La Flor de Cano Mágicos RE Spain 2018

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
lefteris c
Δημοσιεύσεις: 802
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 10:17 pm

La Flor de Cano Mágicos RE Spain 2018

Δημοσίευση από lefteris c »

La Flor de Cano Mágicos RE Spain 2018

Διαστάσεις:115mm με 52 ring
Στην αστρονομική έκδοση ! για δεύτερη φορά προς τους Ισπανούς
50.000 κυτίων των 10 πούρων

Vitola de galera:
Magicos που είναι η δέκατη παρουσία (8 Regional, 1 Casa, Epicure de Luxe και 1 regular, Cohiba)



Θα ακολουθήσει το πρώτο επίσημο ελληνικό review στο cigarsforum.gr
από τον nikos Doc

coming soon
These users thanked the author lefteris c for the post (total 10):
ΣτάθηςΤάκηςPetrankonstadinos23Svenskmanosp3JazzmanAssosGreekosalexandros
Το πούρο είναι σαν μια σεμνή ερωμένη - κρύπτη που προσφέρει απλόχερα τον έρωτά της σ' αυτούς που την ανακαλύπτουν
Άβαταρ μέλους
nikos doc
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1498
Εγγραφή: Τετ Φεβ 07, 2018 11:45 pm

Re: La Flor de Cano Mágicos RE Spain 2018

Δημοσίευση από nikos doc »

Μετά από συνάντηση με το κρητικό lobby, έφτασε στα χέρια μου η τελευταία Regional έκδοση της Ισπανίας. από μια μπραντα που αποδεκατίστηκε το 2002 και έχει γίνει, κατά την προσφιλή συνήθεια της Habanos, σχεδόν αποκλειστικά στόχος παραγωγής εκδόσεων για τις κατά τόπους αγορές.
Πρόκειται για την όγδοη Regional κυκλοφορία των La Flor de Cano. Ανακοινώθηκε το 2018 και κυκλοφόρησε φέτος, λίγο μετά τα Robusto της Ολλανδίας.

Αφού γυρίσαμε το παραπάνω video του unboxing , ας περάσουμε στο ζουμί.
Να σημειώσω πως από τις τέσσερις κούτες που μελετήσαμε.οι τρεις είναι από διαφορετικό εργοστάσιο με ίδιο μήνα παραγωγής.
Για να δούμε τι θα δούμε.


Παρά πολύ γλυκό κρύο. Ξερό μπισκότο δημητριακών, καμένη ζάχαρη
Pre γεμάτο λουκουμοσκονη , ελαφρύ γλυκό ξύλο, από παντού έρχονται γλύκες.
Δύσκολο τράβηγμα, αν και 52αρι το δαχτυλίδι.
Παρέα μου κάνει η καταπληκτική The White Rabbit, του Jazzman. Φίλε σε ευχαριστώ παρά πολύ για την εξαιρετική σου εμφιάλωση.

Εικόνα

Οι πρώτες τζούρες είναι μελιστάλακτες. Μπισκότο digestive με μέλι και nuts.
Θυμίζει πολύ το Robusto από τις κάτω χώρες.
Βάζει στο παιχνίδι και λίγο χορταρένιες νότες, διαφορά ελαφριά πιπεριά, γλυκό κέδρο. Πάντα με αρκετά γλυκό προφίλ. Σώμα μέτριο προς τα πάνω, αν και είναι μόλις έξι μηνών και κάτι. Ανάμεσα στα puff, αφήνει μια φανταστική μπισκοτένια επίγευση στην γλώσσα..... Εξαιρετικά μέχρι στιγμής!

Το blend, είναι πολυδιάστατο. Κάπου μπαίνουν δυνατά ελαφριές σοκολάτες, καθόλου bitter, με κομματάκια φουντούκι και κόκκινα berries. Μου θυμίζει χειροποίητη φρεσκοψημένη μπάρα δημητριακών. Το τράβηγμα αποδεικνύεται τόσο όσο, αν και αρκετούς βιαστικούς θα τους αποθαρρύνει. Προκλητικά, σε αποθαρρύνει να το τρέξεις.

