Cuaba Diademas

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 9017
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Cuaba Diademas

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

Diademas 233 x 55
dress 5 in aluminium foil & individual slide lid boxes
released 2003, discontinued 2013

οι ορίζοντες θα μ' έχουν πνίξει / σ' όλα τα κλίματα, σ' όλα τα πλάτη
αγώνες για το ψωμί και το αλάτι / έρωτες, πλήξη

(Κ. Καρυωτάκης «εμβατήριο πένθιμο και κατακόρυφο»)

2008 LCD Nickos H

μασάει η κατσίκα ταραμά? – φτύνει και το κουκούτσι
γίνεται το cuaba diademas El Dorado? – με τα τσαρούχια, και τη φούντα μαζί

στη φωτογράφηση το μοντέλο είχε ένα ατύχημα
έπεσε κάτω, γλυτώνοντας ευτυχώς με λίγες αβαρίες
για λόγους συνοχής, επιστρατεύτηκε αλλότριο δαχτυλίδι, ευτραφές και στιβαρό

Εικόνα

…κατά τα άλλα, το αεριωθούμενο ξεκίνησε σαν όγιο και μετά πούντσισε
κι αφού έκανε και ένα-δυο περάσματα από ούπμαν και μόντε, κατέληξε σε επίλογο παρταγάς

Εικόνα

καπνά μεγάλα, πλατύφυλλα, παχιά, ζουμερά, βελούδινα, απίστευτα σμουθιάρικα
κατασταλαγμένα, ωριμασμένα, παλαιωμένα σαν gran reserva

κακάο σκόνη, καμένη ζάχαρη, σοκολάτα, γρασίδι, ευκάλυπτος, μαλακά ξύλα
δερματάκι, καφέδες, κάτι λεπτεπίλεπτα αρωματικό σαν γλυκό τριαντάφυλλο
και στο τέλος πιπεράκια και υγρό κουβανέζικο παντεσπάνι
με καπνό δροσερό και γαλάζιο, γεμάτο σάρκα και μυστικά

Νίκο μου σε ευχαριστώ για το εισιτήριο επιβίβασης σ’ αυτό το αστρόπλοιο-τοτέμ
και το μεγάλο-μεγάλο κι αξέχαστο ταξίδι που μου προσέφερε
ειλικρινά, δεν θυμάμαι να έχω καπνίσει άλλο diademas με τέτοιο σώμα & αίμα…!!!

…στην πορεία ήπιαμε και έναν χαϊλάντερ ελαιώδη βουτυράτο ουίσκαρο

Εικόνα

το ηγεμονικό ρετάλι ενός βασιλιά…

Εικόνα
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2404
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Cuaba Diademas

Δημοσίευση από suleygiannis »

Cuaba Diademas LCD Nickos H

Απίστευτη χορηγία του Νίκου. Ένα πούρο το οποίο δεν το έχω ξανακαπνίσει και γενικά το έψαχνα για να αγοράσω μια κούτα, αλλά για κάποιο λόγο ποτέ δεν το έκανα.
Το πούρο σταμάτησε το 2013. Έβγαινε σε dress box των 5 πούρων. Τα πούρα τυλίγονταν σε αλουμινόχαρτο και στη συνέχεια έμπαιναν σε κοφίνι.
Με διαστάσεις 55 χ 233 πρόκειται σαφώς για ένα από τα μεγαλύτερα πούρα που έβγαλαν ποτέ οι Κουβανοί.
Το πούρο πανέμορφο και εντυπωσιακό τραβάει καταπληκτικά, χωρίς να το κόψω από τη μεριά που το ανάβω, όπως χρειάζονται συνήθως τα Cuaba. Και μετά αρχίζει το παραμιλητό. Καφέδες, κακάο, βούτυρο, γη, δροσερή μέντα σε πλήρη αρμονία και συνεργασία.
Μέχρι τη μέση πήγε έτσι. Μετά γύρισε εντελώς βγάζοντας ξύλο με ευκάλυπτο και απαλά πιπέρια και μετά πάλι κακάο.
Πούρο για τοπ 10 και φυσικά el dorado.
Ότι κι αν πω είναι λίγο για αυτή τη χορηγία. Νίκο ευχαριστώ!
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
konstadinos23
Δημοσιεύσεις: 573
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 12:50 pm

