H. Upmann Robustos Añejados

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2365
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

H. Upmann Robustos Añejados

Δημοσίευση από suleygiannis »

H. Upmann Robustos Añejados

Το πέμπτο και τελευταίο πούρο (μέχρι στιγμής) του project των Κουβανών που αφορά τα παλαιωμένα πούρα. Αυτό σημαίνει ότι τα πούρα στρίφτηκαν και τοποθετήθηκαν στις κούτες τους και παλαίωσαν με αυτόν τον τρόπο και ότι δεν παλαίωσαν τα καπνά τους πριν στριφτούν. Παλαίωσαν στα κουτιά τους για 5 έως 8 χρόνια.
Τα προηγούμενα τέσσερα ήταν τα εξής: Romeo y Julieta Pirámides, Montecristo Churchills Añejados, Partagás Coronas Gordas Añejados, Hoyo de Monterrey Hermosos Nº4 Añejados και δεν άφησαν και τις καλύτερες εντυπώσεις.
Το συγκεκριμένο πούρο βγαίνει σε dress box των 25 πούρων και είναι robusto (50 x 124).
Για να δούμε. Βάζω ένα ρούμι (Plantation St. Lucia) και κάθομαι μέσα στην περιέργεια να το δοκιμάσω.
Εικόνα
Εμφανισιακά πανέμορφο. Του ταιριάζουν τα δύο δαχτυλίδια. Το ραπερ είναι άψογα στριμμένο και δεν έχει νεύρα ενώ είναι σαφές ότι είναι box pressed.
Πολύ ωραία τα κρύα αρώματα. Κακάο, κρέμα και πιπεράκι.
Τράβηγμα ελαφρώς σφιχτό αλλά καθόλου ενοχλητικό.
Ξεκινάει ωραία με ξηρούς καρπούς, κυρίως φυστίκι και ξύλο, μέτριο σε ένταση.
Αφήνει και μια ιδέα κρέμας μαζί με σοκολάτα και έχει μια γλυκιά επίγευση.
Στη συνέχεια όμως η σοκολάτα γάλακτος γίνεται εντονότερη. Τα πρώτα 10 λεπτά που το καπνίζω μονολογώ: πάρα πολύ ωραίο, μακάρι να πάει έτσι.
Παχύς καπνός, τέλεια κατασκευή και καύση.
Οι εναλλαγή μεταξύ ξηρών καρπών και σοκολάτας είναι συνεχής. Η στάχτη καλά κρατεί. Περνάω τη μέση και το πούρο είναι ακόμα ωραίο. Βγάζει αυτά τα ωραία ξύλα που έχουν τα καλά Upmann μαζί με μέλι και ξηρούς καρπούς.
Προς το τέλος το πούρο γίνεται πιο δυνατό, κάτι που το κάνει ακόμα καλύτερο.
Τελειώνει με πιπέρι ξύλο και μέλι σε απόλυτη ισορροπία.Το κατάπια σε 50 λεπτά.
Λοιπόν, σαφώς το καλύτερο από τη σειρά Anejados που έχω καπνίσει. Και τα έχω δοκιμάσει όλα. Έπεσα σε καλό; Δεν ξέρω θα δείξει από τις εμπειρίες και των υπολοίπων. Πάντως αν ήξερα ότι όλα είναι έτσι θα αγόραζα κούτα χωρίς δεύτερη σκέψη.
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
Haris
Δημοσιεύσεις: 291
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 7:57 am

Re: H. Upmann Robustos Añejados

Δημοσίευση από Haris »

τα του πούρου τα έγραψε ο Γιάννης πιο πάνω....

η τελευταία προσθήκη στο ''Anejados Project'' είναι ένα απο τα τρία πούρα που δόθηκαν χτες το βράδυ στο H.Upmann event που οργάνωσε η Phoenicia στην Κύπρο, όπου και παρουσιαστήκε το συγκεκριμένο και το Connoisseur B .!

Ωραίο το δεύτερο δακτυλίδι, πάει με το σκουρόχρωμο wrapper, το οποίο είναι ακρως λαδερο μέ μια μεγααααλη ουλή σε όλο το μήκος του :idea:

το box pressed robusto μύριζε υπέροχα, κρέμα καφέ και βανίλια στην αρχή, πιπέρι μέντα και χώμα μετά...
Φρέσκο σίγουρα και η αμμωνία φουλ!!! είχε πολλά να δώσει και δε φοβήθηκε, ίσως αν ήταν το πρώτο πούρο της βραδιάς να έδινε πολύ περισσότερα, αλλά στα 50 λεπτά που καπνίστηκε με έκανε να θέλω και δευτερο για να κρίνω δίκαια.
ξηρούς καρπούς και κακάο θυμάμαι να μασάω κάποια στιγμή και να μυρίζω την βρεγμένη γή!!!

