H. Upmann Magnum 46

Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

H. Upmann Magnum 46

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

Corona Gorda 143 x 46
slb 25, c/p 5 x 3 a/t (released 2009)
slb 50 (discontinued 2012), c/p 5 x 3 ((discontinued 2009)
no bands before 2005

ένα πούρο που τα τελευταία δύο-τρία χρόνια έχουν αραιώσει αρκετά οι παρέες μας μιας
και δεν ήταν λίγες οι φορές που με απογοήτευσε
πολλές φορές βέβαια φταίνε και οι συγκυρίες γι’ αυτό, π.χ. 2-3 μέτριες κούτες στο καπάκι
αλλά σίγουρα σύμπτωση επαναλαμβανόμενη, παύει να είναι σύμπτωση

έτσι λοιπόν, μετά από κάμποσο καιρό μου ήρθε να εστιάσω ξανά στην Corona Gorda του τραπεζίτη
φουμάροντας δυο μάγκνουμ από διαφορετικές εποχές γεμάτος περιέργεια για τη διαγωγή και τη συμπεριφορά τους στο σήμερα
εφτά και έντεκα χρόνια αντίστοιχα μετά το πακετάρισμα τους στο Νησί
το μακρινό πλέον χειμώνα του 2009 το πρώτο, και την ακόμα πιο «θαμπή» άνοιξη του 2005 το δεύτερο

είναι γνωστό άλλωστε, πως όπως συμβαίνει και με τα περισσότερα Upmann, το Magnum 46 θέλει το χρόνο του

ιδού…

ESP DIC 09 Vs AVH ABR 05

ESP DIC 09

Εικόνα

έχει ένα πολύ απαλό-αδιευκρίνιστο pre στα όρια του «τίποτα»
και ξεκινάει άτσαλα με μπόλικα ξύλα και αρκετά επιθετική, σχεδόν harsh διάθεση (!)

περιμένω υπομονετικά, και μετά από κάμποσα puff αρχίζει να εσπρεσιάζει
και μάλιστα με πολύ κρέμα στο πάνω μέρος του φλιτζανιού
με τα ξύλα να γλυκαίνουν και τα πρώτα μπαχάρια να δίνουν έναν ωραίο πικάντικο τόνο

σιγά-σιγά αρχίζει να παίρνει μπροστά και να δουλεύει μια μπίτερ σοκολάτα με λίγο λευκό πιπέρι και δέρμα για παρέα
ενώ όσο περνάει η ώρα οι καφέδες βαθαίνουν, σκουραίνουν και νοστιμίζουν, αποκτώντας και μια ελαφριά γαλακτώδη υφή

Εικόνα

λίγο πριν τη μέση έχει μεστώσει και βγάζει πολύ ζουμί
η κρέμα γάλακτος κρατάει το βασικό ρόλο με ένα μπισκότο-βανίλια να δημιουργεί υποψίες για κάτι «μεγάλο»
και κάποιες τζούρες να βγάζουν κάτι ωραία όξινο, πιο πολύ σε λεμόνι παρά σε πορτοκάλι

κι ύστερα, αφήνεται ολοκληρωτικά και ασύστολα στη δίνη της διαφθοράς
με σταυροβελονιές από μαλακά ξύλα, άχυρο, ψωμί, μόκα και αμυγδαλοκάρυδα
τους καφέδες του να «ακούγονται» από ένα χιλιόμετρο, και μια ευχάριστη αλμύρα να κάνει το πιάτο ακόμα πιο νόστιμο

ναι, μεγάλο πούρο, τόσο που δεν το περίμενα είναι αλήθεια
γεμάτο, ισορροπημένο, γεμάτο εκπλήξεις και εναλλαγές (έχω την κούτα φυλαγμένη στα αμπάρια τουλάχιστον πέντε χρόνια)
σίγουρα το καλύτερο 46άρι που έχω φουμάρει εδώ και πολύ καιρό…

