Hoyo de Monterrey Double Coronas

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8893
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Hoyo de Monterrey Double Coronas

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

Prominentes 194 x 49
dress 25, slb 50
c/p 3 discontinued 2006
cajon 100 discontinued pre 60's

RPO NOV 01

όποιος πιστεύει πως η διπλοκορώνα των Όγιο είναι η πιο “light” διπλοκορώνα
είναι βαθιά νυχτωμένος και πλανάται πλάνην οικτράν
αυτό το πανέμορφο, κρεμώδες και κομψό πούρο, με ταξίδεψε για 110 περίπου λεπτά
φορτωμένο μια ονειρική γλυκύτητα, αλλά και χίλιους δαίμονες
που παραμόνευαν στα 194 χιλιοστά του για δεκαέξι ολόκληρα χρόνια

Εικόνα

ξεκίνησε από την πρώτη κιόλας τζούρα με ελαφριά κρέμα
και μετά αράδιασε μπροστά μου ότι πιο απίθανο μπορούσα να φανταστώ πως έκρυβαν τα σκοτεινά του αμπάρια
ξερά χόρτα, γλυκά ξύλα, μυρωδάτους καφέδες, καραμέλα, γάλα και μέλι, δέρμα και ψημένα καρύδια
αλλά και κάτι απίθανα κέικ σοκολάτας, με σταφίδες, βανίλια και ξύσμα φλούδας πορτοκαλιού

κι από τη μέση και μετά το γύρισε στους νταλκάδες, με πιπέρια, μπαχάρια και κανέλα
με όλα του τα προικιά χτυπημένα στο μπλέντερ του Μεγάλου Αλχημιστή
βγάζοντας ένα θεϊκό τρικυμιώδες υγρό παντεσπάνι, τη γνωστή κουβανέζικη Αμβροσία
και μια θαλασσινή αλμύρα να κάθεται στα χείλη, ζητώντας υγρό πυρ για να σβήσει

είπατε τίποτα? εγώ όχι, ακόμα παραμιλάω…

Εικόνα
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
konstadinos23
Δημοσιεύσεις: 573
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 12:50 pm

Re: Hoyo de Monterrey Double Coronas

Δημοσίευση από konstadinos23 »

Το καπνίζω πρωτη φορα.
Ειναι απο χαρτόκουτο που ειχα αγοράσει απ τη Κύπρο πριν 6 μήνες περίπου
Το πούρο ειναι σε άψογη κατασταση
καλοστριμενο λαδερο και με ωραιο σοκολατί χρώμα!!

Στο pre βγάζει μπολικο κακάο
Το τραβηγμα αψογο

Απο τις πρώτες κιόλας τζουρες η κρεμα ειναι πολυ έντονη!
Στη συνέχεια με σερβίρει ενα γλυκό καφεδάκι μαζι και ξηρους καρπους.
Κάπου εκει υπαρχει και ενα διακριτικό πιπεράκι.
Παρακατω οι ξηροί καρποί γίνονται έντονοι και ειναι αυτοί που κυριαρχούν με την κρεμα να ακολουθεί πιστα σε όλη τη διαδρομή.

Κάπου στη μεση η κρεμα γίνεται πιο παχιά πιο μεστη
Στη μύτη ερχεται μυρωδιά απο δερμα
Φτάνοντας προς το όμορφο δαχτυλίδι (ειναι απ'τα ωραιότερα) η κρεμα χάνετε σταδιακά και μου βγάζει κατι φρουτώδες, αλμυρα και ξύλο..

Πολυ καλό πούρο..!!!

Νομιζω οτι ενα τέτοιο πούρο δεν πρεπει να λειπει ποτε απ'τον υγραντηρα...
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8893
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Hoyo de Monterrey Double Coronas

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

OPA NOV 09

Prominentes… τα κουβανέζικα αεροπλανοφόρα ή αστρόπλοια αν προτιμάτε
φτιαγμένα με τον μακρύφυλλο και πλατύφυλλο αφρό της Κούβας

τέσσερα +1 όλα κι όλα τα ενεργά, και δύο τα discontinued
με την 50άρα διπλή κορώνα του Αγίου Λουδοβίκου Βασιλιά να υπάρχει και να μην υπάρχει
όντας τα τελευταία χρόνια εκτός παραγωγής με πολλές δυστυχώς πιθανότητες να έχει διαγραφεί οριστικά
(edit: όντως αρκετά αργότερα μάθαμε πως διαγράφηκε από το portfolio της HSA το 2013)

