or No.1

Δημοσίευση από suleygiannis »

Εικόνα

LCD Τάκης
Εκεί που δεν είχα δοκιμάσει ποτέ αυτό το πούρο και το είχα πει, ξαφνικά βρέθηκα με 3 στικς, ένα από τον Αλέξανδρο, ένα από τον Τάκη και ένα από τον Harmonica. Αυτό συμβαίνει όταν έχεις καλούς φίλους.
Αυτό που καπνίζω τώρα είναι του Τάκη. Δε γνωρίζω χρονολογία αλλά σίγουρα είναι παλιό. Έχει μαζέψει από τα χρόνια και το δαχτυλίδι πάει πάνω κάτω. Το περιεργάζομαι. Πραγματικά έργο τέχνης. Θέλει μαεστρία να στρίψεις τέτοιο πούρο. Από κρύα αρώματα έχει πιπεράκι, ξύλο και κρέμα. Ελαφρώς σφιχτό στο τράβηγμα. Όμως όταν το ανάψω μια χαρά τραβάει, παρά τα χρόνια του και παρά το μικρό του δαχτυλίδι.
Ανοίγει με γάλα :shock: κάτι που με σοκάρει ευχάριστα. Και να σου και κρέμες, φρούτα, ένα απαλό ξύλο και ελάχιστο πιπέρι. Αποφασίζω να βάλω μια Weiss μιας και καλοκαίριασε πάλι :lol:
Αρχίζει και μου δίνει ξηρούς καρπούς με τη χούφτα, μέλι, πιπέρι και ξύλο και μετά από λίγο εμφανίζεται πάλι η κρέμα, η οποία δίνει μια μαγεία σε ολόκληρο το πούρο και δένει με τις υπόλοιπες γεύσεις. Πραγματικά καταπληκτικό πούρο.
Τάκη ότι και να πω είναι λίγο. Ευχαριστώ πολύ!
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8893
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: La Gloria Cubana Medaille d’ Or No.1

Δημοσίευση από Τάκης »

OSU JUN 02, John
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Haris
Δημοσιεύσεις: 291
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 7:57 am

Re: La Gloria Cubana Medaille d’ Or No.1

Δημοσίευση από Haris »

Οταν κατι θες να το κρύψεις και να μην το βρεις μετα απο αρκετοοοο καιρο ως συνήθως το βάζεις καπου που δεν φαίνετε και που δεν... Πιάνεται ... Ετσι και το συγκεκριμένο 10ρακι κουτι LGC med no1 το καταχωνιασα σε μια γωνια, στο κατω κατω ραφι της ντουλάπας πριν 2 μιση χρόνια οταν και τα αγόρασα μαζι με ενα αλλο αδελφακι του ;) !!

Εχτες εψαχνα να βρω κατι καλο.. Και μετα απο ανασκαφή, επεσα πάνω του!!
Ενα χαρτοκουτο μέσα στο οποίο υπήρχε ενα ομορφο μινιμαλ κουτι. Σε αντίθεση με την κλασσική 898 διάταξη τους, τα συγκεκριμένα είναι 10 πουρα σε σειρα!

Τα πουρα ειναι σε άψογη κατασταση αρκετα μαλακα, ομορφα σκουρόχρωμα. Το παράξενο ειναι οτι δυο πουρα διαφέρουν σε χρωμα απο τα αλλα 8. Κατι που ερχετε σε αντίθεση με την... Πακετοποίηση!!!
Με βιτολα Delicados Extra και μέγεθος 36 x 185 ειναι το μονο πουρο με αυτές τις διαστάσεις σε ολο το νησί και δεν πιστεύω να υπαρξει ξανα αλλο :? :(

Το πουρο εμφανισιακα μαμαει! Μου φέρνει στο μυαλό πουρα αλλης εποχής, χρονια πριν που αυτά τα όμορφα λεπτεπιλεπτα ηταν περισσότερα απο τα κοντοχοντρα μοδατα πουρα! Οσο για το δακτυλίδι... Τι να πω! Ενα έργο τέχνης και αγαπημένο!!

Το πουρο άρχισε κάπως υποτονικα, μεχρι να καει το πρωτο του εκατοστο, ο καπνος ερχόταν κρύος στο στομα και άγευστος... Μετα άρχισε να ζωντανεύει και να βγαζει λεμονια και πορτοκάλια, νοτες βανίλιας και μυρωδιες απο δερμα. Η συνέχεια ηταν μια απογείωση... Βανιλια και αμυγλαδα, πικραμυγδαλα που με λίγο κεδρο εκαναν ωραίο μουδιασμα στο στομα... Καπνιζα με chivas 18ρι στην αυλή (δεν ειμαι φιλος του συγκεκριμένου ποτού αλλα ηταν δώρο της ημέρας και ειπα να το τιμήσω). Λευκό πιπέρι και μια μικρή ιδεα απο πάπρικα μου ηρθε στο στομα, κατι που εκανε ωραία ισορροπία. Εβγαλε μέλι, κηρηθρα με τα ολα της... Εβγαλε τρελλες γλυκιες και ειδικά στο τελος πήγε πιο ελαφρύ και πιο στρογγυλό!

