Hoyo de Monterrey Escogidos LCDH

Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8893
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Hoyo de Monterrey Escogidos LCDH

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

Pacos 180 x 49
sbn 10

πάει, χάλασε ο κόσμος, το είδαμε κι αυτό…
κουβανέζικη κυκλοφορία του ’18 να βγαίνει το ’18 (!) 8-)

στο σημείο αυτό να μοιραστώ με την ομήγυρη μερικά υπαρξιακά ερωτήματα:

- ένα πούρο άρτι αφιχθέν (προ μισής ώρας) από τα ξένα, δύναται να καπνιστεί?
- το vertigo δεν θα επηρεάσει αρνητικά την ανάπτυξη της ταλαιπωρημένης παλέτας του?
- είναι δυνατόν αυτή η νεανίζουσα τεστοστερονούχα σπουδή να μην έχει αντίκτυπο στον ψυχισμό (καπνιστή & πούρου)?
- γιατί δεν ήρθαν φέτος οι κίτρινοι γελαστοί σκαντζόχοιροι?


…τα καπνά στο κρύο πάντως προδιαθέτουν για γλέντια γέρο μου
βγάζοντας ένα πλούσιο μιξ από ξηροκάρπια, μπισκότο και σοκολάτα
να σημειώσω δε, πως το διπλοκόρωνο Paco έχει κατασκευή για καλλιστεία
δεν κρατιέμαι και κεντάω…

Εικόνα

είναι πούρακλος, ναι με τη μία, ασκαρδαμεικτί, οριζοντίως και καθέτως
καρυδόψιχα, καραμέλα, και μαλακά μπαχαροπίπερα με υποδέχονται
με το Escogido να ζωγραφίζει γαλάζιες τουλίπες κι εγώ να χορεύω στις αιθάλες του

Εικόνα

αρωματικός κέδρος, μελόψωμα, και σοκολάτα γάλακτος απογειώνουν τη φούμα
το glenfiddich 15 με το οποίο συνοδεύω κάνει παπάδες με το Hoyo
εξαιρετικό blend αγόρια, με καπνά που παραμιλάνε και παίρνουν φόρα για να πικάρουν το ranking

Εικόνα

η υψηλή πτήση ολοκληρώνεται με μπισκότο βουτύρου και κουβανέζικο παντεσπάνι
από μέλι, ξηροκάρπια, καφέδες, δέρματα, και βοτανικές ευωδίες
με χορευτικά ογιοπίπερα να αποτελειώνουν τους σκοτωμένους

premium παράσταση, για premium περιστάσεις, απολαύστε υπεύθυνα!

Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post (total 10):
tommiΣτάθηςMixalis81suleygiannisnikos docalexandrosSvenskHarisAssosRottcigar
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Svensk
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1004
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 11, 2018 11:35 pm

Re: Hoyo de Monterrey Escogidos LCDH

Δημοσίευση από Svensk »

Εχω την αισθηση Ντον πως το συγκεκριμένο θα ωριμάσει νόστιμα. Και θα αποφύγει κακοτοπιές προς το San Juan
Το πούρο είναι η θεραπεία μου
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8893
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Hoyo de Monterrey Escogidos LCDH

Δημοσίευση από Τάκης »

ήδη είναι πολύ νόστιμο Βάιε, όσο για το blend του απέχει αρκετά από αυτό του San Juan
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Στάθης
Δημοσιεύσεις: 849
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 8:51 am

Re: Hoyo de Monterrey Escogidos LCDH

Δημοσίευση από Στάθης »

Καπνίζω πιθανότατα από την ίδια κούτα που κάπνισε και ο Ηγούμενος ;)

Εικόνα

Πανέμορφο πούρο, άρτια κατασκευή που χαίρεσαι να το κρατάς στο χέρι για ώρα χωρίς να το ανάψεις...
Το χάιδευα από το απόγευμα και περίμενα να περάσει η ώρα να πάω για το καθιερωμένο ποτό της Πέμπτης 8-)

Η ώρα έφτασε και ξεκινάμε την αναζήτηση για το που θα κάτσουμε μιας και ο χειμώνας μπήκε για τα καλά και το κάπνισμα έξω δυσκολεύει... βρήκαμε μια γωνίτσα που έκοβε λίγο το κρύο, είχε και μια σόμπα που βοηθούσε αλλά τι με νοιάζει... Έχω στα χέρια μου το Escodigo και Oban στο ποτήρι...

Οι πρώτες τζούρες είναι οι πιο ωραίες τζούρες που έχω καπνίσει ποτέ σε άναμμα πούρου :shock: μαλακά άσπρα λεπτοτριμμένα πιπέρια πάνω σε σοκολάτα γάλακτος σερβιρισμένα πάνω σε νοτισμένο κέδρο...

