Hoyo de Monterrey Le Hoyo de Rio Seco

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Haris
Δημοσιεύσεις: 291
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 7:57 am

Hoyo de Monterrey Le Hoyo de Rio Seco

Δημοσίευση από Haris »

Εικόνα

Εικόνα


Παρουσιάστηκε την περασμένη Παρασκευη το νεο πούρο που προστέθηκε στο regular βιτολατιο των hoyo. Το νεο πουρο με vitola Armorosos και τροφαντο 56 x 140 μέγεθος :idea: :idea: , παρουσιάστηκε σε πρώτη επίσημη παρουσίαση στην Βυρητο απο την Phoenicia Cyprus σε μια εκπληκτική παρουσίαση (μαζι του παρουσιάστηκε και το Τρινιδαδ short που δεν μου λεει και πολλα :? ).

Το πουρο ακολουθει την νεα ταση των "συντρόφων" στα μεγαλα δακτυλίδια που καλώς η κακώς αυξάνονται και πληθυνονται!!!

Το Rio Seco λοιπόν βγανει σε Slide Lid Box των 25 και 10 πουρων αλλα και σε τριαδες με αλουμινενια τουμπος (ωραίο μεγεθος για τουμπος) :mrgreen: :mrgreen:

Και αφου καποιοι καλοι φιλοι με σκέφτηκαν ειπαν να μου φερουν ενα δωρακι ;) ετσι έφτασε και στα χερια μου ενα κουτακι των 10 οχι απο το event αλλα απο τα καταπληκτικα duty free της Βυρητου. Τιμη στα 140ντολαρς η δεκαδα, αρα κοντα στα 12€ το πουρο! :!: :!: :!:

Στα του πουρου τωρα...
Ημερομηνία Jun18 και wrapper ανοικτοχρωμο χωρις κανενα ίχνος ατέλειας. Το κουτι όπως είναι λογικό και αναμενόμενο μόσχομυρίζει!!! κεδρος και σοκολατα!
Διαλέγω (οπως πάντα) το μονο απο τα δεκα που εχει ενα μικρο μικρούλι κρακ στο πόδι!
Κοβω και τραβαω... Ρουφαω για 5 λεπτα!!! Μεγαλο το 56ρι δακτυλίδι πάντως....χαλάρωσα για να το συνηθίσω.. Ετσι μετα απο 5 λεπτα ήμουν έτοιμος για... Μεγαλα πράγματα :geek: :lol:
Οκ μυρίζει εντυπωσιακα και βγάζει στο κρυο χαρμανια που μου θυμιζουν το νο2 που καπνισα το μεσημεράκι με τον καφε ;)
Παίρνω τον αναπτήρα και ανάβω... Τι αναβω δηλαδή, κανω ποση ωρα να το αναψω, προσεκτικά και ομοιόμορφα μην μου καει :shock:
Τα πρώτα πουφς θα τα χαρακτήριζα ιδιαίτερα... Αρκετα παραξενα αρωματα και γευσεις που δύσκολα διακρίνονται...

Το πουρο καίγεται ομορφα αλλα οχι ομοιόμορφα και αφήνει μια μεγάλη παχιά στάχτη που δύσκολα πέφτει. Βασικα καίγεται αναρχα αλλα εχει και αυτο την χαρη του! Ακουμπαω την μύτη μου στην μέση του πουρου, κλείνω τα μάτια και ρουφαω καπνό!! Με καίει αλλα μ'αρεσει!!

Μετα τα πρωτα 2 εκατοστά ερχετε η πρώτη έκπληξη και βγαζει πλουσια αρωματα απο πορτοκαλι, και λεμονι. Ειναι αρκετά μπερδεμένο το πραγμα αλλα το πορτοκαλί κτυπάει. Παει να αλλάξει και βγάζει αρκετό μανιταρι, φουλ του μανιταριου. :idea:

Το πουρο θεωρω οτι εχει πολύ καλο blend καπνων αλλα ειμαι κάπως συγκρατημένος γιατι το νιωθω οτι εχει πολλή φρεσκαδουρα πανω του. Ειναι φουλ αμμωνια και το ρετροχαλι τσιμπαει και δινει πιπερι κοκκινο.
Εκεινη την στιγμή διαφωνισα με τον συν-καπνιστη μου που μου ειπε οτι μυρίζει σοκολατα και κρεμα!!!
Το πουρο εκανε ενα πολύ καλο long ash που δεν φωτογραφισα δυστυχώς και στην μεση περίπου ηρθε η δευρερη έκπληξη...
"Ψημένο μπισκότο με σοκολατα" θα έγραφε η συνταγή!!!

