H. Upmann Magnum 50 LE 2005

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8893
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

H. Upmann Magnum 50 LE 2005

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

Double Robusto 160 x 50
slb 50, wrapper aged two years

SXF JUN 05

εδώ φίλοι μου έχουμε μπροστά μας ένα τοτέμ
έναν από τους μεγαλύτερους LE μύθους που έφτιαξαν οι κουβανοί τα 18 χρόνια που τρέχει το project
είχα πολύ καιρό να καπνίσω ένα M50 και τον τελευταίο καιρό έψαχνα αφορμή (και άλλοθι) να το κάνω
αφού το απόθεμα μου είχε λιγοστέψει δραματικά μετρώντας τρία τελευταία κομμάτια

Εικόνα

κι εκεί που σκεφτόμουν λοιπόν πως τα upmann γερνάνε υπέροχα βρίσκοντας ένα καλό πρόσχημα για να θυσιάσω ένα
να δω βρε παιδί μου πώς είναι δώδεκα χρόνια μετά η πρώτη τους αυτή αριστουργηματική λιμιτάδα
το πουροσύμπαν κι ο Μανιτού συνομώτησαν μ’ έναν τρόπο απρόβλεπτο και ακατανόητα θαυμαστό
αφού τελείως απρόσμενα το πρωί παραμονή της Ανάστασης βρέθηκα μπροστά σε μια Αποκάλυψη

ένα σκονισμένο 25άρι slb με καμιά 15αριά λαδερά μαυροτσούκαλα μέσα
με περίμενε κάπου στο πουθενά του χωροχρόνου, σαν άλλο Χρυσόμαλλο Δέρας
λάφυρο σε μια παρορμητική καταδρομική πουροτσάρκα στα πέριξ, όπως τον παλιό καλό καιρό
για να ενισχύσει την πίστη μου στα θαύματα και την ποίηση του Ανέμου
κι όπως καταλαβαίνετε υποκλίθηκα ταπεινά και ευχαρίστησα τους ουρανούς

Εικόνα
Εικόνα

το μύριζα συνέχεια, σίγουρα κανένα μισάωρο πριν το ανάψω
και σχεδόν το κάπνισα με τα μάτια, τη μύτη, τα χέρια και τη φαντασία μου
απολαμβάνοντας τα σκοτεινά υπόγλυκα λιγωτικά του αρώματα
φορτωμένα γη, δέρματα, μυστήριους καρπούς και μαντζουνοβοτανικές οπτασίες

και μετά, ήρθε η ώρα της θείας πυράς

Εικόνα

το διπλό ρομπούστο ξύπνησε από το βαθύ του ύπνο τσαμπουκαλεμένο
με πιπεράτα μπαλέτα να αναδύονται υπό τους ήχους του Bolero του Ravel
κι έπειτα, ανέτειλε ένας γελαστός λαμπρός ήλιος κουβαλώντας στην πλάτη το γιγάντιο Κέρας της Αμάλθειας
φορτωμένο κουβανέζικη γη, δέρματα, κακάο, λουλούδια και μέλι, εξωτικά μπαχάρια και βότανα
και μια βελούδινη κρέμα-σοκολάτα κατευθείαν από τους Κρεμαστούς Κήπους της Βαβυλώνας

είμαι στο τσακ να σταματήσω να γράφω και να σκέφτομαι, αλλά λέω «όχι» και συνεχίζω
καταβάλλοντας μεγάλη προσπάθεια να αποτυπώσω έστω τηλεγραφικά τις εντυπώσεις μου
για να ψάλλω ύστερα με τη φτωχή μου πένα τις χαμένες πατρίδες και τα δώδεκα αυγουστιάτικα φεγγάρια του
αφού το παρόν είναι ένα μικρό Σύμπαν που με στροβιλίζει σαν παιχνιδάκι στις γαλάζιες αιθάλες του

καφέδες, άσπρα, κόκκινα, κίτρινα, μπλε και μαύρα πιπέρια
ξύλα, αποξηραμένα φρούτα, αλμύρα, κίτρο, σανός, βανίλια, μανιτάρια…
ένα θαύμα σκάει με μικρές απανωτές εκρήξεις στα χέρια μου και με γεμίζει αγαλλίαση
και με κάνει να θέλω να ακούσω το χορικό της «Ωδής στη Χαρά» του υπέρτατου Λούντβιχ Βαν

