La Flor de Cano Elegidos

Άβαταρ μέλους
Junior
Δημοσιεύσεις: 548
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 01, 2018 11:21 am

La Flor de Cano Elegidos

Δημοσίευση από Junior »

Ring: 50
Length: 127 mm
Vitola: Lirios
short filler
τιμή: 5.95€
διαθέσιμη σε box 10
Εικόνα
Με μολις 7mm μακρύτερο από ένα robusto,
η νεα βιτόλα είναι από τα φθηνότερα "robusto" της Κούβας στην Ελλάδα. Θυμάμαι, στην αρχή που κάπνιζα, ήταν διαθέσιμα τα petit coronas με το κάλυμμα κέδρου στο κέντρο της Αθήνας, νόστιμα ελαφριά και ευκολόπιοτα για έναν αρχάριο. Το παρόν στίκ είναι από κατάστημα του κέντρου, παραγωγής 2020. Με wrapper πολύ καθαρό και σωστό στρίψιμο, αρκετά προσεγμένο στην εμφάνιση μυρίζει και υπέροχα. Το επεξεργάζομαι αρκετά πριν το κόψω.
Κόβω και ρουφάω, τραβάει αέρας short filler δε, μου βγάζει αρκετά floral στοιχεία Romeo y Juliett και βότανα. Με το άναμμα μου γεμίσει τον ουρανίσκο κρέμα πασπαλισμένη με κανέλα, σα μπουγάτσα ένα πράμα Εικόνα. Συνεχίζει με κέδρο και δέρμα. Έχει μια γλυκύτητα που την κράτησε μέχρι το τέλος.
Εικόνα
Αρκετά ισορροπημένο θα έλεγα και ελαφρύ πούρο. Συνεχίζει με μαρμελάδα και δόσεις τσαγιού. Ο κέδρος σταθερός στις μικρές δόσεις πιπεριού χωρίς να ενοχλεί. Προς την μέση βάρυνε λίγο με ισχυρές δόσεις tabacco και αμμωνία....χμ το ζόρισα λιγο. Χαλαρώνει και γυρίζει σε κέδρο και floral στοιχεία. Μου θυμίζει πολυ Romeo y Juliett Cazadores, η ίσως είμαι υπερβολικός. Το προφίλ ήταν πάνω κάτω πανομοιότυπο χωρίς κάτι ιδιαίτερα πολύπλοκο.
Εικόνα
Ωστόσο ήταν ευχάριστο και για φρέσκο θα τολμήσω να πω πως ήταν σε μεγάλο βαθμό "έτοιμο", έχω καπνίσει και βαριά χαρτιά της Κούβας ίδιας χρονιάς και δεν καπνίζοντας από την αμμωνία.
Εικόνα
Στο τέλος βγάζει αρκετά βότανα και μικρές δόσεις αμμωνίας, φτάνοντας στο τέλος η ένταση της φλόγας είναι πολύ αισθητή και μου σκεπάζει όλη την γεύση.
Εικόνα
Θεωρώ ότι σε λίγα χρονάκια θα είναι "λουκούμια". Σας συνιστώ να το δοκιμάσετεΕικόνα




Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Junior την Κυρ Μάιος 30, 2021 6:53 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
These users thanked the author Junior for the post (total 8):
suleygiannisΤάκηςSpirosbusa71SvenskalexandrosStratosnikos docPetran
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8998
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: La Flor de Cano Elegidos

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

PTG NOV 20

αφού πρώτα συγχαρώ το Χρήστο για την παρθενική του (αν δεν κάνω λάθος) «πρωτιά»
και του ευχηθώ να ακολουθήσουν πολλές άλλες, να μοιραστώ κι εγώ τις εντυπώσεις μου

η τάση της HSA για υψηλά λιπαρά τα τελευταία χρόνια, φαίνεται να αγγίζει και τα tripa corta
αφού είδαμε 50άρι Quintero, 48άρι JLP (ακούγεται πως θα βγει κι άλλο πιο χοντρό), και τώρα βλέπουμε ένα επίσης 50άρι LFDC
από μια brand που μετά τη διαγραφή των Selectos το 2019 είχε μείνει με ένα πούρο (Petit Coronas)
αλλά κατέχει το προνόμιο να επιδεικνύει και 7 regional εκδόσεις, και μάλιστα global