Συνέχισα να το καπνίζω αρκετα φρόνιμα. Σίγουρα αρκετες γεύσεις σκεπαζονται απο το νεαρό της ηλικιας του...

Το πουρο δεν ειναι κακο, ειναι αρκετα καλο μπορώ να πω, αλλά είχα πιο ψηλές προσδοκίες!!
Το καπνισα για μια ωρα και 15 λεπτα και μετα πηρα το κουτι και το έχωσα στο βαθος της ντουλαπας, εκει βρήκαν τα αδελφακια τους τα San Juan dec14 (τυχαίο???)

Πάντως, κατι μου λεει οτι σε λίγους μήνες που θα το καπνίσω ξανά, θα αρχίσει να δίνει πιο πολλα!!

Καλως ήρθες Rio Seco!!!

Εικόνα
These users thanked the author Haris for the post (total 7):
Τάκηςnikos docsuleygiannisSvenskAndreasGalexandrosAssos
Άβαταρ μέλους
Svensk
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1034
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 11, 2018 11:35 pm

Re: Hoyo de Monterrey Le Hoyo de Rio Seco

Δημοσίευση από Svensk »

Κάτι μου λέει ότι το Rio θα πορευτεί στο δρόμο προς… το San Juan.
These users thanked the author Svensk for the post (total 3):
FairlightΤάκηςharmonica
Το πούρο είναι η θεραπεία μου
Άβαταρ μέλους
Haris
Δημοσιεύσεις: 291
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 7:57 am

Re: Hoyo de Monterrey Le Hoyo de Rio Seco

Δημοσίευση από Haris »

Svensk έγραψε:
Τρί Οκτ 09, 2018 11:18 am
Κάτι μου λέει ότι το Rio θα πορευτεί στο δρόμο προς… το San Juan.
Και εμενα :lol:
Άβαταρ μέλους
Haris
Δημοσιεύσεις: 291
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 7:57 am

Re: Hoyo de Monterrey Le Hoyo de Rio Seco

Δημοσίευση από Haris »

Παμε δεύτερη δοκιμή μετα απο ακριβώς 6 μηνες κυριοι!

Άνοιξα το σεντούκι και εψαξα το κουτι γιατι ειχα βάλει... Υπενθύμιση!!! :mrgreen: :mrgreen:
Διαλεγω το πιο ομορφο ανοικτοχρωμο colorado claro wrapper και βελούδινη υφή. Το πρώτο που καπνισα πριν κάποιους μηνες με προβλημάτισε κάπως!!!
Κόβω...
Στο pre εβγαλε αρκετό ξύλο και πιπερι, κάτι που αρχικά μου προκάλεσε μια μικρή ανησυχία...
Έκαιγα προσεκτικά για να το ανάψω αρκετή ώρα!!! (δακτυλίδι 56 ε!!)... Τραβαω τις πρώτες δυο ρουφηξιες και ο ζεστός καπνός γεμίζει το στόμα μου. Τραβάει πολύ καλα και ο γαλαζιος καπνος γεμίζει τα ρουθούνια μου! Κανελλα; μα μυρίζω κανέλλα και τρελαίνομαι! Επιλέγω μπύρα απο μια αγαπημένη μικροζυθοποιία, septem! Ο συνδιασμος πέτυχε!
Νότες γλυκιες απο κοκκινα φρούτα έδεσαν ωραια με τον κεδρο ενω καποια στιγμή έφερε ξινες γεύσεις σαν εσπεριδοειδή που εκαναν το μπαπ!!
Λιγο μετα το 3/3 εβγαλε απαλες γεύσεις απι καφε που οχι μονο που άρεσε αλλα με εντυπωσίασε!!

Καμια σχεση με το πρώτο!

Σε έξι μήνες εδω θα είμαστε πάλι να σας πω για το επόμενο :) 8-)
Εικόνα

Εικόνα
These users thanked the author Haris for the post (total 2):
Mixalis81Assos
Άβαταρ μέλους
Svensk
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1034
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 11, 2018 11:35 pm

Re: Hoyo de Monterrey Le Hoyo de Rio Seco

Δημοσίευση από Svensk »

Να δουμε αν ετυχε η πετυχε.
These users thanked the author Svensk for the post:
Haris
Το πούρο είναι η θεραπεία μου
Άβαταρ μέλους
alexandros
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 2630
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 4:31 pm

Re: Hoyo de Monterrey Le Hoyo de Rio Seco

Δημοσίευση από alexandros »