Καταπληκτικό πουρο...

Κριμα και πάλι κρίμα που οι σύντροφοι εκοψαν απο την παραγωγή τους τοσο ξεχωριστά κομματια!!!

Στις σημειώσεις μου εγραφα πριν 3μιση χρονια οτι καπνισα το πρώτο μου La Gloria Cubana Medaille d'Or No. 1 οτι μου ανακοίνωνε η γυναίκα μου οτι σε λιγους μήνες θα ερχόταν ο "ιος" μας και έκλεινα το συγκεκριμένο καπνισμα σκεπτόμενος οτι σε λιγους μηνες ερχετε και ο δεύτερος ιος μας!!!



Εικόνα


Εικόνα
These users thanked the author Haris for the post (total 4):
Mixalis81konstadinos23alexandrosPetran
Άβαταρ μέλους
alexandros
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 2594
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 4:31 pm

Re: La Gloria Cubana Medaille d’ Or No.1

Δημοσίευση από alexandros »

και τα καλα νεα συνεχιζουν ...
να εισαι καλα ρε χαρη γιγαντα
να δω τι θα αναψεις με τον 2ρο ... χχεχεχεεχ
οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω
Άβαταρ μέλους
Mixalis81
Δημοσιεύσεις: 830
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 7:53 am

Re: La Gloria Cubana Medaille d’ Or No.1

Δημοσίευση από Mixalis81 »

LCD Τάκης

Τούτη η Γκλορια είναι χορηγία του Ηγουμένου στην πρώτη μου συνάντηση με τους διεφθαρμένους στη γιάφκα του Πειραιά και έρχεται από το μακρινό OSU JUN 02…Μοιάζουν με συντεταγμένες για ταξίδι στον χωροχρόνο…

Εικόνα
Κρατώ το Μενταγιον νο.1 ευλαβικά, όπως αρμόζει σε ένα πανέμορφο και ντελικάτο πούρο…
Δεν είμαι συνηθισμένος σε λεπτά και μακριά πούρα όμως αυτό λατρεύω να το κρατάω.

Στο pre μου βγάζει κέδρο, μέλι και παλαιωμένα ξύλα.
Ανάβω κι από τα πρώτα παφ, γεμίζει το στόμα μου με παχύ βελούδινο καπνο…
Πιπέρια, δέρματα , μπαχάρια σκάνε σαν πυροτεχνήματα, λίγες γήινες νότες μέχρι που αρχίζει και γλυκίζει σιγά σιγά πότε με μέλια, πότε με μια ανεπαίσθητη βανιλια… Συνεχίζει με καφέ, τα πιπέρια του διακριτικά πλέον δηλώνουν παρών για να με αναλάβει μια πλούσια κρέμα που με πλημμυρίζει με γλύκες…

Τραβάει άψογα και μου δίνει την εντύπωση ότι καίγεται βασανιστικά αργά, προφανώς και δε θέλω να τελειώσει!
Αρμονικά δεμένες γεύσεις και αρώματα… Το καπνίζω και ταυτόχρονα παίρνω τζούρες από το σώμα του που αναβλύζει old school Κούβα!
Εικόνα

Στη 2ο τρίτο ξεκινάει με κακάο σε σκόνη, μερακλίδικο καφέ και ξηρούς καρπούς…
Παρέλαση καρυκευμάτων με μοσχοκάρυδο , κάτι σε Barbecue sauce και κανέλα…
Ξύλα μαζί με μια φλούδα πορτοκάλι και μπισκότο..Τι πούρο είναι αυτό ρε????

Στο 3ο μέρος το σώμα του Μενταγιον έχει μερακλώσει και ξαναγίνεται πικάντικο για λίγο όμως… έχει δέρμα αλλά και πορτοκάλι ατόφιο αυτή τη φορά, που και που πετάει τα μέλια του, λίγη κρέμα κι από κανένα κομματάκι σοκολάτα γάλακτος…Λίγο πριν το δαχτυλίδι μου πετάει τσιλι, βρεγμένη γη και κλείνει θριαμβευτικά και διθυραμβικά με κρέμα και μαύρη σοκολάτα σε πιπεράτο backround…
Εικόνα

Τρομερά πολύπλοκο πούρο που με ταξίδεψε .
Δε θυμάμαι,σε πόση ώρα το κάπνισα αλλά ήταν σα να σταμάτησε ο χρόνος….
Ειχα καιρο να καψω δαχτυλα…

