H. Upmann Connossieur No.2

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2365
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

H. Upmann Connossieur No.2

Δημοσίευση από suleygiannis »

H. Upmann Connossieur No.2
Vitola: Bohemios 51 x 134
SLB 25 πούρων
Εικόνα

Ολοκαίνουρια κυκλοφορία και πρωτοεμφανιζόμενη βιτόλα. Γεμάτος περιέργεια το περιεργάζομαι. Ωραίο εμφανισιακά με όμορφο και γυαλιστερό ράπερ. Το δαχτυλίδι του παραπέμπει περισσότερο στο Connossieur A παρά στο αδερφάκι του τοConnoisseur No.1. Εδώ οι Κουβανοί τα έχουν κάνει λίγο σαλάτα με τα ονόματα.
Εικόνα

Κρύα αρώματα ασθενικά με κρέμα και σταφίδα και ελαφρώς σφιχτό τράβηγμα.
Ξεκινά με κρέμα, γάλα και ξηρούς καρπούς. Εμφανής στην αρχή η νεότητα του πούρου καθώς έχει κάποιες καρφίτσες και ξινίζει και λίγο. Στο πίσω μέρος του όμως υπάρχει αρκετή κρέμα. Βάζω ένα ουίσκι και κάπως πέφτουν οι καρφίτσες.
Εικόνα

Τώρα δίνει όλων των ειδών τους ξηρούς καρπούς, ζάχαρη και κρέμα, ενώ πετάει ώρες ώρες νότες από κακάο, σταφύλι και ξινόμηλο.
Είμαι στη μέση και τώρα είναι πολύ ωραίο με κρέμες και βούτυρα, ίσως και κέηκ.
Τελικά το τράβηγμα είναι απροβλημάτιστο και η καύση του ολόσωστη.
Μπαίνω στο τελευταίο μέρος και κερνάει καρύδια, κάσιους, λίγη καραμέλα, κέδρο και αλατισμένα φιστίκια ενώ μου ξαναβγάζει αυτήν την πολύ ωραία κρέμα.
Καινούριο πούρο, καπνιζόταν δεν μπορώ να πω, παρά τη νεότητα του. Μου θύμισε περισσότερο το Magnum 54 παρά τα αδερφάκια του. Θα δούμε όμως. Θα αφήσω τα άλλα που έχω να παλιώσουν λίγο. Κακό δεν το λες πάντως. Καλό ήταν αλλά θέλει χρόνο για να φανεί ο χαρακτήρας του.
These users thanked the author suleygiannis for the post (total 10):
Mixalis81Vr AndreasJuniorΣτάθηςSpirosbusa71SvenskharmonicaTournesolJazzmanalexandros
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
alexandros
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 2594
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 4:31 pm

Re: H. Upmann Connossieur No.2

Δημοσίευση από alexandros »

Αν και πάρα πολύ σφιχτό στο ζουληγμα, σε σημείο να φοβάσαι, μόλις το έκοψα και δοκίμασα ηρέμησα. Τράβαγε σαν τούρμπο.

Το κρύο του κορμί δεν μου δίνει κάτι ενώ στο πρε εχει ένα ασθενές λουλουδικο.

Μετά το άναμμα αφήνει μια αλμύρα στα χείλια και μπόλικο πιπέρι στο στόμα.

Μετά από λίγο αναρχικά πιπεριά του βελζεβουλ ξεκινάνε την παρελαση.

Σιγά σιγά θα εμφανιστεί ένα πολύ καλά κρυμμένο ξύλο που έχει πέσει λίγος καφές πάνω του.

Στο τέλος του 1/3 θα νοιώσω τα άνθη του τραπεζίτη και μια υπόσχεση κρέμας.

Μετά την μέση πια τα πιπεριά έχουν ηρεμήσει αρκετά, ένα γλυκό στοιχείο έχει κάνει την εμφάνιση του μαζί με λίγο δερμα, ο καφές έχει πάρει τα πάνω του, η κρέμα το ίδιο.

3/3 με μπόλικα ξηροκαρπια, ζάχαρη

Καλουτσικη πρώτη επαφή που σίγουρα με τον χρόνο θα ισορροπήσει και θα βελτιωθει .
Στα συν του η πολύ καλή και απροβληματιστη καύση και το ιδανικό τράβηγμα .



Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
These users thanked the author alexandros for the post (total 12):
nikos docMixalis81ΤάκηςAssosStratosΣτάθηςJuniorSvenskPetranSpirosbusa71suleygiannisJazzman
οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω
Άβαταρ μέλους
jgeorgost
Δημοσιεύσεις: 712
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 15, 2021 10:44 pm

Re: H. Upmann Connossieur No.2

Δημοσίευση από jgeorgost »

Πρώτο του είδους του για εμένα, πήρα μερικά από τις αφίξεις που έγιναν στις γιορτές στα μαγαζιά αλλά έλαβα και ένα ως δώρο από έναν παλιό φίλο και είπα να κάψω πρώτο αυτό!
Ο μύθος περί χεριού όταν δίνεται από καρδιάς επιβεβαιώνεται!
Δεν υπάρχουν στοιχεία γέννας! :lol:
Εικόνα

Δείχνει καλοφτιαγμένο και τραβάει πολύ καλά εξαρχής. Στο άναμμα δίνει φουλ ξηρούς καρπούς μελωμένους και έχει ωραίο παχύ καπνό χωρίς καθόλου καρφίτσες αν και ολόφρεσκο.
Έφτασε στα 2/3 και έβγαλε μια γήινη ένταση δίνοντας δόσεις κρέμας και κάτι φρουτώδες προς κεράσι.
Συνέχισε μέχρι το τέλος με την κρέμα να γίνεται πολύ γλυκιά και όσο πλησίαζε προς το δαχτυλίδι άρχισε να βγάζει έναν πιπεράτο τσαμπουκά σε δόσεις αλλά όχι τρομερά ενοχλητικό.

Πολύ ωραία φούμα σίγουρα, και πολύ καλό φτιαγμένη καθώς κρατούσε πολύ καλά η καύση της απο την αρχή μέχρι το τελευταίο εκατοστό!
These users thanked the author jgeorgost for the post (total 3):
suleygiannisalexandroslefteris c
"Any cigar smoker is friend, because I know how he feels." - Alfred de Musset

🇨🇺❤️🇨🇺
Απάντηση

Επιστροφή στο “H. Upmann”