La Flor de Cano Siboney RE Canada 2014

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2365
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

La Flor de Cano Siboney RE Canada 2014

Δημοσίευση από suleygiannis »

Εικόνα

Minuto 42 x 110
2.000 κουτιά των 25 πούρων

Δε θυμάμαι να έχω ξανακαπνίσει ρεχιοναλ της συγκεκριμένης μπράντας αλλά ούτε και καναδικό.
Σύμφωνα με τα όσα αναφέρουν οι Κουβανοί Siboney ήταν μια φυλή που υπήρχε στην Κούβα πριν την άφιξη του Κολόμβου. Και εξήγησαν στους εξερευνητές τη χρήση του καπνού.
Λέω αυτά τα ιστορικά μιας και για το πούρο δεν έχω να πω και πολλά. Λίγο πιπέρι, ξύλο και κάτι σα σταφύλι. Όχι ιδιαίτερα ενδιαφέρον, αδιάφορο θα το χαρακτήριζα. Η γεύση του συγκεκριμένου πούρου δεν είναι το ενδιαφέρον της υπόθεσης. Το ενδιαφέρον είναι το εξής: στο μαγαζί είχε 6-7 κουτιά από αυτό. Τα μισά ήταν του 2011 και τα άλλα μισά του 2014 :shock:
Σύμφωνα με όλες τις επίσημες καταγραφές το πούρο κυκλοφόρησε το 2015, αλλά οι κούτες ήταν του 2014.
Αυτό που εγώ κάπνισα ήταν όμως του 2011. Όταν ρώτησα τον πωλητή, μου είπε ότι επανακυκλοφόρησε το 2014. δεν ξέρω τι να πω... Μήπως είναι σαν το Ramon 898 RE Alemania που κάπνισε ο Τάκης; Δεν ξέρω.
Θα δοκιμάσω και κάποιο άλλο στο μέλλον πάντως για να το προσέξω περισσότερο και να καταγράψω περισσότερες σκέψεις.
Δεν τίθεται επίσης θέμα με το μαγαζί καθώς ήταν La Casa
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8893
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: La Flor de Cano Siboney RE Canada 2014

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

ωραία κι ενδιαφέροντα αυτά που αναφέρει ο χορηγός μου για το καναδέζικο minuto
μια κυκλοφορία ’14 που βγήκε το ’15 (ok), αλλά κάποιες κούτες είναι του …2011
μάλλον ανήκει κι αυτό στα «απίστευτα και όμως κουβανέζικα» Γιάννη
σαν τα Por Larrañaga Gran Robusto Países Bajos 2017 του Χάρη
που κυκλοφόρησαν συγχρόνως με δύο διαφορετικά δαχτυλίδια…

Εικόνα

το μικρό αφού κάνει μια τσαμπουκαλεμένη έναρξη με ξυλοπίπερα
μετά από 3-4 τζούρες κάθεται σαν εξημερωμένος ταύρος
αρχικά εμφανίζονται νότες από σταφίδα, ξηροκάρπια και λουλούδια
μαζί με μια ξινή κρέμα και κάτι φρουτώδες (ροδάκινο?)

Εικόνα

συνεχίζει με καβουρδισμένες νοστιμιές από αμυγδαλοκάρυδα και γλύκες από γκοφρέτα σοκολάτας
γλυκόριζα, γη, light κρέμα γάλακτος, σποραδικές floral ανταύγειες
και πικάντικες πινελιές από ήπια πιπερομπάχαρα που δεν καπελώνουν την παλέτα του

Γιάννη ευχαριστώ - μου άρεσε πολύ, δυνατό, γεμάτο, νόστιμο μικρό
νομίζω πως αρχίζει να «γίνεται», για δοκίμασε πάλι κανένα…

Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post:
suleygiannis
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2365
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: La Flor de Cano Siboney RE Canada 2014

Δημοσίευση από suleygiannis »

Εικόνα

Ακούω τη συμβουλή του Τάκη και δοκιμάζω ένα μετά από χρόνια. Ήθελα κάτι μικρό και γρήγορο να πάω μετά να την πέσω.
Επαναλαμβάνω το περίεργο που συμβαίνει με αυτό το πούρο. Ο κωδικός της κούτας είναι UME DIC 11, ενώ το πούρο κυκλοφόρησε επίσημα το 2014.
Όμορφο σοκολατένιο το ραπερ του. Και τα κρύα αρώματα του είχαν ένταση. Κρέμα, κέδρος, άχυρο και πιπέρι.
Ξεκινάει με κρέμα μαζί με ένα ξινό φρούτο αλλά και νότες καφέ. Το σώμα του είναι μέτριο προς δυνατό.
Και η συνέχεια έχει καρύδια, αμυγδαλόψιχα και πιπέρι. Βάζω ένα aberfeldy και του πάει αρκετά.
Το πούρο βγάζει μια περίεργη πικάντικη γκοφρέτα, ενώ περνώντας τη μέση γίνεται πιο σκοτεινό με πικρούς καφέδες, γη και πιπέρι. Κάπου μετά έχει και μια δροσερή μέντα, ενώ προς το τέλος έχει κανέλα και κέδρο.
Πολύ καλό το μικρό! Καμία σχέση με αυτό που θυμόμουν!
These users thanked the author suleygiannis for the post (total 3):
ΤάκηςAssosSvensk
Ρε μαν ρε μπρο
Απάντηση

Επιστροφή στο “La Flor de Cano”