Σίγουρα έχει γλύκιες κρυμμένες που παρά το 20 ρούμι Plantation δεν ήρθαν... και πως να έρθουν μετά απο το σούσι μου λές??? :lol: :lol:



Εικόνα

Εικόνα
These users thanked the author Haris for the post:
Τάκης
Άβαταρ μέλους
alexandros
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 2594
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 4:31 pm

Re: H. Upmann Robustos Añejados

Δημοσίευση από alexandros »

τελικα λετε να υπαρχει ελπιδα για κανα καλο ανεχαδο :?:
οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: H. Upmann Robustos Añejados

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

ανεχάδο υπ’ αριθμόν 5 λοιπόν, σ’ ένα project που έχει φάει (δικαιολογημένα) πολύ κράξιμο
αυτή τη φορά σε robusto size, μετά από piramide, corona gorda, julieta no.2 και hermoso no.4

πρόκειται για ένα κοκκινωπό ούπμαν τετραγωνισμένο και στιβαρό
που έρχεται σύμφωνα με τα στοιχεία της κούτας από το έτος 2011, φορώντας ολοκαίνουργιες ετικέτες

Εικόνα

τα καπνά δεν βγάζουν την παραμικρή βιντατζίλα στο pre πάντως
με τις πρώτες νότες να έχουν κάτι χαρακτηριστικά όξινο, μάλλον σε μανταρίνι θα έλεγα
μαζί με νότες κέδρου, μέντας και σοκολάτας, χμ… παράξενο upmann, αλλά μ’ αρέσει

Εικόνα

η σοκολάτα αβγατίζει και στο παιχνίδι μπαίνουν φιστίκι, κανέλα και μια ιδέα πιπέρι
με τον κέδρο να μοσχοβολάει στο background
νάτα-νάτα σερενάτα που θα ΄λεγε κι ο κρητικός, το anejado φαίνεται απρόσμενα (?) καλό

παχύς βουτυράτος καπνός γεμίζει αρώματα τον ουρανίσκο και βγαίνει στο ρετροχάλι τραγανός και βελούδινος
φουντούκι και καρύδια αλλά και μια ιντριγκαδόρικη βανίλια πλουτίζουν την παλέτα αυτού του robusto των upmann
έντεκα χρόνια μετά το travel retail και έξι μετά τη λιμιτάδα του ‘12

Εικόνα

καβουρδισμένα ξηροκάρπια, μπαχαρικά ζαχαροπλαστικής, μπισκότο, και μια πρέζα τσίλι βγάζουν μεράκια
ενώ στο βάθος πλανιέται μια αλανιάρικη θαλασσινή αλμύρα
στράκες το anejado σας λέω, με σωματάρα τιγκαρισμένη από «αναβολικά» της Vuelta Abajo
μου φοράει τα γυαλιά δικέ μου

Εικόνα

πικάντικα παντεσπάνια από σοκολάτα-τσίλι-καβουρδισμένα nuts στο τελευταίο 3ο
απλά επιβεβαιώνουν πως μιλάμε για εξαιρετική ζαριά
δεν σας πιάνει κανείς πουθενά ρε Habanos, μεγάλα και θαυμαστά τα Έργα σας

έχω καπνίσει τουλάχιστον 5-6 Romeo Piramides-θησαυρούς
αλλά αν και τα επόμενα robustos είναι έτσι, τότε ναι, John μιλάμε για το καλύτερο Anejado ως τώρα!

Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post:
suleygiannis
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: H. Upmann Robustos Añejados

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

από την «κάτι περίεργο συμβαίνει με το project Añejados» κούτα του Γιάννη με κωδικό του ‘17

Εικόνα

ευτραφές - όνομα και πράμα -robusto, σε «τετραγωνισμένο» box pressed που θα ζήλευε ακόμα και non
με τα κρύα του αρώματα, την όψη, και γενικά όλη την περιρέουσα ατμόσφαιρα
να μη θυμίζουν ούτε κατά διάνοια τη vintage κατάσταση που διαφημίζουν οι κουβανοί για το project

