Η. Upmann Majestic

Άβαταρ μέλους
alexandros
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 2594
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 4:31 pm

Re: Η. Upmann Majestic

Δημοσίευση από alexandros »

LCd Στάθης.

Ωραίο ραπερ λαδερο. Καλά στριμμενο. Κόβω και έχει το αγαπημένο μου λακακι.
‌Ανάβω και το κακάο γεμίζει το στόμα. Βρεγμενο χωμα, αρκετά ξυλα, αμυγδαλο, δέρματα, γεμάτο σώμα από την αρχή.
Σκουρα μπιτερ σοκολατα. Μαυρο τσάι. Μπαχαρικά Ανατολής λίγα πιπερακια .

Πολυ καλα τα πηγαμε


Εικόνα

Εικόνα
These users thanked the author alexandros for the post (total 7):
ΣτάθηςSpirosbusa71Svenskχεντυ κοντουAssosMixalis81Junior
οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω
Άβαταρ μέλους
Jazzman
Δημοσιεύσεις: 906
Εγγραφή: Δευ Σεπ 17, 2018 8:16 am

Re: Η. Upmann Majestic

Δημοσίευση από Jazzman »

EPM FEB ‘19

Εικόνα

Δείγμα από καινούρια κούτα που είχα σκοπό να την αφήσω περισσότερο. Τα άτιμα όμως τα majestic φεύγουν επικίνδυνα γρήγορα.
Ενάμιση έτους λοιπόν το στικ από μια άκρως λαδο-σοκολατένια παρτίδα.

Εικόνα

Το έργο ανοίγει με μια γερή αίσθηση από άνθη και ξύλο. Μυρωδάτο και γεμάτο από την έναρξη, σκέφτομαι.

Ελαφρώς πικάντικο με κόκκινα πιπέρια αλλά με πλούσια κρέμα ζαχαροπλαστικής που γεμίζει το στόμα και δίνει πλούσιο λευκό καπνό.
Δέρμα μαζί με καβουρδισμένα κάσιους και φουντούκι, πασπαλισμένα με κακάο και βοτανικά αρώματα.
Το majestic δυναμώνει αρκετά και καταλήγει σε μια τριπλέτα ξύλου, καραμέλας και δέρματος που σε χτυπάνε αλύπητα.

Κλείνω τη φούμα ικανοποιημένος και περιμένω να δω πως θα εξελιχθεί η κούτα.
These users thanked the author Jazzman for the post (total 3):
harmonicaSvenskMixalis81
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8893
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Η. Upmann Majestic

Δημοσίευση από Τάκης »

ΚΑΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΜΕ ΤΑ MAJESTIC stop

εδώ και καιρό έχουν εξαφανιστεί και δεν είναι διαθέσιμα σε κανένα από τα "μεγάλα" ελληνικά μαγαζιά
επίσης δεν υπάρχουν σε αρκετές πηγές από τις οποίες μπορούσε κανείς να τα προμηθευτεί ως τώρα
μόνο Γερμανία τα πήρε το μάτι μου αλλά με covid-19 είναι δύσκολα τα ταξίδια...
These users thanked the author Τάκης for the post (total 4):
Juniorχεντυ κοντουnikos docsigaras
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8893
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Η. Upmann Majestic

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

εμφανίστηκαν ξανά και είναι ντούπερ!!!
These users thanked the author Τάκης for the post (total 3):
Juniorχεντυ κοντουVr Andreas
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8893
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Η. Upmann Majestic

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

LTO SEP 20

ευτυχώς η καρδιά όλων των fans πήγε στη θέση της και ξανάδαμε στα ράφια τα Majestic
έναν από τους αγαπημένους πρίγκιπες των b-movies, που για κάμποσο είχαν «χαθεί» από παντού
αφού καθώς φαίνεται η Covid-19 έχει κάνει άνω-κάτω και την κουβανέζικη παραγωγή/διάθεση
κατάσταση που θέλει το χρόνο της για να ομαλοποιηθεί, αν φυσικά τα πράγματα πάνε οριστικά προς ύφεση όσον αφορά την πανδημία

