Fonseca No.4 RE Benelux 2010

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2365
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Fonseca No.4 RE Benelux 2010

Δημοσίευση από suleygiannis »

Hermoso No.4 48 x 127

Κυκλοφόρησε σε 1.600 dress box των 25 πούρων και ήταν το πρώτο regional edition αυτής της μάρκας.

Έχουν περάσει αρκετά χρόνια από την κυκλοφορία του και είπα να το φουμάρω μιας και το έχω και αρκετό καιρό στην κατοχή μου.

Ομολογώ ότι μου φαίνεται περίεργο το θέαμα με τα δύο δαχτυλίδια σε Fonseca. Του πηγαίνουν όμως πολύ

Εικόνα

Αφού βγάλω το ριζόχαρτο μου αποκαλύπτεται ένα τέλειο εμφανισιακά πούρο. Κανένα ελάττωμα πουθενά. Τέλεια στριμμένο και άψογο wrapper. Το κόβω και τραβάει τέλεια. Υποδειγματικά!
Από κρύα αρώματα έχει κρέμα, ξύλο και λίγο γρασίδι.
Το ανάβω. Τεράστιες ποσότητες καπνού! Καύση υποδειγματική, πραγματικά τέλεια. Κατασκευαστικά ανήκει στα καλύτερα που έχω καπνίσει.
Ξεκινάει γλυκά με κρέμα, ξύλο και απαλό πιπέρι. Έχει και λίγο γρασίδι. Και μετά πικρή σοκολάτα. Και κάτι ξινό σαν κεράσι έχει. Βγάζει και ζάχαρη. Φτάνω στη μέση και η στάχτη καλά κρατεί.

Εικόνα

Οι γεύσεις όμως αυτές δεν είναι γεμάτες αλλά ασθενικές θα έλεγα και δεν κρατούν πολύ.
Στο τελευταίο τρίτο γίνεται ξυλώδες αλλά η κρέμα υπάρχει σαν επίγευση σε όλη τη διάρκεια του.
Σαφώς καλύτερο από τα Fonseca που έχω καπνίσει και πιο ενδιαφέρον. Ένα ευχάριστο ελαφρύ πούρο που μπορούσε να καπνιστεί και με τον καφέ.
Ρε μαν ρε μπρο
Απάντηση

Επιστροφή στο “Fonseca”