H. Upmann No.2

Άβαταρ μέλους
Junior
Δημοσιεύσεις: 547
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 01, 2018 11:21 am

Re: H. Upmann No.2

Δημοσίευση από Junior »

suleygiannis έγραψε:Θίγεις διάφορα ζητήματα. Για την υπερβολική υγρασία των μαγαζιών τα έχουμε πει αλλού, όπως και για το ότι καλό είναι να αγοράζουμε κούτες, έτσι ώστε, μεταξύ άλλων, να παρατηρούμε τις αλλαγές με το πέρασμα του χρόνου. Τώρα αναφορικά με τα συγκεκριμένα, μιας και σε αυτό το θρεντ αυτο το πούρο συζητάμε, θα έλεγα ότι καλό είναι να έχουν τουλάχιστον μία τετραετία στην πλάτη τους.
Θα μου πεις θα αγοράσω κούτα και θα αρχίσω να την καπνίζω σε 4 χρόνια; Όχι. Θα καπνίζεις ένα κάθε λίγο μετά τα δύο με δυόμιση χρόνια για να δεις πότε είναι έτοιμα. Επίσης, άλλο είναι το θέμα είναι έτοιμα κι άλλο είναι στο πικ τους. Έτσι συμβαίνει με τα κουβανέζικα πούρα, ποτέ δεν ξέρεις.
Ο έχων υπομονή αμειφθήσεται πάντως στα συγκεκριμένα.
Συμφωνώ απόλυτα και εκτιμώ την γνώμη σου. Έχω πλέον πεισθεί ότι η αγορά κουτας είναι μονόδρομος, τα σκόρπια στικ είναι φτερά στον άνεμο, καθώς μόνο έτσι θα μπορώ να παρακολουθήσω την εξέλιξη τους και θα καθορίσω κατά προσέγγιση, σχετικά σταθερή υγρασία και με γνωστά στοιχεία (ημερομηνία, κωδικό).

Στάλθηκε από το FRD-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


These users thanked the author Junior for the post (total 2):
suleygiannisSpirosbusa71
Άβαταρ μέλους
nikos doc
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1498
Εγγραφή: Τετ Φεβ 07, 2018 11:45 pm

Re: H. Upmann No.2

Δημοσίευση από nikos doc »

Κυκλοφορούν στα ράφια μαυρισμένα (solarium?) Upmann no2...αγνοήστε τα, stop, τα θέλω όλα για εμένα, stop.....

Παραγωγή του ‘20, σκούρο, τραγανό, απολαυστικό στο μάτι, μυρωδιές συγκλονιστικές, αίσθηση στα χείλη από φουντουκι και μοκα. Γαρύφαλλο στο γουδί, ψημενο μέλι και κακάο....οχι δεν το έχω ανάψει ακόμα, για περίμενε, δεν το έχω κόψει ακόμα!!!

Πάμε για όργιο....κάτω από το Παλαμήδι, μέσα στα ιστορικά στενά του Ναυπλίου ξεκινάω ταξίδι με τον μουτζοϋρη...



Το κόψιμο είναι η αφορμή για γλέντια, και άλλη κανέλα και γαρύφαλλο και κακάο και φουντούκι και και και....
Καθαρίζω το εσπρέσο και βάζω , ντροπή μου, μια τζούρα Tobermory... :oops: :oops:

Ανάβω, τσαφ τσουφ, all aboard!
Nutella, τριμμένο φουντούκι, μέλι από καλό βουνό, κηρήθρα, μια όξινη πινελιά, ίσως πορτοκάλι, φουλ στην σοκολατα.
Φρέσκο, Ε? Ρε τι λέτε, η Κούβα αν τύχει, κάνει φρέσκα στικ μόνο για Oscar..Ποσό καλύτερο μπορεί να γίνει αυτό το πούρο?

Συνέχεια με κάτι σαν δέρμα και ξηροκάρπια, παχιές σοκολάτες με κάτι ιδιαίτερο μέσα. Κάποιο φρούτο, μελένιο τελείωμα, φλούδα μανταρίνι?
Άντε από εδώ, θα μας στείλετε στο τρελάδικο!
Ο δρόμος μάκρυνε , τα χιλιόμετρα έπεσαν, και έχει και ψιχάλα!
Οι μυρωδιές της εξοχής δένουν με τα καπνά, βρεγμένη γη από έξω, κάστανο και βρεγμένο bbq μέσα, heather and honey από το ουίσκι, μια σταλιά αλάτι,
Κάπου χάθηκα, έπαψα να θυμάμαι, άφησα το cruise control να κάνει την δουλειά, και χάθηκα στα πέπλα της Κουβανέζικης πλανεύτρας.
Κάπου στα διόδια συνήλθα και βρήκα μια παράλογη γλύκα από σύκα με βούτυρο και καμένη ζάχαρη....