οι πιο παλιές καραβάνες στο format είναι τα Hoyo και τα Punch
με τη Lusitania και το RA Gigantes να ξεκινούν ουσιαστικά την καριέρα τους το 1976
αφού μέχρι εκείνη τη χρονιά έβγαιναν ως vitola 109 (184 x 50)
και τα SLR και Vegas να είναι ακόμα πιο νέα στην κουβανέζικη πασαρέλα των 194 x 49
με το πρώτο να έχει δύο περιόδους με διαφορετικά ονόματα, Prominente 1988-1998 και Double Corona 2001-?
και το δεύτερο να κάνει ένα 20χρονο πέρασμα από τις Vueltas με πρεμιέρα το 1997 με φινάλε το 2017

Εικόνα

υπάρχει και ένα απορίας άξιον ερώτημα που θα είχε ενδιαφέρον να απαντηθεί από τη HSA:
γιατί brands όπως Bolivar, Cohiba, H. Upmann, Montecristo και Romeo y Julieta
δεν έβγαλαν ποτέ Prominentes στη regular παραγωγή, (μόνο κάποιες special releases)

αξιοσημείωτο επίσης είναι και το γεγονός
ότι το δεύτερο καταργημένο Prominente προέρχεται από μια «μικρή» discontinued brand τα San Luis Rey
με μικρό πέρασμα από την κουβανέζικη παραγωγή (1980-2000)

Εικόνα

το διπλοκόρωνο που θα καπνίσω είναι από dress 25 OPA NOV 09 αγορασμένο το 2011
με το exclusive όμορφο δαχτυλίδι των DC, (παλαιότερα και των καταργημένων Churchills)
να με προσκαλεί σε άλλη μία δίωρη ιεροτελεστία

Εικόνα

κόβω, και για κανένα δεκάλεπτο «καπνίζω» χωρίς να ανάψω
χειμωνιάτικο μέλι, κανέλα, σκόνη κακάο και φιστίκια, βγαίνουν από την κρύα κάννη της εννιάχρονης καραμπίνας
κάποια στιγμή δεν κρατιέμαι και πατάω τη σκανδάλη

Εικόνα

οι πρώτες ρουφηξιές έχουν μια βελούδινη απαλότητα με καπνό λιγνό και κρύο
κιτρικές νότες, ανθόμελο, κέδρος, και ελαφρύ πιπέρι χαϊδεύουν τον ουρανίσκο μου
με γλύκες από λουκουμόσκονη και μια πρέζα μέντα να ανάβουν φωτιές στη λιβιδώ μου
όλα δείχνουν πως θα ακολουθήσει γλέντι

Εικόνα

το Όγιο σιγά-σιγά φορτώνει σώμα καρα-medium προς full, αρχίζοντας να βγάζει απίστευτες κρέμες
μπισκότα βουτύρου (ή μήπως είναι κουλουράκια), βανίλια και λευκή σοκολάτα κεντάνε δαντέλες
πάνω σε έναν καθαρόαιμο κουβανέζικο καμβά από γη, δέρματα, μαλακά ξύλα και ξερά χόρτα
που λειτουργεί σαν μαγικό ιπτάμενο χαλί απογειώνοντας τη φούμα

Εικόνα

κι ύστερα έρχονται οι κρέμες γάλακτος, πληθυντικός παρακαλώ - και δη μεγαλοπρέπειας
με πολύ καραμέλα, σε αλχημιστικό μιξ με αλμύρες και μαύρο πιπέρι
κι ένα τριμμένο καρύδι με μοσχοκάρυδο να καρυκεύουν τους μεσημβρινούς ίμερους

το ματσούκι μικραίνει και νοστιμίζει κι άλλο, η Double Corona σελαγίζει στους ουρανούς
στο τέλος ραίνει μεταφορικά και κυριολεκτικά το πάλκο με λουλούδια
με όλα τα υπόλοιπα να έχουν γίνει ένα κουβανέζικο παντεσπάνι
ολοκληρώνοντας με μεγαλοπρέπεια μια πραγματική πτήση μεγαλείου

Εικόνα

Ελντοραντικό πούρο, 100΄pure magic…

Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post (total 3):
Στάθηςnikos docAssos
papa was a rolling stone...
Nikos514
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 26, 2019 4:58 pm

Re: Hoyo de Monterrey Double Coronas

Δημοσίευση από Nikos514 »

Εικόνα

Λατρεμένο πουρο!!
Και από τα πιο όμορφα bands!
Άβαταρ μέλους
Jazzman
Δημοσιεύσεις: 906
Εγγραφή: Δευ Σεπ 17, 2018 8:16 am

Re: Hoyo de Monterrey Double Coronas

Δημοσίευση από Jazzman »

