El Rey del Mundo Grandes de Espana

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

El Rey del Mundo Grandes de Espana

Δημοσίευση από Τάκης »

LCD Lefteris
Εικόνα

Delicados 192 x 38

να τη κι η Δεσποσύνη της Νοσταλγίας!
που ολοκληρώνει την οδύσσεια της μετά από μια στάση στο Κρητικό Πέλαγος
ένα 192 x 38 αγαπημένο, αλλά δυστυχώς καταργημένο από το 2010 Delicado

που στην αρχή μ’ έκανε να πιστέψω πως έφαγα χυλόπιτα
αφού οι πρώτες τζούρες είχαν πολύ dry από σανό, ξερά χόρτα, και λίγο θυμάρι
αλλά πριν αλέκτωρ λαλήσει τρις, η long panetela άστραψε και βρόντηξε αναγεννημένη ως Φοίνιξ

με λουλουδένιες νότες, γαλακτερή σοκολάτα, μέλι, γη, δέρματα, μπαχαρικά, κέδρο
κι ένα πολύ ιντριγκαδόρικο πιπέρι να ξυπνάει παλιά άσβεστα πάθη
και να περιπλέκεται έντεχνα με πινελιές από σανταλόξυλο, σκούρο σταφύλι και εσπεριδοειδείς νύξεις

τι allegro σώμα Λευτέρη μου, απίστευτο για τα χρόνια της, ευχαριστώ σε!
όπως είχα γράψει και πριν χρόνια στις Δεσποσύνες της Νοσταλγίας:

<<…ένα αριστοκρατικό, πολύπλοκο και ευαίσθητο πούρο
που θέλει χρόνο, διάθεση, αλλά και μοναξιά, για να λειτουργήσει
αλλά δυστυχώς θυσιάστηκε κι αυτό, στην απατηλή αλήθεια της αριθμητικής…>>
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2365
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: El Rey del Mundo Grandes de Espana

Δημοσίευση από suleygiannis »

Εικόνα

Συνεχίζω την περιπλάνηση μου στα σταματημένα El Rey έχοντας μπροστά μου ένα πούρο έργο τέχνης, λεπτεπίλεπτο κομψοτέχνημα, που απαιτεί μαεστρία στο στρίψιμο. Είναι και παλιό, αλλά δεν ξέρω πόσο. Για να δούμε όμως τραβάει; Και τι λέει;
Από κρύα αρώματα όχι πολλά. Μόνο πολυκαιρισμένο ξύλο. Δυστυχώς το τράβηγμα είναι αρκετά σφιχτό και θα με ταλαιπωρήσει. Ξεκινάει με χόρτα και αρμύρα αλλά μπαίνει στη μέση και το γάλα εβαπορέ :shock:
Μετά παρελαύνουν ξηροί καρποί, γρασίδια και κρέμα. Σαφώς ωραίο και ενδιαφέρον πούρο.
Μετά από κανα τέταρτο αλλάζει ρότα, γίνεται κάπως πιο βαρύ και βγάζει μια ωραία μόκα με κακάο και φιστίκια. Μετά τη μέση αλλάζει πάλι βγάζοντας γη, μέταλλα και χώμα ενώ τελειώνει με πικρά χόρτα και ξηρούς καρπούς. Πούρο ενδιαφέρον και πλούσιο σε εναλλαγές. Χαίρομαι πολύ που το δοκίμασα μιας και είναι και αυτό δυσεύρετο.
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
Haris
Δημοσιεύσεις: 291
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 7:57 am

Re: El Rey del Mundo Grandes de Espana

Δημοσίευση από Haris »

ευγενική και large χορηγία του Λευτέρη!
Να αρχίσω λέγοντας οτι το συγκεκριμένο πουρο το έψαχνα αρκετό καιρό, δεν το ειχα καπνισει αν και το ειχα... Μυρίσει. Ετσι οταν ο Λευτέρης μου το εδωσε με έφτιαξε :) εψαχνα την κατάλληλη στιγμή να το καπνίσω έχοντας ολα τα απαραίτητα αξεσουαρ (καπνιστικα και μη) στην διάθεση μου, αλλα και χρονο άπλετο για τουλαχιστον 2 ωρες "κενο"

Μερα αρκετα καλη, απόγευμα προς βράδυ και η φαμιλια ολη στα Πεθερικα για... Δεν θυμάμαι :) πάντως θα αργούσαν! 
Δεν το πολυσκεφτηκα! Ετοιμασα τα απαραίτητα και πηγα στο bar ψάχνοντας ρουμι, κατέληξα στο bushmills 16 :shock: ενα διαφορετικό malt Irish ουισκι!

