Best Cuban Misc Short Smoke

η κάλπη του φόρουμ

Ποιός ειναι ο καλύτερος Γίγαντας τσέπης;

Το δημοψήφισμα λήγει την Δευ Νοέμ 12, 2018 11:07 pm

Cohiba Medio Siglo
1
2%
Cuaba Divinos
6
10%
H. Upmann Half Corona
16
27%
Hoyo de Monterrey Petit robusto
10
17%
Montecristo Media Corona
11
19%
Partagas Serie D No.6
6
10%
Romeo y Julieta Petit Churchills
1
2%
Romeo y Julieta Petit Royales
1
2%
Vegueros Mananitas
7
12%
 
Σύνολο ψήφων: 59
Άβαταρ μέλους
nikos doc
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1498
Εγγραφή: Τετ Φεβ 07, 2018 11:45 pm

Best Cuban Misc Short Smoke

Δημοσίευση από nikos doc »

Αγαπητοι φίλοι,
εδώ και καιρό ασχολούμαστε με τα καλυτερα καπνίσματα μας από τα κόκκινα χώματα της Vuelta Abajo με βάση τα γνωστα σε όλους format.
Robustos, Corona Gordas, Pyramide, Perlas, Petit Coronas και δεν συμμαζευεται....
Έτσι όμως αφήνουμε εξω πούρα που είναι στο rotation όλων μας, τα οποία έχουν προκύψει από τις προσταγές των καιρών για μικρα αλλά απολαυστικά καπνίσματα.
'Εχουν παιξει νέα ονόματα όπως Petit Robusto, Petit Pyramide, Petit Perfecto και άλλα ακόμα για να μας συντροφευουν όταν ο χρόνος είναι λιγοστός.
Εδώ κολλάει το Misc= Miscellaneous, δηλαδή διάφορα, χωρίς κατηγορία! Αυτά τα στικ δεν πέφτουν σε κάποιο από τα γνωστα format, οπότε και μένουν έξω από τις κάλπες μας μα όμως είναι μέσα στους υγραντήρες και στα cigar cases της πλειοψηφίας των μελών του φόρουμ.

Εικόνα

Είναι μια αλλοπρόσαλη παρέα με ποικιλία σε διαστάσεις , σχήματα και ring, μα όμως όλα παλευούν για μια θέση στα on the road, στην φούμα στην βεράντα με το κρύο, στο κλασικό...άντε ένα τελευταίο!! :lol:

Σχεδόν όλες οι μπράντες έχουν ακολουθήσει και έχουν εκπροσώπους , με τρανταχτή απουσία αυτή της Bolivar....
Με αφορμή ,μια κουβέντα που είχα με τον αγαπημένο μου μαλλιά, σκέφτηκα τούτη την ψηφοφορία.

Για να υπάρχει αρχή και τέλος όρισα ως μεγιστο μήκος τα 105mm, και προυπόθεση να μην πεφτουν σε κάποια άλλη γνωστή κατηγορία.

Ας δούμε τους 9 υποψήφιους ζουμπάδες:

Cohiba Medio Siglo
52 x 102
2016 release.

Εικόνα

Cuaba Divinos
43 x 101
1996 release

H. Upmann Half Corona
44 x 90
2011 release

Hoyo de Monterrey Petit Robustos
50 x 102
2004 release

Εικόνα

Montecristo Media Corona
44 x 90
2015 release

Partagás Serie D No.6
50 x 90
2014 release. Current.

Romeo y Julieta Petit Churchills
50 x 102
2012 release

Εικόνα

Romeo y Julieta Petit Royales
47 x 95
2017 release. Current. Released December 2017.