τα Elegidos εμφανίστηκαν πρόσφατα στην ελληνική αγορά με τιμή 10άρας στα 59 € - 5,90 το στικ
να σημειώσω πως στην Ελβετία που επίσης κυκλοφορούν, τιμολογήθηκαν στα 4,5 CHF (περίπου 4,10 €)

βγαίνουν σε πολύ προσεγμένο συρταρωτό slb, συσκευασία που ουδόλως συνάδει με τις προχειράντζες των έτερων short filler
κι όπως και κάμποσα άλλα τα τελευταία χρόνια, είναι κι αυτά ετεροχρονισμένη κυκλοφορία
για την ακρίβεια του 2020, που τελικά βγήκαν στα ράφια το 2021

Εικόνα
Εικόνα

και μιας και τρέχει το thread με τις κουτο-μυρουδιές: http://cigarsforum.gr/viewtopic.php?f=190&t=1789
να αναφέρω πως μόλις αποσφράγισα την εν λόγω και έχωσα τη μύτη μου στα ενδότερα
αμέσως με πήρε εκείνη η νοσταλγική βουτυράτη μυρουδιά, με μιξ από μούστο, αποξηραμένη σταφίδα και καραμέλα
την οποία έχω παρεμπιπτόντως συναντήσει σε κάμποσα πούρα (και ιδιαίτερα στα Joya de Nicaragua Antano)
για όσους δεν γνωρίζουν ή δεν θυμούνται, πρόκειται για τη θρυλική «θρεψίνη», γνωστή και ως σταφυλόκρεμα ή σταφιδίνη

Εικόνα

κατασκευαστικά το Lirio (κρίνος), είναι ακριβώς πάνω στο factory preset των non robustos: 5 x 50 (127 mm)
τα δέκα πάντως της συγκεκριμένης κούτας έχουν ένα γενναιόδωρο 50-plus ring
με πολύ καπνό μέσα στα σωθικά τους, σε σημείο τυμπανισμού

εξωτερικά το πούρο βγάζει μελώδη αρώματα και - ευτυχώς - μετά το κόψιμο τραβάει απροβλημάτιστα
αφού ως γνωστόν και τα short filler πάσχουν από την ασθένεια «των πνευστών», όπως και τα μακρύφυλλα ξαδέλφια τους
τα κρύα puffs φέρνουν στην επιφάνεια σμουθιάρικες γλύκες από καραμέλα και μαντολάτο, μαζί με ανάλατο φιστίκι

Εικόνα

ξεκινάει με νότες από τεύτλο, άχυρο, ελαφρύ ξύλο, και μια άγλυκη κρέμα
με τα πιπερομπάχαρα να λάμπουν δια της (παντελούς) απουσίας τους
στην παλέτα μπαίνουν ακόμα γλυκό κουκουνάρι, γλυκάνισος, και άνθος σιταριού

το Elegido ρουφάει και καίγεται άψογα, επιδεικνύοντας ένα ελαφρύ και light σώμα
η εναλλαγές δεν του λείπουν, αν και εκφράζονται με γευστικά αλαφροπατήματα στο όριο της υποψίας
καφές, λίγο δέρμα, ψωμί, σκόνη κακάο, και μισή πρέζα λευκό πιπέρι πάνε να νοστιμίσουν το πιάτο
χωρίς ιδιαίτερο αποτέλεσμα όμως, αφού το πνεύμα μεν πρόθυμο, η δε σαρξ ασθενής

στο τελευταίο κομμάτι ακούγονται κάποιες υποψίες από σκούρα φρούτα
μαζί με μέντα, ρίγανη, γήινες νότες, και χορτώδεις γλύκες, με το σώμα να παραμένει στο off
κι αυτός είναι ο επίλογος του

ένα «robusto των φτωχών» που προσπάθησε φιλότιμα είναι αλήθεια
αλλά τουλάχιστον σ’ αυτή τη φάση δεν κατάφερε να πείσει πως εισάγει καινά δαιμόνια
στον ασπρόμαυρο πλην όμως ιδιαίτερο κόσμο των TC, ο οποίος έχει αποδείξει πως κρύβει ενίοτε και μικρούς θησαυρούς