το πούρο στέκει από τη φύση του ένα εφήμερο δώρο, όσο σπάνιο και δυσεύρετο και μοναδικό κι αν είναι
που μπορεί όμως να διαρκέσει μια αιωνιότητα, σε μια διάσταση που δεν ορίζεται ούτε μετριέται
υμνώντας και δοξάζοντας τα κρυφά τ’ αφανέρωτα, ή όπως λέει κι ο ποιητής των ποιητών:
«και στη νύχτα μέσα των αφρόνων, μ’ ένα μικρό τριζόνι κατακυρώνει πάλι το νόμιμο του Ανέλπιστου»

απλά, σφίγγεται η καρδιά μου, όσο σκέφτομαι πως μαζί του αυτό ταξίδι
μοιάζει σαν μια ψυχοσωματική αέναη αντίστροφη μέτρηση
για τη συντέλεια των αιώνων, τη Βήτα παρουσία, το λυκόφως των θεών, το απόλυτο τίποτα?
ειλικρινά δεν ξέρω… το πούρο αυτό με εκμαύλισε και με έκανε να δω χίλια αστέρια
η κλίμακα του άφησε πίσω όλα τα τετριμμένα και με οδήγησε στο Απόλυτο Φως

ashes to ashes…

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Fairlight
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1116
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 2:08 pm

Re: H. Upmann Magnum 50 LE 2005

Δημοσίευση από Fairlight »

LCD Τάκης

Εικόνα

Ο Τάκης μου χορήγησε αυτό το τοτέμ και με το που το είδα να πλησιάζει προς το μέρος μου, άρχισα τα επιφωνήματα και άρχισα να νιώθω πεταλούδες στο στομάχι. Έχω ξανακάνει ένα επί αρχαίων ετών, αγορασμένο από την Γερμανία. Ήταν μια περίοδος που δεν κράταγα ακόμα σημειώσεις και σίγουρα ήξερα λιγότερα, ωστόσο θυμάμαι πολύ καθαρά ότι ήταν επική φούμα.

Τα κιτρινισμένα και αισθητά οξειδωμένα δαχτυλίδια είναι εντελώς χαλαρά πάνω στο πούρο, συνδυασμός που προετοιμάζει για άγριο vintage όργιο. H κρύα είναι άκρως ιντριγκαδόρική με βαθύ μέλι, μπαχάρια και ξύλο. Κόβω και τραβάει τέλεια. Το πρε είναι πολύ ασθενές και το μόνο που καταλαβαίνω είναι ένας ελαφρύς κέδρος.

Μερικά χιλιοστά στάχτης και έχω χάσει ήδη το μυαλό μου. Τόνοι γλυκού δέρματος, κόκκινο πιπέρι, μπισκότο, κρέμα και φουλ μαντζούνια. Το πούρο είναι εξαιρετικά σύνθετο και δυνατό, παιδιά, δυσκολεύομαι να ξεχωρίσω γεύσεις. Ίσως να μην θέλω και να το κάνω και πολύ, καθώς το πούρο με έχει συνεπάρει.

Προσπαθώ, πάμε. Τέλος του πρώτου τρίτου, το δέρμα έχει πέσει κάπως αλλά κατά τα άλλα το προφίλ δεν μπορώ να το πιάσω, γιατί αλλάζει. Την μία φαίνεται να κινείται σε ένα γλυκό floral στοιχείο με πολύ μέλι και την άλλη στο πιο spicy με τα πιπεράκια του και τα μπαχαρικά του. Καμιά φορά φαίνεται να κινείται και στα 2 ταυτόχρονα.

Στην μέση πλέον το πούρο έχει περάσει σε μια γλυκιά μαγεία με παχιές κρέμες, κανέλα, σοκολάτα, καμένη ζάχαρη, μπαχαρικά, πάντα με το πιπεράκι του στο βάθος…δεν ξέρω τι να γράψω. Συνεχίζει στο φουλ του αποξηραμένου με δαμάσκηνο και βερίκοκο.