Στην μύτη, δεν τσιμπάει καθόλου, φρεσκαδούρες και νιάτα πουθενά. Ένα πόντο από ασπροκόκκινη μπάντα, έχει έναν ελαφρύ γλυκό κιμπάρικο ελληνικό. Μπισκότα πάντα και παντού. Θα πειραματιστώ με ένα Ιρλανδό, μεγάλη μου συμπάθεια. Tullamore Dew Phoenix 55%. Γλυκό αλλά στακάτο ουίσκι, θαρρώ πως θα τα βρουν.

Εικόνα

Μετά τις πρώτες τζούρες , το πούρο πλημμυρίζει από Κάσιους και γίνεται extra dry. Δεν χάνει καθόλου την γλύκα του, βγάζει και κρέμα βανίλια από το μανίκι. Περνούν από το μυαλό κάποια πολύ καλά Monte για λίγο. Με πολύ ωραίο twist. Αυτή δε η γλύκα στην επίγευση, είναι φανταστική.

Κοντεύω στην , ομολογουμένως, πολύ όμορφη special band, και με προετοιμάζει για αλλαγές. Εσπρέσο, σκούρο κακάο, συνοδεύουν το φρεσκοψημένο μπισκότο. Τρίμα φουντούκι με βούτυρο, καβουρδιζεται στο τηγάνι, δυο πρέζες μαύρο πιπέρι γαργαλάνε τον ουρανίσκο. Καθαρές γεύσεις, εξαιρετική παλέτα.

Εικόνα

Το ξεγυμνώνω και συνεχίζει με φορτωμένη διάθεση. Γλυκό, με παχύ καφεδάκι , βανίλια και κλασικά Κουβανέζικα ματζούνια.
Όσο τελειώνει, τόσο σοβαρεύει. Έχει και δέρμα , βγάζει και τα ξύλα του, αρκετά πιο έντονα τα πιπεριά του. Τι άλλο να ζητήσεις... 8-)


Τυχεροί οι Ίβηρες. Είναι εμφανές πως η Habanos τους προσέχει πολύ, στις Regional εκδόσεις τους.
Μεγάλη εντύπωση μου έκανε ,ποσό έτοιμο είναι για κατανάλωση.


Συνολικά, εξαιρετική ζαριά, ένα ενναλακτικο Magicos με πολλές ανατροπές και πολύ πλούσιο ρεπερτόριο.

Λευτέρη μου, σε ευχαριστώ παρά πολύ για την πρωτιά.

Υ.Γ. Να ευχαριστήσω και τον Konstantino23 για την χορηγία ενός δεύτερου στικ από άλλη κούτα!

Εικόνα
These users thanked the author nikos doc for the post (total 13):
ΣτάθηςPetranSvenskΤάκηςkonstadinos23Spirosbusa71manosp3Jazzmanlefteris cAssosGreekosJuniorVr Andreas
This is our House!
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: La Flor de Cano Mágicos RE Spain 2018

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

LCD Lefteris c GRM NOV 19

αν και τα αποψιλωμένα LFdC μετά τη περσινή διαγραφή των Selectos έχουν μείνει μόνο με ένα sf πούρο στο portfolio
συνεχίζοντας την μετά το 2002 «φθίνουσα» πορεία τους στο κουβανέζικο στερέωμα
(κάποτε είχαν στο regular vitolario mareva, julieta no.2, robusto, corona gorda)
για κάποιο λόγο η Habanos SA έχει αφιερώσει σ’ αυτή τη θνήσκουσα brand επτά Regional εκδόσεις

