La Gloria Cubana Medaille d' Or No.2

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8893
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

La Gloria Cubana Medaille d' Or No.2

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

Dalia 170 x 43

έχοντας ασχοληθεί κάμποσες φορές
με τις λεπτότερες αδερφές αλλά και το μεγάλο αδελφό της
νομίζω πως ήρθε η ώρα και για μια αποκλειστικά δική της παρουσίαση
πράγμα που το αξίζει, και με το παραπάνω θα έλεγα

είναι από την αρχή κανόνι (ΤΕΒ SEP 08)
κι απ' την πρώτη κιόλας ρουφηξιά, δείχνει πως ξεχωρίζει απ' το κοπάδι
έχοντας ένα φρουτώδες vibe με λεπτές αποχρώσεις και φίνους υπαινιγμούς
κεντημένο με μια έξοχη μελένια & σοκολατένια σταυροβελονιά

στην πορεία η παλέτα αποκτά και μια ευγενική ξυλώδη αίσθηση
μαζί με μια floral - βοτανική επαναλαμβανόμενη λούπα
που ενίοτε διανθίζεται με νότες από καβουρδισμένα καρύδια και λοιπά nuts
ενώ ένα απαλό άγγιγμα μπαχαρικών γαργαλάει τη μύτη

μέχρι που το σύμπαν μοσχομυρίζει από φρεσκοψημένο μπισκότο
λες και περνάς έξω από το εργοστάσιο Παπαδοπούλου
κι ώρες-ώρες, σαν απόσταγμα του οίστρου και του μπρίο της
βγάζει και σπάνιες νότες από λεμονανθό και τσάι
με μια μικρή “γεύση αλμύρας στα χείλη”, να προκαλεί τον ποιητή

κι αναστενάζοντας η Ντάλια λικνίζεται στα γαλάζια νέφη
με το μαχαίρι της αγάπης να κόβει την πλούσια κρεμώδη υφή τους
και να μοιράζει τα κομμάτια στους πένητες

σκανδαλίστηκα!
δεν συμβαίνει πάντα, αλλά ναι, την πέτυχα σε μεγάλες στιγμές την Κυρία...
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
goutsou
Δημοσιεύσεις: 189
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 9:16 am

Re: La Gloria Cubana Medaille d' Or No.2

Δημοσίευση από goutsou »

Εικόνα
Η Γκλόρια, 18χρονη Λολίτα, κι εγώ συνατηθήκαμε χθες το βράδυ σε μια νύχτα όλο υποσχέσεις. Απαλό αεράκι και το φεγγάρι ολόγιομο, η ατμόσφαιρα ήτο άκρως ερωτική. Την χαϊδεψα, την φίλησα και άρχισε να μου δίνει τις πρώτες γεύσεις από το σώμα της. Για ένα τέταρτο ανταλλάξαμε αγγίγματα ώσπου δεν άντεξα άλλο και... ΜΠΟΥΜ!

Ήρθαν στο μυαλό μου θυμισιές από τα παλιά. Τέτοια εποχή βγαίναμε με τον αδερφό μου και τα άλλα τσακαλάκια από τον οικισμό της ΔΕΗ στον Εδεσσαίο να κλέψουμε τα πρώτα κεράσια από τα χωράφια με τα μυριάδες φορτωμένα δέντρα που βρισκόταν σε απόσταση αναπνοής από το σπίτι. Μου ήρθε φλασιά ο παππούς μου που μας πετούσε το πενηντάρικο από το παράθυρο για να μην το πάρει χαμπάρι η μαμά. Τα σκισμένα γόνατα από την μπάλα που με ώρες κλωτσούσαμε και θεωρούσαμε τους εαυτούς μας τους νέους Πελέδες, Μαραντόνες και Μπεκεμπάουρηδες σε μια αλάνα δίπλα στον υποσταθμό. Τους κολλητούς που μετά το σχολείο πηγαίναμε στον ΄Κρόνο΄να φάμε 'φλογέρα' και αραδιάζαμε τις χίλιες μύριες μπαρούφες για τις γκόμενες που μας γουστάρουν. Την πρώτη κοπέλα που φίλησα, εκεί στο πάρκο απένατι από την Μεραρχία και ένιωσα ο μεγαλύτερος μάγκας στην ιστορία της ανθρωπότητας. Τις πρώτες διακοπές με τα παιδία, μόνοι μας, στην Καλλιθέα Χαλκιδικής τις αλητείες μας και πώς γλυτώσαμε ένα τουλούμι ξύλο από κάτι ντόπιους. Την στιγμή που έφευγα στην Αυστραλία για σπουδές και το βλέμα των γονίων μου οταν γύρισα να τους χαιρετίσω για τελευταία φορά πριν μπω στο αεροπλάνο. Τα δέκα χρόνια στην ξενιτιά που μου φάνηκαν ένα λεπτό. Το καφεδάκι που ήπιαμε με τον αδερφό μου στο 'Ολύμπιον' που αποφασίσαμε να κάνουμε τη δικιά μας δουλειά και να αφήσουμε στρωμένες καριέρες. Την γνωριμία με τη γυναίκα μου και πόσο αστεία είναι η ιστορία της συνάντησης μας. Το πρώτο... ιό και τα δίδυμα που ακολούθησαν.