AVH ABR 05

Εικόνα

το δεκατριάχρονο 46άρι έχει πολύ ωραίο pre με ξερά χόρτα, κανέλα, και κάτι στο βάθος να σοκολατίζει

ανοίγει με μαλακά ξύλα και μια βοτανική χροιά που λειτουργούν σαν βάση
για να αναπτύξει έναν περίτεχνο και ισορροπημένο καμβά στην πορεία που καλοδέχομαι στα όρια μεταξύ έκπληξης και εκστασιασμού

πότε εσπρέσο, πότε κακάο, πότε κρέμα, και μια σταθερή φρουτώδης αίσθηση
παρέα με μπόλικα ξηροκάρπια ανακατεμένα με σκούρους μυρωδάτους καφέδες

Εικόνα

στη δεύτερη στροφή πάει να βαρύνει, με γη και ξύλα να έρχονται στην επιφάνεια, αλλά είναι κάτι που ευτυχώς κρατάει για λίγο
κι η χοντρή αποκτά πάλι λεπτεπίλεπτο & τσιριμπόμ χαρακτήρα βγάζοντας συνέχεια από το καπέλο λαγουδάκια

γίνεται αφροκρεμώδης και φρουτένια, με ολόκληρες χούφτες από καβουρδισμένα αμύγδαλα
και το τρίο μπελκάντο καφέ-κακάο-σοκολάτα να άδει άριες
ένα ελαφρώς dry-όξινο στοιχείο να μπλέκει απίθανα με φουντούκια και δέρματα
κι από κάτω να χορεύουν μαινάδες οι κανέλες και τα μαλακά πιπέρια με σεγόντο μαντζούνια, μελόψωμα και γλυκόριζες
κι εκείνοι οι καφέδες… αχ να μπορούσα να τους πιω! αληθινό πανηγύρι

ναι, μιλάμε για μεγάλη «ήττα», Long live the King γμτ! ξανά, και σε déjà vu…

Εικόνα

συμπεράσματα:
μηδένα προ του τέλους μακάριζε, (για την ακρίβεια κακάριζε)
με το σπαθί της η corona gorda των Upmann κέρδισε ξανά το σεβασμό και την εκτίμηση μου
και μάλιστα εις διπλούν, και με διάθεση ολίγον προκατειλημμένη

άρα-μάρα-κουκουνάρα, μην εμπιστεύεσαι αλλά και μη φοβού τους Κουβανούς
ό,τι σου παίρνουν από ένα πούρο κάποιες φορές, μπορεί να στο δώσουν επί εκατό
κι εσύ να κάθεσαι να αναρωτιέσαι μετά αν έχουν γωνία τα δίφραγκα

τρανό παράδειγμα, αυτά τα δύο Ελντοραντικά 46άρια που κάπνισα
μετά από μια, (αρκετά μεγάλη είν’ αλήθεια) αρμαθιά από χυλόπιτες

για την ιστορία, αν βαθμολογούσα θα κέρδιζε το παλιό…

Εικόνα
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Haris
Δημοσιεύσεις: 291
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 7:57 am

Re: H. Upmann Magnum 46

Δημοσίευση από Haris »

Εικόνα

Η γνωριμια μου με την κορονα γκορντα άργησε αρκετά. Σχεδόν 3 χρόνια.. Και μετα απο τα διάφορα magnums ηθελα να μπει και η συγκεκριμένη στο κιταπι μου!

Τουμπατη έκδοση απο μια δεκαπενταδα με ημερομηνία oct16...

Ανοιγω και ευωδιές απο καφε βγαίνουν στο προσκήνιο!!! Καλή αρχή.!!

Στο χερι μου ειχα ενα ομορφο καλοστριμμενο και μαλακο πουρο!

Βγαζει νοτες σοκολατας, καφε και βρεγμενο χωμα!
Μύριζε τοσο εντονα που ο φιλος στην παρεα ενθουσιάστικε!!
-τι ειναι ρε μαλακα? Ψευτικο πουρο ειναι?