Re: Cuaba Diademas

Δημοσίευση από konstadinos23 »

Εικόνα

Προχθές ήταν βραδιά diademas, είχε έρθει ο Μιχάλης απ’το Ηράκλειο παρέα με το κοφίνι του όπως είχαμε πει, το ίδιο και ο Λευτέρης κρατούσε το δικό του κοφίνι και εγώ το δικό μου.
Και τα τρία από διαφορετικές κούτες, με δέκα χρόνια στη πλάτη το καθένα (EMA~JUN08) το δίκο μου.
Το άναψα πρώτος πριν το φαγητό
Το pre του ήταν ασθενικό με κακάο, καραμέλα και λίγο πιπέρι..
Έκανε ένα τέταρτο περίπου να πάρει μπρος και να φτάσει σε σημείο να τραβάει κανονικά
Από εκεί και μετά άρχισε το πάρτυ :)
Σημειώσεις δεν κράτησα αλλά θυμάμαι όλες τις γευσεις που πέρασαν απ’το στόμα μου...
Κακάο, γλυκό δέρμα, ματζουνια, βότανα περνάνε όλα με σειρά ξανά κ ξανά.
Καπου πιο κάτω μπαίνει και ενας καφές γλυκός
Ο καπνός του είναι ακόμα πιο γλυκός, σμουθιαρικος
Μοσχοβολάει ο τόπος Κούβα...
Σώμα μέτριο μέχρι το τελος του 1/3
Απ’το 2/3 και μετά ανεβάζει στροφες το σώμα γίνεται φουλ ενω μέχρι το τελος οι εναλλαγές είναι πολλες και συνεχόμενες
Από που να αρχίσω και που να τελειώσω
Αλάτι, γλυκά ξύλα, δέρμα, εσπρέσο, καβουρδιμενοι ξηροι καρποί, βότανα, ελάχιστο πιπέρι, καραμέλα έκαναν το diademas να χτυπήσει κορυφή.!!!

Διάρκεια 3ωρες και 20 λεπτά
Ένα απ’τα πιο πολύπλοκα και ωραιότερα πούρα που έχω καπνισει ποτε

Εικόνα
These users thanked the author konstadinos23 for the post (total 5):
ΣτάθηςalexandrosharmonicaHarissuleygiannis
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2404
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Cuaba Diademas

Δημοσίευση από suleygiannis »

Εικόνα
Κάθε φορά που ανοίγω μία τέτοια κούτα και παίρνω στα χέρια μου το κοφίνι, με πιάνει δέος. Όταν δε, βγάλω έξω το πούρο που είναι τυλιγμένο στο αλουμινόχαρτο εκστασιάζομαι. Ειδικά από την εμφάνιση και τις μυρωδιές. Εμφανισιακά είναι λαδερό και άψογο.
Τα κρύα αρώματα του είναι μέσα στο κακάο ενώ το πούρο δεν χρειάζεται να το κόψω στο πόδι γιατί τραβάει ιδανικά.
Αρχίζω το παραμιλητό με το καλημέρα. Σοκολάτα γάλακτος, κακάο, μόκα, γκοφρέτα και νότες καραμέλας για αρχή.
Μαύρη σοκολάτα, σουφλέ σοκολάτας, μόκα, καφέδες με λίγο δέρμα και μπαχαρικά, ευκάλυπτος και κέδρος η συνέχεια.
Τι να πει κανείς. Δεν μπορείς να κάνεις τίποτα άλλο από το να απολαύσεις.
Εικόνα

