H. Upmann Petit Coronas

Άβαταρ μέλους
harmonica
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 498
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 7:54 am

H. Upmann Petit Coronas

Δημοσίευση από harmonica »

Marevas 129 x 42
dress 25, dress 10, slb 25, slb 25, slb 50, glass jar 50
discontinued 2017

may 14'

αγορασμενη απο τα ξενα αφου εδω γιοκ εδω και καμποσο καιρο..
η πρωτη φορα με δαυτη και ισχυει και εδω ο κανονας ερωτας με την πρωτη ρουφηξια

ξεκιναει κατευθειαν με λευκο πιπερακι,ξυλο και δερμα καθως και τον κλασικο upmanniko floral τονο..με αυξημενη ενταση απο την αρχη και με σωμα μεσαιο
μου αρεσει πολυ η ομοιομορφη καυση της χωρις να σε παιδευει..
αν και σχετικα φρεσκο παντελης ιχνος αμμωνιας κατι που με παραξένεψε θετικα συγκρινοντας με κατι half corona που εχω ιδιας χρονιας τα οποια τσιμπανε ακομα..

στο θεμα μας..λιγο πριν το τελος του 1/3 ξεκιναει μια γλυκια επιγευση στο στομα και μια αρωματικη πανδεσια στη μυτη..η καραμελα εισχωρησε και εναρμονιστηκε με τα μπαχαρια,τα ξυλα και τα δερματα μεχρι τελους.
καπου στη μεση ενιωσα και την εμφανιση του καφε,οπου μαζι με τη κανελα εμπλουτισανε το μειγμα και το εκτοξευσανε στα ουρανια..
το εξαισιο αυτο blend στο τελος δυναμωσε με τα μπαχαρια να υπερτερουν ελαφρως..

κρατησε σχεδον μιαμιση ωρα ηρεμα και ωραια και κερδισε σιγουρα το αυθορμητο χειροκροτημα και την κριτικη του κοινου..
δεν ξερω αν ηταν η παρτιδα ή αν θα μεγαλουργει και αλλο τα επομενα χρονια εαν κοιμηθει αλλα το λατρεψα και θα το ξανατιμησω σε οτι παρασταση ξανα ανεβασει
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος harmonica την Παρ Φεβ 16, 2018 11:47 pm, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
"There are two things a man never forgets -his first love and his first cigar"
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8893
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: H. Upmann Petit Coronas

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

LSM JUL 08

κάποτε ερχόταν και στην Ελλάδα με 6 €
μια Mareva α' ποιότητας που τιμάει τα παντελόνια upmann που φοράει

ξυλώδης και herbal στην αρχή, γρήγορα φορτώνει αβέρτα upmann αρώματα με εντυπωσιακή πολυπλοκότητα
μπαχάρια ανακατεμένα με γλυκό σανό και χόρτα δένουν το πρώτο μαντζούνι
πριν μπουν στο κόλπο μυρωδάτοι καφέδες και σοκολατένιες ριπές
και μετά στην παρέα έρχεται μια αναπάντεχη τάρτα μπισκότο-καραμέλα

ύστερα χορεύουν όλα μαζί, κέδρος, καβουρδισμένα φιστίκια και παντεσπάνια
κάπου σκάει μύτη κι εκείνο το σπάνιο μήλο των upmann
που με κάνει (γι' άλλη μια φορά) να αναρωτιέμαι αν ο μπούσουλας είναι που στρίβει ή το καράβι

πεντανόστιμη, κρεμώδης και βελούδινη μανταμίτσα που έχει καραμελώσει σαν ξερό σύκο
αποθέτοντας γενναιόδωρα τα δώρα της στο τασάκι μου και μετά στη μύτη του μολυβιού μου...

