Juan López Punto 55 RE Francia

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Jazzman
Δημοσιεύσεις: 906
Εγγραφή: Δευ Σεπ 17, 2018 8:16 am

Juan López Punto 55 RE Francia

Δημοσίευση από Jazzman »

Εικόνα

Montesco 130 x 55 – Χοντρό ρομπουστοειδές, αν δεν κάνω λάθος ίδιο με το wide Churchill
Κυκλοφορία του 2018 σε αριθμημένα dress box των 10 και συνολικά 6000 κουτιά.

Το συγκεκριμένο στικ αγοράστηκε από μαγαζί στο Παρίσι το περασμένο φθινόπωρο. Μέχρι τώρα είχε πιάσει σκιά σε ένα jar μου και δεν έπαιρνα απόφαση να το δοκιμάσω. Η ώρα του ήρθε τις προάλλες σε έξοδο με φίλους στο κέντρο.

Το πούρο είναι όμορφο και καλοφτιαγμένο, το wrapper γυαλίζει και έχει την απόλυτη απόχρωση σοκολάτας γάλακτος. Οι μυρωδιές που αναδύει είναι συμβατικές και δε σε προϊδεάζουν για κάτι σπουδαίο. Αν και δεν είμαι φαν των >50 ring gauge, κάθεται ωραία στο χέρι.
Κόβω και με περιμένει μια έκπληξη, αφού ακριβώς στο κέντρο υπάρχει μια τρύπα, σαν να έχει δημιουργηθεί κενό στο στρίψιμο.

Εικόνα

Δεν ξέρω αν αυτό είναι καλό, κακό ή αν επηρεάζει κάτι, πάντως το τράβηγμα ήταν υποδειγματικό και το χάρηκα πολύ. Τα κρύα είναι ασθενικά και δεν υπάρχει συγκεκριμένη γεύση που να ξεχωρίζει.

Ανάβω και εκπλήσσομαι ευχάριστα αφού το πούρο από την πρώτη κιόλας τζούρα είναι πολύ ισορροπημένο, δε βγάζει καρφίτσες ή γωνίες και πλημυρίζει το στόμα με έντονη γεύση πικραμύγδαλου. Το 1/3 πάει έτσι ακριβώς, με παχύ λευκό καπνό, μπόλικο μέλι και εννοείται πικραμύγδαλο παντού.

Η καύση είναι πολύ καλή και η στάχτη σκληρή και άκαμπτη. Στο 2/3 βγήκαν ωραίοι ζεστοί καφέδες με σοκολάτα κουβερτούρα συνοδεία εσπεριδοειδών με κυρίαρχη μια πολύ ενδιαφέρουσα κιτρώδη γεύση. Θύμιζε πολύ περγαμόντο.

Μπαίνοντας στο 3/3 το πούρο πια βαραίνει χωρίς όμως να αλλάζει το γλυκό, mild προς moderate προφίλ του. Τα ξύλα αρχίζουν και ακούγονται περισσότερο ενώ υπάρχει έντονη αίσθηση καμένης καστανής ζάχαρης που θυμίζει πολύ σιρόπι σφενδάμου.

Εικόνα

Συνολικά μια βελούδινη καπνιστικά εμπειρία με ήπιες αλλά ξεκάθαρες γεύσεις. Εκλεπτυσμένο πούρο για όλες τις περιστάσεις με άριστη καύση και πολύ καλή συμπεριφορά.
4/5 από εμένα και ξεκάθαρη πρόταση αγοράς για όποιον μπορεί να το βρεί.
These users thanked the author Jazzman for the post (total 10):
ΤάκηςΣτάθηςsuleygiannisalexandrosharmonicaPetranSpirosbusa71FairlightAssosχεντυ κοντου
Απάντηση

Επιστροφή στο “Juan Lopez”