Αλλάζει ρότα μετά από λίγο με σταφύλι και μούστο, κάτι που δεν θυμάμαι να έχω βρει ποτέ σε πούρο.
Έχει περάσει μισή ώρα και παρελαύνουν τα φρούτα μαζί με κρέμες και κακάο, σταφύλι και βερύκοκο αλλά και με κάποιες υπόξινες νότες από γκρέιπφρουτ.
Κάνει μεγάλη στάχτη ενώ τραβάει ιδανικά σε όλη του τη διάρκεια.
Εικόνα
Ψημένο ψωμί, προζύμι, φρυγανιά, αρμύρες και άγλυκες γκοφρέτες έχει η συνέχεια. Το καπνίζω αρκετά γρήγορα. Βασικά το καταπίνω. Μου πήρε μόλις 50 λεπτά για τη μέση. Δέρματα, γλυκάνισο, ξύλο, κανέλα εναλλάσσονται.
Πλησιάζω προς το τέλος του ταξιδιού. Μπαχαρικά, δέρματα, μαύρη σοκολάτα και φουλ ξηροί καρποί καρύδια και φυστίκια με οδηγούν προς τον πουροπαράδεισο.
Χρειάστηκα μόλις 1 ώρα και 45 λεπτά και κάποιες στιγμές προσπαθούσα να το καπνίζω πιο αραιά για να μην τελειώσει γρήγορα.
Αυτό δεν ήταν πούρο, ήταν το άγιο δισκοπότηρο των πούρων.
These users thanked the author suleygiannis for the post (total 8):
JuniorPetranlefteris cΣτάθηςΤάκηςkonstadinos23Spirosbusa71Jazzman
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 9017
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Cuaba Diademas

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

SXF MAY 05

quiz: τι σχέση έχουν το Diademas κι ο Καβάφης...??

μα φυσικά την ευχή ….«να ‘ναι μακρύς ο δρόμος στον πηγαιμό για την Ιθάκη»
κι εντάξει, ο δρόμος ενός Διαδήματος είναι εξ ορισμού - δηλαδή μεγέθους - μακρύς
οπότε αυτό που μένει είναι ο προορισμός στο τέλος να γράφει το όνομα του νησιού του Οδυσσέα
κάτι που στατιστικά αυτό το διαπλανητικό Giant Perfecto έχει συνήθως στο τσεπάκι

η ιστορία του Diademas ξεκίνησε σαν σαπουνόπερα και κατέληξε ως θρίαμβος
από το 2003 που βγήκε και μέχρι οι πρώτοι κωδικοί να κλείσουν τουλάχιστον πενταετία το Giant Perfecto ήταν …χαμομήλι
ένας γίγαντας με πολύ light σώμα, αδιάφορος - και λόγω μεγέθους κουραστικός

Εικόνα

είχα πάρει κάμποσες πεντάδες εκείνα τα πρώτα χρόνια με τις μισές να φεύγουν άψαλτες
έτσι φύλαξα τις υπόλοιπες και - ώ του θαύματος - μια μέρα του 2009 που ξαναδοκίμασα, ο γίγαντας είχε ξυπνήσει!

από τότε κάπνισα έπη, με το Περιδέραιο να μεταμορφώνεται σε ένα από τα καλύτερα πούρα που έβγαλε η Κούβα
αλλά δυστυχώς πάνω στο μεγάλο έρωτα το ξαφνικό discontinued του πούρου το 2013 μας άφησε στα κρύα του λουτρού
(έχω μερικά τελευταία κοφίνια από EMA JUN 08 που φυλάω ως κόρη οφθαλμού)

Εικόνα

αν και μου το ‘χει δώσει ο Γιάννης εδώ και μερικά χρόνια το στικ, για κάποιο λόγο δεν το κάπνισα ως τώρα
απόψε όμως ήρθε η ώρα κι η στιγμή ο γαλάζιος καπνός του να αναληφθεί στους ουρανούς σε ένα ακόμα αμαρτωλό συναξάρι

του μιλάω: - Λάζαρε δεύρο έξω!
ευλαβικά το αποχωρίζω από το ασημόχαρτο που το τύλιγε 19 χρόνια και αντικρίζω ένα colorado θαύμα

Εικόνα

αξίζει να πούμε πως στο παρελθόν εκτός από τα Cuaba υπήρξαν άλλες τρεις regular Diademas εκδόσεις, όλα discontinued 80’s
(έχουν βγει επίσης άλλες τρεις special εκδόσεις και μία regional Italia 2008):

