H. Upmann No.2 Reserva Cosecha 2010

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8970
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

H. Upmann No.2 Reserva Cosecha 2010

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

Piramide 156 x 52
5.000 numbered black lacquered boîte nature box of 20 cigars
a 2014 releas - released in late 2015, using tobacco from the 2010 harvest

η 5η ως τότε «Reserva» που κυκλοφόρησαν οι κουβανοί από το 2003 όταν ξεκίνησε το project
καθυστερημένη κυκλοφορία του '14 που βγήκε το '15, σε 5.000 αριθμημένα κουτιά των 20 σε μαύρη λάκα
η σοδειά είναι του 2010, που σημαίνει πως τα καπνά πριν πάνε στους πάγκους έχουν υποστεί τουλάχιστον τριετή παλαίωση

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα

το pre έχει βελούδινη χροιά και είναι ονειρικό
με μυρωδάτους καφέδες, μαλακά ξύλα, και μια έντονη σοκολατένια γλύκα
με τα καπνά να έχουν αποκτήσει ήδη μια ώριμη vintage χροιά

μόλις παραδίδεται στη φλόγα η πυραμίδα αρχίζει το κελάηδημα
ανοίγει αμέσως με μια παντεσπανάτη γλυκιά κρέμα
από την οποία ξεχωρίζει πλούσιος φρεσκοκομμένος σκούρος καφές
μαζί με μυρωδάτα ξύλα, γη, και μαλακά μπαχάρια

για σουξέ μιλάμε! τέλεια ισορροπημένο πούρο, απόλυτα έτοιμο
κάθε του τζούρα είναι και ένα γευστικό ποίημα
ένα αχνό πιπέρι παίζει με δέρματα, ενώ η σοκολάτα ρέει άφθονη
και σε λίγο αποκτά γλυκιά τραγανή συντροφιά από ένα φρεσκοψημένο μπισκότο

Εικόνα

ούτε κατάλαβα πώς πέρασε η ώρα, κι η πυραμίδα κατηφορίζει για το τελευταίο τρίτο
τα αρώματα και οι γεύσεις παρελαύνουν σαν σε γιορτή (δίχως επισήμους)
στο τέλος κάνει encore συνοδεύοντας τις κρέμες και τα παντεσπάνια
με μπαλέτα από σμουθιάρικα χορευτικά πιπερομπάχαρα
τόσο, που κάνω απανωτά ρετροχάλια για να νιώσω πιο έντονα τα αρώματα

ένα πούρο-Αμβροσία, Αμάλθειο Κέρας, Χρυσόμαλλο Δέρας
που δικαιολογεί θριαμβευτικά και απόλυτα τον συχνά ταλαιπωρημένο όρο «Reserva»
αξίζει να καπνίσετε έστω και ένα…

Εικόνα
Εικόνα
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Fairlight
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1116
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 2:08 pm

Re: H. Upmann No.2 Reserva Cosecha 2010

Δημοσίευση από Fairlight »

LCD Takis

Εικόνα

O Τάκης πριν μερικούς μήνες μου έκανε δώρο ένα απο τα μονάκριβα του για να το καπνίσω στα εγκαίνια του φόρουμ. Επειδή η τελετή δεν έγινε ποτέ (ποτέ δεν είναι αργά αδερφοί μου όμως), το άφησα στον υγραντήρα μου με σκοπό να το καπνίσω στην πρώτη ευκαιρία. Πότε όμως είναι ευκαιρία για τέτοιο πούρο? Το είχα πάντα στο βάθος του μυαλού μου και σήμερα βρήκα τις συνθήκες να είναι ιδανικές: μόνος στην Αθήνα να με έχουν αφήσει όλοι στην ησυχία μου και μπόλικη διάθεση. Κοπή και πάμε λοιπόν,

Τα κρύα βγάζουν ξύλο και σοκολάτα γάλακτος. Όχι και πολύ Upmann. Στο pre η σοκολάτα χάνεται και μένει μόνο το ξύλο, σε μέτρια ένταση.

Στο άναμμα βγάζει σοκολάτα γάλακτος, cappuccino, κέδρο και κανέλα. Καθώς προχωράει στο τέλος του πρώτου τρίτου δίνει Κουβανέζικα μαντζούνια με αρκετό λευκό πιπέρι. Το πούρο δείχνει σε αυτό το σημείο σημάδια μεγάλης ωριμότητας και ισορροπίας. Όλα είναι μετρημένα και σωστά και πραγματικά είναι ένα καταπληκτικό πούρο.

Στην μέση πλέον οι εντάσεις ανεβαίνουν και άλλο, χωρίς υπερβολές φυσικά και πιάνω τον εαυτό μου να προσπαθεί να κυνηγήσει μια γεύση που δεν μπορεί να προσδιορίσει με τίποτα. Φέρνει σε εσπεριδοειδή, μάλλον κάτι σε λεμόνι και είναι εντελώς φευγαλέα. Η σοκολάτα και ο καφές δυναμώνουν και για να πω την αμαρτία μου περισσότερο φέρνει εδώ σε monte παρά σε Upmann. Μπαίνει και μια μάλλον ελαφριά κρέμα μαζί με λίγο μπισκότο/παντεσπάνι.