η έναρξη έχει εμφανείς χλωράδες σε ένα ολίγον aggressive τέμπο, με κέδρο, λευκό πιπέρι και herbal στοιχεία
μετά από λίγες τζούρες όμως ο 50άρης τραπεζίτης σιγά-σιγά ισορροπεί
κι ακούγονται νότες από ξηροκάρπια, αμύγδαλο και καρύδι, μαζί με γενναίες πινελιές καφέ

Εικόνα

μετά το πρώτο τρίτο η παλέτα του «φρέσκου» anejado ανοίγει κι άλλο
με τα καπνά να κάνουν «μπαμ» για την ποιότητα τους - αυτό είναι πέραν πάσης αμφιβολίας
δέρματα, σανός, γλυκά μπαχαρικά, και μια κρέμα κάνουν την εμφάνιση τους
με μια γλύκα να σταλάζει επιγευστικά μετά από κάθε puff

Εικόνα

στη συνέχεια το τσίλι ανεβάζει ένταση
με νότες ψημένου ψωμιού και κακάο να προσφέρουν ποικιλία στο πιάτο
και μια ίντριγκα βανίλιας με πινελιές από εσπεριδοειδή να το εμπλουτίζουν κι άλλο

εύρωστο - εναλλακτικό Upmann, με πολύ σώμα και δύναμη
εν κατακλείδι μια πολύ-πολύ νόστιμη και ενδιαφέρουσα φούμα Γιάννη
δεν δείχνει να έχει μεγάλη σχέση με το «παλιό» (του ’11) που κάπνισα πρώτο
αλλά άνετα μπορώ να το χαρακτηρίσω ως ένα πολύ καλό πούρο, με το μέλλον του να υπόσχεται πολλά

gracias amigo!

Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post:
suleygiannis
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
harmonica
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 498
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 7:54 am

Re: H. Upmann Robustos Añejados

Δημοσίευση από harmonica »

Upmann robustos Anejados lcd Suleygiannis

Εικόνα

Χορηγία- blind tasting του Αρχι-Αντι εμπνευσμένο να παραπλανήσει το μυαλό και να εξιταρει την λίμπιντο.
Πριν γράψω το οτιδήποτε να ξεκαθαρίσω ότι και αυτό το πούρο από την σειρά με τα "παλαιωμενα" καπνά μου άρεσε(έχω κάνει 5-6 romeo παλιότερα,4 hoyo😁 και ένα από το robusto του τραπεζίτη)

Το συγκεκριμένο ξεκίνησε με ανοικτά τα κλαπετα και πρώτες 2 τζουρες είχαν πιπερακι με ολίγο καφέ και ελάχιστα ξηρό καρπια..
Σώμα μεσαίο ήδη και κάτι γλυκιζει στο βάθος. Εν συνεχεία ξύλα μαλακά και κομματάκια σοκολάτας κάνουν την εμφάνιση τούς σε ένα μπλεντ που αρχίζει να δένει και να χυλωνει..

Κοντά στην μέση πέταξε για 2-3 τζουρες κάτι έντονα βοτανικό, δεντρολίβανο και θυμάρι καθώς και ρίγανη θυμίζοντας μου sancho beliccoso!
Η σοκολάτα ανέβασε ένταση και τα ξυροκαρπια σιγονταριζαν από κοντά.
Η δύναμη τσίμπησε λίγο και αυτή και το μπλεντ ολοκληρώθηκε προς στιγμήν με μια κρέμα ολίγον τι άπαχη.

Στο τρίτο και τελευταίο το σώμα βάρυνε και άλλο, αλλά υποχώρησε η πολύ γλυκά της σοκολάτας και μου ήρθε μέλι με κανέλα και λίγο δέρμα..
Περίεργα όμορφο και ιδιαίτερο μπλεντ που σε λίγα σημεία θύμιζε upmann (ίσως στην αρχή μόνο) και όλο το άλλο ήταν σαν μια παράξενη, καινούργια συνταγή που αποζητά fans..
Α ξέχασα να αναφέρω ότι ενώ το robusto καιγόταν κανονικά ( πλην του υπερβολικά ανοικτού τραβήγματος),στη μέση αλλά κυρίως κοντά στο υποτιθέμενο δαχτυλίδι το πούρο έσβησε 3-4 φορές γιατί ήταν πολύ αραιοστρημενο.