Με το Oban δένει τέλεια και προχωράμε... αρωματικά χόρτα, μπαχαρικά διάφορα, κέδρο, φρέσκα δέρματα απ όλα έχει σε τέτοια ισορροπία που σε κάνει να αναρωτιέσαι πως θα είναι όταν μεγαλώσει και άλλο :?:

Ελαφρύ προς μέτριο το σώμα του μέχρι το 3/3... Στο τέλος ανεβάζει γκάζια χωρίς να σε φοβίζει και σκάνε μύτη και τα καβουρδισμένα αμύγδαλα παρέα με κέδρο και άγλυκη σαντιγί...

Σιγουράκι για το τοπ τεν αυτής της χρονιάς :D
These users thanked the author Στάθης for the post (total 6):
Τάκηςnikos docPetranAssosSvenskRottcigar
Είμαστε για φυλακή
Άβαταρ μέλους
nikos doc
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1498
Εγγραφή: Τετ Φεβ 07, 2018 11:45 pm

Re: Hoyo de Monterrey Escogidos LCDH

Δημοσίευση από nikos doc »

Ρε τι λέτε.....ενδιαφέρον, πολυ ενδιαφέρον....
This is our House!
Άβαταρ μέλους
alexandros
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 2594
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 4:31 pm

Re: Hoyo de Monterrey Escogidos LCDH

Δημοσίευση από alexandros »

ενδιαφερον ... ενδιαφερον ...
να βρουμε και εμεις ρε παιδια κανα κομματι ...
These users thanked the author alexandros for the post:
Assos
οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2365
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Hoyo de Monterrey Escogidos LCDH

Δημοσίευση από suleygiannis »

Εικόνα
LCD Στάθης
Το πούρο σε προϊδεάζει θετικά με την εμφάνιση του και τη μυρωδιά του. Σου βγάζει ότι είναι έτοιμο για πολλά γούστα. Ακόμα και το σώμα του μυρίζει ρούμι και άχυρο. Αρκετά το θαύμασα όμως. Για να δούμε. Το κόβω. Μαγικά κρύα αρώματα με σταφίδες βουτηγμένες στο ρούμι και κρέμα. Αν πάει έτσι...
Οι πρώτες τζούρες έχουν ξηρούς καρπούς, βανίλια, κρέμα αλλά και κάποιου είδους λικέρ που δεν μπορώ να ξεχωρίσω. Και όλα αυτά με δόσεις πραλίνας. Τραβάει σωστά αλλά έχει κάποια μικρά θέματα με την καύση. Σώμα ελαφρύ προς μεσαίο. Σκέφτομαι ότι δεν πρέπει να βάλω κάποιο βαρύ και δυνατό αλκοόλ και βάζω ένα glenfiddich 18 που του ταιριάζει τελικά πολύ. Προχωρώντας μου αφήνει μια επίγευση καφέ λάτε και αράπικο φιστίκι. Τελικά η καύση του πούρου διορθώνεται από μόνη της χωρίς τη δική μου παρέμβαση, δείγμα του ότι έχει στριφτεί αριστοτεχνικά. Η νεότητα του πούρου (νομίζω Αύγουστος 2018) δε φαίνεται πουθενά και καπνίζεται άνετα.
Πραλίνα και φουντούκια οι κύριες γεύσεις τώρα, αλλά χωρίς πολλές εντάσεις. Η στάχτη δεν κρατάει πολύ και πέφτει κάθε δέκα λεπτά. Και πάνω που λέω οκ συμπαθητικό είναι, καλούτσικο αλλά όχι κάτι εξαιρετικό, μου αρχίζει κάτι σοκολάτες γάλακτος με ζάχαρη άχνη και με στέλνει. Το πούρο γλυκαίνει.
Εικόνα

Φτάνω στη μέση και το πούρο ανεβαίνει σε δύναμη και σώμα κάτι που το κάνει σαφώς καλύτερο. Άχυρο με μέλι, φιστίκια, γάλα αλλά και δέρμα! Ομολογουμένως κάτι περίεργο για Hoyo. Πραγματικά πολύπλοκο πούρο που με κάνει να αναρωτιέμαι πως θα είναι σε ένα χρόνο. Πιστεύω ότι θα γίνει καλύτερο. Συνεχίζει με δέρμα, δημητριακά, μέλι και σοκολάτα γάλακτος.
Προς το τέλος σκουραίνει κι άλλο, με μαύρη σοκολάτα, κακάο, κόκκους καφέ και αλατισμένα φιστίκια. Πραγματικά το τέλος του ήταν το καλύτερο μέρος του και με έκανε να κάψω τα δάχτυλα μου.
Πούρο με πάρα πολλές γεύσεις, σαφώς πολύ καλό και νομίζω θα γίνει ακόμα καλύτερο όταν κατασταλάξουν οι γεύσεις και δέσουν τα καπνά του. Ήδη πολύ καλό πάντως! Στάθη σε ευχαριστώ πολύ!
These users thanked the author suleygiannis for the post (total 3):
ΣτάθηςAssosRottcigar
Ρε μαν ρε μπρο
Nikos514
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 26, 2019 4:58 pm