Μπαίνει στο τελευταίο τρίτο και ανεβάζει και άλλο τις εντάσεις, σχεδόν γραμμικά. Πρόκειται αδιαμφισβήτητα για το καλύτερο τμήμα του συγκεκριμένου πούρου. Η κρέμα χάνεται και δίνει έντονα πιπέρια μαζί με πηχτή σοκολάτα.

Σαν υποσημείωση δεν βρήκα καμία συνάφεια με τα regular No.2 απο τα οποία έχω δείγμα 3 κουτών μετά το 12.

Τι να πω Τάκη, πραγματικά ένα καταπληκτικό πούρο και σε ευχαριστώ που μου έδωσες την ευκαιρία να το δοκιμάσω.
These users thanked the author Fairlight for the post (total 2):
ΤάκηςHaris
Sate~yurosu

Πες μου. Τι είσαι??? Είσαι pleb? (Project: the pleb sessions)

Τα λέμε το άλλο καλοκαίρι.
Άβαταρ μέλους
nikos doc
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1498
Εγγραφή: Τετ Φεβ 07, 2018 11:45 pm

Re: H. Upmann No.2 Reserva Cosecha 2010

Δημοσίευση από nikos doc »

Προπαραμονή του '19 ,παρέα με orismenous πήρα την απόφαση να ανάψω ένα τέτοιο διαμάντι.
Φυσικά δεν με απογοήτευσε , τουναντίον μου χάρισε μια αστρική Φούμα, αξία της περίστασης.

Γλυκό κεδρινο το basic μοτίβο του, με άπειρες δόσεις από όλα τα καλούδια του νησιού.
Σοκολάτες ,πιπεριά , βούτυρα, παντεσπάνια, καφέδες, κρέμες και μπισκότα.

Το βασικό προσόν των καπνών του είναι η ισορροπία, σαν να τα έχει αγγίξει ένα μαγικο ραβδί και να έχει μοιράσει τα πάντα σε τόσο όσο μερίδιο.
Τίποτα δεν εξεχει, τίποτα δεν ενοχλεί ,όλα πάνε σε τέλεια σύνθεση.
Αυτά είναι τα καπνά των Κουβανών, οπότε και αν θέλουν να μας στείλουν αδιαβαστους.


Εικόνα
These users thanked the author nikos doc for the post (total 5):
Mixalis81AssosTournesolHariskonstadinos23
This is our House!
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2394
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: H. Upmann No.2 Reserva Cosecha 2010

Δημοσίευση από suleygiannis »

LCD Τάκης

Εικόνα
Δεν έχω ξανακαπνίσει ούτε reserva ούτε gran reserva και μου δίνει την ευκαιρία ο Τάκης με αυτήν την εξαιρετική χορηγία και τον ευχαριστώ πολύ.
Το πούρο έχει ένα γυαλιστερό και μεταξένιο ραπερ που δε θες να το χαλάσεις. Πραγματικά όμορφο πούρο. Μυρίζει σοκολάτα γάλακτος στο σώμα του.
Το κόβω. Από κρύα αρώματα κατάλαβα πραλίνα, γκοφρέτα και κέδρο. καλά πάμε λέω. Τράβηγμα υποδειγματικό. Βάζω φωτιά. Από τις πρώτες κιόλας τζούρες κατάλαβα ότι έχω κάτι εξαιρετικό στα χέρια μου. Ζάχαρη, κέδρος, απαλά πιπέρια και κομματάκια σοκολάτας γάλακτος οι πρώτες γεύσεις. Και συνεχίζει με τζίντζερ, καβουρδισμένα αμύγδαλα και μαύρη σοκολάτα και είμαι ακόμα στο πρώτο δεκάλεπτο. Η επίγευση σοκολάτας που αφήνει όταν σταματάς να το καπνίζεις είναι πραγματικά μοναδική. Δε θυμάμαι να μου την έχει αφήσει άλλο πούρο. Γεύομαι και μπισκότα βουτηγμένα σε ρούμι. Και με βασανίζει το αιώνιο ερώτημα. Με τι να το συνοδεύσω. Κάτι που δε θα το σκεπάσει λέω. Το πούρο είναι εξαιρετικό οπότε θα ανοίξω κι ένα εξαιρετικό σπιριτ. Βάζω ένα Glenfiddich 18 και συνεχίζω.
Εικόνα
Το πούρο συνεχίζει με λικέρ πικραμύγδαλο. Μα τι γίνεται! Αλατισμένα φιστίκια, βανίλιες, καραμέλα! Δένει αρμονικά με το single malt. Σίγουρα δε μοιάζει γευστικά με την πυραμίδα του τραπεζίτη. Έχει τόσες πολλές γεύσεις κι όμως έχει τόση ισορροπία.
Μπαίνω στο τελευταίο τρίτο και το πούρο ανεβάζει εντάσεις. Πικροί καφέδες, μαύρη σοκολάτα, κακάο και φρυγανισμένο ψωμί.
Εντάξει απίστευτο πούρο, βάζει υποψηφιότητα για το επόμενο τοπ -10!
Τάκη τι να πω ευχαριστώ πολύ!
These users thanked the author suleygiannis for the post (total 3):
Τάκηςnikos docPetran
Ρε μαν ρε μπρο
Απάντηση

Επιστροφή στο “H. Upmann”