H. Upmann Sir Winston

Άβαταρ μέλους
harmonica
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 498
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 7:54 am

Re: H. Upmann Sir Winston

Δημοσίευση από harmonica »

Για μένα guys 7-8plus
"There are two things a man never forgets -his first love and his first cigar"
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2365
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: H. Upmann Sir Winston

Δημοσίευση από suleygiannis »

Fairlight έγραψε:
Πέμ Μάιος 30, 2019 6:15 pm

Επίσης διαβάζω ότι τα του 17 και 18 έχουν θέματα κατασκευής. Τα δικά μας δεν έχουν, τα έχουμε χουφτώσει επαρκώς.
Έχω καπνίσει ένα από την κούτα μου του 17 και ευτυχώς τραβούσε. Ελπίζω να είναι το ίδιο και για τα υπόλοιπα.
Τώρα για τα χρόνια, σίγουρα θέλει αρκετά, ίσως μία πενταετία.
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8893
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: H. Upmann Sir Winston

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

MOA MAY 09

μιας και πιάσαμε τη βαριά φιλοσοφία για τον Sir
σε μια αλά Μαρσέλ Προυστ «αναζήτηση του χαμένου χρόνου» (στην περίπτωση μας «κερδισμένου»)
με πολλά να λέγονται και να γράφονται για την επίπτωση που έχει ο πανδαμάτορας
τόσο στην αρωματική του παλέτα, όσο και στη δύναμη και τη γενικότερη συμπεριφορά του
και με επιπλέον δεδομένο πως πρόσφατα κάπνισα μια εφταμηνίτικη φρεσκαδούρα - πραγματική λολίτα
λέω σήμερα να επιχειρήσω εξερεύνηση σε έναν μεστωμένο ευγενή, με ακριβώς μια δεκαετία πάνω του

να τι γράφει η Μινρονιάδα για το SW:

Εικόνα

φτιάχνω ένα mojito, πατάω το κουμπί που κλείνει την πόρτα στον έξω κόσμο και αράζω
απέναντι μου τα Κύθηρα τεντώνονται μες την αχλύ της ζέστης μετά την απογευματινή σιέστα κι ετοιμάζονται για το σαββατόβραδο
κι εκείνο το άγχος της κατάρας των churchills στην άκρη του μυαλού μου φεύγει πάραυτα
αφού η χουλιέτα μου μετά το κόψιμο τραβάει σεμιναριακά

γλεντάω τα κρύα αρώματα της χωρίς υπερβολή για κανένα τέταρτο
με καραμέλα, κερήθρα, καρυδόψιχα, φύλλο γκοφρέτας, ξερό σύκο, ανάλατο φιστίκι Αιγίνης και κακάο, να στήνουν πάρτι
φθάνοντας στο σήμερα με ένα βελούδινο – ελάχιστα θαμπό άγγιγμα
ύστερα από ταξίδι μακρινό που ξεκίνησε την πρώτη δεκαετία του 21st

Εικόνα

λοιπόν, αυτός ο Σερ δεν είναι πούρο να το καπνίσεις χαρμάνης, θα χαθεί, θα σου φανεί λάιτ
θέλει αργό φουμάρισμα σε lazy ρυθμούς, με διάθεση για εξερεύνηση και ταξίδια του μυαλού

ξεκινάει με φαντεζί αραχνοΰφαντες γεύσεις, ένα ποίημα με ρίμα δουλεμένη από το καλέμι του χρόνου
πούδρα κακάο, άνθη βανίλιας, ελαφρύ μπισκότο, φινετσάτος καφές, και καστανή ζάχαρη στέκονται στην άκρη της καύτρας

τώρα τσιμπάει ένα κλικ νταλκά, κι αυτό το αβανταδόρικο του πάει πολύ
κουλουράκι κανέλας, κέδρος ίσα που πατάει, ζυμωτό ψωμί, βούτυρα, λίγο λουλουδικό, και πιπεράκι πάνω σε αφρόγαλα (!)
κεντάνε σουρεάλ σταυροβελονιές σε μια παλέτα «μεγάλου διδασκάλου»
και σκέφτομαι πως αυτά τα καπνά έπρεπε να γράφουν πάνω «made by god»

Εικόνα

στο τελευταίο μέρος της παράστασης βασικό ρόλο κρατάει η σοκολάτα γάλακτος
με μπόλικα καρύδια και φουντούκια να δίνουν καβουρδισμένη διάσταση
κι ένα τσάι σερβιρισμένο με μέλι και μπαχαρικά να προσφέρει μια εξωτική νότα
ενώ μια -ναι και όχι- hot πιπεριά κλείνει πονηρά το μάτι στο τέλος, στήνοντας ένα πικάντικο fade out

και καθώς ο ήλιος δύει κάνοντας μακροβούτι στα βουνά της Μάνης
αφήνω τη βασιλική γόπα στο τασάκι με μια αίσθηση «αποχαιρέτα τη την Αλεξάνδρεια που χάνεις»
αυτό δεν ήταν πούρο, αλλά ένα Πλατύ Ποτάμι…

hasta siempre!