Εικόνα

Το συγκεκριμένο στικ είναι αγνώστων στοιχείων, αγορασμένο από το κέντρο της Αθήνας χύμα και εικάζω εσοδείας του 2019. Αυτά σε ότι έχει να κάνει με τα λογιστικά του θέματος γιατί από εδώ και μετά ξεκίνησε η μαγεία…

Πολύ πριν κόψεις και ανάψεις το πούρο, τα prominentes σου επιβάλουν να σταματήσεις και να τα θαυμάσεις. Το συγκεκριμένο, σου προκαλεί δέος ενώ πιάνω τον εαυτό μου να το χαζεύει και να το περιεργάζεται. Πόση φροντίδα και επιμέλεια έδειξαν οι καλλιεργητές των καπνών και πόσο μάγκας ήταν ο στρίφτης που έπιασε στα χέρια του ένα τόσο εντυπωσιακό wrapper και έφτιαξε ένα φαινομενικά αψεγάδιαστο στικ.

Κόβω και τραβάω τα κρύα αρώματα, αίσθηση κανέλας με κάτι φρουτώδες.

Ανάβω και το στόμα μου γεμίζει με δροσερά αρώματα μελιού αφήνοντας μια κρεμώδη υφή. Είναι ντελικάτο και “ήρεμο”, δε βιάζεται να σου αποκαλυφθεί. Παρόλα αυτά, το πούρο δίνει φρέσκες γεύσεις συνέχεια. Το μέλι συμπληρώνει ένα κέικ λεμόνι και γεύσεις από κίτρο και ροδάκινο. Στο χορό μπαίνουν ξηροί καρποί, καρύδι με φουντούκι, πλούσιο δέρμα και αρωματικός κέδρος.

Προχωρώντας, δίνει πικάντικες νότες με μαύρα φρεσκοτριμμένα πιπέρια και τσίλι, αφήνοντας παράλληλα αρώματα μοσχοκάρυδου και σανταλόξυλου.

Το πούρο στα μισά έχει γίνει φουλ βουτυράτο με ευχάριστες αλμυρές καραμέλες και καμένη ζάχαρη. Πάλι όμως αλλάζει και μου δίνει έντονη αίσθηση αμυγδαλωτού με άχνη ζάχαρη και μπόλικο μαρζιπάν και ροδόνερο.

Κλείνοτας, έχει πλέον βαρύνει αναδύοντας διαδοχικά βαρύ δέρμα, πιπέρια, ζεστή σοκολάτα και ένα ελαφρύ πορτοκαλένιο άρωμα.
Χρόνος καύσης…μεγάλος, δε μέτρησα αλλά ο ψηλός με ρώτησε «ακόμα το διπλοκόρονο κάνεις;»

Είμαι διστακτικός να χαρακτηρίσω τη συγκεκριμένη εμπειρία ως κάπνισμα. Ήταν μάλλον μια λιτανεία αρωμάτων, εικόνων και εξωτικών παραστάσεων που με ταξίδεψαν για ένα 2ωρο.

Ελ Ντοράντο με τσαρούχια και τοπ 10 με αξιώσεις για 3άδα.
These users thanked the author Jazzman for the post (total 11):
ΣτάθηςTournesolharmonicaΤάκηςSvensknikos docPetransuleygiannisalexandrosAssosJunior
Άβαταρ μέλους
nikos doc
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1498
Εγγραφή: Τετ Φεβ 07, 2018 11:45 pm

Re: Hoyo de Monterrey Double Coronas

Δημοσίευση από nikos doc »

Κατεβαίντας στις Μουριές στις 23 Σεπτεμβρίου, άναψα κάτι διακριτικό στο νοικιάρικο, ταιριαστό στην συνάντηση του Φόρουμ! Μέχρι στιγμής και μέχρι την επόμενη, στην τελευταία που στήσαμε πριν τα δευτερα lock down.. Δεν υπάρχουν λόγια για τα Prominente αν δουλέψει το blend! Το καθένα είναι διαφορετικό αλλά όλα είναι τουλάχιστον αρχοντικά. Τούτο το Hoyo, VGO SEP ΄17, ήταν γεμάτο Κούβα.
Κανέλα, μήλο, πορτοκάλι, κρέμα στο κρύο τράβηγμα. Το έβαλα μπροστά στον Χολαργό, κατεβαίνοντας, πήρα καφεδάκι από την Βραζιλία, και ανέβηκα στον μουτζούρι.
Κάθε τζούρα έιναι και περιπέτεια, ο δροσερός καπνός τα βρίσκει με το εσπρέσσο μου και τα 21χλμ μέχρι τον προορισμό μου χάνονται. Μέλι με κανέλα, πορτοκαλόπιτα, κρέμα να την κόψεις στα δύο, να και πίκρεις από τον καφέ...
Γειά σας τι κάνετε, ο Doc είμαι, τι καις ψηλέ...ένα όνειρο.....
Έβαλα μια μπύρα, εκεί αυτό, παχιά κρέμα, μπισκότο βουτήρου ή κανέλας ή και τα δύο...
Βάζει και πιπέράκι μαλακό, και κάτι πιο spicy, τζίντζερ ίσως. Γλυκό τριαντάφυλλο, χωριάτικο παξιμάδι με λάδι, δέρμα και σκούρες σοκολάτες έρχονται προς το πανέμορφο band.
Κάπου 90΄μετά το άναμα αλατισμένοι ξηροί καρποί με τρίμα πιπέρι πάνα και έρχονται στην θάλασσα σοκολάτας του γίγαντα!
Και ξαφνικά smoothιαζει και σβήνει με μαλακά μοσχοκάρυδα, γαλατόπιτα και μαλακούς καφέδες.. δεν νομίζω να υπάρχουν λέξεις που να φτάνουν για να περιγράψεις μια καλή διπλή κορώνα...