φερατε σεπτεμ στην κυπρο ?
οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω
Άβαταρ μέλους
Haris
Δημοσιεύσεις: 291
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 7:57 am

Re: Hoyo de Monterrey Le Hoyo de Rio Seco

Δημοσίευση από Haris »

alexandros έγραψε:
Τρί Απρ 09, 2019 4:12 pm
φερατε σεπτεμ στην κυπρο ?
ΚΑ ΤΑ ΠΛΗ ΚΤΙ ΚΉ ΜΠΥΡΑ ΛΕΜΕ!!!
Ολες ειναι μια και μία!!!
These users thanked the author Haris for the post (total 2):
Tournesolalexandros
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8970
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Hoyo de Monterrey Le Hoyo de Rio Seco

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

το 140 x 56 Armoroso είναι το 17ο πούρο στο σημερινό regular κουβανέζικο vitolario με ring ≥53
αν πάμε σε RE, LE, και Special κυκλοφορίες, θα συναντήσουμε αντίστοιχα άλλα 44, 12, και 26 ευτραφή πούρα

ναι, είναι κάτι παραπάνω από σαφής η πρόθεση των κουβανών τα τελευταία χρόνια για βαριά δαχτυλίδια
αλλά κάθε φορά που βλέπω να μπαίνει στο vitolario της θρυλικής Le Hoyo ένα μπουρί, κάτι παθαίνω
(η σειρά στην ακμή της είχε 7 πούρα, από 30-33-38-40, μέχρι και 42 ring)

Εικόνα

η πρώτη (2014) ανορθογραφία ήταν το 54άρι Geniales San Juan, μια επιεικώς μπουρούχα
το Rio Seco, ένα ακόμα πιο κρεπαρισμένο parejo, είναι η δεύτερη (2018) ανευλαβής προσθήκη στη λεπτεπίλεπτη σειρά

αλλά για να το δούμε και στο δια ταύτα, τα πολλά λίπη θα του πνίξουν τις φωνητικές χορδές
ή μήπως η «χοντρή» θα μας κουφάνει τραγουδώντας την άρια στο τέλος…

Εικόνα

τα καπνά στο pre βγάζουν έναν πλούτο στον οποίο δεν μπορείς να μην κάνεις μια στάση
μοσχοβολάνε σοκολάτα, κανέλα, μπισκότο, και χλωρό αράπικο φιστίκι
μμμμ… αρκετά με τα προκαταρκτικά, φόκο και πάμε…

εν αρχή ην ο κέδρος, με μπαχαρικά και ψωμένιες νότες
ακούγεται και λίγο κανέλλα, ενώ κάνει την εμφάνιση της και μια light κρέμα
το πούρο έχει ένα ελαφρύ προφίλ, ήπιο και ευχάριστο, με σώμα medium και μάλλον προς τα κάτω

Εικόνα

νότες από λευκό πιπέρι, ένα μιξ από ξηροκάρπια και ελαφριά σοκολάτα γάλακτος σκάνε μύτη
ακούγεται και μια αδιόρατη λεπτή ίντριγκα από φλούδα πορτοκάλι
όλα κυλούν χαλαρά με το φουγάρο να βγάζει ντουμάνια

Εικόνα

και λίγο πριν το τέλος του δεύτερου τρίτου το Rio Seco μπαρουτιάζει
με καυτερά τσίλια να σκεπάζουν την επικράτεια του απ’ άκρη σ’ άκρη
χάνοντας αυτό το λεπτεπίλεπτο touch και την ισορροπία που είχε σχεδόν στα 2/3 της διαδρομής του
κάτι που δυστυχώς συνεχίζεται μέχρι το τέλος, δείγμα και της προφανούς νεότητας του
με τα πολλά και πλατιά φύλλα να δίνουν στη σούμα έναν αχταρμά

συμπεράσματα:
- σίγουρα δεν είναι flat
- σίγουρα δεν είναι κακό πούρο
- ακόμα πιο σίγουρα δεν είναι κάτι εξαιρετικό
- πάσχει από σώμα, αλλά αρωματικά έχει κάτι να πει
- ενδεχομένως το ίδιο blend σε ένα πιο σουλουπωμένο δαχτυλίδι να κεντούσε δαντέλα

εν κατακλείδι: ουκ εν τω πολλώ το ευ, του δίνω κάποιες πιθανότητες να βελτιωθεί με το χρόνο

Στάθαρε σε ευχαριστώ πολύ για τη χορηγία…

Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post:
Στάθης
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2394
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Hoyo de Monterrey Le Hoyo de Rio Seco

Δημοσίευση από suleygiannis »