η συγκεκριμένη μάλιστα είναι και σε large παραγωγή, αφού κυκλοφόρησαν 50.000 κούτες των 10 πούρων
με σπέσιαλ band όπως και τα «ιταλικά» Casanova του 2016, «καθυστερημένα» αμφότερα ως προς την κυκλοφορία
το μάχικο έχει πολύ τσιγκούνικο 52άρι, δίπλα του το 50άρι D5 της Gloria φαίνεται πιο χοντρό

Εικόνα

μετά το κόψιμο εμφανίζει μια δυσκολία στο τράβηγμα (είναι μασίφ κατασκευή) που ευελπιστώ πως θα στρώσει
και στο pre μου βγάζει κυρίως κοπριά και καραμελένιες γλύκες
τα πρώτα puffs ζητάνε πνευμόνια σαξοφωνίστα, με ελάχιστο καπνό να βγαίνει από την τσιμινιέρα
οπότε αναγκάζομαι να βάλω τιρμπουσόν στο παιχνίδι

Εικόνα

το εργαλείο κάνει δουλειά διορθώνοντας άψογα την αστοχία του στρίφτη και αφιερώνομαι απερίσπαστος
οι πρώτες «κανονικές» νότες που μου παίζει έχουν ρητινώδες ξύλο, μεταλλικά στοιχεία, και άγλυκη καραμέλα
αλλά τζούρα-τη τζούρα η παλέτα του πούρου στρογγυλεύει και ανοίγει
στην παρέα μπαίνουν πικρή σοκολάτα, καφέδες, και κανέλα, ενώ υπάρχουν και πινελιές από προζύμι
με ένα ελαφρύ πιπέρι να καρυκεύει

Εικόνα

το Magico συνεχίζει να ανεβάζει στροφές προσφέροντας ένα ενδιαφέρον και πολύπλοκο πιάτο
με νότες από μανιτάρι, γη, δέρματα, και μπαχαρικά, και το φούρνο να βγάζει αχνιστό ψωμάκι
το πούρο δίνει ένα έξοχο performance με αλμύρες και γλύκες μαζί, σε ένα μιξ σερβιρισμένο μαεστρικά

Εικόνα

το σκοτάδι έπεσε απότομα στην πόλη μετά από μια μέρα με μούχλα και χλεμπονιάρη ήλιο, κι εγώ μπήκα ήδη στο τελευταίο 3ο
η παράσταση συνεχίζεται με σοκολάτα γάλακτος και το ανάλογο λουλουδικό στο πάρκο, με background χορευτικά κεδροπίπερα
ώσπου στο τέλος βγαίνει η χ ο ν τ ρ ή όπως σε όλες τις καθώς πρέπει όπερες
και με μια άρια από κεράσι, βανίλια, και αλμυρό μπισκότο δίνει ένα μεγαλοπρεπές grande finale

πολύ τσιριμπίμ-τσιριμπόμ πούρο Λευτέρη μου, πεντανόστιμο και άκρως ερωτεύσιμο
εν άλλοις λόγοις regional λίρα-100, muchas gracias amigo!

Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post (total 7):
JuniorΣτάθηςJazzmanVr AndreasSvenskPetranAssos
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
konstadinos23
Δημοσιεύσεις: 573
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 12:50 pm

Re: La Flor de Cano Mágicos RE Spain 2018

Δημοσίευση από konstadinos23 »

Εικόνα

Εικόνα

Άλλο ένα πούρο υποψήφιο για το top10 μου
Είναι το δεύτερο που καπνίζω απ´ την ίδια κούτα (TUA NOV19)
Αρκετά γλυκό πούρο με μέλι, μαντζούνια
καστάνη ζάχαρη, κέδρο και nuts μέχρι τη μέση περίπου
Πιο κάτω αχνοφαίνεται λίγη κανέλα
Γλυκά ξύλα, αλατισμένα κασιους
και φρεσκοψημένο ψωμι για το τέλος
Όλα τα καλά της Κούβας

Εξαιρετικό πούρο!!!