Χαμογέλασα.. Και έκοψα..
Ναι, ήμουνα σε καλό δρόμο!
Ξαναεπισημάνω οτι το πουρο ηταν αρκετά μαλακο που μου εκανε εντύπωση...

Παράγγειλα μπύρα... Το ανάβω, καφες ελληνικος-κυπριακος-τουρκικος οπως θελετε πεστε το και πλουσιο καιμακι!!! Πουρακλος φαίνετε... Σκεφτηκα.
Καποια στιγμή η κρεμα πηγε να σμιξει με τον καφε αλλα δεν έδεσε, ισως ηταν και ο λυκίσκος που εφερε την πικραδα,αλλα του πήγαινε, μεντα και λεμόνι έκλεισαν το deal!!!

Καποια στιγμή, λιγο πριν το δακτυλίδι εκει στα... Μαλακα που ειπα και πριν, χαλασε! Έσβησε και αλλαξε.

Ηρθε ενα πουρο εντελώς "σκληρο" με γωνιες και πιπερια... Τι σκατα έγινε, σκέφτηκα!!! Λες μαι μετα το "μαλακο" εκείνο σημειο, αλλαξε!!!

Δοκίμασα να το ξανά ανάψω αλλα τιποτα δεν αλλαζε!!!

Το άφησα, πηρα το τουμπο και έχωσα μέσα την μύτη μου.... Μου αρεσε,και αν δεν εκλεινε έτσι θα πήγαινε ατα τοπ μου!!
Άβαταρ μέλους
Fairlight
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1116
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 2:08 pm

Re: H. Upmann Magnum 46

Δημοσίευση από Fairlight »

Τυπικό 46 αρι, απλά προφανώς όχι στα καλύτερα του Χάρη. Αν το αφήσεις σε 1--3 χρόνια θα πέσουν τα πιπεριά και θα αρχίσει να βγάζει λουλούδια. Προτιμώ να τα καπνίζω πριν συμβεί αυτό :)
Sate~yurosu

Πες μου. Τι είσαι??? Είσαι pleb? (Project: the pleb sessions)

Τα λέμε το άλλο καλοκαίρι.
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: H. Upmann Magnum 46

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

το τελευταίο M46 που κάπνισα - και μάλιστα πολύ καλό - ήταν λίγο πριν ξεκινήσει η πανδημία
σε όμορφο βραδινό event στο γνωστό υπόγειο με το μοναστηριακό τραπέζι

η gorda του επιστήμονα (αν θυμάμαι καλά του ’17) είναι μορφονιά, βελούδινη και σοκολατένια
μετά το κόψιμο με κερνάει κρύα αρώματα από καρυδόψιχα, μπισκότο βουτύρου, και σοκολάτα
κι αρχίζει το τελευταίο ταξίδι της στο μότο ξύλο-πιπέρι, που κρατάει πολύ λίγο όμως

γρήγορα η χοντρή χτίζει σώμα, με νότες από βουτυρωμένα nuts, αρμπαρόριζα, και κακάο
μαζί με μια σουρεαλιστική και ιδιαίτερα ενδιαφέρουσα πινελιά που θυμίζει βερνίκι
ενώ η μύτη σνιφάρει απολαμβάνοντας εξόχως καβουρδισμένες κουστωδίες
τραβάω μια φωτό με την τεχνοτροπία του χορηγού μου...

Εικόνα

το σενάριο στο β’ μέρος είναι εξίσου καλογραμμένο
νότες από μέντα, μελόψωμο και δέρμα, ακολουθούνται από τσίλι, άχυρο, αλμύρες, και άνθινες ανταύγειες
με το σώμα τόση ώρα να είναι καραμπίνα αδελφέ μου, (κάτι που μου υπογράμμισε κι ο χορηγός)
τόσο, που αρχίζω να προσπαθώ να θυμηθώ αν έχω καπνίσει άλλο τόσο φουλ 46άρι