LCD Assos

Δεν το έχω ξανακαπνίσει. Έχω αγοράσει ένα αλλά κάπου το έχω ξεχασμένο. Για να δούμε.
Πανέμορφο εμφανισιακά με αψεγάδιαστο και λείο ραπερ .
Εικόνα

Περίεργο και πολύ ενδιαφέρον πρε με ζάχαρη και σιτάρι!! Τράβηγμα τέλειο!
Το ανάβω. Γάλα και κακάο στην αρχή σε απαλή ένταση. Ωραία ξεκινάει.
Συνεχίζει με γάλα εβαπορέ και βούτυρο! Πολύ καλό.
Εικόνα
Η καύση του και το τράβηγμα του είναι ιδανικά. Έρχεται και γλυκός κέδρος. Χρειάζομαι ρούμι λέω και βάζω ένα abuelo 12, το οποίο όσοι δεν το έχετε δοκιμάσει το προτείνω ανεπιφύλακτα.
Πίσω στο πούρο, συνεχίζει με ψωμί ψημένο, κάρδαμο, νότες από σοκολάτα και φουλ ξηροί καρποί. Φτάνω στη μέση και σκάει το ράπερ! περιέργως όμως δεν επηρεάζεται το πούρο.
Το πούρο γενικά δεν έχει τρομερές διακυμάνσεις είναι όμως αρκετά ευχάριστο.
Το τελευταίο τρίτο είναι φουλ στους ξηρούς καρπούς και στην κανέλα.
Ήταν ένα πούρο που σίγουρα δεν το λες εξαιρετικό αλλά σίγουρα ήταν πολύ πάνω του μετρίου. Δε σου παίρνει το κεφάλι, αλλά δε σε χαλάει κιόλας. Μία πολύ καλή και ευχάριστη φούμα. Γιώργο ευχαριστώ!
These users thanked the author suleygiannis for the post:
Assos
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
nikos doc
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1498
Εγγραφή: Τετ Φεβ 07, 2018 11:45 pm

Re: Hoyo de Monterrey Le Hoyo de Rio Seco

Δημοσίευση από nikos doc »

Αφιερωμένο στον Sulleyman.....

Ρε μαν τι ματσουκι είναι τούτο???
Ρε μπρο τι λες.... Serie Le Hoyo de Rio Seco Πουρακλος...
Ρε μαν, αυτά είναι λεπτά και ντελικάτα. Όχι σαν μπουριά.
Ρε μπρο, δες όμως τι ωραία που μυρίζει στο κρύο. Δημητριακα και καμένες ζαχαρες!
Ρε μαν για να το μυρίζεις θες ένα τέταρτο γύρω γύρω.
Ρε μπρο έχει καλά κάπνα. Με το αναμα έχει ψημένα ψωμιά, μέλια και κανελες
Ρε μαν, θα πάθεις εξάρθρωση με το ριμαδιμ
Ρε μπρο, πάει και με το ποτάκι. Μεσημεριανό, χαλαρό, νόστιμο.
Ρε μαν τα τσάκισαν όλα... Πάνε οι παραδόσεις...
Ρε μπρο, είναι καλό σου λέω. Έχει και φρέσκο αράπικο φιστίκι, έχει και γρασιδακι, έχει και πιπερακι. Τόσο όσο..
Ρε μαν δεν είναι κουβανέζικη αυτή η, vitola. Ούτε να το προφέρω δεν μπορώ.
Ρε μπρο καρακουβανεζικα τα κάπνα. Να και λίγη κρέμα, να και σοκολάτα, lacta. Κάπου ακούγονται και οι κεδροι.
Ρε μαν μόνο ντουμανι βγάζει, ασωματο θα είναι...
Ρε μπρο medium ειναι, δεν ειναι και για πέταμα....
Ρε μαν, μόνο De Dauphin και De Dieux..
Ρε μπρο αυτά βγάζουν τώρα τι να κάνουμε???
Ρε μαν ούτε στον ύπνο τους. Αντε στα κομματια με τα ματσουκια...
Ρε μπρο στο τελείωμα έχει και κακάο και τρούφα μαύρη σοκολάτα...
Ρε μαν σε λίγο θα ψάξεις και κούτα... Μην τρελαθώ...
Ρε μπρο τι να πω μια δεκάρα αν την έβρισκα... 8-)

Εικόνα
These users thanked the author nikos doc for the post (total 11):
JuniorGreekossuleygiannisSvenskJazzmanSpirosbusa71konstadinos23PETROSPetranFairlightAssos
This is our House!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Hoyo de Monterrey”