Αρχή τελευταίου τρίτου και το πούρο φαίνεται να χαόνεται εντελώς, κινούμενο σε ένα πεδίο με απροσδιόριστα μαντζούνια, καυτερή καραμέλα κανέλας (???) και βανίλια.

Τελειώνει με ένα εντελώς σκοτεινό και έντονο προφίλ με δέρμα, πιπέρι και μαντζούνια.

Τι να πει κανείς? Κοιτάζω με κυνισμό ότι έχω γράψει μέχρι στιγμής και αναρωτιέμαι αν έχω καταφέρει να αποτυπώσω κάπως την εμπειρία. Δυστυχώς έχω αποτύχει. Είναι από τα πούρα που επιβεβαιώνουν πανηγυρικά ότι ένα σπουδαίο πούρο, ούτε αναλύεται, ούτε περιγράφεται αλλά μόνο βιώνεται. Αυτή η παρατήρηση δεν οδηγεί απαραίτητα σε κάτι ασαφές και ολίγον ποιητικό αλλά μπορεί να αναφέρεται και σε πιο απλά πράγματα που δεν αναφέρονται εύκολα σε ένα tasting, τα οποία όμως είναι πολύ σημαντικά για την εμπειρία. Για παράδειγμα, κάπου στην μέση, παρατήρησα το σώμα μου να είναι ασυνήθιστα, μέχρι και αφύσικα χαλαρό. Προσπαθώντας να καταλάβω τι μου συμβαίνει αντιλήφθηκα μια έντονη υπαρξιακή γαλήνη, σαν εκείνη την στιγμή αν κάνω στην ζωή μου ακριβώς ότι πρέπει και είμαι σχεδιασμένος να κάνω.

Τάκη ελπίζω ότι αυτά που έγραψα σε ικανοποιούν περισσότερο από ένα ευχαριστώ.
These users thanked the author Fairlight for the post (total 11):
suleygiannisJazzmanΣτάθηςnikos docΤάκηςχεντυ κοντουPetranSpirosbusa71sigarasAssosTournesol
Sate~yurosu

Πες μου. Τι είσαι??? Είσαι pleb? (Project: the pleb sessions)

Τα λέμε το άλλο καλοκαίρι.
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8893
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: H. Upmann Magnum 50 LE 2005

Δημοσίευση από Τάκης »

Fairlight έγραψε:
Κυρ Αύγ 25, 2019 5:46 pm
...Είναι από τα πούρα που επιβεβαιώνουν πανηγυρικά ότι ένα σπουδαίο πούρο, ούτε αναλύεται, ούτε περιγράφεται αλλά μόνο βιώνεται. Αυτή η παρατήρηση δεν οδηγεί απαραίτητα σε κάτι ασαφές και ολίγον ποιητικό αλλά μπορεί να αναφέρεται και σε πιο απλά πράγματα που δεν αναφέρονται εύκολα σε ένα tasting, τα οποία όμως είναι πολύ σημαντικά για την εμπειρία...
μου βάζεις ιδέες 8-)
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
alexandros
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 2594
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 4:31 pm

Re: H. Upmann Magnum 50 LE 2005

Δημοσίευση από alexandros »

τι να πει κανεις γιαυτο το πουρο
προσωπικα το μονο που μπορω να πω ειναι οτι ειναι απο τα καλυτερα πουρα που εχω καψει ποτε μου
These users thanked the author alexandros for the post:
Τάκης
οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω
Άβαταρ μέλους
Fairlight
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1116
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 2:08 pm

Re: H. Upmann Magnum 50 LE 2005

Δημοσίευση από Fairlight »

Aλέξανδρε και εγώ. Μαζί με ένα Sir Winston. Και τα 2 Upmann.
These users thanked the author Fairlight for the post:
Τάκης
Sate~yurosu

Πες μου. Τι είσαι??? Είσαι pleb? (Project: the pleb sessions)

Τα λέμε το άλλο καλοκαίρι.
Απάντηση

Επιστροφή στο “H. Upmann”