La Escepcion – Gran Gener
Hoyo de Monterrey – Monterrey
Punch – Diademas Extra

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα

το πούρο μυρίζει χαμένο παράδεισο…
κόβω λίγο το κεφάλι με το στοίχημα των Cuaba να κερδίζεται αμέσως
αφού χωρίς να πειράξω το πόδι το πούρο τραβάει σούπερ
λύνω χειρόφρενο και φεύγω

λοιπόν…
μοιάζει με απλή καταγραφή γεύσεων που πέρασαν από το επιστόμιο αυτού του τοτέμ, αλλά δεν είναι
θα τις πω αστρικές πυγολαμπίδες μετά από κοσμική έκρηξη στο νεφέλωμα του παλαιού κουβανέζικου σύμπαντος

…δροσερός καπνός, γη, βότανα, δέρμα, καμένη ζάχαρη, κουκουνάρι, ελληνικός γλυκύς-βραστός
ρητίνες πεύκου, γλυκό τριαντάφυλλο, σοκολάτα γάλακτος, άνθη, βανίλια, καρύδι
πάπρικα, μοσχοκάρυδο, καραμέλα, φιστίκι, μαύρο πιπέρι, αρωματικά ξύλα, βουτυρωμένο ψωμί, κρέμα…

Εικόνα

αφού ευχαριστήσω (τρις) το χορηγό μου γι’ αυτή την αξέχαστη Πτήση Μεγαλείου
θα κλείσω παραθέτοντας κάτι που είχε γράψει για το πούρο ένας παλιός μου γνωστός (έχουν περάσει αιώνες από τότε):

…Το ‘βγαλα απ’ το ξύλινο unvarnished φέρετρό του και αντικρίζοντάς το σαβανωμένο σ’ κείνο το σφιχτό ασημί περιτύλιγμα με το οικόσημο στο κεφάλι, ένιωσα σαν αρχαιολόγος που ανακάλυπτε τον πρώτο τάφο στις Μυκήνες.
Όντως, το πούρο είναι θησαυρός! Ολοζώντανο ξεπρόβαλλε, μοσχομύριστο, ποθητό και μέγα. Απόλαυσα σχεδόν ένα ολόκληρο δεκάλεπτο κανακεύοντάς το, περιεργαζόμενος τη μυστήρια και τέλεια κατασκευή του.
Μιλάμε για αστρικό πούρο, ένα σημείο αναφοράς, μια τρικάταρτη Αβάνα - αντικείμενο λατρείας, φτιαγμένη για στιγμές καπνιστικής έκστασης και Διονυσιακής πουρο-λαγνείας. Ένα ατόφιο κομμάτι ζωντανής κουβανέζικης γης που κρατάς στα χέρια σου για ένα δίωρο κι εκείνο σε οδηγεί στο μονοπάτι για το Μαγικό Βουνό με τα εξαίσια μυστικά και τα κρυμμένα κόλπα.
Θρύλοι, θεριά και δράκοι είναι εδώ. Πρόκειται για ένα παραμύθι με νεράιδες, χαμένους πρίγκιπες και χώρες παράξενες κι ανεξερεύνητες.
Ένα οδοιπορικό γεύσεων, αρωμάτων και αυτογνωσίας, γεμάτο ανατροπές.
Μια νοσταλγική φευγαλέα ματιά στη χώρα του Ποτέ που κάποτε ονειρεύτηκες. Μια φαντασμαγορική κοσμική έκρηξη χιλιάδων γελαστών αστεριών που φωτίζουν το σκοτεινό χάος.
Η «Αφροδίτη στις γούνες» δικέ μου, ο «Μέγας Λεβιάθαν», ή αν θέλεις, οι Rolling Stones στο Καλλιμάρμαρο το ’67.
Υποκλιθείτε όλοι στο Μεγάλο Τοτέμ! Να γιατί είν' ωραία ζωή…


Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post (total 6):
Epicure VSvensksigarassuleygiannisjgeorgostlefteris c
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2404
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Cuaba Diademas

Δημοσίευση από suleygiannis »

Χαρά μου :D
Μακάρι να είχα καμιά πενηνταρια να σου ξαναδινα
These users thanked the author suleygiannis for the post:
Τάκης
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 9017
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Cuaba Diademas

Δημοσίευση από Τάκης »

