Hoyo de Monterrey Elegantes LCDH

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2365
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Hoyo de Monterrey Elegantes LCDH

Δημοσίευση από suleygiannis »

Elegantes 47 x 158 perfecto LCDH

Εικόνα

Δοκίμασα κι εγώ για πρώτη φορά το συγκεκριμένο πούρο. Του πάει πάρα πολύ το διπλό δαχτυλίδι έχει και φανταστικό σχήμα και με προϊδεάζει θετικά.
Η κούτα έχει κωδικό ALO SEP 16 και δεν την είχα ακουμπήσει μήνες τώρα. Πρε ονειρικό με κρέμες και μέλια.
Το πούρο ξεκινάει εμφανώς "αμήχανα" με πιπέρια, ξύλο και καρφίτσες. Μετά από κανα δεκάλεπτο όμως αρχίζει και βγάζει πολλές γλύκες μαζί με ένα ωραίο ξύλο. Μέλι, ζάχαρη και βανίλια κυριαρχούν. Μετά τη μέση μάλιστα βγάζει και μια μαύρη σοκολάτα που κάνει το πούρο καταπληκτικό. Είναι αρκετά ελαφρύ αλλά προς το τέλος βάρυνε με καφέδες και κρέμες.
Νομίζω αξίζει να αγοράσει κανείς κούτα. Και νομίζω αξίζει να αγοράσει από την πρώτη φουρνιά πριν προλάβουν οι Κουβανοί να χαλάσουν παλι το μπλεντ :roll:
Το πούρο έχει πάρα πολλά να δώσει πιστεύω.
These users thanked the author suleygiannis for the post:
JimmyBoy
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Hoyo de Monterrey Elegantes LCDH

Δημοσίευση από Τάκης »

LCD Alex
Εικόνα

το LCDH Exclusive 2016 μου βγάζει θεσπέσια ξυλώδη και γλυκά γήινα κρύα αρώματα
και με αρχίζει με μια αναπάντεχη βανίλια (!)

μετά πετάει καρφίτσες, η πλάκα είναι όμως ότι κάθε μια έχει ταυτότητα
πίσω της κρύβεται μια ντροπαλή Μούσα, μπορείτε λόγω νεότητας να την πείτε και μουσίτσα
ξύλα, καρποί, καφέδες, και κάτι φρουτώδες σαν ώριμο αχλάδι ή μήλο με υποδέχονται

μα πάνω απ’ όλα, μια Βασίλισσα-Καρφίτσα, η δις σοκολάτα
ντροπαλή στην αρχή, μα ολωσδιόλου λιχουδιάρα και επίμονη
κάθεται στην άκρη κάθε κουταλιάς και δεν φεύγει καθόλου
συνεπικουρούμενη από μια σταθερή νότα βανίλιας που κλείνει το μάτι τάζοντας πολλά

έχει πλούσιο αρωματικό υπόβαθρο ρε παίδες το πούρο
δεν είναι κάτι ξενέρωτο στυλ όγιο ερμόσο ανεχάδο ας πούμε
το βρίσκω πολλά υποσχόμενο, και με κάνει να θέλω να τσιμπήσω κούτα
νέοπας μεν, ALO SEP 16 λένε τα βαφτιστικά του
αλλά αν είναι έτσι τώρα, με ιντριγκάρει αφάνταστα το πώς θα γίνει μετά

το πρώτο ραντεβουδάκι μου άρεσε πολύ…
These users thanked the author Τάκης for the post:
JimmyBoy
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
konstadinos23
Δημοσιεύσεις: 573
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 12:50 pm

Re: Hoyo de Monterrey Elegantes

Δημοσίευση από konstadinos23 »

Καπνισα το πρωτο από Κυπριακή κουτα που εχω(ALO SEP16) και μου αρεσε πολυ.!
Ωραιο, σκουρο και λαδερο ραπερ.

Ηταν ελαφρυ αλλα με εντονες γευσεις απο ξυλο
αποξηραμενα φρουτα, πιπερι, κρεμα και καφε φιλτρου!!
Η καυση πολυ καλη και η σταχτη δυνατη.

Νομιζω οτι με τον καιρο θα γινουν ακομα καλυτερο..
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2365
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Hoyo de Monterrey Elegantes LCDH

Δημοσίευση από suleygiannis »

Εικόνα

ALO SEP 16

Δεύτερη δοκιμή από την ίδια κούτα. Διάβασα τι είχα γράψει παραπάνω και δε βρήκα μεγάλες διαφορές. Φανταστικά κρύα αρώματα με κρέμα και ξηρούς καρπούς, μετά το άναμμα έρχονταν κατά κύματα σοκολάτες, ξηροί καρποί και μέλια. Το πούρο ήταν ξυλώδες και γήινο στο μεγαλύτερο του μέρος. Μετά τη μέση έβγαλε και αυτό έντονη μαύρη σοκολάτα ενώ και αυτό βάρυνε υπερβολικά προς το τέλος. Είναι σαφώς ωραίο πούρο, αλλά ακόμα 2 χρόνια μετά το στρίψιμο του δεν είναι έτοιμο πιστεύω. Τουλάχιστον η δική μου κούτα.. Νομίζω σε 1-2 χρόνια θα δείξει τι αξίζει πραγματικά. Φαίνεται καλό πάντως. Νομίζω ότι αξίζει η αγορά μιας κούτας. Είναι 10αρα εξάλλου
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
Jazzman
Δημοσιεύσεις: 906
Εγγραφή: Δευ Σεπ 17, 2018 8:16 am

Re: Hoyo de Monterrey Elegantes LCDH

Δημοσίευση από Jazzman »

OCT 18

Εικόνα

10αρα κούτα αγορασμένη από Κύπρο. Από τα πούρα που αγόρασα κούτα πριν καν δοκιμάσω και ο λόγος απλός, η βιτόλα του. Αγαπάω πολύ αυτά τα ρουστίκ πούρα που θυμίζουν παλαιά Κούβα. Προφανώς βοήθησε και η πολύ καλή τιμή 8-) .