Vegueros Mañanitas
46 x 100
2013 release

Εικόνα

Σε μια πρώτη παρατήρηση ο παλαιότερος ειναι του 1996 και ο πιο φρέσκος του 2017.
Υπάρχει τρελή ποικιλία στα ring , 43 η πιο στενή μέση ,52 η πιο τροφαντή.
Το μήκος παίζει από 90 έως 102mm, οι μπάντες ασφυκτιούν πάνω στα κοντά κορμιά τους.
Υπάρχουν δύο δυάδες με ακριβώς το ίδιο format, ενώ τα υπόλοιπα 5 ειναι μια κατηγορια μόνα τους!
Μόνο τα RnJ έχουν δύο αντιπροσώπους και ο ένας είναι ο πιο νέος της παρέας
Όλα όμως εμπίπτουν στην κατηγορία καψούλι!!! Κοινώς Γίγαντες Τσέπης!
Ταβάνι τα 35 λεπτά με λογικό ρυθμό καπνίσματος και σκοπός η έξτρα μασίφ απόλαυση!

Ο καθένας έχει τρεις επιλογές από τις 9, και φυσικά το μπλα μπλα σε ότι αφορά τις επιλογές σας είναι απαραίτητο!
Ευχομαι να ξεκινήσουν κουβέντες και ίντριγκες και στο τέλος να βγάλουμε νικητές!
Για πάμε λοιπόν να ψηφίσουμε τους 3 επικρατέστερους Κουβανούς Ζουμπάδες!
Λήξη ψηφοφορίας την Κυριακή 11/11!

Εικόνα
These users thanked the author nikos doc for the post (total 7):
PetranΤάκηςJazzmanalexandrosAssosSvenskHaris
This is our House!
Άβαταρ μέλους
Spirosbusa71
Δημοσιεύσεις: 1248
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 07, 2018 5:53 pm

Re: Best Cuban Misc Short Smoke

Δημοσίευση από Spirosbusa71 »

Χωρίς σχόλια και με τυχαία σειρά vegueros cuaba h upmann :D :lol: :ugeek:
Άβαταρ μέλους
Tournesol
Δημοσιεύσεις: 791
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 9:14 am

Re: Best Cuban Misc Short Smoke

Δημοσίευση από Tournesol »

Εκεί με το κάπνισμα στο κρύο χτύπησες ευαίσθητη χορδή αδελφέ Νικόλα. Πφφ !@#$%!%νήσι.

Οφείλω να ομολογήσω πως είμαι λίγο αδιάβαστος με τις συγκεκριμένες επιλογές. Anyhow, here it goes:

[1] H.UPMANN HALF CORONA
Όσο μικρό είναι στο μάτι, τόσο θαυματουργό είναι στο κάπνισμα του. Έπεσα σε 2 διαμάντια κούτες ORG MAR 17 και τις ξεπάστρεψα σε χρόνο dt.
[2] MONTECRISTO MEDIA CORONA
Ο κοντός εδώ δεν αστειεύεται και τα δίνει όλα με το καλημέρα. Το απολαυστικότατο δυναμιτάκι του κόμη!
[3] PARTAGAS SERIE D NO. 6
Δεν είναι οτι μου θυμίζει τον μεγάλο του αδελφό (PSDN4) αλλα όσο να'ναι είναι ωραίο. Έχω δοκιμάσει παραγωγή μόνο 2017 και ήταν ΟΚ -αν και τα έχω παρατήσει μήπως και βελτιωθούν ακόμα περισσότερο.

Απο τα υπόλοιπα, έχω μόνο εμπειρία απο τα Mañanitas και τα Petit Churchills. Όπου τα μέν δεν με ξετρελένουν ενώ τα δε αν και κάτι προσπαθούν να πούν κάτι, δεν με συγκινούν ιδιαιτέρως. Αν είχες πέσει λίγο παρακάτω στο ring gauge θα είχαμε αρκετά πράγματα να πούμε (πχ. Partagas Shorts, Ramon Allones Small Club Corona, Bolivar Coronas Junior και Bonitas).
Unyielding force of thought and spirit, shine!
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8893
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Best Cuban Misc Short Smoke

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
nikos doc
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1498
Εγγραφή: Τετ Φεβ 07, 2018 11:45 pm

Re: Best Cuban Misc Short Smoke

Δημοσίευση από nikos doc »

Ευχαριστούμε τον λιγομίλητο Σπύρο, τον τουρτουριασμένο Θάνο , και τον εμπνευσμένο Τάκη που έτρεξαν να δώσουν την αρχή στην κούρσα!