ο νέοπας, με σοκολατένιο wrapper, box-pressed εμφάνιση, και πολύ αμύγδαλο στις κρύες ρουφηξιές
μου θύμισε ζεστό Ιούλιο μήνα όταν παιδί σκαρφάλωνα στα δέντρα για να μαζέψω τσάγαλα στις Ράχες

ξεκίνησε με γλυκό κέδρο και μια ελαφριά κρεμούλα, και συνέχισε με μπαχαρικά με το γλυκάνισο να ξεχωρίζει στο ρετροχάλι
συνέχισε με πιπέρι και ένα μπολ ξηροκάρπια γεμάτο αμύγδαλα, καρύδια, και φουντούκια
ενώ η παλέτα του είχε ακόμα φρούτα, καραμέλα, και μελόψωμα, που συνοδεύτηκαν από πινελιές κακάο, δέρματος, και σοκολάτας

αν και συνήθως είναι πούρο που λάμπει μετά την τριετία-τετραετία, η συγκεκριμένη παρτίδα νομίζω πως είναι άμεσα έτοιμη προς βρώση
ωστόσο, θα κάνω προσπάθεια να "ξεχάσω" μια κούτα από αυτόν τον εξαιρετικό κωδικό…

Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post (total 5):
PetranSpirosbusa71SvenskJunioralexandros
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Junior
Δημοσιεύσεις: 547
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 01, 2018 11:21 am

Re: Η. Upmann Majestic

Δημοσίευση από Junior »

Όπως πάει θα καπνίσουμε όλα τα αποθέματα μας. Είχα βρει ελάχιστα στίκ στο κέντρο πριν κάποιους μήνες και τα πήρα για παλαίωση. Του 21 απ' ότι έχω σημειώσει. Δυστυχώς ήταν πολύ νέο και δεν έδωσε τα επιθυμητά αποτελέσματα. Ελπίζω να στρώσουν τα πράγματα... Εικόνα

Στάλθηκε από το M2102J20SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Junior την Παρ Σεπ 30, 2022 3:24 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2365
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Η. Upmann Majestic

Δημοσίευση από suleygiannis »

Junior έγραψε:
Παρ Σεπ 30, 2022 3:24 pm
Όπως πάει θα καπνίσουμε όλες τα αποθέματα μας. Είχα βρει ελάχιστα στίκ στο κέντρο πριν κάποιους μήνες και τα πήρα για παλαίωση. Του 21 απ' ότι έχω σημειώσει. Δυστυχώς ήταν πολύ νέο και δεν έδωσε τα επιθυμητά αποτελέσματα. Ελπίζω να στρώσουν τα πράγματα...
Όλες; Ποιες όλες; :lol: :lol: :lol: :lol:
Λογικά ήταν TAO OCT 21 και έχω κάψει κι εγώ ένα και δεν μου είπε κάτι. Βέβαια το συγκεκριμένο πούρο έτσι κι αλλιώς δεν μου λέει κάτι, αλλά ελπίζω να βελτιωθεί σε 2-3 χρόνια η κούτα.
Όσο για τα πράγματα δεν πρόκειται να στρώσουν :roll:
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
Junior
Δημοσιεύσεις: 547
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 01, 2018 11:21 am

Re: Η. Upmann Majestic

Δημοσίευση από Junior »

suleygiannis έγραψε:
Junior έγραψε:
Παρ Σεπ 30, 2022 3:24 pm
Όπως πάει θα καπνίσουμε όλες τα αποθέματα μας. Είχα βρει ελάχιστα στίκ στο κέντρο πριν κάποιους μήνες και τα πήρα για παλαίωση. Του 21 απ' ότι έχω σημειώσει. Δυστυχώς ήταν πολύ νέο και δεν έδωσε τα επιθυμητά αποτελέσματα. Ελπίζω να στρώσουν τα πράγματα...
Όλες; Ποιες όλες; Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Λογικά ήταν TAO OCT 21 και έχω κάψει κι εγώ ένα και δεν μου είπε κάτι. Βέβαια το συγκεκριμένο πούρο έτσι κι αλλιώς δεν μου λέει κάτι, αλλά ελπίζω να βελτιωθεί σε 2-3 χρόνια η κούτα.
Όσο για τα πράγματα δεν πρόκειται να στρώσουν :roll:
*όλα ήθελα να πω. Έγινε η διόρθωση