Εικόνα
These users thanked the author konstadinos23 for the post (total 4):
ΤάκηςsuleygiannisPetranVr Andreas
Άβαταρ μέλους
lefteris c
Δημοσιεύσεις: 802
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 10:17 pm

Re: La Flor de Cano Mágicos RE Spain 2018

Δημοσίευση από lefteris c »

Εικόνα

Πάει ένας χρόνος από το unboxing του Νίκου
έχω καπνίσει αρκετά από τότε, σε πολύ υψηλά επίπεδα τα περισσότερα.
Είναι η δεύτερη RE Ισπανική έκδοση 50.000 κυτίων μετά τη εξαφανισμένη πια Gloria D5
Το Magicos για μένα αν και βρίσκεται ένα μικρό κλικ κάτω από D5 παραμένει ένα αξιολάτρευτο πούρο
που μπορείς άνετα να το καπνίσεις όλες τις ώρες με οτιδήποτε συνδυασμό από τσαγάκι έως ουίσκι κλπ.
Βγάζει πληθωρικές γεύσεις από παχιές κρέμες βελούδινες ημίγλυκες ή γλυκές αναλόγως το σημείο
το menu προσφέρει στρογγυλεμένες γεύσεις πολύπλοκες, χορταστικές
από:
Φρεσκοψημένο ψωμί, κρεμ καραμελέ, ωμούς ξηρούς καρπούς που ώρες ώρες εμφανίζονται ως καβουρδισμένοι
μαλλί της γριάς, φρεσκοτριμμένα πιπέρια, τσάι πράσινο, πραλίνα, κακάο,
αποξηραμένα φρούτα έως γλυκό του κουταλιού, μπισκοτάκια κανέλας κλπ.
στα τελειώματα εμφανίζει σταθερά πεντανόστιμα μπαχάρια, καφέ και κουβανέζικη γη
με μακριά επίγευση που σε αφήνει πλήρως ικανοποιημένο.

TLE DIC 19 γράφει η κούτα του εικονιζόμενου σε τούτο το ποστ

Εικόνα

Μπορεί οι κούτες που κυκλοφόρησαν να γράφουν πάνω τους NOV ή DIC 19
αλλά όπως ανάφερα και στο βιντεάκι πάνω από τον Ιούνιο του 19 είχαν κυκλοφορήσει φώτος στο διαδίκτυο
με τα πούρα έτοιμα στις κούτες τους, σε στοίβες, χωρίς όμως τις εξωτερικές κορδέλες και σίγουρα χωρίς σφραγίδες
άρα πριν αναχωρήσουν σφραγίστηκαν που βάζει ελάχιστο +6 μήνες στη πλάτη τους
ή αλλιώς μη δίνεται πολύ βάση στις ημερομηνίες

Προσυπογράφω κι εγώ την αναβίωση της παλιάς μπάντας, όμορφη χαρούμενη, φωτεινή,
είναι η δεύτερη επανακυκλοφορία της μετά το Casanova RE Italy 2016


.


La Flor De Cano - Cristales !

με το παλιό δαχτυλίδι στο γυάλινο tubo από αρχές της δεκαετίας του 60
41 Χ 150 mm Long Corona
A pre-1960 release. Discontinued 1970s
Handmade
Εικόνα

Σε μια ήπια προσπάθεια επιχείρησα να το ανοίξω αλλά... κατέστη αδύνατο
είχε βεντουζάρει το πλαστικό πώμα εντός του γυάλινου tubo !
φοβήθηκα κρατώντας το κόντρα μην σπάσει στη χούφτα μου :mrgreen:

Φαντάζεστε αρώματα που θα αναδυθούν ανοίγοντάς το !

Εικόνα
Εικόνα

Παλιό και νέο μαζί
το παλιό με την ιστορία του, με τις οξειδώσεις του, με την αρχοντιά του

Ερωτεύσιμο !