@Θάνο
Αν έβαζα και τα άλλα που αναφέρεις θα έπεφτα σε γνωστή κατηγορία (minuto) που σηκώνει δικιά της ψηφοφορία!
These users thanked the author nikos doc for the post:
Tournesol
This is our House!
Άβαταρ μέλους
alexandros
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 2594
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 4:31 pm

Re: Best Cuban Misc Short Smoke

Δημοσίευση από alexandros »

ενδιαφερον το περιεργο παντρεμα του συγκριτικου που εμπνευστηκε το ψηλο αγορι

θα το παω με την σειρα που τα εχει γραψει ο ψηλος

1 χαφ κορονα
διαστημικες οι πρωτες παρτιδες που μετα εκαναν κοιλια αλλα τα τελευταια χρονια εχουν παρει παλι τα πανω τους και τις τσακιζω πολυ συχνα

2 ογιο πετιτ ρομπουστο
ενας ζουμπας δυναμιτης . οκ αν και δεν ειναι και πολυ ζουμπας οπως τα περισσοτερα του συγκριτικου
εχει φουλ γευσεις και γενικα ειναι στα καλα χαρτια της μπραντας. τα παμε πολυ καλα. και συνειδητοποιω τωρα οτι μου εχουν τελειωσει και πρεπει να αγορασω καμια κουτα

3 μαμασιτες
απο τα πιο καινουργια πουρα του συγκριτικου με κερδισε με γκολ απο τα αποδυτηρια μολις πρωτοβγηκε και πρωτοδοκιμαστηκε


και αυτα που δεν περασαν
ο κοιμπα απλα δεν το εχω καψει
τα ντιβινο συμπαθεστατα αλλα συχνα πυκνα ειναι στουμπινο
τα μοντε μεντια κορονα εχουν δοκιμαστει σε πολυ μικρο δειγμα ελαχιστων στικς
τα δ6 τα γουσταρα πολυ στην αρχη και εκαψα μερικες δυνατες κουτες αλλα μετα τα δειγματα ηταν κατω του μεσου ορου και τα παρατησα
τα πετιτ τσορτσιλ δεν τα καπνιζω συχνα ( προτιμω το ογιο στο φορματ αυτο) και δεν ειναι και τοσο σταθερα . αλλες φορες ειναικελεπουρια και αλλες φορες το αφηνω στην μεση
για τα πετιτ ροαγιαλ δεν μπορω να πω και πολλα. εχω καψει 2 ή 3 κομματια ολα και ολα. προχθες μαλιστα εκαψα ενα και αφησε πολυ καλες εντυπωσεις . σιγουρα ηταν πολυ καλυτερο απο τα πρωτα που ειχα καψει αλλα τι να πω με μολις 3 στικς καμμενα
οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω
spasias
Δημοσιεύσεις: 80
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 6:14 pm

Re: Best Cuban Misc Short Smoke

Δημοσίευση από spasias »

Ωραία ψηφοφορία Νίκο :D .

1. H. Upmann Half Corona. Έχω κάψει τα περισσότερα από τα υπόλοιπα. Κυρίως τσίγκινες πεντάδες. Ειδικά στις αρχές του σπορ παραμιλούσα με το συγκεκριμένο πούρο.

2. Romeo y Julieta Petit Royales. Φρέσκο πούρο που όσα έχω κάψει είναι μετρημένα στα δάχτυλα των χεριών μου. Έλα ντε όμως που όλα ήταν καταπληκτικά !!! Ελπίζω να συνεχίσουν έτσι.

3. Vegueros Mananitas. Έχω καπνίσει επίσης πολλά με ανάμικτα συναισθήματα. Συνήθως δεν είναι έτοιμα για κάπνισμα φρέσκα και θέλουν το χρόνο τους αλλά σαν σύνολο κατασκευή σχήμα, καύση, γεύση, σταθερότητα πιστεύω ότι είναι ανώτερα των υπολοίπων

Cohiba και Monte Media δεν έχω δοκιμάσει ακόμα
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2365
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Best Cuban Misc Short Smoke

Δημοσίευση από suleygiannis »