Re: Hoyo de Monterrey Escogidos LCDH

Δημοσίευση από Nikos514 »

Εικόνα

Μετά το Ramón Allones LCDH Superiores και εμένα μου άρεσε παρά πολύ και με εντυπωσίασε με τις πλούσιες αλλαγές σε γεύσεις...εμένα μου έβγαζε κεράσια.
These users thanked the author Nikos514 for the post (total 2):
suleygiannisΣτάθης
Άβαταρ μέλους
Svensk
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1004
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 11, 2018 11:35 pm

Re: Hoyo de Monterrey Escogidos LCDH

Δημοσίευση από Svensk »

AGO 18 LCDΣτάθης

Εικόνα
Εντυπωσιακό πούρο με τα δυο δακτυλίδια του. Δεν το είχα ξανακάνει και η HDM είναι από τις αγαπημένες μου μπραντες.
Πρε- μαλακός καφές και χόρτα.

Με κέρδισε με το άναμμα.
Έχουμε και λέμε: εσπρέσο, παντεσπάνι, πολύ φουντούκι, σαντιγί, μέλι, και χόρτα.

Συνειδητοποίησα ότι το escogidos ήταν ένα ταξίδι μέσα από την ίδια τη μπραντα.
To 1/5 θα ορκιζόμουν ότι έκανα Double Corona η Churcill, μετά άναψε στρακαστρουκες
και θύμισε Petit Robusto πριν αναλάβουν την παράσταση τα μαλακά πιπέρια του Especialles.
To 4/5 του πούρου που ήταν και το καλύτερο, αποτελούσε ένα πάντρεμα τον σμουθιαρικων
γεύσεων του Des Dieux και του λευκού πιπεριού και ψωμιού που λατρεύω στου Επίκουρους 2.

Τέλειωσε –έκαψα τα δάκτυλα μου- με πολύ δέρμα και λίγο ξύλο.
Αν ο καιρός του φερθεί όπως του αξίζει το συγκεκριμένο πούρο θα γινει σημείο αναφοράς.

Πουρακλα με τα όλα του. Σε υπερευχαριστώ Φίλε Στάθη.
Εικόνα
These users thanked the author Svensk for the post (total 2):
ΣτάθηςAssos
Το πούρο είναι η θεραπεία μου
Άβαταρ μέλους
Mixalis81
Δημοσιεύσεις: 830
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 7:53 am

Re: Hoyo de Monterrey Escogidos LCDH

Δημοσίευση από Mixalis81 »

Ήθελα να κάψω από καιρό το ένα και μοναδικό pacos που είχα στον υγραντηρα μου και βρήκα ευκαιρία μέσα στη Μ.Εβδομαδα...
Εικόνα
Κατασκευαστικά άψογο, ωραίο χορταστικό φορμάτ και τα 2 δαχτυλίδια του πάνε πολύ!
Στο κρύο τράβηγμα είχε κέδρο και ματζουνια! Καλό σημάδι σκέφτηκα...
Ανάβω λοιπόν και στα πρώτα παφ αναδύονται ντελικατα δέρματα και ξηροί καρποί...Ξεκίνησε με καρφίτσες κι όσο προχωρούσε καταλαγιαζε η ένταση..
Φρέσκα μανιτάρια στη συνέχεια παρέα με εξωτικά μπαχαροπιπερα και καφε εσπρέσο...
Εικόνα
Η σταθερή στάχτη που δεν πέφτει και το άψογο κάψιμο επιβεβαιώνουν την άριστη κατασκευή του Escogidos!
Σμουθ καπνός πλέον στο 2ο τρίτο...
Κρέμες, κέδρος, καραμέλα και μαύρη σοκολάτα παρελαύνουν και γω απολαμβάνω.
Γλυκό και ξυλωδες ταυτόχρονα...Υπέροχο!
Στο τελευταίο μέρος παραμένει το background ξυλωδες, είχε όμως κι αυτά τα ωραία δέρματα που μοσχοβολάει ο τόπος...
Εικόνα
Αμύγδαλα μαζί με πευκομελο και ολίγον κακάο και για το τέλος γη και λευκό πιπέρι...
Πολύ ωραίο και χορταστικό!
Αναμφισβήτητα πρόκειται για μεγάλο πούρο αν και φρέσκο ακόμα, που υπόσχεται λαγους με πετραχήλια στην πάροδο του χρόνου...
These users thanked the author Mixalis81 for the post (total 10):
ΤάκηςΣτάθηςkonstadinos23suleygiannisnikos docAssosSvenskTournesolχεντυ κοντουRottcigar
Απάντηση

Επιστροφή στο “Hoyo de Monterrey”