Εικόνα

η παράσταση στο τρίτο μέρος συνεχίζεται με σοκολάτα, φουντούκι, και γλυκόριζα
ενώ υπάρχει και κάτι όξινο (φρουτώδες), με γλυκιά αντίστιξη από αλεσμένα αμυγδαλοκάρυδα
ώσπου ακούγεται το γκονγκ, με εωσφορικά πιπέρια και μυρωδάτους καφέδες να γράφουν τους τίτλους του τέλους

έξοχο 46άρι επιστήμων! από τα στικ που θυμάσαι καιρό…

Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post (total 7):
JuniorSvensksigarasFairlightSpirosbusa71Mixalis81Assos
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Στάθης
Δημοσιεύσεις: 849
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 8:51 am

Re: H. Upmann Magnum 46

Δημοσίευση από Στάθης »

LCD Fairlight

Καπνίζω πιθανότατα από την ίδια κούτα που κάπνισε και ο Τακης από πάνω, MEG FEB 17. Μου το έδωσε ο επιστήμονας λέγοντας μου ότι όταν θα το καπνίσεις θα πάθεις. Είναι γνωστό της πάσης ότι ο Έπι δεν λαθεύει 😉

Βραδάκι Σαββάτου στο σπίτι του κολλητού μου την αράζουμε στο μπαλκόνι και χαλαρώνουμε. Συνοδεία με ρούμι από Αγ. Δομήνικο.

Εικόνα

Γιηνες οι πρώτες τζουρες με μέτριο σώμα από την αρχή Ψωμί γλυκό, μια πρεζα κανέλα Για τη συνέχεια.Τράβηγμα και καύση εξαιρετικά.
Ξεκινάει το 2/3 με καφέ, μια πρεζα κόκκινο πιπέρι και μια μπουκιά δαμάσκηνο.
Και με αυτά και με τ’ άλλα έχω φτάσει στη μέση του πούρου...
Δένω τη ζώνη μου και το roller coster ξεκινάει με φόντο τη Vuelta Abajo...
Ζύμη ξηροκαρπια μοσχοκάρυδο γλυκά χόρτα.
Μπαχάρια ανακατεμένα με γλυκές ανταύγειες .Γλυκός κέδρος.
Ο καπνός είναι να τον φας, πλούσιος και κρεμώδης. Δύναμη στο φουλ!!!
Και συνεχίζουμε τις λουπες με κανέλα γαρίφαλα κακάο αρχίζω να χάνω τη μπάλα...σοκολάτα γάλακτος.Κάσιους στο μπλέντερ με γάλα ζαχαρούχο και καμένη ζάχαρη 🤯
Καφέ μοκα μπαχάρια και γλυκά ξύλα με έφτασαν στο τέρμα της διαδρομής.
Το πούρο μου ξύρισε το κεφάλι με σπαθί κατάνα!!!

Τοπ Τεν εύκολο ✌️

Επιστημονικέ μου φίλε σε φχαριστω 😍
These users thanked the author Στάθης for the post (total 11):
ΤάκηςPetranharmonicasigarasJuniorSpirosbusa71JazzmanFairlightlefteris cPETROSVr Andreas
Είμαστε για φυλακή
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: H. Upmann Magnum 46

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

αγνώστων στοιχείων χύμα από ελληνικό καπνοπωλείο
με όμορφα σοκολατένια αρώματα στο pre πάνω σε floral background
άρχισε το λακριντί με γλυκό κέδρο και μαλακό πιπεράκι αναδύοντας γρήγορα και μια κακαο-γαλακτώδη αίσθηση
πολύ σμουθιάρικο 46άρι σκέφτηκα…

ύστερα έρευσε εν αφθονία η κρέμα γάλακτος και μετά με περιλάβανε κατά σειρά:
ψωμί, μέλι, χόρτα, ευγενικά ξύλα, μόκα, καφέδες, δέρματα, ξηροκάρπια
με τη σταθερά διακριτική και γόνιμη παρουσία του λευκού πιπεριού
συν δυο σταγόνες λεμόνι και μια (ποιητική) γεύση αλμύρας στα χείλη