Ανοίγω παρένθεση για να αναφέρω μια ακόμη έκδοση του
La Flor de Cano σε γυάλινο tubo, που εθεάθη σε Γαλλική δημοπρασία προ διετίας (Lot με 2 κούτες)
παράλληλα με το γνωστό Cristales υπήρχε στη φώτο και ένα δεύτερο κουτί Cristales pre revolution
ήταν ανοιχτά και τα 2 σε στοίχιση, ήταν εμφανές κοντύτερο (πούρο & κούτα) και ελαφρώς πιο παχύ
θα έλεγα κοντά στο Cifuentes Cristal Tubo 43 X 145mm Conservas μπορεί και πιο κοντό ;
αν το ένα (το πιο μακρύ) αντικατάστησε το άλλο ή αν υπήρχε παράλληλη κυκλοφορία
δε γνωρίζω, έκανα την αναφορά εντελώς εγκυκλοπαιδικά.

Κάπου είχα διαβάσει για πρωτοεμφάνιση των γυάλινων tubos στα 40's

.
.
.

Εικόνα

Ψηλαφώντας λίγο ακόμα το παρελθόν του Κουβανέζικου πούρου
βλέπουμε εδώ άλλο ένα παλιό δαχτυλίδι pre revolution της Flor de Cano
από τη mini συλλογή μου, με το όνομα αυτού Populares
έχει διαστάσεις πολύ κοντά στο petit cetros 40 x 129mm
αν ήταν petit coranas ή λίγο πιο μακρύ και μάζεψε με τα χρόνια (70; 80; 100;) δε ξέρω
Ξέρω μόνο ό,τι συσκευαζόταν σε 100άρες κούτες

Εικόνα

ομίχλη απλωμένη παντού τόσο πίσω !
ε, απλώθηκα λίγο και γω
8-)

Εικόνα
These users thanked the author lefteris c for the post (total 6):
ΤάκηςJuniorStratossuleygianniskonstadinos23Svensk
Το πούρο είναι σαν μια σεμνή ερωμένη - κρύπτη που προσφέρει απλόχερα τον έρωτά της σ' αυτούς που την ανακαλύπτουν
Άβαταρ μέλους
jgeorgost
Δημοσιεύσεις: 712
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 15, 2021 10:44 pm

Re: La Flor de Cano Mágicos RE Spain 2018

Δημοσίευση από jgeorgost »

Είχα την τιμή να γίνω αποδέκτης μιας ευγενικής χορηγίας του συγκεκριμένου!

LCD Lefteris c BST FEB 20

Ομολογώ πως το είχα ξεχάσει ότι έχει περιέλθει στην κατοχή μου, και πριν 2-3 μέρες κάνοντας ψαχτική το βρήκα και του αφιέρωσα την βραδιά.
Εικόνα
Πασπατεύω, φαίνεται αφράτο και κόβω και επιβεβαιώνεται πλήρως.
Τραβάει πολύ άνετα και φέρνει ζάχαρη και δημητριακά.
Στο άναμμα γίνεται πιο γλυκό με έντονο μέλι, γη και ξύλο.
Ο καπνός του πολύ πλούσιος και με πολύ σταθερή καύση χωρίς να χρειαστεί διορθώσεις.

Φτάνω στη μέση και φέρνει ψωμί ζεστό φρεσκο με το μέλι να κρατάει το υπόβαθρο και να το γεμίζει σε κάθε τζούρα.

Προς το τελείωμα εμφάνισε έντονα δέρματα με το μέλι να βαραίνει και ίσως να το έλεγα και καραμέλα!

Λευτέρη μου, σε ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ξανά για αυτή την χορηγία! Με ταξίδεψε σε άλλα μέρη όμορφα και γευστικά!
Εικόνα
These users thanked the author jgeorgost for the post (total 6):
SvenskΤάκηςEpicure VSpirosbusa71lefteris csuleygiannis
"Any cigar smoker is friend, because I know how he feels." - Alfred de Musset

🇨🇺❤️🇨🇺
Απάντηση

Επιστροφή στο “La Flor de Cano”