εχω μείνει με τρία κοφίνια τα οποία δεν ακουμπάω προς το παρόν, αλλά κάποια στιγμή θα 'ρθει και γι' αυτά μοιραία η Βαλχάλλα 🔥

βλέπω να κυκλοφορούν σε δημοπρασίες με τιμές 130-200 € το πούρο, λίγα λ7 γι' αυτή την πουράκλα αν κάνουμε σύγκριση με Κοχίμπες
κυρίως παίζουν κωδικοί 2004-2008, λογικό αφού μετά η παραγωγή τους έπεσε αρκετά μέχρι το 2013 που έγιναν επίσημα discontinued
σε λίγα χρόνια πάντως θα εξαφανιστούν αφού πρόκειται για πούρο με πολύ μικρή διάρκεια ζωής (2003-2013)
These users thanked the author Τάκης for the post (total 2):
lefteris cSvensk
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
lefteris c
Δημοσιεύσεις: 821
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 10:17 pm

Re: Cuaba Diademas

Δημοσίευση από lefteris c »

Να συμπληρώσω εδώ Τάκη ό,τι τα Diademas έκαναν την εμφάνισή τους πρώτη φορά το 2001 σαν LE για την Ιταλική αγορά μόνο,
Diademas Selección Limitada Italy
με 300 κουτιά των 5 (1500 σύνολο) και με αριθμημένα τα κοφίνια τους
χωρίς όμως να έχουν κάποιο δεύτερο δαχτυλίδι,
(ολόιδια ακριβώς σε όλα τους με τη μετέπειτα regular παραγωγή του 2003)
και η τιμή αυτών στις δημοπρασίες να ανεβαίνει ακόμη πιο πολύ.

Μοιάζει με πρώιμη έκδοση των Regional Edition Series,
παραγγελία των Ιταλών ; που γέννησαν μελλοντικές ιδέες στους Κουβανούς ; (τα πρώτα RE το 2005)
Και με μεγάλη πιθανότητα η ονομασία τους να προήλθε από τον Ιταλικό διανομέα Diadema S.p.A.
🤔

Εικόνα
These users thanked the author lefteris c for the post (total 3):
ΤάκηςSvenskjgeorgost
Το πούρο είναι σαν μια σεμνή ερωμένη - κρύπτη που προσφέρει απλόχερα τον έρωτά της σ' αυτούς που την ανακαλύπτουν
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 9017
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Cuaba Diademas

Δημοσίευση από Τάκης »

πριν το 2005 ορισμένοι διανομείς μπορούσαν να παραγγέλνουν "αποκλειστικά πούρα" χωρίς ειδικές ζώνες ή σημάνσεις
όπως έκανε π.χ. και η Hunters & Frankau στο ΗΒ με τα Ramon Allones Belicosos Finos
https://www.cigarsforum.gr/viewtopic.ph ... p=7750#top
(το πρώτο επίσημο regional στη Γηραιά Αλβιώνα ήταν το Por Larrañaga Magnificos RE Reino Unido 2007)

όσο για τους Ιταλούς, μπήκαν με ...φόρα στο Regional project
την 1η του χρονιά (2005) είχαν δύο εκδόσεις: Punch Superfinos και Ramón Allones Selección Suprema
το ίδιο και το 2008 με τα El Rey del Mundo Torpedos και Punch Diademas Extra

αντιγράφω από τη Μινρονιάδα (έκδοση 2003) όπου αναφέρεται και μια άλλη έκδοση Cuaba Diademas:
In late 2001 a very limited quantity of Diademas was produced and released for sale in January 2002.
Available in individual Slide Lid Boxes in 5's. Packed in a Semi Plain Box.
The Diademas are wrapped in aluminium paper foil instead of the pure aluminium foil in the old days.

στις φωτό κούτα Diademas με 3 coffins που πωλήθηκε ως Selección Limitada Italy σε γνωστό αξιόπιστο site δημοπρασιών
τα κοφίνια στην πίσω πλευρά έχουν αριθμημένα αυτοκόλλητα EMS (ο κωδικός της 5άδας είναι PEI NOV 01)

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post (total 3):
SvenskjgeorgostEpicure V
papa was a rolling stone...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Cuaba”