H. Upmann No.2

Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8893
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

H. Upmann No.2

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

Piramides 156 x 52
dress 25

MGA JUN 10

η αγαπημένη πυραμίδα του τραπεζίτη (ή μήπως του Χέοπα?)
κάθε φορά που την πιάνω στα χέρια ξυπνά πολλές όμορφες αναμνήσεις…

η αποψινή έχει γλυκιά ξυλώδη περπατησιά και αρχοντικό αέρα
ντυμένη πανάκριβα δέρματα αφήνει στο διάβα της μεθυστικά αρώματα

από σκοτεινούς καφέδες, σοκολάτες φερμένες από μακρινές άγνωστες χώρες, καραμέλες βουτύρου, νότες εσπεριδοειδών
αλμύρες, μελόψωμα, καβουρδισμένα φουντούκια και καρύδια, μυρωμένη γη, γρασίδι που δεν το πάτησε ποτέ ανθρώπινο πόδι
με την αναπνοή της να ευωδιάζει βανίλια και μπαχάρια της ανατολής

όλα πάλλονται και στροβιλίζονται σ’ ένα αβανταδόρικο και συνάμα βελούδινο blues που δε θες να τελειώσει ποτέ
μια Femme Fatale, που όπως εκείνη η ωραία και μοιραία Αιγύπτια δίνει απάντηση στο αιώνιο ερώτημα: Καίσαρ ή Αντώνιος?

-και τους δυο κορίτσι μας, και τους δυο!

τα πολλά λόγια είναι φτώχεια, η Κλεοπάτρα αυτή είναι μια ωδή στο κουβανέζικο imperium...
These users thanked the author Τάκης for the post:
Svensk
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Tournesol
Δημοσιεύσεις: 791
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 9:14 am

Re: H. Upmann No.2

Δημοσίευση από Tournesol »

Εικόνα
LCD Fairlight | LUB JUN 14

Μια ευγενικότατη χορηγία απο το εργαστήρι του Δρος Fairlight -για την ακρίβεια η πρώτη χορηγία απο κάποιο αδελφό της μονής.

Ελαιωδέστατο και μυροδάτο, σε σημείο που έφαγα 5-6 λεπτά να το περιεργάζομαι πριν του βάλω φωτιά. Ελάχιστα σφιχτό στην ροή του, αλλα υπερπλήρες απο κρύα αρώματα και γεύσεις. Καφές, τσάι, κέδρος και μπαχάρι. Quite the delight :D

Ready, aim, fire και πάμε! Αλλιώτικη εισαγωγή απο αυτή που είχα φανταστεί, με γεύσεις μάλλον γλυκόπικρες όπως grape fruit, φλούδα πορτοκάλι/κάποια άγουρα εσπεριδοειδή τέλος πάντων, σε συνδιασμό απο μαύρο τσάι :shock: Κάπου στην μέση το προφίλ γύρισε προς τα νοτισμένα ξερόχορτα, γλυκό δέρμα και μαύρο τσάι. Το κοιτάω, το ξανακοιτάω και αναρρωτιέμαι τι ακριβώς παίζει εδώ (;). Πρός το τέλος, η πυραμίδα ξανα-αλλάζει ρότα και στρέφεται πως γεύσεις όπως μάρζιπαν, καμμένη ζάχαρη και κανέλα.

Αυτη η δοκιμή με άφησε τόσο έκπληκτο όσο και ικανοποιημένο. Ήταν έναν γευστικό roller coaster :mrgreen:

Θωμά, σε ευχαριστώ πολυ!
These users thanked the author Tournesol for the post:
Fairlight
Unyielding force of thought and spirit, shine!
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2365
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: H. Upmann No.2

Δημοσίευση από suleygiannis »

Εικόνα

MEG JUN 16

Μιας και συζητάμε για πυραμίδες...
Από μία κούτα που είχα σπλιτάρει με τον Harmonica. Εϊχα καπνίσει άλλο ένα πριν κάποιους μήνες αλλά σίγουρα δεν ήταν έτοιμο.
Για να δούμε το σημερινό. Το συνοδεύω με αυτό το εξαιρετικό σπιριτ.
Ε δε μου άφησε αμφιβολίες αυτό το πούρο. Ξεκίνησε πολύ ωραία. Μέσα στα αμύγδαλα και στους λοιπούς ξηρούς καρπούς. Μετά τη μέση άλλαξε εντελώς, έγινε και πιο βαρύ. Γήινες νότες μαζί με μανιτάρια, βούτυρο, ζαχαρούχο γάλα και κρέμα. Πολύπλοκο και εξαιρετικό! Και νομίζω ότι θα βελτιωθεί κι άλλο.
These users thanked the author suleygiannis for the post (total 2):
nikos docalexandros
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
alexandros
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 2594
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 4:31 pm