Εικόνα
These users thanked the author nikos doc for the post (total 7):
TournesolMixalis81StratosJuniorAssosVr AndreasSvensk
This is our House!
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8893
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Hoyo de Monterrey Double Coronas

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

το καλοκαιρινό δείλι στάλαζε γλύκα
αβίαστα το χέρι πήγε στο πούρο που ζητούσε η στιγμή
ήταν όλα εκεί που τα είχα αφήσει την τελευταία φορά
κρέμα βανίλια, κακάο, μπισκότο, κέδρος, ροδάκινο, καραμέλα, λευκό πιπέρι
κανέλα, γαρύφαλλο, μοσχοκάρυδο, παξιμάδι, ζαχαρωτά, σοκολάτα αμυγδάλου
κι «ωραία φύσηξε ο μπάτης» και τα βουνά απέναντι γέμισαν χρυσάφια και βιολέτες
την ώρα που ο βασιλιάς ήλιος έκανε βουτιά στο μενεξεδί του δειλινού
ρούφηξα τη στιγμή ως το μεδούλι μέχρι να πονέσει
αιχμάλωτος μιας σχεδόν σπαρακτικής ευτυχίας
καθώς μέσα μου αργά αναδυόταν εκείνος ο παράξενος ρυθμός σε 9/8
όπου εν πλήρει αρμονία μεταξύ Απολλώνιων και Διονυσιακών δαιμονίων
έγραψε τον επίλογο μ’ ένα Sitar και μια Stratocaster

μ’ ένα κουβανέζικο ανάμεσα στα χείλη / να φιλοσοφώ για το πνεύμα και την ύλη
μ’ ένα κουβανέζικο μακριά να ταξιδεύω / και στον ουρανό αστέρια να ψαρεύω
These users thanked the author Τάκης for the post (total 4):
Epicure Vsigaraslefteris cSvensk
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2365
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Hoyo de Monterrey Double Coronas

Δημοσίευση από suleygiannis »

Σίγουρα το έχω μία τετραετία στην κατοχή μου αλλά δεν έχω box code. Είναι ένα πούρο που δεν το καίω καθόλου συχνά.
Το κρύο του τράβηγμα έχει κέδρο και μέλι και ευτυχώς τραβάει καλά.
Οι πρώτες τζούρες έχουν αρκετά ξυλώδη χαρακτηριστικά, με τον κέδρο να κυριαρχεί, μαζί με καρύδια και λίγες νότες μετάλλων. Δεν μπορώ να πω ότι ενθουσιάζομαι στην αρχή. Πάει να γίνει λίγο πιο γλυκό στη συνέχεια με βανίλια και νότες από καραμέλα.
Εικόνα

Προχωρώντας μου δίνει κάποιες τσιγκούνικες γεύσεις από σοκολάτα, πραλίνα και καραμέλα και αυτό ήταν το πιο ωραίο μέρος του πούρου. Το σώμα του είναι εντελώς ελαφρύ, ίσως το πιο ελαφρύ πούρο που έχω καπνίσει. Παρόλα αυτά ο καύσωνας με κατακαίει κι ας είναι 11 το βράδυ.
Στο τελευταίο τρίτο έχει εσπρέσο και μαύρη σοκολάτα, για λίγο όμως. Το μεγαλύτερο του μέρος είναι πάλι ξυλώδες, με αρκετό λιβάνι σε κάποια σημεία.
Σίγουρα έχω καπνίσει πολύ καλύτερα προμινέντε, δεν μπορώ να πω ότι έμεινα ευχαριστημένος.
Ρε μαν ρε μπρο
Απάντηση

Επιστροφή στο “Hoyo de Monterrey”