Juan Lopez Seleccion No.2

Άβαταρ μέλους
Καπετάνιος
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: Παρ Σεπ 21, 2018 8:09 pm

Re: Juan Lopez Seleccion No.2

Δημοσίευση από Καπετάνιος »

Juan Lopez Seleccion no 2 - CDH Fairlight

Εικόνα

Πρωί Κυριακής με έναν εξαιρετικό χειμωνιάτικο ήλιο να μας ζεσταίνει είπα να την αράξω στη βεράντα μου και να καπνίσω κάτι πριν το μεσημεριανό γεύμα. Μου είχε καρφωθεί και η ιδέα να φάω για μεζέ κανένα καπνιστό ψάρι και λέω τίποτα δεν θα τον συνοδέψει καλύτερα από ένα JL2. Για spirit σκεφτόμουν κανένα Talisker Skye αλλά ενώ ήμουν έτοιμος γι' αυτό προτίμησα τελικά ένα κλασικό glenfiddich.

Εικόνα

Λίγο μεζές , μια δυο τζούρες απ' το spirit ζεσταθήκαμε λιγάκι, πιάσαμε στα χέρια και το ρομπούστο. Εμφανησιακά άρτιο, χυμώδες θα το χαρακτήριζα με βαρύ άρωμα ξύλου και δέρματος. Ανάβω το στικ και αμέσως πλημμύρισε το στόμα με πυκνό καπνό, τρελό τράβηγμα και στην υγρασία όσο το θέλω. Παρέλασαν κομμάτια μπαχάρι, κανελλόξυλα, λευκό πιπέρι και μια πικρή σοκολάτα. Την όλη κατάσταση με την πικάντικη και καπνιστή μεζεδοκατάσταση ήρθε να καλμάρει το 12άρι και παρ' ότι ετερόκλητα μεταξύ τους δέσανε καλά..

To κέφι ήταν καλό και με την κατάλληλη μουσική υπόκρουση
https://www.youtube.com/watch?v=OWtQuVI ... WtQuVIBnww

ανέβηκε περισσότερο. Εκεί στο δεύτερο τρίτο ανέβασε ένταση και το Juan και με σοκολάτες και καφέδες με έκανε και παραμέρισα λίγο το μεζέ για να του δώσω χώρο. Συνέχισε με καβουρδισμένο μύγδαλο και μια νότα ζυμωτό ψωμί. Χειμερινό πούρο ρε παιδί μου.

Προς το τρίτο αρχίσανε πάλι τα πιπεράκια και τα ξύλα και του δωσα και εγώ να καταλάβει στο πιοτό και στο μεζέ. Διπλό στο όνομα αλλά άσσος...

Εικόνα

Ευχαριστώ Θωμά!
These users thanked the author Καπετάνιος for the post (total 6):
Mixalis81Assosnikos docFairlightalexandrosSvensk
Σιγά σιγά βρεχείν ο Θιός...
Άβαταρ μέλους
Assos
Δημοσιεύσεις: 866
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 1:38 pm

Re: Juan Lopez Seleccion No.2

Δημοσίευση από Assos »

LCD Suleygiannis FEB 2017


Εικόνα

Εικόνα

Σε μια μπασκετική βραδιά και συνάντηση με φίλους
Αποφάσισα να φουμαρω το συγκεκριμένο ρομπούστο.
Μυρωδάτο από την αρχή με κέδρο και καπνό χωρίς να μου βγάζει την γλυκά άλλων κουβανεζικων... κανένα πρόβλημα! Παραγγέλνω μπυρα ξανθιά και βούρ στο ψητό!
Τράβηγμα εξαιρετικό, με γεύσεις γεμάτες και βαριές από την αρχή... πιπέρι, δέρμα μπόλικο και μαύρη δυνατή σοκολάτα ήταν τα κυρία χαρακτηριστικά που έπιασα με κάποιες νότες από μπαχαρικά αλλά δεν... μπαίνοντας στο 2/3 με κέρασε κουπάτο ελληνικό καφέ με παντεσπάνια ζεστά και ψωμιά χωριάτικα... πιπεριά, κέδρος και δέρματα σε μια ισορροπία γεύσεων μέχρι το 3/3 όπου και το απόλαυσα!! Να αναφέρω επίσης το πλούσιο καπνό σε κάθε παφ και πουφ!!
Φτάσαμε πάτο Γιανναρε και σε ευχαριστώ πολύ!!