Χιλιάδες μνήμες σε ένα ταξίδι δυόμιση (!!!) ωρών...

Κάποια πούρα δεν είναι φτιαγμένα από καπνό, είναι φτιαγμένα από τα όνειρά μας!
Καλή αρχή να έχουμε παίδες και πάντα τέτοιες φούμες σε όλους!!!

Εικόνα
These users thanked the author goutsou for the post:
nikos doc
“The greatest enemy of knowledge is not ignorance, it is the illusion of knowledge.”
Stephen Hawking
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8893
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: La Gloria Cubana Medaille d' Or No.2

Δημοσίευση από Τάκης »

pure magic Στέλιο, καθηλωτικός!
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Haris
Δημοσιεύσεις: 291
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 7:57 am

Re: La Gloria Cubana Medaille d' Or No.2

Δημοσίευση από Haris »

Οτι η σειρα Medaille d’or της LGC ειναι η αγαπημενη μου το εχω ξαναπει και το οφειλω αποκλειστικα σε αυτην την Μονη και ιδιαιτερα στον Τακη που με τις περιγραφες του, τις αναφορες του αλλα και την παροτρινση του!!!

Απο το πρωτο κουτι της σειρας που αγορασα, ενα 25ρι ομορφο 898κουτι νο1 μεχρι σημερα ,καταφερα να βρω ολα τα 4 πουρα της σειρας σε διαφορς εκδοσεις και χρονιες!!

Αυτο ειναι η αγαπημενη νταλια, που αν και λενε οτι υπαρχει στην αγορα και δεν εχει καταργηθει ακομα, ειναι δυσεβρετη! Βασικα εκτος απο νο4 ολα τα αλλα χανονται απο τα ραφια αρκετα ευκολα, ισως ειναι και ο μικρος αριθμος παραγωγης τους!!!

Την συγκεκριμενη την βρηκα στα κυπριακα ραφια και την εκανα σπλιτ με τον Στελιο πριν λιγο καιρο.

Στην αρχη ειχα ανισυχια γιαν την συντηρηση της αλλα αμεσως οι αμφιβολιες μου εφυγαν....

Ξυλο και πιπερι ηταν οι πρωτες ρουφιξιες και μεχρι το τελος ... αλλαζαν μεχρι που εγιναν καρυδια και φυστικια!!!
Πως γινεται αυτη η αλλαγη;;; Μα ειναι απλο!!!
Δυο χουφτες, λουλουδια , 10 σπορους κακαο, 3 κουταλιες ζαχαρι, 1 κουταλακι του γλυκου μελι και τριμενο λευκο πιπερι... προσθετουμε μαγια και αφηνουμε να ψηθει στους (στους ποσους βαθους καιγετε το πουρο αραγε;;; :shock: )για 70 λεπτα!!!

Στο τελος μενει ενα πανεμορφο δακτυλιδι και.... μεντα στο στομα ;) ;)



Εικόνα
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2365
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: La Gloria Cubana Medaille d' Or No.2

Δημοσίευση από suleygiannis »

Εικόνα

Το κρατάω με δέος. Πούρο που δεν το έχω ξανακαπνίσει και που δεν ξέρω αν θα το ξαναδώ καν. Υποτίθεται ότι δεν είναι discontinued αλλά βγαίνει όλο και πιο σπάνια.
Το επεξεργάζομαι. Πανέμορφο, λαδερό, τέλεια διατηρημένο. Βλέπω στις σημειώσεις μου ότι το αγόρασα το Δεκέμβρη του 2015 από το La Casa Amsterdam. Το έχω δηλαδή σχεδόν 3 χρόνια ξεχασμένο. Για να δούμε.
Κρύα αρώματα: γη, ξύλο και κρέμα.
Το ανάβω. Έντονα μεταλλικά στοιχεία μαζί με γη, πιπέρι και κέδρο. Το γυρνάει για λίγο σε ξηρούς καρπούς, κυρίως αράπικο φιστίκι.
Μετά όμως το πιπέρι είναι πολύ έντονο όπως και αυτή η περίεργη μεταλλική γεύση. Ταιριάζει με μπύρα λέω και βάζω μια weiss.
Το πούρο δυστυχώς όμως συνεχίζει έτσι. Πιπέρι, γη, μεταλλικά στοιχεία και που και που ξηροί καρποί. Μηδέν εναλλαγές.. Δυστυχώς απογοητεύτηκα. Αυτό συμβαίνει όταν περιμένεις πάρα πολλά από 1 πούρο. Δεν ήταν κακό, αλλά δεν ήταν και κάτι το τρομερό. Βέβαια δεν πρέπει να κρίνουμε ένα πούρο από μία μόνο δοκιμή αλλά αυτό δεν...
These users thanked the author suleygiannis for the post:
Haris
Ρε μαν ρε μπρο
Απάντηση

Επιστροφή στο “La Gloria Cubana”