Δεν ξέρω και εγώ αν θα μπει στις καρδιές μας αυτό το project με τα anejados αλλά σίγουρα είναι μια μυστική αλχημεία του blender..
These users thanked the author harmonica for the post:
suleygiannis
"There are two things a man never forgets -his first love and his first cigar"
Άβαταρ μέλους
Junior
Δημοσιεύσεις: 547
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 01, 2018 11:21 am

Re: H. Upmann Robustos Añejados

Δημοσίευση από Junior »

Εικόνα
Στίκ από κατάστημα στο Ελληνικό, του '19
έναντι των 19.60€. Box pressed και αρκετά σκληρό, παραγεμισμένο καπνά. Το έκοψα και τραβούσε φίνα. Βότανα και πιπέρι μου έβγαλε. Ετοιμάζω κακάο και βγαίνω μπαλκόνι που χτύπαγε ο ήλιος. Ανάβω και τα πρώτα puffs μου δίνουν μια έντονη γεύση από καρύδι και τσιλι. Τα αρώματα του δεν υπάρχουν. Η καύση του αρμονική.
Εικόνα
Συνεχίζει με καφέ και κέδρο, κάπου στο βάθος υποβόσκει μια κρέμα, αλλά σε πολυ βαθος. Μαλακά ξύλα και μαύρη σοκολάτα. Το πάει καλά αλλά δεν με ενθουσιάζει. Μέχρι τ μέση έκανε εναλλαγές στα πιπέρια και τα ξύλα, ανεβάζοντας φουλ ένταση. Πολύ αλλιώτικο Upmann και για παλαιωμένο με κερνούσε αρκετές δόσεις αμμωνίας, σα νεούδι. Προς το τέλος μου έδωσε μια υποψία μελιού, αλλά το τσίλι κυριαρχούσε και το άφησα στο τασάκι να αναπαυθεί. Δεν ξέρω αν μου άρεσε η όχι. Πολύ ιδιαίτερο πούρο και όμοιο δεν έχω κάνει. Συνεχίζω το κάπνιζε και έρευνα

Στάλθηκε από το FRD-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


These users thanked the author Junior for the post (total 6):
Spirosbusa71Hank Moodynikos docStratosVr Andreasalexandros
Άβαταρ μέλους
lefteris c
Δημοσιεύσεις: 802
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 10:17 pm

Re: H. Upmann Robustos Añejados

Δημοσίευση από lefteris c »

Εικόνα

Καπνίστηκε πριν λίγες μέρες ήταν Απριλίου του 11
είχα κρατήσει σημειώσεις και αφού με ενθουσίασε τις μεταφέρω κι εδώ
το συγκεκριμένο ήταν αρκετά πρησμένο, 52 γεμάτο το ring του.

Κρύες γεύσεις: βότανα και ξύλο με vintage απόχρωση
Ξεκινάει με πλούσιες δόσεις ξηρών καρπών, κακάο και ελάχιστο πιπεράκι,
το κακάο πάει προς τη σοκολάτα κουβερτούρα, ο καπνός παχαίνει με παξιμάδι,
απαλό μπαχάρι, ημίγλυκες κρέμες και ευωδιαστά ξύλα !
Μετά αρχίζουν να ενναλλάσονται σκόνη κακάο, μαύρο τσάι,
κανέλα, δέρμα, καρύδι, και γαλλικές τρούφες,
κάπου στη μέση η δύναμη του έχει ανέβει αρκετά.
ενώ κατασκευή, ροή και καύση... και αυτές σε υψηλά επίπεδα.

Εικόνα

Κάτω από τα δαχτυλίδια κρύβεται ο κέδρος, οι ξηροί καρποί που κάνουν αίσθηση
με μπροστάρη το καρύδι, ενώ τα πιπέρια - τσίλι κάνουν πιο έντονη την παρουσία τους.
Στα τελειώματα είχε και λίγο καφέ, ενώ ακούστηκαν στο βάθος δυόσμος, ρίγανη και μοσχοκάρυδο,

Πεντανόστιμο ! και αρκετά καλύτερο έως διαφορετικό από τα δυο πρώτα που είχα καπνίσει
περίπου όταν πρωτοκυκλοφόρησε.

Εικόνα
και μετά
.
.
.

το στράγγιξα, αιμοβόρικα 8-)
Εικόνα
These users thanked the author lefteris c for the post (total 5):
PetranΤάκηςMixalis81Assosnikos doc
Το πούρο είναι σαν μια σεμνή ερωμένη - κρύπτη που προσφέρει απλόχερα τον έρωτά της σ' αυτούς που την ανακαλύπτουν
Απάντηση

Επιστροφή στο “H. Upmann”