επιγραμματικά, κάπου πήγε να μου ανοίξει την όρεξη, αλλά τελικά έμεινα ...νηστικός
στα «συν» το γεγονός ότι δεν έβγαλε καθόλου τρίμμα, ότι κάηκε άψογα, κι ότι δεν είχε καθόλου γωνίες ή καρφίτσες
θα αφήσω την κούτα να ξεκουραστεί και θα δοκιμάσω ξανά μετά από κάποιο διάστημα

προς το παρόν λοιπόν θα του πω «καλώς ήρθες» και στο επανιδείν…

Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post (total 3):
JuniorSvenskPetran
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
sigaras
Δημοσιεύσεις: 948
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 26, 2018 9:30 am

Re: La Flor de Cano Elegidos

Δημοσίευση από sigaras »

Πρώτη επαφή όχι μόνο με το συγκεκριμένο πούρο αλλά και με την μπράντα συνολικά. Μάρτιος του 2022 έγραφε το κουτί. Πήρα 4 στικς να υπάρχουν. Σε περίοδο τέτοιας ξηρασίας βέβαια λίγα στικς πήρα αλλά σκέφτηκα σόρτ είναι, μην το παρακάνω. Συνοδεύω με μπιρίτσα. Δεν έχω πολλά να πω, ούτε θα το χωρίσω σε τρίτα: δέρματα απαλά, βότανα ριγανάτα και κρεμούλες. Lazy, πανάλαφρο πούρο, ότι πρέπει για το καλοκαιράκι και τις μπιρίτσες. Θα ταίριαζε σε θερινό σινεμά μ' ένα μεγάλο ποτήρι ντραφτ και πατατάκια. Δεν το κάνω βέβαια διότι όλο και κάποιος περίεργος θα βρεθεί να παραπονεθεί.
Συνολική εντύπωση, λοιπόν, θετική. Να σημειώσω ότι δεν φάνηκε πουθενά η νεότητά του, δεν έβγαλε καθόλου καρφίτσες! Την πιάνει τη βάση.
Καλό καλοκαίρι γενναίοι μου!


Εικόνα
These users thanked the author sigaras for the post (total 3):
ΤάκηςAndreasPSvensk
" κι έγιναν τα πάθη μας καπνός..."
Άβαταρ μέλους
Junior
Δημοσιεύσεις: 548
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 01, 2018 11:21 am

Re: La Flor de Cano Elegidos

Δημοσίευση από Junior »

Εικόνα

Επανέρχομαι με το robusto των φτωχών. Ενόψει της κρίσης προμηθεύτηκα μια κούτα των 10 έναντι 62€/6.20€ το στικ. Μια μικρή αύξηση από την τελευταία εμφάνιση των Elegidos. Ωραία φθινοπωρινή μέρα σήμερα, με αισθητή κι αυξημένη υγρασία βγήκα στο μπαλκόνι κι έκανα unboxing με καφέ εσπρέσο. Ανοίγω την κούτα και οσμίζομαι ξύλο και άχυρο….οκ. Διαλέγω να καπνίσω το πιο ταλαιπωρημένο στικ. Το κόβω και ρουφάει τέλεια. Τα υπόλοιπα είναι αψεγάδιαστα. Λίγες νευρώσεις και ομοιόμορφα χρώματα. Προχωρώ στο άναμμα του, μου βγάζει κέδρο και τσάι.
Εικόνα

Συνεχίζει με δέρμα και πιπεριά. Η αρχή είναι λίγο φλατ, αλλά κάνει ομοιόμορφη καύση. Μια άγλυκη κρέμα κάπου υποβόσκει αλλά χάνεται αμέσως. Για 7 μηνών πούρο είναι αρκετά καλό, χωρίς πικρίλες, καρφίτσες και γωνιές.
Εικόνα

Το γευστικό προφίλ είναι υποσχόμενο, σου ανοίγει την όρεξη αλλά μέχρι εκεί….θες και κάτι άλλο. Όπως και να έχει θα αφήσω την κούτα να ξεκουραστεί λίγο καιρό και θα επανέλθω. Θεωρώ για την τιμή του είναι μια χαρά.