Εικόνα

στη φωτό από το αρχείο μου ένα Sir Winston CCNE (Δεκέμβριος 1999) με το παλιό δαχτυλίδι
Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post (total 11):
ΣτάθηςJazzmanGreekosnikos docMixalis81sigarasharmonicasuleygiannisAssosSvenskPetran
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2365
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: H. Upmann Sir Winston

Δημοσίευση από suleygiannis »

Εικόνα

GDA MAY 17

Διαλέγω το πιο λαδερό της κούτας και το κόβω. Τα κρύα αρώματα του είναι τάρτα φρούτων! Αυτό μου ήρθε πρώτο στο μυαλό. Κρέμα και φρούτα.
Η αρχή σκορπίζει ανατριχίλες. Βούτυρα, κρέμες, ζάχαρη, κακάο.
Το τράβηγμα του είναι κάπως σφιχτό αλλά βγάζει πολύ καπνό.
Κέδρος, βανίλια με το κιλό, κανέλα, κακάο. Μου δίνει γενικά μια αίσθηση του ανέτοιμου. Μένει ίδιο για αρκετή ώρα. Μετά τη μέση φτιάχνει ως διά μαγείας το τράβηγμα.
Πάρα πολλή βανίλια και κανέλα, βούτυρο επανέρχεται μαζί με μανιτάρι και φρυγανιά, φιστίκια και κάσιους. Αυτό είναι και το πιο ενδιαφέρον και ωραίο μέρος του πούρου.
Μου έδωσε την εντύπωση του ανέτοιμου. Του πούρου που κρύβει απίστευτους θησαυρούς και χρειάζεται χρόνο. Ραντεβού σε πάνω από ένα χρόνο λοιπόν.
These users thanked the author suleygiannis for the post (total 6):
ΣτάθηςJazzmanχεντυ κοντουMixalis81AssosPETROS
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
sigaras
Δημοσιεύσεις: 915
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 26, 2018 9:30 am

Re: H. Upmann Sir Winston

Δημοσίευση από sigaras »

Μα τι πούρο ήταν αυτό! Και μάλιστα νεούδι, του Ιανουαρίου του 2021. Ήθελα μέρες να γράψω και δεν έβρισκα το χρόνο. Τράβαγε τέλεια. Στο πρώτο τρίτο βελούδο, μετάξι, παντεσπάνι, κρέμες και βασιλικά δέρματα. Στο δεύτερο τρίτο μαντζούνια απαλά, σοκολάτες έντονες, καπουτσίνο και λιβάνια. Στο τρίτο τρίτο οι σοκολάτες δυναμώνουν, ξηροί καρποί, γλυκά φρούτα και φλερτ με νεράιδες. Αυτό δεν ήταν πούρο αλλά έργο τέχνης. Όλη η ποίηση της Κούβας μαστορικά τυλιγμένη σε αυτόν το γίγαντα. Θα έλεγα ότι παρέα με το lusitanias είναι στην κορυφή των regular πούρων της Κούβας. Ήταν εμπειρία, ήταν προσευχή, ήταν....Δεν έχω λόγια γενναίοι μου...Ένα σας λέω: πήγα και αγόρασα μερικά από την ίδια κούτα για να τα καπνίσω έπειτα από 20 χρόνια, παρέα με τον γιό μου. Ραντεβού λοιπόν εδώ σε δύο δεκαετίες με την πρώτο διαγενεακό review.
Εικόνα
These users thanked the author sigaras for the post (total 6):
NikolarosΤάκηςsuleygiannisSpirosbusa71alexandrosSvensk
" κι έγιναν τα πάθη μας καπνός..."
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8893
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: H. Upmann Sir Winston

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

είχα καιρό να καπνίσω έναν Σερ και τον πεθύμησα, έτσι περί λύχνων αφάς έβγαλα να φουμάρω από LUB JUN 15

η φούμα αποδείχτηκε επική σε μια τέλεια συνεύρεση νεανικής ορμής και σοφίας της πείρας
με το εφτάχρονο να βρίσκεται στο μεταίχμιο μεταξύ προχωρημένης νεότητας και αρχών γήρατος

το σώμα ήταν medium τραγουδισμένο από φεγγάρια και ήλιους της Βουέλτα Αμπάχο
στην αρχή η ατμόσφαιρα μύρισε σαν να περνούσα έξω από φούρνο που έψηνε κουλουράκια, μπισκότα, ψωμί και παξιμάδι
και μετά πλημμύρισε κρέμες, ξηροκάρπια, κέδρο, γλυκά μπαχαρικά, και μέλι
με ευώδεις πινελιές από καφέδες, δέρματα, βανίλια, κανέλα, και κέικ σοκολάτας

- Yes Sir, άλλο ένα μικρό θαύμα!
όπως είχε γράψει κι ένας πουροφιλόσοφος: «κάθε φορά που καπνίζω Sir Winston είναι λες και ακούω Beatles για πρώτη φορά»

στη φωτό όπως κυκλοφορούσε τη δεκαετία του ’70 με band που έγραφε "Finest Selected Tobacco"
σημειωτέον πως μέχρι το 1994 συσκευαζόταν σε μαύρο λακαρισμένο cabinet πριν αντικατασταθεί από το γνωστό varnished

Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post (total 4):
sigarasSvenskEpicure Vsuleygiannis
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8893
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: H. Upmann Sir Winston

Δημοσίευση από Τάκης »

μετά από αρκετά φεγγάρια εμφανίστηκαν ξανά στον πλανήτη-Πούρο Sir Winston με κωδικό SER JUL 23
(όχι στα μέρη μας)
These users thanked the author Τάκης for the post (total 3):
jgeorgostEpicure Vsigaras
papa was a rolling stone...
Απάντηση

Επιστροφή στο “H. Upmann”