Re: H. Upmann No.2

Δημοσίευση από alexandros »

και πουρακλος και ουισκαρος ;)
These users thanked the author alexandros for the post:
suleygiannis
οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω
Άβαταρ μέλους
konstadinos23
Δημοσιεύσεις: 573
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 12:50 pm

Re: H. Upmann No.2

Δημοσίευση από konstadinos23 »

Εικόνα

Μιας και λέγαμε για τις πυραμίδες είπα να καψω μια χθες βράδυ, η οποία μόλις είχε κλείσει τα 2 (MEG-AGO16) συνοδεία glenfiddich 18

Τράβηγμα καλό προς το χαλαρό
Με το αναμα βγάζει μπισκότο και στις επομενες τζουρες μπαχάρια και ξηρους καρπούς
Στη συνέχεια δίνει λίγο πιπέρι και μια υποψία βρεγμένου χώματος
Εικόνα
Η πρώτη στάχτη ξεκολλάει και πέφτει πάνω μου...
Στο δεύτερο μέρος έχει καφέ σκέτο και μπαχάρια με τη σέσουλα
ενώ φτάνοντας προς τη μέση μου πετάει κομμάτια μαύρης σοκολάτας
Με το glenfiddich δένει τέλεια
Τα ξηροκαρπια στη συνέχεια είναι καβουρδισμενα
Ο καπνός παχύς και μυρωδατος
Στο τρίτο και τελευταίο μερος έχει δέρμα, ζύμη ενω τα μπαχάρια ακολουθούν από πίσω
και κλείνει με αλμύρες και λίγη κρεμα ανακατεμένη με κανέλα.!!!!

Είναι πουράκλα τι να λέμε τώρα..!!!!

Εικόνα
These users thanked the author konstadinos23 for the post (total 4):
Τάκηςnikos docalexandrosmike55ano
Άβαταρ μέλους
Στάθης
Δημοσιεύσεις: 849
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 8:51 am

Re: H. Upmann No.2

Δημοσίευση από Στάθης »

Lcd Nikos Doc

Την πυραμίδα αυτή δεν την έχω πολύ φουμάρει... Θα αυτομαστιγώνομαι μέχρι το Πάσχα για τιμωρία... :?

Μου την έδωσε ο ψηλός μας GlenDoc στην προηγούμενη συνάντηση μας στις Μουριές.... Είχα μιλήσει με τον κολλητό και ειπαμε μιας και βρισκόμουν προς τα βόρεια να βρισκόμασταν για την καθιερωμένη έξοδο 50-50 της Πέμπτης ;) ... Ψαροκατάσταση και τσιμπουράκι το μενού και είχα πάρει μαζί 3 πούρα για να κάνω την επιλογή επιτόπου... Ένα Μοντε Νο2 , το Soberano που δεν το έχω φουμάρει ακόμα και το εν λόγω...

Εικόνα

Κάθομαι αναπαυτικά κόβω και ανάβω...

Εικόνα

Εικόνα


Κύριε ελέησον κύριε ελέησον... Τσίπουρο δεν έχω πιει ακόμα παρά ένα ποτηράκι και όμως ακούω ψαλμωδίες...
Ξύλα τριμμένα και πασπαλισμένα με κάθε λογής μπαχάρι, μοσχοκάρυδο καθαρό, ροζ γαραγαλιστικό πιπρεράκι και είμαι ακόμα στην πρώτη ίντζα...
Καφέδες από την ανατολή, σκούρες ολοζώντανες σοκολάτες, δέρματα από την Φλωρεντία, μύγδαλα καβουρδισμένα, κρέμες... και τι δεν είχε μέσα... μου πήρε το σκάλπ, τα σώβρακα και ότι άλλο μπορεί να πάρει ο Κουβανός ινδιάνος... Αυτή τη μαγεία αυτού του απρόσμενου και συγκλονιστικού ταξιδιού δεν θα μου την πάρει ποτέ... El Dorado, πούρο του Τοπ Τεν... Σταματάω

Νίκο... Ε Υ Χ Α Ρ Ι Σ Τ Ω ! ! !
These users thanked the author Στάθης for the post (total 5):
Petrannikos docΤάκηςalexandrosAssos
Είμαστε για φυλακή
Άβαταρ μέλους
alexandros
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 2594
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 4:31 pm

Re: H. Upmann No.2

Δημοσίευση από alexandros »

ποπο πρωι πρωι ειδα τετοιες φωτος ...
ουτε πρωινο δεν εχω φαει ... :lol:
These users thanked the author alexandros for the post:
Assos
οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω
Άβαταρ μέλους
Jazzman
Δημοσιεύσεις: 906
Εγγραφή: Δευ Σεπ 17, 2018 8:16 am

Re: H. Upmann No.2

Δημοσίευση από Jazzman »

Αγαπημένο format, αγαπημένος τραπεζίτης.