Sent from my iPhone using Tapatalk
These users thanked the author Junior for the post (total 2):
jgeorgostsuleygiannis
Άβαταρ μέλους
jgeorgost
Δημοσιεύσεις: 742
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 15, 2021 10:44 pm

Re: La Flor de Cano Elegidos

Δημοσίευση από jgeorgost »

Βρήκα στα ράφια τις τελευταίες παραλαβές και μιας και η τιμή τους ακόμη και με τις αυξήσεις παραμένει χαμηλή προμηθεύτηκα μια κούτα. (SUL JUN 22)
Πρωινή συνοδεία με καφέ, και απο το κόψιμο τραβάει πολύ ωραία.
Πολύ παχυλός καπνός και καλή καύση σε όλη του την διάρκεια.
Σχεδόν όλο κυμάνθηκε στο ίδιο μοτίβο, με κρεμώδης δέρματα και κάτι γλυκό να υπάρχει απο πίσω. Δεν πίκρησε καθόλου παρ' όλη την νεότητά του και μετά την μέση έφερε λίγο ξηρούς καρπούς και έγινε ελάχιστα πιο έντονο και δυνατό.
Πολύ τίμιο για την κατηγορία του!
Εικόνα
These users thanked the author jgeorgost for the post (total 3):
suleygiannisalexandrosSvensk
"Any cigar smoker is friend, because I know how he feels." - Alfred de Musset

🇨🇺 ❤️ 🇨🇺
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2401
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: La Flor de Cano Elegidos

Δημοσίευση από suleygiannis »

Εικόνα
Ε λοιπόν αυτά είναι πολύ καλά πούρα. Έχω βέβαια καπνίσει μόνο από ένα κωδικό αλλά έχω καπνίσει τη μισή PTG NOV 20 και δηλώνω ενθουσιασμένος. Όλα τεφαρίκια, όλα πανομοιότυπα με εκπληκτικές γεύσεις κρέμας, μόκας, καραμέλας, ζάχαρης, αμυγδαλόπαστας!
Ξεκάθαρα καλύτερο από το 99% των νον που έρχονται Ελλάδα. Για δείτε το για επόμενο μαςς 8-)
These users thanked the author suleygiannis for the post (total 2):
ΤάκηςSpirosbusa71
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8998
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: La Flor de Cano Elegidos

Δημοσίευση από Τάκης »

τον ίδιο κωδικό του '20 έχω κι εγώ και επιβεβαιώνω όσα λέει ο Γιάννης
μετά από μια διστακτική αρχή έχουν γίνει λουκούμια

για mass θα ήταν σούπερ, αλλά αυτή τη στιγμή δεν υπάρχουν ούτε για δείγμα στην ελληνική αγορά
εμφανίστηκαν κάποιες κούτες πριν τις γιορτές αλλά έφυγαν εν ριπή οφθαλμού
να έχουμε το νου μας αν σκάσουν μύτη ξανά...
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Junior
Δημοσιεύσεις: 548
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 01, 2018 11:21 am

Re: La Flor de Cano Elegidos

Δημοσίευση από Junior »

Το ίδιο επιβεβαιώνω κι εγώ, του ‘20 αλλά και του ‘22 είναι αρκετά καλά. Έχω παρατηρήσει ήδη σημάδια βελτίωσης στις δικές μου κούτες.
Άβαταρ μέλους
Junior
Δημοσιεύσεις: 548
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 01, 2018 11:21 am

Re: La Flor de Cano Elegidos

Δημοσίευση από Junior »

Εμφανίστηκαν στα ελληνικά ράφια έναντι 6.55€/στικ αλλά δεν θα μείνουν για πολύ. Ευκαιρία να το προμηθευτούμε όλοι για μελλοντικό mass
Άβαταρ μέλους
nikoskal
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: Τετ Φεβ 22, 2023 3:02 pm

Re: La Flor de Cano Elegidos

Δημοσίευση από nikoskal »

Junior έγραψε:
Δευ Μαρ 13, 2023 5:49 pm
Εμφανίστηκαν στα ελληνικά ράφια έναντι 6.55€/στικ αλλά δεν θα μείνουν για πολύ. Ευκαιρία να το προμηθευτούμε όλοι για μελλοντικό mass
6.20€/στικ τα βρηκα εγω
Απάντηση

Επιστροφή στο “La Flor de Cano”