Στάλθηκε από το M2102J20SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Άβαταρ μέλους
jgeorgost
Δημοσιεύσεις: 712
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 15, 2021 10:44 pm

Re: Η. Upmann Majestic

Δημοσίευση από jgeorgost »

Σιγά σιγά έχω διαβάσει όλες τις δοκιμές που έχετε συγκεντρώσει όλοι οι φίλοι εδώ και μπορώ να μαρτυρήσω πως απο διάφορες περιγραφές έχω κρατήσει σκονάκια ώστε αν βρεθώ με μερικά από αυτά να τα προσθέσω στην συλλογή μου!

Τέτοια περίπτωση είναι και τα majestic και μόλις τα είδα σε ράφι σκέφθηκα να προμηθευτώ μερικά τεμάχια, αλλά ήταν τόσο λαδερά και όμορφα που με τύλιξαν και τα 25 και κατέληξα με κούτα!
Εικόνα

Στο γιορτινό τραπέζι ένεκα των ημερών, είπα να την εγκαινιάσω παρέα με ένα φίλο για το παρθενικό του πούρο! Πολύ σφιχτή κατασκευή αλλά απο το κόψιμο τραβάει απόλυτα!
Οριακά χρονιάρα αλλά δεν βαριέσαι, ας την δοκιμάσουμε!
Εικόνα
Δίνει τις γεύσεις του πριν το άναμμα και σε ετοιμάζει για το τι θα ακολουθήσει γεμάτο ξηρούς καρπούς και μια ευωδία ανοιξιάτικης γης.
Εικόνα
Στο άναμμα οι ξηροί καρποί έρχονται καβουρδισμένοι, απλωμένοι πάνω σε μια κρέμα απο βανίλια και είναι τόσο γευστικοί που σε κατακλύζουν. Ωραίος καπνός, ωραία καύση αλλά δεν κρατάει στάχτη.
Φτάνοντας στην μέση αν και το πηγαίνουμε αργά δεν έχει σβήσει και δεν χρειάζεται διόρθωση, συνοδεία με ένα αφρώδες ροζέ κρασί που το πούρο το υπερκαλύπτει. Κάθε γουλιά κρασί εξαφανίζεται απο τα δυνατά αρώματά του που έχουν γυρίσει απο την βανίλια προς τη σοκολάτα και το κακάο με δόσεις ελαφρές πιπεριού.
Στο τελείωμα κοντά στο δαχτυλίδι γίνεται πολύ πιο δυνατό απο το πιπέρι αλλά χωρίς να βγάζει τσιμπήματα νεότητας φέρνει κάτι σε γαρύφαλλο που σε κάνει να αναπολείς...
Εικόνα
Δεν θα ξεχάσω τον φίλο που σε όλη την συντροφική καύση, αναφωνούσε "Ω τι μου έκανες, τώρα νιώθω την εμμονή σου με τα πούρα!"
These users thanked the author jgeorgost for the post (total 5):
ΤάκηςEpicure VsuleygiannisSvenskalexandros
"Any cigar smoker is friend, because I know how he feels." - Alfred de Musset

🇨🇺❤️🇨🇺
Άβαταρ μέλους
Svensk
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1004
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 11, 2018 11:35 pm

Re: Η. Upmann Majestic

Δημοσίευση από Svensk »

Το μεσημέρι θα εμφανιστούν Majestics σε ελληνικά μαγαζιά!
Κωδικούς θα μάθω όταν παραλάβω.
These users thanked the author Svensk for the post (total 4):
Τάκηςjgeorgostlefteris cEpicure V
Το πούρο είναι η θεραπεία μου
Απάντηση

Επιστροφή στο “H. Upmann”