Μάλιστα, μόνο μια Αβάνα μπορεί έτσι, πολύ καιρό έχω να το γράψω αυτό.....
Όσα προλάβετε Κύριοι.....

Εικόνα
These users thanked the author nikos doc for the post (total 5):
JuniorStratosMixalis81Spirosbusa71alexandros
This is our House!
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8893
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: H. Upmann No.2

Δημοσίευση από Τάκης »

οι κουβανοί φαίνεται πως άλλαξαν λίγο τα κουτιά (στο πλάι)

Εικόνα
Εικόνα

δεν ξέρω αν το έκαναν με όλα τα Upmann, αλλά το ίδιο έχω δει και στις Half Coronas

Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post:
Svensk
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8893
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: H. Upmann No.2

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

τελευταίο τραίνο από υπερκούτα PLM MAY 11 που σήμερα αποχωρίζομαι και αποχαιρετώ
πριν λίγο καιρό σχολιάσαμε κάτω από αυτή την οπτική το τελευταίο πούρο μιας κούτας:
http://cigarsforum.gr/viewtopic.php?p=23190#p23190

που μπορεί να είναι από ένα συγκινησιακά φορτισμένο requiem για κάτι πολύτιμο που χάνεται
μέχρι και τυπική διαδικασία αποχωρισμού για κάτι που γρήγορα θες να ξεχάσεις
όπως και να ‘χει, το στερνοπούλι από κάθε κούτα που καπνίζουμε γεννά συναισθήματα που ποικίλουν ανάλογα

ως γνωστόν, η κουβανέζικη κόλαση από τον παράδεισο είναι μια κούτα δρόμος
κι από τη συγκεκριμένη έχω να θυμηθώ μόνο όμορφες στιγμές από καλοκαίρια και χειμώνες που πέρασαν
αφού τα περισσότερα πούρα της στεφάνωσαν ένδοξα επικές μάσες, ρούφες, στιγμές

Εικόνα

η Κλεοπάτρα του Τραπεζίτη εσχάτως εισαγόταν και στην Ελλάδα πριν εξαφανιστούν από τα ράφια τα κουβανέζικα
όσο για τη Reserve έκδοση της έχουμε γράψει (διθυράμβους) εδώ: http://cigarsforum.gr/viewtopic.php?f=69&t=224

η regular για την οποία μιλάμε και που αισίως περάτωσε τον 11ο χρόνο της εν κούτα ζωής της, άστραψε από τις πρώτες τζούρες
κι ήτανε γραφτό της να καπνιστεί στη Χαλκίδα όπου βρέθηκα 48 ώρες για μια υποχρέωση

εκεί στα νερά του Ευρίπου κουβάλησε ένα κουβανέζικο κάρο γεμάτο λιχουδιές και το άφησε στα πόδια μου
γεμάτο σοκολάτες, καραμέλες, δέρματα, κέδρα, λουλούδια, μελόψωμα, βανίλιες, πορτοκάλια
καφέδες της Καραϊβικής, μπαχάρια της Ανατολής, εξωτικά τσάγια, πραλίνες, ζυμωτό ψωμί, και μαυροπίπερα

αστρική φούμα που έδεσε τέλεια με το γενικό mood, σ’ έναν επικό επίλογο για μια μαγική κούτα
και δι’ ευχών των Αγίων Πατέρων ημών Κουμπάνων Μάγων δεδοξασμένων…

Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post (total 6):
Epicure VsuleygiannissigarasjgeorgostSpirosbusa71Svensk
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8893
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: H. Upmann No.2

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

ECA MAY 01

πυραμίδα με το παλιό δαχτυλίδι της οικογένειας που καταργήθηκε το 2006
κατασκευασθείσα εν José Martí /H. Upmann Factory πριν 22 Μάηδες
κι ήρθε η ώρα της να παραδοθεί σήμερα στο ιερό πυρ

το πούρο είχε την τιμητική του πρόσφατα κατακτώντας την επίζηλη κορυφή στο Top-Ten του CA
μόλις 4o κουβανέζικο No.1 μετά τα Bolivar Royal Coronas (2006), Cohiba BHK 52 (2010), και Montecristo No.2 (2013)
λαμβάνοντας μάλιστα 98/100, την ανώτερη βαθμολογία που έχουν δώσει οι compañeros της φαιδράς πορτοκαλέας σε πούρο του Top-25
https://www.cigaraficionado.com/top25ci ... -no-2-2022

εδώ δύο No.2 με παλιό & νέο δαχτυλίδι συναντιούνται στην οικεία σελίδα της Μινρονιάδας
Εικόνα