Το κρατούσα και το μύριζα, το χαϊδευα, χαμογέλασα!! Πίεσα ευλαβικά το παχύ του wrapper και το βρήκα λιγο σκληρό σε κάποια σημεία λες και το παραγεμισαν, σύνηθες φαινόμενο :(

Εκοψα..τραβάει αρκετΑ καλα, εφερα κοντα το perfect draw χωρις όμως να τρυπισω :) στο κρυο ηταν καπως ηρεμο! Λιγη βρεγμένη γη και ξυλο!!
Αναβω... Τα πρώτα 2 λεπτα το σκέφτηκα κάπως... Ο καπνος έβγαινε απο τα 19 εκατοστά κρυος και αραιος, λες ναι δεν αναψα καλα!!
2 λεπτα ομως... Καποια στιγμη μου ήρθε.. Σιγα σιγα σοκολατα, λιγη σοκολατα, λιγη κρεμα λιγος καφες, λιγη μαύρη ζάχαρη... Μύριζε καμένη ζάχαρη!... Ανέβαινε σε ένταση και εφερνε μαζι κατι σοκολατα πορτοκαλι!!! Τρελάθηκα...
To Bushmills βοήθησε, εδεσε το σμουθ ουισκι και κατ εμε "εβγαλε" τις γλυκιες του πουρου πιο ευκολα!
Συνέχισα ακάθεκτος και αρνούμενος να πιστέψω οτι σταματισαν αυτο το πουρο!!
Μπηκαν οι ξηροί καρποι στο παιχνίδι αρχίζοντας με κασιους και συνεχίζοντας με καβουρδισμενα αμυγδαλα!!! Κεδρος, δερματα και μετα... Τα ιδια αμυγλαδα που λιγο μετα εκαναν" μπλουμ" στην μαύρη σοκολάτα!!!
Το πουρο κινήθηκε και έκλεισε σαν el Dorado μετα απο μια ωρα και 20λεπτα!!
Σκεφτόμουν αν ειναι η ιδεα μου και απλα νοσταλγώ καθε τι που ειναι δυσεύρετο ... Το ιδιο επαθα και με τα lgc no1 και 3, slenderelles και diplomaticos 3-4-5. Δεν υπάρχει λόγος να σταματας τοσο εξαιρετικά πουρα! Δεν γίνετε να χάνετε η δυνατότητα καπνίσματος τέτοιων πούρων!!! :|

Το perfect draw το χρειάστηκα στο τέλος για να μην καώ!!!!
Αξια 10 απο τα 10!!
Λευτέρη σε υπερευχαριστώ


Εικόνα

Εικόνα
These users thanked the author Haris for the post (total 4):
lefteris cSvenskPetranradamanthys
Άβαταρ μέλους
Svensk
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1004
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 11, 2018 11:35 pm

Re: El Rey del Mundo Grandes de Espana

Δημοσίευση από Svensk »

Σκεφτόμουν αν ειναι η ιδεα μου και απλα νοσταλγώ καθε τι που ειναι δυσεύρετο
Πιστευω πως για αυτό ευθύνεται αυτή η αισθηση ότι απολαμβάνουμε κάτι που…δε γεννιέται πλέον.
Το πούρο είναι η θεραπεία μου
Άβαταρ μέλους
Καπετάνιος
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: Παρ Σεπ 21, 2018 8:09 pm

Re: El Rey del Mundo Grandes de Espana

Δημοσίευση από Καπετάνιος »

Δες την ταινία Midnight in Paris
These users thanked the author Καπετάνιος for the post (total 2):
ΤάκηςSvensk
Σιγά σιγά βρεχείν ο Θιός...
Άβαταρ μέλους
Fairlight
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1116
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 2:08 pm

Re: El Rey del Mundo Grandes de Espana

Δημοσίευση από Fairlight »

Καπετάνιος έγραψε:
Κυρ Νοέμ 18, 2018 10:30 pm
Δες την ταινία Midnight in Paris
Ταινιάρα!
Sate~yurosu

Πες μου. Τι είσαι??? Είσαι pleb? (Project: the pleb sessions)

Τα λέμε το άλλο καλοκαίρι.
Απάντηση

Επιστροφή στο “El Rey del Mundo”