Top-7 Cuban Brands

η κάλπη του φόρουμ
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8961
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Top-7 Cuban Brands

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

όπως έχουμε πει κι άλλες φορές φίλοι μου
τα γούστα αλλάζουν όπως και οι καιροί, μαζί τους κι εμείς φυσικά

νομίζω πως είναι καιρός λοιπόν να ξαναγράψουμε στο λεύκωμα μας
καινούργιες απαντήσεις στο ερώτημα «τι καπνά φουμάρουμε»
με άλλα λόγια, τις τωρινές προτιμήσεις μας στις Κουβανέζικες μάρκες
τους καινούργιους έρωτες που ενδεχομένως αντικατέστησαν τους παλιούς
αλλά κι αυτούς που κρατάνε χρόνια

Εικόνα

27 είναι σήμερα τα ενεργά handmade σήματα της Habanos SA
έχουμε εφτά (7) επιλογές ο καθένας, ώστε να αποτυπωθεί μια πολυσυλλεκτική εικόνα
τις καταγράφουμε χωρίς σειρά προτίμησης, αναφέρουμε όμως τη No.1 αγαπημένη μας brand
κάτι που εκτός των άλλων θα είναι χρήσιμο και σε περιπτώσεις ισοβαθμίας

λόγω των πολλών επιλογών και για να αποφύγουμε τη χάβρα από τυχόν λάθη στον πίνακα
η τήρηση των ψήφων και των στατιστικών θα γίνει χειροκίνητα από τα κορίτσια της Jimboular Logic
ιδού αλφαβητικά οι εν ενεργεία σημερινές brands:

1. Bolívar
2. Cohiba
3. Cuaba
4. Diplomáticos
5. El Rey del Mundo
6. Fonseca
7. H. Upmann
8. Hoyo de Monterrey
9. José L. Piedra
10. Juan López
11. La Flor de Cano
12. La Gloria Cubana
13. Montecristo
14. Partagás
15. Por Larrañaga
16. Punch
17. Quai d'Orsay
18. Quintero
19. Rafael González
20. Ramón Allones
21. Romeo y Julieta
22. Saint Luis Rey
23. San Cristóbal
24. Sancho Panza
25. Trinidad
26. Vegas Robaina
27. Vegueros

ψηφίζουμε μέχρι την Κυριακή 21 Οκτωβρίου

Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post (total 4):
radamanthysSvenskHarisJazzman
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Svensk
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1034
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 11, 2018 11:35 pm

Re: Top-7 Cuban Brands

Δημοσίευση από Svensk »

μεγάλη κουβέντα ανοιγεις Ντον. !!!!
8-)
Το πούρο είναι η θεραπεία μου
Άβαταρ μέλους
Haris
Δημοσιεύσεις: 291
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 7:57 am

Re: Top-7 Cuban Brands

Δημοσίευση από Haris »

Για να αρχισουμε να ... βγαζουμε σιγα σιγα :mrgreen: :geek:
Άβαταρ μέλους
nikos doc
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1498
Εγγραφή: Τετ Φεβ 07, 2018 11:45 pm

Re: Top-7 Cuban Brands

Δημοσίευση από nikos doc »

Στην αρχη σκέφτηκα.....7 εντάξει μια χαρά, πολλές ειναι!
Αλλα φεύ δεν φτάνουν , οπότε αναγκαστηκά θα γίνω peaky!
Λαμβάνω υπόψην το συνολικό vitolario της κάθε μπράντας, RE, LE, Regular ,με λιγότερη βαρύτητα στα disc.

Στο νο1 , χωρίς πολυ ζόρι,
BOLIVAR
Με μικρο ,σχετικά , vitolario σχεδόν ολα τα πούρα του Στρατηγού ,μου κάνουν. Στα συν οι εξαιρετικές LΕ εκδόσεις.
Κορυφαία τα BBF, Petit Coronas.

Τα υπόλοιπα ειναι με σειρα προτίμησης αλλα χωρίς αρίθμηση ,σύμφωνα με τις οδηγίες.

RAMON ALLONES
Με τρια ουσιαστικά πούρα στην φαρέτρα, ειναι απο της αγαπημένες μου μπραντες. