Diplomaticos Ammunition RE Phoenicia

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Καπετάνιος
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: Παρ Σεπ 21, 2018 8:09 pm

Diplomaticos Ammunition RE Phoenicia

Δημοσίευση από Καπετάνιος »

Diplomaticos Ammunition Exclusivo Phoenicia
Geniales 150 x 54
10.000 boxes of 10 cigars

Εικόνα

Μια έκδοση της Habanos για ίσως τον μεγαλύτερο dealer της σε παγκόσμιο επίπεδο, την Phoenicia Trading που ως γνωστόν έχει την αποκλειστικότητα στην διανομή των κουβανέζικων πούρων για την ευρύτερη περιοχή της Μέσης Ανατολής, Αφρικής, Κύπρου & Ελλάδος. Στην Ελλάδα όπως έχει ήδη ειπωθεί έχει κυκλοφορήσει εδώ και λίγο χρονικό διάστημα με τιμή 25,9 Ευρώ.

Εμφανησιακά θα έλεγα ότι δεν είναι κάτι το τρελά ιδιαίτερο αλλά παραμένει προσεγμένο. Ωραίο claro colorado wrapper, με ελάχιστα νεύρα να διατρέχουν το κορμί και το νέο δαχτυλίδι της μπράντας να προσπαθεί να αποδείξει ότι αξίζει τα λεφτά του. Μπόλικο ζούληγμα να δούμε αν θα πιάσουμε κανέναν κόμπο ή κάτι που θα μας προβληματίσει αλλά μπα.. Μύτη από χόρτο, ελαφρά μυρωδιά κέδρου και κάτι απροσδιόριστα ξινό. Κόβω και ρουφάω με τα κρύα αρώματα να δίνουν ευγενικά και αβίαστα λίγο κίτρο και άχυρο. Στα συν του το ωραίο τράβηγμα αν και βλέπω πριν καν το παραδώσω στην φλόγα ότι η υγρασία του κινείται σε υψηλά επίπεδα.

Εικόνα

Στο ποτήρι έχει μπει ένα εκλεκτό Glenfarclas 21, απ' την εποχή που με είχε μυήσει σ' αυτά ο ψηλός και αψηφώντας το τσουχτερό κρύο της Πεντέλης βγήκα στο μπαλκόνι μου να το ανάψω. Προσεκτικό άναμμα αρκετή ώρα, δεύτερο δείγμα της υψηλής του υγρασίας και αρχίζω την δοκιμή. Ξεκίνησε με υπερβολικές γωνίες, καρφίτσες , μέταλλα και γενικά υψηλή αμμωνία. Είναι προφανές με το καλημέρα ότι δεν είναι έτοιμο ακόμα. Πριν καλά καλά τραβήξω δυο τζούρες χρειάστηκε και η πρώτη διόρθωση στην καύση, πράγμα που συνεχίστηκε σχεδόν σε όλη την διάρκεια του καπνίσματος του (2 ώρες και 10 λεπτά). Υπομονή, δεν είναι η πρώτη φορά που καίμε φρεσκαδούρες, το αφήνω να μαλακώσει και με αργό τράβηγμα συνεχίζω. Αρχίζει στο υπόβαθρο να φαίνεται η μαγιά του. Ξηροί καρποί, καβουρδισμένοι αλλά και φρέσκοι. Πικραμύγδαλο και μια πρέζα καρυδόψυχα. Nothing fancy so far..

Γενικότερα θέλει υπομονή και εμπειρία να μπορέσεις να ξεκλειδώσεις γεύσεις που υπάρχουν στο παρασκήνιο γιατί η αμμωνία τις σκεπάζει αρκετά. Με αρκετές στάσεις και ήδη στο δεύτερο ποτήρι απ' το spirit κατεβαίνουν χυμοί ξύλου και δέρματος. Το πρώτο μέρος θα έλεγα απογοητευτικό. Στην πορεία κάπως σπάει η αμμωνία και αργά πραγματικά αργά περνάει σε πιο ξύλινες γεύσεις, σανδαλόξυλο και χόρτο. Κάπου κάπου μπαίνει μια κρέμα τυριού αλλά μια που την βρίσκω και μια που γίνεται κυριολεκτικά καπνός. Κατά την μέση και πριν το regional δαχτυλίδι δίνει και μια πραλίνα σοκολάτας. Μέχρι τώρα και παρά το μέγεθος του μου θυμίζει πούρο που ταιριάζει περισσότερο για να συνοδεύει έναν ανατολίτικο καφέ παρά spirit οποιασδήποτε μορφής.

Μετά την αφαίρεση του πρώτου δαχτυλιδιού έδωσε και τον καλύτερο του εαυτό, ζύμη άψητη, κρέμα λεμόνι, λίγη σοκολάτα και βούτυρο. Εκεί θα έλεγα μαζί με κάποια ξηροκάρπια μου θύμησε δεν ξέρω πως μια παλιά κούτα Hoyo Coronas της δεκαετίας του 90. Στην συνέχεια βούτηξε σε γεύσεις καφέ και μπισκότου και αρκετά πριν το τέλος ξεκίνησε το πίκρισμα. Παρά τις φιλότιμες προσπάθειές μου, μου έδειξε να καταλάβω ότι ο κόπος είναι μάταιος. Μέχρι εκεί μπορούσε και δεν θα είχε τίποτα παραπάνω να προσφέρει για την ώρα.

Θα έλεγα ότι είναι σαφέστατα υπερ-υπερτιμημένο όχι απλά για τα Ελληνικά δεδομένα αλλά γενικότερα. Στα ίδια σχεδόν χρήματα ο αετός της Monte είναι πραγματικά αετός και τούτο μάλλον μύγα... Θέλει χρόνο, χρόνο, χρόνο και ίσως σε κάποιο διάστημα από τώρα το ασχημόπαπο μεταμορφωθεί σε κύκνο. Εννοείται ότι ανεξάρτητα από το αν κάποιος έχει την υπομονή ή όχι, είναι απαραίτητο να έρθει σε νορμάλ υγρασίες (όχι πουρομάγαζου) γιατί δημιουργεί εκνευριστικά έντονη την ανάγκη να διορθώνεις την καύση του. Κρατάω πάντως καβάτζα σαν παρακαταθήκη για το μέλλον.
These users thanked the author Καπετάνιος for the post (total 4):
Mixalis81SvenskalexandrosGreekos
Σιγά σιγά βρεχείν ο Θιός...
Άβαταρ μέλους
Mixalis81
Δημοσιεύσεις: 830
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 7:53 am

Re: Diplomaticos Ammunition Edicion Regional Phoenicia

Δημοσίευση από Mixalis81 »

Νίκο πληρεστατο review μπράβο! Νομίζω θα το επιβεβαιώσουν κι άλλοι ότι το εν λόγω πούρο δεν είναι ακόμα έτοιμο κι ότι θέλει τον χρόνο του, σε αντίθεση με το Soberano του Στρατηγού!
Ο συνδυασμός με την υψηλή υγρασία δικαιολογεί απόλυτα την αποκαρδιωτική πρώτη επαφή μαζί του...
Θα κριθεί μελλοντικά...
Άβαταρ μέλους
Στάθης
Δημοσιεύσεις: 849
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 8:51 am

Re: Diplomaticos Ammunition Edicion Regional Phoenicia

Δημοσίευση από Στάθης »

Ένα στικ που έκαψα με το που βγήκανε στα μαγαζιά και δεν είχαν προλάβει να τσιμπήσουν υγρασίες ενυδρείου ήταν απογοητευτικό... Το κάπνισα μέχρι τη μέση και το άφησα στο τασάκι... Και τόσο που κάπνισα το κάπνισα για να ελαχιστοποιησω τη ζημιά μιας και είναι ακριβό το ρημάδι 8-)
Έχω μερικά ακόμα που θα τα ξαναδοκίμασω όταν πάει ο μικρός σχολείο. :D
These users thanked the author Στάθης for the post (total 2):
AssosMixalis81
Είμαστε για φυλακή
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2365
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Diplomaticos Ammunition RE Phoenicia

Δημοσίευση από suleygiannis »

LGR OCT 2018
Χτες βράδυ είπα να δοκιμάσω αυτό το πούρο. Κρατούσα μικρό καλαθι μιας και είχα ακούσει τα χειρότερα.
Τραβάει σωστά ενώ έχει ένα περίεργο πρε από ζάχαρη και γη ίσως και λίγο ξύλο.
Οι πρώτες τζούρες έχουν ένα νερωμένο και αραιό κακάο με σοκολάτα και αφήνουν μία γλυκιά επίγευση. Καθόλου άσχημα για αρχή.
Το πούρο βγάζει και κάποιους ξηρούς καρπούς αλλά γενικά κινείται σε αυτό το μοτίβο μέχρι τη μέση.
Εικόνα
Μετά μου βγάζει αρμπαροριζα για λίγη ώρα και στη συνέχεια ανεβάζει στροφές και το κακάο γίνεται ολοκάθαρο μαζί με μόκα και πραλίνα, κάτι που κάνει το πούρο πολύ ωραίο. Προς το τέλος πίκρισε λίγο και με χάλασε, αλλά αυτό συνέβη λόγω του ότι μάλλον θέλει παλαίωση. Πιστεύω ότι σε ένα χρόνο θα είναι πολύ καλό.
Γενικά δεν το λες κορυφαίο πούρο αλλά ούτε και κακό.
These users thanked the author suleygiannis for the post (total 5):
Στάθηςnikos docSvenskχεντυ κοντουAssos
Ρε μαν ρε μπρο
Απάντηση

Επιστροφή στο “Diplomaticos”