Εικόνα

Αν θα αγόραζα κούτα: Στη περίπτωση που την έβρισκα σε καλή τιμή και μου αρέσουν τα ρομπουστο λίγο πιο βαριά σε γεύσεις ναι. Θα περιοριστώ σε στικς προς το παρών Γτ θέλω να το δοκιμάσω κ άλλες φορές πριν το βάλω στο αμπάρι... είναι ωραία φουμα όπως κ να έχει...
These users thanked the author Assos for the post (total 2):
suleygiannisSvensk
You Miss 100% Of The Shots You Don't Take.
You Need To Start Shooting At Your Goals
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2365
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Juan Lopez Seleccion No.2

Δημοσίευση από suleygiannis »

Γιώργο χαίρομαι που σου άρεσε. Αυτήν την εποχή μάλλον πρόκειται για το καλύτερο ρομπούστο της Κούβας με τις κούτες του 2017 να είναι συγκλονιστικές. Μη διστάσεις για κούτα.
These users thanked the author suleygiannis for the post (total 3):
Mixalis81alexandrosAssos
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
alexandros
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 2594
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 4:31 pm

Re: Juan Lopez Seleccion No.2

Δημοσίευση από alexandros »

LCD σουλεημαν
ισως να ειναι ιδιος κωδικος με του αποπανω μου
λαδερο λαδερο το ραπερ του και σοκολατενιο
ξεκιναει με φουλ της σοκολατας, αμυγδαλα και φουντουκια
τραβαει πολυ καλα
δερμα, καρδαμο και πιπερακι
σουπερ σας λεω
γεματες γευσεις και αρωματα
οπως πρεπει να ειναι τα καλα λοπεζ
καποια στιγμη νομιζω οτι καπνιζω αμυγδαλοτο
παρε και καφεδες τωρα με κρεμα και κεχριμπαρια
προς το 3/3 ειχε ζυμαρια και κακαο τριμενο με λιγο λευκοπιπερι

γιανναρε πολυ καλο
σιγουρα πιο καλο απο τα δικα μου καμπινετα
ευχαριστω πολυ
These users thanked the author alexandros for the post (total 2):
Assossuleygiannis
οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω
Άβαταρ μέλους
Assos
Δημοσιεύσεις: 866
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 1:38 pm

Re: Juan Lopez Seleccion No.2

Δημοσίευση από Assos »

Ο από πάνω πιστεύει ότι είναι ο ίδιος... :lol: :lol:
These users thanked the author Assos for the post:
alexandros
You Miss 100% Of The Shots You Don't Take.
You Need To Start Shooting At Your Goals
Άβαταρ μέλους
nikos doc
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1498
Εγγραφή: Τετ Φεβ 07, 2018 11:45 pm

Re: Juan Lopez Seleccion No.2

Δημοσίευση από nikos doc »