Παρασκευή, βροχή και after office drinks.

Όμορφο, νόστιμο και τέρμα ξυλένιο. Φουλ δέρματα, ξύλα και ξιροκάρπια. Εσπεριδοειδή στην αρχή και κάθε τόσο τσιμπήματα απο πιπέρια. Μεγάλη έκπληξη η αλμυρή καραμέλα στην αρχή και λίγο πριν το τέλος.

Σκοράρει παντα ψηλά, όχι οσο το ντιπλομάτικο...αλλά ψηλά :-)ΕικόναΕικόναΕικόνα

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

Άβαταρ μέλους
Junior
Δημοσιεύσεις: 547
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 01, 2018 11:21 am

Re: H. Upmann No.2

Δημοσίευση από Junior »

Εικόνα
Αφορμή από το τελευταίο poll μας για τα H.Upmann είπα να τιμήσω τον νικητή μας. Φρεσκαδούρα FEB 20, προτελευταίο στικ, από κούτα 25αρα, από κατάστημα στο Κολωνάκι, έναντι των 20.65€. Το πούρο βίωνε σένα καθεστώς υπερβολικής υγρασίας, ήταν τόσο μαλακό σαν από πλαστελίνη. Πέρασε απο καραντίνα ολίγων εβδομάδων και ενόψει των Χριστουγέννων (είχα να καπνίσω και αρκετό καιρό) τι καλύτερο από αυτή την πυραμίδα...
Μοσχομύριζε και το κρύο τράβηγμα ήταν αρκετά έντονο, κάτι σαν μέντα. Το συνοδεύω με Dimple 15.
Εικόνα
Ανάβω με κέδρο και οι πρώτες εντυπώσεις είναι πολύ καλές. Ούπμαν κλασικό, με ολίγα μπαχαρικά και καβουρδισμένα καρύδια. Τα πρώτα puffs είναι αρκετά νόστιμα, με μια γλυκύτητα να αχνοφαίνεται στο βάθος. Προσέχω την υπερθέρμανση γιατί του δίνω και καταλαβαίνει. Κρατάει το προφίλ του όμως και συνεχίζει με λίγο πιπέρι και μοσχοκάρυδο. Λίγο δέρμα για αλλαγή και κάτι σαν τζίντζερ, δεν μπορώ να το προσδιορίσω.
Εικόνα
Το 1/3 ήταν καλό, από και και πέρα έγινε φλατ και με απογοήτευσε. Η μόνη γεύση ήταν... tobacco και αρκετά πικρό. Μετά βίας έφτασε την μέση και το πέταξα στην φωτιά. Η ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ!!! Κρίμα και είχα τόσες προσδοκίες. Η μόνη εξήγηση-παρηγοριά μου, ήταν το νεαρό της ηλικίας του και ίσως οι συνθήκες διατήρησης του στο κατάστημα. Παρόλο το restart που επιδιώξα, στο θέμα υγρασίας, αποδείχτηκε άκαρπο. Ήμουν άτυχος. Θα κάνω κι άλλες δοκιμές μέχρι να αποδειχτεί το αντίθετο.

Στάλθηκε από το FRD-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk



Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Junior την Δευ Δεκ 28, 2020 2:23 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
These users thanked the author Junior for the post (total 4):
Mixalis81Τάκηςsuleygiannisalexandros
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2365
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: H. Upmann No.2

Δημοσίευση από suleygiannis »

Θίγεις διάφορα ζητήματα. Για την υπερβολική υγρασία των μαγαζιών τα έχουμε πει αλλού, όπως και για το ότι καλό είναι να αγοράζουμε κούτες, έτσι ώστε, μεταξύ άλλων, να παρατηρούμε τις αλλαγές με το πέρασμα του χρόνου. Τώρα αναφορικά με τα συγκεκριμένα, μιας και σε αυτό το θρεντ αυτο το πούρο συζητάμε, θα έλεγα ότι καλό είναι να έχουν τουλάχιστον μία τετραετία στην πλάτη τους.
Θα μου πεις θα αγοράσω κούτα και θα αρχίσω να την καπνίζω σε 4 χρόνια; Όχι. Θα καπνίζεις ένα κάθε λίγο μετά τα δύο με δυόμιση χρόνια για να δεις πότε είναι έτοιμα. Επίσης, άλλο είναι το θέμα είναι έτοιμα κι άλλο είναι στο πικ τους. Έτσι συμβαίνει με τα κουβανέζικα πούρα, ποτέ δεν ξέρεις.
Ο έχων υπομονή αμειφθήσεται πάντως στα συγκεκριμένα.
These users thanked the author suleygiannis for the post:
Junior
Ρε μαν ρε μπρο
Απάντηση

Επιστροφή στο “H. Upmann”