Εικόνα
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8893
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: H. Upmann Petit Coronas

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

LCD Suleygiannis (1998)

η σχεδόν 20χρονη NNSU αρχαιολογία του Γιάννη είχε και λακουβάκι στο λαιμό έτσι όπως αρέσει στον Άλεξ
με κρύα αρώματα βγαλμένα από μπακάλικο περασμένων δεκαετιών
πολυκαιρισμένα χαρτόκουτα, αλεσμένο καφέ, τσουβάλια με όσπρια, καραμέλες χύμα και παραγινωμένα φρούτα

γευστικά κινήθηκε ανάμεσα στις γλύκες της καψαλισμένης ζάχαρης
κάτι σαν vintage-ξεθωριασμένο μαλλί της γριάς, που πήγαινε ασορτί με τη γέρικη ψυχή της
και σε αποξηραμένα μαντζουνοβότανα, μέντα, τσάι του βουνού, θρούμπι, θυμάρι
αλαφροπατώντας πάνω σ’ έναν ξυλώδη και dry καμβά, με λίγο από φιστίκι αράπικο και light καφέδες

ευχάριστη φούμα Γιάννη, νοσταλγική
αν σκεφτείς μάλιστα τις 20 φορές που οι καλικάντζαροι ανεβοκατεβήκανε από τα έγκατα της γης
είναι εντυπωσιακό κι αυτό που άφησαν πίσω τους

gracias…
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2365
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: H. Upmann Petit Coronas

Δημοσίευση από suleygiannis »

Εικόνα

Χτες βράδυ έκαψα τον εικονιζόμενο μαθουσάλα. Κωδικός κούτας FL NNSU δηλαδή Νοέμβρης του 1998. 19 χρονών πούρο.
Για να δούμε. Δεύτερο που καπνίζω από την κούτα. Το πρώτο μου άφησε θετικές εντυπώσεις. Μόνη μου ανησυχία να είναι άνευρο. Κι όμως έχει κρύα αρώματα παρά τα χρόνια του! Κρέμα και ξύλο καθόλου ασθενικά.
Το ανάβω και μου έρχονται ξύλα, αλάτι και ανεπαίσθητο πιπεράκι. Μετά από λίγο όμως το πούρο κάνει παπάδες με κρέμα, βανίλια, ζάχαρη μαζί με παλαιό ξύλο. Το πούρο κύλησε έτσι μέχρι το τέλος απλά βάρυνε στο τελευταίο τρίτο κάτι που φυσικά μου άρεσε και δεν ήταν καθόλου ενοχλητικό. Μακάρι να είναι και τα άλλα έτσι.
Και ερωτώ: έτσι γερνάνε τα Upmann; Γιατί αν γερνάνε έτσι να αφήσω και κάτι άλλα που έχω να τα καπνίσω σε 5 χρόνια.
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
alexandros
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 2594
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 4:31 pm

Re: H. Upmann Petit Coronas

Δημοσίευση από alexandros »

μου την ειχε δωσει εδω και καιρο και συνεχεια με ρωταγε : το καπνισες ρε :?:
τι ποιος ? ο σουλεημαν ...

ηρθε λοιπον η ωρα της γριας
με ενα ραπερ θαμπο σοκολατενιο
σφιχτοτυλιγμενο . λεω θα βαρεθω να ρουφαω αλλα τελικα ολα οκ
μυρωδια στο κρυο δεν βγαζει σχεδον τιποτα
στο πρε κατι κανει με κατι θαμπα βοτανια σαν σανο? αχυρο και μεντα

μαριναρω με τσιπουρο και αναβω

ΑΛΜΥΡΟ αυτο ειναι το πρωτο πραγμα που μου ηρθε στο μυαλο ή πιο σωστα στο στομα στην πρωτη τζουρα
2ρη τζουρα ολοκληρη πλακα σοκολατα γαλακτος
3τη τζουρα μεντα και τζιντζερ
ασε μας ρε φιλε ελεγα μεσα μου τιναυτο ρε
θρουμπι , χλωρος φλοιος δεντρου ? ξυλλα με το κιλο

πολυ γουσταρω
ρουφαω απληστα την γρια και μαλλον την αναψα :lol:
θελει σεβασμο η παλιτζουρα και χαλαρωνω να ηρεμησει λιγο
ναι ηρεμησε και αρχισε να κερναει μοκα

ειμαι στην μεση και το παιγνιδι τελειωνει σιγα σιγα
και ξαφνικα ΝΑΙ ρε σουλεημαν
παστα ελιας δικε μου ... :lol:

και πριν το 3/3 παμε ξανα απο την αρχη με σοκολατες , δερμα, αμυγδαλα και κασιους
και κατι φλοραλ και χερμπς πολυ πολυ σμουθιερικα ολα τους οπως λενε οι εγγλεζοι


και παρε και λιγο μαυρο πιπερι
και παρε να περνανε παλι οι γλυκες και τα βοτανια
σμουθιερικα παντα ολα για εναν τελευταιο αποχαιρετισμο

