H. Upmann Connoisseur No.1

Άβαταρ μέλους
jgeorgost
Δημοσιεύσεις: 742
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 15, 2021 10:44 pm

Re: H. Upmann Connoisseur No.1

Δημοσίευση από jgeorgost »

Εικόνα

Έχω μερικά στα ντουλάπια μου, και θυμάμαι ότι μου έχουν δώσει ωραίες φούμες. Θα ομολογήσω ότι δεν θυμάμαι καθόλου που και πότε τα αγόρασα.

Το συγκεκριμένο μετά το 1/3 ήταν το πιο άθλιο κουβανέζικο που έχω κάνει. Απόλυτο ξύλο, ξερό συγκεκριμένα και άγευστο. Το παράτησα μετά την μέση και το έσκισα απο περιέργεια και ήταν γεμάτο απο κοτσάνια.

απογοητεύτηκα
These users thanked the author jgeorgost for the post (total 2):
Svensknikoskal
"Any cigar smoker is friend, because I know how he feels." - Alfred de Musset

🇨🇺 ❤️ 🇨🇺
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2401
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: H. Upmann Connoisseur No.1

Δημοσίευση από suleygiannis »

Θα είχε ενδιαφέρον μια φωτογραφία να δούμε τι έχει μέσα. Συν από πού τα αγόρασες
Βέβαια το δαχτυλίδι φαίνεται αυθεντικό αλλά ποτέ δεν ξέρεις. Κοτσάνια βρίσκονται πάντως συχνά πυκνά
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
jgeorgost
Δημοσιεύσεις: 742
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 15, 2021 10:44 pm

Re: H. Upmann Connoisseur No.1

Δημοσίευση από jgeorgost »

Έκανα βλακεία που δεν κράτησα, ήμουν στον δρομο και φτάνοντας στον προορισμό το άνοιξα και το πέταξα στα σκουπίδια.

Αγορασμένα απο ελλάδα σίγουρα είναι και όχι online ή εξωτερικό. Αλλά δεν θυμάμαι πόσο πίσω και απο ποιόν έμπορα.
These users thanked the author jgeorgost for the post:
suleygiannis
"Any cigar smoker is friend, because I know how he feels." - Alfred de Musset

🇨🇺 ❤️ 🇨🇺
Άβαταρ μέλους
lefteris c
Δημοσιεύσεις: 817
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 10:17 pm

Re: H. Upmann Connoisseur No.1

Δημοσίευση από lefteris c »

Εικόνα

Ο χρόνος εδώ έχει ποιήσει...
σαν άλλος επιπλοποιός έχει βάλει το θαυματουργό του χέρι γυαλοχαρτάροντας με μεράκι οτιδήποτε λίγο ή πολύ αιχμηρό υπήρχε μέσα σε τούτο το πούρο χωρίς διόλου να του πάρει τις εντάσεις και τα αρώματα που του είχε προσφέρει απλόχερα η μάνα γη της Κούβας !

BRE OCT 17
πλησίαζε τα 6 χρόνια καπνίστηκε την προηγούμενη Κυριακή το βράδυ με παρέα
και με στάχτες :arrow: http://cigarsforum.gr/viewtopic.php?f=4 ... 495#p33495
αλλά τώρα που καπνίζω κάποιο άλλο Upmann - Regalias με BRE κωδικό κι αυτό (θα γράψω μετά) κι έχοντας χρόνο θέλησα να το αναφέρω γιατί πραγματικά με συνεπήρε.

Θυμάμαι τα έντονα γλυκά μπισκότα, το ρόφημα σοκολάτας, τον κρεμώδη πλούσιο καπνό, τα καρύδια, τα Βραζιλιάνικα φυστίκια, τα φρέσκα σύκα αλλά και τα αποξηραμένα φρούτα, τα πεντανόστιμα ξύλα, το δέρμα, τα εκστατικά μπαχάρια του.... κι άλλα είχε που δεν τα έχω τώρα.

Το Connoisseur αυτό ήταν το καλύτερο που έχω κάνει.
Θα στροβιλίζεται στην μνήμη μου για καιρό !

...σίγουρα μέχρι το επόμενο Τοπ 10

Εικόνα
These users thanked the author lefteris c for the post (total 5):
jgeorgostΤάκηςEpicure VsuleygiannisSvensk
Το πούρο είναι σαν μια σεμνή ερωμένη - κρύπτη που προσφέρει απλόχερα τον έρωτά της σ' αυτούς που την ανακαλύπτουν
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2401
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: H. Upmann Connoisseur No.1

Δημοσίευση από suleygiannis »

Ανοίγω μία EPO JUN 22 και κάνω το πρώτο. Η μυρωδιά του πούρου έχει έντονα μπαχάρια και πιπέρια και με ανησυχεί ότι θα είναι πολύ φρέσκο. Το κρύο τράβηγμα όμως είναι ωραίο με ξύλο, ζάχαρη, κρέμα και πιπέρι, αλλά ελαφρώς σφιχτό.
Μετά το άναμμα είναι λίγο σφιχτό αλλά ευτυχώς βγάζει αρκετό καπνό. Οι γεύσεις καθηλωτικές. Ζάχαρη, κρέμα, αμύγδαλα μία μαγευτική ισορροπία και αποτέλεσμα μεταξύ τους.
Εικόνα

Και έχει κι άλλα. Γκοφρέτα, βούτυρο, νότες λάιμ, κρέμες, λίγα μέταλλα, καρύδια, σοκολάτες, κακάο. Μαγικό! Υποψήφιο για το επόμενο τοπ 10!
Μετά λοιπόν από κάποιες δοκιμές σε διαφορετικά πούρα του 22, παρατηρώ ότι η Κούβα διατηρεί ακόμα την υψηλή ποιότητα των καπνών της παρά τα προβλήματα παραγωγής. Εξακολουθεί να έχει τα καλύτερα καπνά του κόσμου.
These users thanked the author suleygiannis for the post (total 3):
lefteris cSvenskjgeorgost
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
lefteris c
Δημοσιεύσεις: 817
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 10:17 pm

Re: H. Upmann Connoisseur No.1

Δημοσίευση από lefteris c »

Πολύ ωραία,
με παλιό δαχτυλίδι τον Ιούνιο του 22 ?
ενώ ο κωδικός SOU DIC 21 φοράει το νέο :lol:
These users thanked the author lefteris c for the post:
suleygiannis
Το πούρο είναι σαν μια σεμνή ερωμένη - κρύπτη που προσφέρει απλόχερα τον έρωτά της σ' αυτούς που την ανακαλύπτουν
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2401
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: H. Upmann Connoisseur No.1

Δημοσίευση από suleygiannis »

Ναι δες την προηγούμενη σελίδα του θρεντ 😂😂
These users thanked the author suleygiannis for the post:
lefteris c
Ρε μαν ρε μπρο
Απάντηση

Επιστροφή στο “H. Upmann”