Στο πούρο τώρα, τα κρύα αρώματα δίνουν ξύλο και μέλι.
Ανάβοντας παίρνω ένα πολύ γήινο μοτίβο με ξηρούς καρπούς, αρωματικό ξύλο, μέλι και λίγο φρυγανιά. Στη συνέχεια εμφανίζει ωραίο καφέ σε συνδυασμό με bitter σοκολάτα Παυλίδης και ίσως λίγο φλούδα πορτοκαλιού. Τέλος, έδωσε κρέμα ζαχαροπλαστικής με πικάντικα στοιχεία και αρκετά κομμάτια από αποξηραμένα φρούτα.

Γενικά ήταν ένα πολύ γευστικό πούρο με ωραία αρώματα που σε καμία περίπτωση δεν το βαριέσαι. Δεν υπήρχαν γωνίες ή στιγμές που να κομπιάσει. Η καύση ήταν καλή ενώ εντύπωση μου έκανε ότι κάηκε αρκετά γρήγορα. Σε κάθε περίπτωση, ένα ευχάριστο πούρο συντροφιάς που συστήνω ανεπιφύλακτα για χαλαρές στιγμές.
These users thanked the author Jazzman for the post (total 7):
ΤάκηςharmonicaΣτάθηςSpirosbusa71nikos docAssosJimmyBoy
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2365
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Hoyo de Monterrey Elegantes LCDH

Δημοσίευση από suleygiannis »

LCD Jazzman
Το συμπαθώ αυτό το πούρο, έχω και δύο κούτες στην κατοχή μου με καλές φούμες.
Αυτό που με φίλεψε ο Βλάσσης είναι σκουρόχρωμο και έχει λαδερό ραπερ.
Ωραία κρύα αρώματα με καφέ, κρέμα και αποξηραμένα φρούτα. Λίγο σφιχτό τράβηγμα κι ελπίζω να μη χρειαστεί να του κόψω το πόδι.
Το ανάβω. Καφές, μπαχαρικά και φρούτα σε ελαφρύ σώμα. Μετά από κανα πεντάλεπτο όμως ανεβαίνουν οι εντάσεις και μου αρέσει περισσότερο.
Εικόνα
Κέδρος, καφές, μπαχαρικά, γη, κόκκινα φρούτα και νότες μαύρης σοκολάτας το κάνουν απολαυστικό. Βάζω ένα ρούμι μαύρο και συνεχίζω. κανέλλα, βανίλια, λίγο δέρμα, κάρδαμο και ζεστ πορτοκαλιού συνθέτουν ένα εξαιρετικό γευστικό προφίλ.
Το πούρο τραβάει σωστά και ταιριάζει πολύ με το ρούμι. Τελειώνει με αμύγδαλα και κάρδαμο. Πραγματικά πολύ ωραίο πούρο, από τα hoyo που αξίζουν.
Βλάσση ευχαριστώ πολύ!
These users thanked the author suleygiannis for the post (total 6):
konstadinos23SvenskΣτάθηςAssosJazzmanTournesol
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
Jazzman
Δημοσιεύσεις: 906
Εγγραφή: Δευ Σεπ 17, 2018 8:16 am

Re: Hoyo de Monterrey Elegantes LCDH

Δημοσίευση από Jazzman »

Χαίρομαι πολύ που σου άρεσε Αρχηγέ μου, UBM NOV '18.
These users thanked the author Jazzman for the post (total 2):
suleygiannisJimmyBoy
JimmyBoy
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 13, 2021 7:34 pm
Επικοινωνία:

Re: Hoyo de Monterrey Elegantes LCDH

Δημοσίευση από JimmyBoy »

Μου τράβηξε πολύ την προσοχή η βιτολα του! Φανταστικό λαδερο ράπερ επίσης! Ευχάριστη τιμή συν όλα τα άλλα σε οδηγούν στο μονόδρομο της αγοράς!
Έκανα μια φανταστική φουμα με πολυυυυ καλή καύση εύκολο ρουφηγμα μπόλικες γεύσεις με ξηρόυς καρπούς καφέδες σοκολάτες και άλλα πολλά όπως φλοραλ στοιχεία μπαχαρικά και άλλα πολλά που πάνω στο ταξίδι που με έστειλε δε κάθισα να τα ερμηνεύσω και πολύ!
Το συστήνω ανεπιφύλακτα σε οποιονδήποτε!(αν και δεν είμαι φαν των hoyo)
Απάντηση

Επιστροφή στο “Hoyo de Monterrey”