αξια αξια η γρια η παλιοκαραβανα ευχαριστω σουλεημαν μου


Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
These users thanked the author alexandros for the post (total 2):
suleygiannisFairlight
οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω
Άβαταρ μέλους
Tournesol
Δημοσιεύσεις: 791
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 9:14 am

Re: H. Upmann Petit Coronas

Δημοσίευση από Tournesol »

Εικόνα

H. Upmann Petit Coronas LCD Sulleygiannis | NNSU (1998)

Απογευματάκι, παρέα με μια ώριμη Μαρέβα 20 Μαΐων, ευγενική χορηγία του αγαπητού Sulleygiannis. Μυρίζοντας το και μόνο καταλαβαίνεις πως πρόκειται περι παλαιάς καραβάνας με χαρακτηριστικά αρώματα απο τσάι, στάχι και κλεισούρα. Τρομερό πούρο με γεύσεις απο μόκα, dark roasted espresso, δέρμα, και κρέμα κρέμα κρέμα κρέμα κρέμα! Fully rounded προφίλ χωρίς έντονες ή απότομες γεύσεις - προσέφερε ένα πολύ ευχάριστο κάπνισμα.

Ευχαριστώ τα μέγιστα Γιάννη!
These users thanked the author Tournesol for the post:
suleygiannis
Unyielding force of thought and spirit, shine!
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8893
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: H. Upmann Petit Coronas

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

πλάκα-πλάκα κι αυτή η κούκλα αρχίζει να γίνεται σιγά-σιγά ακριβοθώρητη και να εξαφανίζεται
μετά τη γομολάστιχα που της επιφύλασσαν οι ανάλγητοι μανδαρίνοι στο τελευταίο πογκρόμ του 2017
η σημερινή που θα φουμάρω είναι του 2014 (αν δεν κάνω λάθος), όπως μου είπε ο χορηγός μου

με ωραία ξηροκαρπάτα pre αρώματα, ξεκίνησε το τελευταίο της ταξίδι σε ήπιους τόνους
με εσπρέσο, ώριμο κεράσι, ελαφρύ πιπέρι, μπαχάρια, γη, και δέρματα
ενώ στην πορεία μπήκαν γλυκά ξύλα, ένα θεσπέσιο κέικ σοκολάτας, και βότανα
μαζί με καβουρδισμένα καρύδια και ένα touch από εσπεριδοειδή

απολαυστική, Γιάννη ευχαριστώ!

Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post (total 7):
χεντυ κοντουSvenskΣτάθηςSpirosbusa71Assossigarassuleygiannis
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
alexandros
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 2594
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 4:31 pm

Re: H. Upmann Petit Coronas

Δημοσίευση από alexandros »

LCD Σουλεϊμάν

αυτη την φορα θα καπνισω μια μερεβο αρκετα χρονια πιο νεα
Ανοιχτόχρωμο ραπερ. Κατι βοτανικό δίνει στην μυτη στο κρυο άρωμα. Στο πρε έχει ελάχιστο δέρμα με λουλουδια. Μετά το αναμα ξεκινά με ελαφρυ καφεδακι και με ανοιξιατικα λουλούδια. Ένα μαυρο φρεσκοτριμενο πιπερακι θα μπει μετά από λίγα εκατοστά και πριν τελειώσει το 1/3 θα δώσει για λίγες τζουρες μόκα. Ένα μικρό ξυσμα πορτοκαλιου θα μπει στο κόλπο . Μερικες χουφτες ξηροκαρπια. Πιπερια, μπαχαρια και λιγο δερμα.αρκετα χορτα και βοτανα . ελαφρυ σωμα η συγκεκριμένη Μαρεβα. Την θυμόμουν πιο γεμάτη. Πολυ νόστιμη όμως για να συνοδέψει το καφεδάκι σου η την πρωτη μπυρα της ημέρας. Πλησιάζοντας στο τέλος του ανεβάζει τα πιπερια και πεταει και μερικές καρφίτσες στην γλώσσα. Ήρθε η ώρα να το αφήσω...