Εξαιρετική ψηφοφορία φίλε!!!! Κλασικά δεν ξέρω τι να ψηφίσω. Τα έχω δοκιμάσει όλα. Οπότε ξεκινάω από ότι αφήνω εκτός.
Έξω το medio siglo. Δε μου είπε κάτι. Έξω το divino. Με διαφορά το χειρότερο cuaba. Έξω το vegueros. προτιμώ τα tapados συν τα παλιά τα καταργημένα, που ήταν πουράκλες.
Έφυγαν τα 3. Από εκεί και πέρα τα petit churchill έχω κάνει ελάχιστα. Δε θα τα ψηφίσω. Δεν μπορώ να πω κάτι αρνητικό αλλά δεν έχω συγκεκριμένη άποψη γιατί δεν έχω κάψει πολλά. Τα petit royales μου αρέσουν. Αλλά είναι καινούριο πούρο και περιμένω να δω τι θα γίνει.
Μένουν Half Corona, media corona, D6, hoyo petit robusto. Με βάση αποκλειστικά και μόνο τα γούστα μου θα αφήσω έξω το μικρό του λάκκου. Και αυτό γιατί ένα καλό ογιο δεν μπορεί κατά τη γνώμη μου να συγκριθεί ούτε στο ελάχιστο με ένα καλό από τα υπόλοιπα.
Οπότε Half Corona, media corona, D6
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
harmonica
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 498
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 7:54 am

Re: Best Cuban Misc Short Smoke

Δημοσίευση από harmonica »

Λοιπόν για πάμε στο αγαπημένο μου φορμάτ το τελευταίο διάστημα..

1) με μικρή διαφορά λόγω απόδοσης το τελευταίο διάστημα το half του τραπεζίτη..έχω κάνει κούτες και κούτες και πάντα φόρτσαρε.Τα τελευταία χρόνια έπεσε λίγο η απόδοση αλλά οι αγάπες καλά κρατάνε :D

2) ανερχόμενη δύναμη που αν συνεχίσει έτσι θα αγγίξει..απίστευτη σύντομη φούμα με σοκολατιένο περυτίλιγμα..

3) το πιο δύσκολο για μένα..Μάλλον το mananitas λόγω της ποσότητας και άνω του μετρίου απόδοσης.Ένα διάστημα πέρσυ τα τσάκιζα χωρίς σκέψη..

αν τα petit royales συνεχίσουν έτσι όπως τα ελάχιστα που έχω κάνει θα μπούν σίγουρα στο ροτεησον
για τα υπόλοιπα ορισμένα είναι τελείως αδιάφορα και άλλα πότε μάπα και πότε πάρτα. 8-)
"There are two things a man never forgets -his first love and his first cigar"
Άβαταρ μέλους
Στάθης
Δημοσιεύσεις: 849
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 8:51 am

Re: Best Cuban Misc Short Smoke

Δημοσίευση από Στάθης »

Νίκο πολύ καλό το θέμα που άνοιξες 8-)

Έχω καπνίσει 5 από τα παραπάνω πούρα και αυτά όχι σε μεγάλες ποσότητες πλην ενός... του Νο1 στη δίκη μου λίστα

1> H. Upmann Half Corona... Τι ωραίος ο ζουμπάς... φεύγει η κούτα στο τσακ μπαμ... Το έχω πάρει το μάθημα μου και τις ζευγαρώνω πλέον όταν παραγγέλνω ;)

2> Montecristo Media Corona... Έρωτας των τελευταίων 2 μηνών... Full σοκολατένιο και δένει με τον πρωινό καφέ πολύ 8-)

3> Hoyo de Monterrey Petit robusto... όταν έχω χρόνο πάνω από μισάωρο αλλά δεν θέλω και να το τραβήξω πολύ αυτή είναι η επιλογή μου και δεν με έχει απογοητεύσει ακόμα

Τα divinos τα είχα δοκιμάσει στην αρχή της ''πουροκαριερας'' αλλά ήμουν άτυχος και όλο έπεφτα σε στούμπους :(

Τα μαμανίτας δεν με έχουν εντυπωσιάσει μέχρι στιγμής.
Είμαστε για φυλακή
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ψηφοφορίες”