Τάκη μου σε ευχαριστώ θερμά που μου έδωσες την ευκαιρία να καπνίσω αυτή τη ξελογιάστρα μάγισσα!!! :D
These users thanked the author Mixalis81 for the post (total 4):
PetranradamanthysAssosΤάκης
Άβαταρ μέλους
Fairlight
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1116
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 2:08 pm

Re: La Gloria Cubana Medaille d’ Or No.1

Δημοσίευση από Fairlight »

LCD Harmonica

Εικόνα

Xορηγεία του αγαπημένου μου Σπυράκου το συγκεκριμένο που όταν το είδα να το κρατάει στα χέρια του οι σιαλογόνοι μου αδένες αύξησαν ρυθμούς. Νομίζω ότι είχα ξανακαπνίσει ένα πριν αρκετά χρόνια. Στοιχεία δεν γνωρίζω.

Κόβω και τραβάει λίγο δύσκολα, ούτε που περνάει από το μυαλό ιδέα για κολονοσκόπηση. Το pre προς το αδύναμο, βοτανικό με μια υποψία μπαχαρικών στο βάθος.

Στο άναμμα το πούρο δηλώνει ευθαρσώς ότι ζει ακόμα, με πλούσια κρέμα, λίγο μπισκότο βουτύρου και λευκό πιπέρι. Τσαντίζομαι, γιατί αν τράβαγε καλά θα ήταν καταπληκτικό πούρο.

Περνάει το πρώτο τρίτο και συνεχίζει να δίνει αλύπητα, κακάο, βανίλια και αρκετά περισσότερο λευκό πιπέρι. Περνώντας το μισό η δεσποινίς τσαμπουκαλέυεται με τα πιπέρια να δυναμώνουν και άλλο, να εμφανίζονται κάτι περίεργα μαντζούνια και ένα ελαφρύ δέρμα που ήρθε εντελώς στο ξεκάρφωτο. Τελειώνει με ένα εντελώς γλυκό και πικάντικο προφίλ.

Καταπληκτικό πούρο, αν τράβαγε και καλά είμαι σίγουρος οτι θα ήταν ικανό να με θέσει σε εντελώς οργασμική κατάσταση. Χίλια ευχαριστώ για την εμπειρία Σπύρο.
These users thanked the author Fairlight for the post (total 5):
JazzmanharmonicaPetranχεντυ κοντουAssos
Sate~yurosu

Πες μου. Τι είσαι??? Είσαι pleb? (Project: the pleb sessions)

Τα λέμε το άλλο καλοκαίρι.
Άβαταρ μέλους
Fairlight
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1116
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 2:08 pm

Re: La Gloria Cubana Medaille d’ Or No.1

Δημοσίευση από Fairlight »

LCD alexandros

Εικόνα

O αγαπημένος μας μαλλιάς μου έδωσε αυτό αγαπημένο πούρο και τον ευχαριστώ θερμά.

Η κρύα βγάζει μέλι, σεντούκι και ασθενή μπαχάρια. Κόβω και τραβάει πολύ δύσκολα. Pre βγάζει λίγο ξύλο αν και είναι δύσκολο λόγω τραβήγματος. Ανάβω ελπίζοντας ότι κάτι θα αλλάξει στην πορεία.

Στο άναμμα δίνει ένα φουλ αρωματικό προφίλ με λουλούδια, κρέμα, αμύγδαλο. Δυστυχώς στα 2 εκ στάχτης μουλαρώνει ακόμα περισσότερο και δεν μπορώ να το καπνίσω. Δεν μπορώ όμως να πετάξω τέτοιο πούρο οπότε ξεκινώ προσεκτικά κωλονοσκόπηση με την βεβαιότητα ότι θα το χάσω το πούρο από σκίσιμο wrapper. Προς μεγάλη μου έκπληξη τα καταφέρνω όμως. Συνεχίζει να τραβάει δύσκολα αλλά τουλάχιστον τώρα μπορώ να το καπνίσω.

Εικόνα

Τέλος του πρώτου τρίτου με παντεσπάνι, κανέλα και βανίλια. Στην μέση ανεβάζει εντάσεις με πορτοκάλι, λευκό πιπέρι, φρούτα και κάτι που μοιάζει με χαμομήλι. Τελευταίο τρίτο και μπαίνουν στο παιχνίδι παλαιικά ξύλα και μέντα. Μαγεία. Τελειώνει ανεβάζοντας και άλλο τις εντάσεις με εξωγήινα, άγνωστα Κουβανέζικα μαντζούνια.

Mην τα ξαναλέμε για τους Κουβανούς. Κρίμα είναι.
These users thanked the author Fairlight for the post (total 5):
ΤάκηςalexandrosPetrannikos docSvensk
Sate~yurosu

Πες μου. Τι είσαι??? Είσαι pleb? (Project: the pleb sessions)

Τα λέμε το άλλο καλοκαίρι.
Απάντηση

Επιστροφή στο “La Gloria Cubana”