Εικόνα

Εικόνα
These users thanked the author alexandros for the post (total 9):
Mixalis81sigarassuleygiannisAssosSpirosbusa71Svenskχεντυ κοντουPetranΤάκης
οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω
Άβαταρ μέλους
Στάθης
Δημοσιεύσεις: 849
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 8:51 am

Re: H. Upmann Petit Coronas

Δημοσίευση από Στάθης »

LCD Harmonica

Πρώτη επαφή με αυτή τη καταργημένη mareva. Φτιάχνω καφέ και ετοιμάζω μπαλκονάτη κατάσταση ενόσω ψήνεται ένα μπουτακι αρνιού στη λαδόκολλα 😉.

Εικόνα

Ξύλο δέρμα και μαρμελάδα κίτρου οι πρώτες τζουρες. Λίγο σφιχτό τράβηγμα αλλά χωρίς να χρειάζεται κάποια παρέμβαση. Πολύ αρωματικός καπνός που δυστυχώς χάνεται στον δυνατό αέρα. Αυτό το πούρο ήθελε εσωτερικό χώρο μου φαίνεται να μην χάνεις όλα αυτά τα αρώματα 😉.
Λίγο απαλό πιπεράκι μου κάνει ΤΣΑ, παρέα με γλυκά αρωματικά αποξηραμένα λουλούδια. Ωραία δέρματα ρε αδελφέ, βινταζιαρικα και γλυκά. Μεσαίο σώμα από την αρχή είναι ότι πρέπει για την ώρα και τον καφέ.
Το φουμαρω αργά και βασανιστικά...
ζύμη με αποξηραμένα βότανα για τη συνέχεια και λίγο τριμμένο μπαχάρι στο βάθος, τόσο όσο χρειάζεται για την ίντριγκα.
Θυμάρι, δεντρολίβανο, γλυκά χόρτα, ξύλο και γήινοι τόνοι είναι όλα εκεί σε απόλυτη αρμονία.
Στο 3/3 σχεδόν και να σου και η πικρή σοκολάτα. Τσιμπάει και ένα Τάκ σε ένταση 💪.
Κλείνει με ξύλα έντονα μπαχαρικά και αρκετή πικρή σοκολάτα. Μπέικη φούμα.

Σπύρο Mille merci ✌️
These users thanked the author Στάθης for the post (total 7):
ΤάκηςharmonicaalexandrosSvenskVr AndreasPetranAssos
Είμαστε για φυλακή
Άβαταρ μέλους
nikos doc
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1498
Εγγραφή: Τετ Φεβ 07, 2018 11:45 pm

Re: H. Upmann Petit Coronas

Δημοσίευση από nikos doc »

Εικόνα

Στικ αγορασμένο από Davidoff Λονδίνου, στην St. James πάρε με Νίκο Greeco! Μας είχε κάτσει η ομορφιά της μικρής Κορωνάς και τις τιμήσαμε δεόντως. Δεν θυμάμαι στοιχεία , στην βόλτα μας τα ξέχασα.... :oops:

Στο πάρκο με την μικρή, την άναψα και έπαθα μια μικρή κρίση που την κατήργησαν.
Φανταστικό blend, απογευματινό, τόσο όσο χρειάζεται.
Γλύκα ξύλα, μελωμένο τσάι, τζίντζερ, ξεκινούν το γαϊτανάκι.
Πέρνουν την σκυτάλη κάτι περίεργα ελαφριά ματζούνια, πάλι σε τσάι μου φέρνουν από κάποια χώρα της Ανατολής, και γρήγορα την δίνουν σε μυρωδατους ελληνικούς, και σοκολάτες υγείας. Αμύδγαλο συμπληρωνει ένα μεστό μέσο στο πούρο, και το πανηγύρι συνεχίζει!

Γλυκαίνει, γεμίζει κρέμα και φρέσκια τραγανή βάφλα. Έχει και φρούτο, έχει και ένταση από καλό λικέρ, έχει και ένα mix καβουρδισμένα φιστίκια.

Τι και είχε κρύο, τι και εάν την συνόδευσα με καπουτσίνο, ενώ θεωρώ πως θα ήθελε ένα λουλουδάτο lowland.

Έγραψε και πάλι με χρυσά γράμματα το όνομα της στις αγαπημένες μου marevas....

Άτιμοι, τι κάνατε πάλι... 8-) 8-)
These users thanked the author nikos doc for the post (total 3):
JuniorVr Andreassigaras
This is our House!
Απάντηση

Επιστροφή στο “H. Upmann”