το No.2 του Τραπεζίτη μαζί με το No.2 του Κόμη είναι οι πιο παλιοσειρές από τις πέντε εν ενεργεία πυραμίδες
όντας στην παραγωγή πριν το 1960, ενώ οι υπόλοιπες τρεις ακολούθησαν αργότερα:
Diplomaticos No.2 (1966), Vegas Robaina Unicos (1997), Partagas Serie P No.2 (2005)

ένα διάστημα κυκλοφόρησαν κι άλλες τρεις, αλλά στην πορεία έγιναν discontinued:

Rafael Gonzalez Conicales (pre-1960 - discontinued 1970s)
Don Alfredo Seleccion No.52 (late 60’s –1982)
Romeo y Julieta Piramides (2000-2003)

Εικόνα

η αρχαιολογική σκαπάνη αποκαλύπτει ένα pre μπουκέτο με μέλι, ζαχαρωτά, ελαφρύ ξύλο, και αχνή σοκολάτα
η πυραμίδα δείχνει ζωντανή κι έτοιμη για εξερεύνηση στο εσωτερικό της άδυτο

τα πρώτα puffs έχουν νότες από παξιμάδι, καραμέλα και κέδρο
κι ακολουθούν βοτανικές από τσάι, δέρμα και μαύρο καφέ
το πνεύμα δείχνει πρόθυμο και η σαρξ ακμαία

στο παιχνίδι μπαίνουν βανίλια, κανέλα και αλατισμένο φιστίκι
μαζί με πινελιές από ξερά φρούτα, βότανα και τζίντζερ
η φούμα γίνεται μυσταγωγία και το γέρικο Νο.2 σαν γρια κότα που έχει το ζουμί με κάνει να πλαταγίζω τη γλώσσα μου

Εικόνα

στην έξοδο κρύβει εκπλήξεις με σοκολάτα, κρέμα βουτύρου, μπριός, και καραμελωμένη ζάχαρη
πραγματικό μεδούλι της Κούβας που με συγκλονιστικό τρόπο εκφράζεται σε spiritual διάσταση μέσα από τον ιερό καπνό
με συνωμοτική σημειολογία πολύ πιο πέρα από μια απλή χημεία γεύσεων

το επικό finale γράφει ένα χορευτικό μπαλέτο από μπαχαροπίπερα που κάνει πιρουέτες στο χωροχρόνο
επιβεβαιώνοντας άλλη μια φορά τον Marcel Proust: “Les vrais paradis sont les paradis qu'on a perdus” (*)

(*) oι πραγματικοί παράδεισοι είναι οι παράδεισοι που έχουν χαθεί

Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post (total 5):
jgeorgostEpicure VsigarasSvenskalexandros
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8893
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: H. Upmann No.2

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

GEM MAR 20

όσα έχω καπνίσει ως τώρα από την κούτα δεν ήταν κακά πούρα, αλλά είχαν εκείνο το "αχ" της εξέδρας
με καλά στοιχεία και συγχρόνως φανερή την εντύπωση πως θέλουν ακόμα mature
(από την ίδια κούτα κάπνισα ένα τον περασμένο Μάρτη στο mass)

εννιά μήνες μετά είπα να δοκιμάσω άλλο ένα να δω πού βρίσκεται η αποικία
τα πρώτα puffs είναι μες τη γλύκα με νότες από μέλι, μουστοκούλουρο, κέδρο, και δέρμα
η αλλαγή τουλάχιστον προς το παρόν είναι εντυπωσιακή, το πούρο έχει πολύ smooth προφίλ

στη συνέχεια περνάει μια atonal φάση με πιπέρια, γλυκόριζα, πικραμύγδαλο, και ελληνικό καφέ
αλλά κάπου στη μέση εμφανίζεται επιτέλους εκείνος ο Godot με ψωμί, μπαχαρικά, αλμυρά ξηροκάρπια και καραμέλα
συνεχίζοντας με κρέμα βανίλια-σοκολάτα και μπόνους πινελιές από εσπεριδοειδή

ο βάτραχος σιγά-σιγά μεταμορφώνεται σε πρίγκιπα κι έχει πολύ ενδιαφέρον να το ζεις
η Κλεοπάτρα είναι σε καλό δρόμο, θα την επισκεφθώ ξανά μόλις κλείσει τα τέσσερα
κι ελπίζω κάποια στιγμή να γίνει GEM - όνομα και πράμα…
These users thanked the author Τάκης for the post (total 4):
Epicure VjgeorgostsigarasSvensk
papa was a rolling stone...
Απάντηση

Επιστροφή στο “H. Upmann”