Φοβερή βραδιά δίπλα στην θάλασσα στην Νάουσσα της Πάρου.
Σωστό ποτήρι Oban 14, και κόψιμο Juan Lopez Seleccion no2, με τα κρύα να δίνουν κατευθείαν τον ρυθμό που θα ακολουθήσει.
Πικροί καφέδες, μόκα, κεράσι ήταν λίγα από τα πολλά που γέμισαν τους κάλυκες μου με το καλημέρα.
Έχει προηγηθεί σούπερ σταγονίδια με μπύρα, και επέτρεπε να ανάψω κάτι μπόλικο.
......οκ το ρομπούστο τα σπάει....είναι από καμπινέ Feb 17' ,το πρώτο της παρέας και απλά βαράει κορυφές.
Βαριές μαύρες σοκολάτες, καλοψημένη βάφλα, τρούφα πικρή, berries, καμένη ζάχαρη...... :!: :!: :!:
Κάπου έχει και νότες από γλυκό τριαντάφυλλο, έχει και ένα γλυκό τσίλι.
Και είναι μόνο κάπου στην μέση... Ο Hghlander ακολουθεί τον ρυθμό, ουϊσκάρα το Oban.
Στο ζουμί πέφτει λίγο γάλα, γεμιζει κρέμες, βγαίνει το τσίλι μπροστά, πάντα στο γλυκό του version.
Τράβηγμα , κάψιμο υπόδειγμα.
Το γυρίσω σε πιο γλυκό Highland! Glenmorangie 10.
Έχει κάνει σώμα πια στα 60mm. Τσαμπουκάς σωστός.
Έχει κάτσει ένας βαρύ γλυκός ελληνικός και ένα κωνσταντινουπολίτικο λουκούμι στην παλέτα, ανεβάζει και άλλο την ποικιλία.
Έχει και μέλι, μπορεί από το ουϊσκι, μα απόλυτα ταιριαστό.
Βγάζω τα δαχτυλιδι, και ακόμα δίνει ο μάγκας. Ακόμα πιο βαρύς καφες, να και τα κεράσια , ώριμα , κατακόκκινα.
Σαν να τα έχεις βράσει με κανελα για γλυκό. Παρτάρα απόψε με ένα από τα καλύτερα ρομπούστο της εποχής, όπως λέει και ο Γιάννης!!

Εύκολο τοπ Τεν, καταπληκτικό Ελ Ντοράντο!!

Εικόνα
These users thanked the author nikos doc for the post (total 8):
Mixalis81AssosJazzmansigarasΣτάθηςPETROSsuleygiannisSvensk
This is our House!
Άβαταρ μέλους
Mixalis81
Δημοσιεύσεις: 830
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 7:53 am

Re: Juan Lopez Seleccion No.2

Δημοσίευση από Mixalis81 »

Από τη μαγική χρονια του 17'

Καθομαι μπαλκόνι να απολαυσω την ήσυχη βραδιά...Και βαζω και μια ρουμαρα μεξικάνικη...Ανάβω τη ρομπουσταρα...
Εικόνα
Ξεκινάει με καρύδι, μυρωδάτα δέρματα και ανατολίτικα μπαχαρια.
Στη συνέχεια μπαινουν πιπερια και καφές ελληνικός...Ο καπνός αρχίζει και γίνεται πυκνός, γεμίζοντας το στόμα μου με επιγευση μαύρης σοκολάτας και γλυκιάς μελωδίας από μέλι...
Στα 3 εκατοστά στάχτη το γυρνάει σε smooth criminal και μου χαρίζει γενναίες ποσότητες μελιού, μαζί με ευωδιαστα μπαχαρια και λιβανια...
Εικόνα
Στη μεση μου βγάζει κρέμα και μπισκότο ενω τα μπαχαροπιπερα είναι μονίμως εκεί άλλοτε ήπια κι άλλοτε να τσιμπάνε...Έχω μερακλωσει άσχημα...
3ο τριτο, κεχριμπάρι μαζί με δέρμα, ζάχαρη καστανή , ξηροί καρποί, βαριά δέρματα, πικρό κακάο και πιπερια καυτερα...
Εικόνα
Οτι και να πω είναι λίγο γι αυτό το μεγάλο ρομπουστο! Τι ωραια βραδιά.....
These users thanked the author Mixalis81 for the post (total 7):
ΣτάθηςΤάκηςSvenskradamanthysAssossuleygiannisJazzman
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2365
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Juan Lopez Seleccion No.2

Δημοσίευση από suleygiannis »

Εικόνα

Δε θα πω πολλά. Μιλάμε για το κορυφαίο ρομπουστο της Κούβας αυτή την εποχή. Οι κούτες του 2017 είναι συγκλονιστικες. Κρέμα καρύδι ζάχαρη σοκολάτα κεράσι μέλι και όλα αυτά σε φουλ ένταση
These users thanked the author suleygiannis for the post (total 5):
Τάκηςnikos docAssosSvenskSpirosbusa71
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
alexandros
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 2594
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 4:31 pm

Re: Juan Lopez Seleccion No.2

Δημοσίευση από alexandros »

LCD ΣΟΥΛΕΗΜΑΝ
Εικόνα
Απίστευτη κρυα μύτη
Φουλ στην γλυκά, στον καφέ και στα μπαχαρικά.

