El Rey del Mundo Tres Petit Coronas

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8893
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

El Rey del Mundo Tres Petit Coronas

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

BM NISC (BM= Briones Montoto, NISC=DEC 97)

Minutos 110 x 42
discontinued 1999, dress 25

συνεχίζοντας το οδοιπορικό στο κόνσεπτ «τα Καράβια μου καίω»
σήμερα κάνω βόλτα στη γειτονιά του Βασιλιά του Κόσμου και σε ένα ακόμα χαμένο παιδί της Κούβας
και μάλιστα short lived, αφού κυκλοφόρησε το 1995 και καταργήθηκε μόλις τέσσερα χρόνια αργότερα το 1999

προέρχεται από την οικογένεια των Minutos που σήμερα απαριθμεί τέσσερα ενεργά πούρα
ενώ κάποτε υπήρχαν άλλα πέντε, το εν προκειμένω, ένα Hoyo, ένα Punch, και δύο έτερα Partagas

όσο γι’ αυτή την ιδιαίτερη - και προσωπικά αγαπημένη Brand
για να αντιληφθείτε τη σημερινή ντεκαντάνς, σκεφτείτε πως έχει μείνει με δύο μόνο ενεργά πούρα
όταν κάποτε είχε δεκαεννέα και μάλιστα αστέρια πρωτοκλασάτα
συμπεριλαμβανομένων των τοτέμ Tainos, Grandes de Espana, Elegantes, Isabel κλπ.

Εικόνα

το minuto που κρατάω στα χέρια μου βγήκε απ’ το Briones Montoto factory (Romeo y Julieta) στη Havana City
γνωστό κατά περιόδους καις ως «Romeo y Julieta» ή «El Rey del Mundo», ενώ τελευταία φιλοξένησε τα Upmann
βρίσκεται στη διεύθυνση 852 Calle Padre Varela, Centro Habana, (παλιά ο δρόμος ονομαζόταν Belascoain)

Εικόνα

το Tres Petit μετά το κόψιμο αποκαλύπτει έναν πλούσιο εσωτερικό κόσμο
που παρά τα είκοσι τέσσερα χρόνια που έχουν περάσει, δείχνει εκκωφαντικά ζωντανός και ώριμος

με υποδέχονται νότες από κάτι ιδιαίτερο και πολύ αρωματικό σαν σιρόπι λουλουδιών
μαζί με ένα φρουτώδες μιξ από ροδάκινο / βερίκοκο / μανταρίνι
υπάρχει και μια ξυλώδης κρέμα με πρόσμιξη μαύρου πιπεριού και καραμέλας

μετά από αυτό το εντυπωσιακό πρελούδιο το Minuto είναι έτοιμο να αρχίσει το ταξίδι του στην αιωνιότητα
κάνει έναρξη με μελόψωμα, κέδρο, βοτανικές νότες, και μια πρέζα μαύρο πιπέρι
έχει ένα - κυριολεκτικά - βελούδινο touch που δρα σαν αλχημιστικό ελιξίριο και με εκμαυλίζει αλλάζοντας την ατζέντα της μέρας
τόσο, που θέλω να παρατήσω χαρτί και μολύβι αλλά και κάθε σκέψη, και να αφεθώ στις γαλάζιες νεφέλες του

Εικόνα

στον καμβά μπαίνουν τώρα δέρματα, ψωμί αλειμμένο με βούτυρο, κι από πάνω μέλι
είναι τόσο φινετσάτο και συνάμα καβουρδισμένο και νταλκαδιάρικο
ένα κουβανέζικο σνακ ζυμωμένο στις βροχές και ψημένο στους ήλιους της Vuelta Abajo

αν και σε κάποια σημεία θυμίζει Grandes de Espana, έχει τελείως δικό του πάτημα
και αναμφίβολα πολύ περισσότερο σώμα, κάτι σε κλίμακα Lunch Club για όσους το έχουν φουμάρει

η συνέχεια έχει λουλουδένιες νότες και καστανή ζάχαρη, ανακατεμένη με τριμμένα ξηροκάρπια
από το Αμάλθειο Κέρας βγαίνουν ακόμα μπαχαρικά, σανταλόξυλα, και φρουτώδεις νύξεις από σταφύλι

Εικόνα

το σύντομο αλλά μεγάλο ταξίδι αυτού του υπέροχου μικρού θαύματος ζυγώνει στο τέλος
παρόλα αυτά συνεχίζει να βγάζει απ’ το καπέλο λαγούς κερνώντας λιχουδιές

τη σειρά παίρνουν η μόκα και η καραμέλα, έχει χώρο και για μια κρεμούλα γάλακτος
οι τελευταίες γεύσεις εκρήγνυνται στον ουρανίσκο μου σαν πεφταστέρια
φτάνοντας στον επίλογο που γράφεται με λίγο θυμάρι, λιτές εσπεριδοειδείς πινελιές, και καραμέλα

κι αυτό ήταν καλά μου παιδιά, ashes to ashes, η ύλη έγινε πνεύμα και μετά ανάμνηση
η δια της πυράς κάθαρση του φθαρτού καφέ υλικού μου πρόσφερε σαράντα λεπτά αιωνιότητας

για το πούρο τι να πω, ένα ιδιαίτερα πολύπλοκο τεφαρίκι, αστέρι αυτόφωτο και μοναχικό
έγραψε για πάντα τ’ όνομα του με αστραφτερό νέον στο Libro d’ Oro Club του παρελθόντος και του μέλλοντος μου

και το ταξίδι συνεχίζεται…

Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post (total 6):
SvenskVr AndreassigarasAssosPetranalexandros
papa was a rolling stone...
Απάντηση

Επιστροφή στο “El Rey del Mundo”