δεν ήθελα και τίποτ’ άλλο, για μια ωρίτσα και βάλε ήμουν ευτυχισμένος…
These users thanked the author Τάκης for the post (total 6):
Vr Andreasnikos docSvenskPETROSPetranAssos
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Junior
Δημοσιεύσεις: 547
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 01, 2018 11:21 am

Re: H. Upmann Magnum 46

Δημοσίευση από Junior »

Επετειακό πούρο για τα 200 χρόνια της επανάστασης αλλά δεν αποδείχτηκε καλή επιλογή. Tουμπατη έκδοση, αγορασμένο από Γερμανία. Άρτιο στρίψιμο και σκληρό όσο, όσο. Το κόβω και δε μου βγάζει τπτ.... Το θερμαίνω με φλώγιστρο και εν τέλη ανάβω με ξύλο κέδρου. Με υποδέχεται μια υπέροχη φρουτένια επίγευση και μαλακό πιπέρι, ωραία ξεκινάμε. Συνεχίζει με καρύδια και μια αλμύρα που δυστυχώς δεν κρατάει και το γυρίζει σε πιπέρια και ξύλα. Βαραίνει και δείχνει τσαμπουκά. Το πήγαινα πολύ χαλαρά για να μου βγάλει τέτοιον χαρακτήρα. Το πιπέρι μαλακώνει και εμφανίζεται ο καφές. Ουδεμία υποψία γλύκας η καλής θέλησης. Πλέον τα πιπέρια έχουν γίνει τσίλια και αφόρητα. Μετά την μέση, σκάει μύτη η αμμωνία και εκεί το άφησα. Κρίμα γιατί ζούσα ένδοξες στιγμές από την περιγραφή της Μάχης της Αράχοβας υπό τον Στρατηγό Γ. Καραϊσκάκη και προσγειώθηκα απότομα με το 46αρι. Σίγουρα η όλη δυστροπία του οφείλετε στο νεαρό της ηλικίας του. Ωστόσο τα πήγε περίφημα σε πρόσφατο mass και φυσικά θα του δώσω κι άλλη ευκαιρίαΕικόνα

Στάλθηκε από το FRD-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

These users thanked the author Junior for the post (total 3):
Spirosbusa71suleygiannisΤάκης
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2365
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: H. Upmann Magnum 46

Δημοσίευση από suleygiannis »

Χρήστο η αμμωνία είναι δείγμα νεότητας. Γενικά αυτό το πούρο θα έλεγα ότι θέλει πάνω από 4 χρόνια για να δείξει τις αρετές του. Και γενικά για αυτό το λόγο είμαι κατά του να αγοράζεις single sticks και όχι κούτα.
These users thanked the author suleygiannis for the post:
Junior
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
jgeorgost
Δημοσιεύσεις: 712
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 15, 2021 10:44 pm

Re: H. Upmann Magnum 46

Δημοσίευση από jgeorgost »

Καλοκαιρινές διακοπές, λίγο πριν βάλουμε κουλούρα, παραλαμβάνω δέμα από Αθήνα και σπεύδω το ίδιο βράδυ να κάψω μια από τις αγορές...

Magnum 46 Tubos, αγνώστων λοιπών στοιχείων, συνοδεία 2-3 απίστευτων Old Fashioned (αν βρεθεί κανείς σας Μονεμβασιά και του αρέσει μην παραλείψει την δοκιμή του!)

Δυνατή αρχή σοκολατένια με λίγο μπαχάρι, κάπου στην μέση σαν να έχασε την δύναμή του αλλά στο τελείωμα ήταν πάλι έυγεστο με λίγο πιπέρια...το δε ταίρι του απο τον συνκαπνιστή ήταν εντελώς άλλο πούρο με αδιάφορη καύση....μάλλον διαφορετικές παρτίδες σίγουρα!


Εικόνα
These users thanked the author jgeorgost for the post:
lefteris c
"Any cigar smoker is friend, because I know how he feels." - Alfred de Musset

🇨🇺❤️🇨🇺
Απάντηση

Επιστροφή στο “H. Upmann”