ομως ενώ στο ζουληγμα έδειχνε τέλεια στριμενο όταν το έκοψα τραβαγε αέρα πατερα. Θα με δυσκολέψει στην πορεια νομίζω...
Το πρε βγάζει καφέδες και μπόλικο αέρα

Μετά την φωτιά ξεκίνησε με μπόλικο καφέ και τα χαρακτηριστικά γλυκά μπαχαρικά του νο2
Καμμένη καστάνη ζάχαρη που σχεδόν την μασάς.
Στην συνεχεια μετά από λίγα εκατοστά καυτρας κάνουν την εμφάνιση τους μπόλικα φρέσκοτριμενα μαυρα πιπερια και βαριά ξυλα

Εικόνα
Το σώμα είναι ξεκάθαρα φουλ-ον και κάθε τζουρα αφήνει μια γεμάτη βάθος γλυκιά και πικαντικη επίγευση.

Επιτέλους μετά από αρκετές μέρες με κρυο και αέρα σήμερα έχει ζέστη επιτέλους και έχω βρει ευκαιρία να βγω εξω και το Λόπεζ γουστάρει άνοιξη και τσίπουρο. Έχω ανάψει μερικές φορές αναπτήρα να διορθωσω την ψιλοαναρχη καυση του αλλά αυτό όλο δίνει
κρεμες και ξηρους καρπους , καφεδες και μπαχαρικα
ζαχαρουχο γαλα και μελι με βοτανα
Εικόνα
Όπως μπήκε στο τέλος όμως το αφησα γιατί σε κάθε τζουρα ο καπνός έφτανε στο δάχτυλα των ποδιων ...
Καλο και γεμάτο γευσεις πουρο αλλά με ψιλοελατωματικο τραβηγμα .
Φιλε χωρις να μπορω να το πω μετριο το τραβηγμα του το αδικησε


Εικόνα
These users thanked the author alexandros for the post (total 6):
SvensksuleygiannisJuniornikos docPetranSpirosbusa71
οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω
Άβαταρ μέλους
Junior
Δημοσιεύσεις: 547
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 01, 2018 11:21 am

Re: Juan Lopez Seleccion No.2

Δημοσίευση από Junior »

Εικόνα
Πρώτη επαφή με Juan lopez no.2. Ελαφρύ πούρο και ισορροπημένο. Αγνώστων στοιχείων αγορασμένο χύμα από Κύπρο. Στο pre πολύ έντονα το ξύλο και το δέρμα. Το κόβω και ανάβω. Μπαμ γλυκά ξύλα και ξηροκάρπια. Ρουφάω και στριφογυρίζω σα μανιακός γεμίζοντας ντουμάνια. Νιώθω αδιάκριτα βλέμματα, αλλά δεν πτοούμαι. Το αφήνω στο τασάκι και ξεπλένω με Μοσχοφίλερο και ξανά στο κυνήγι γεύσεων. Τώρα έγινε πιο μεστό και ώριμο. Μαλακά πιπεριά και δεμάτια δέρμα. Ξύλο κέδρου και μια υποβόσκουσα άγλυκη κρέμα. Είναι ελαφρύ και τραβάει φουλ, μ'αρέσει μια επίγευση που την κουβαλάω από τα παιδικά μου χρόνια....μαλλί της γριάς. Είναι μια γεύση σε όλους μας γνώση και ανεξίτηλη. Συνεχίζει μέχρι το τέλος το ίδιο βιολί, δέρμα, μπαχαρικά και ξύλα. Μία διαφορετική γευστική εμπειρία που δεν έμεινε αδιάφορη.
Εικόνα

Στάλθηκε από το FRD-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

These users thanked the author Junior for the post (total 8):
ΤάκηςPETROSSvenskPetransuleygiannisSpirosbusa71Jazzmansigaras
Απάντηση

Επιστροφή στο “Juan Lopez”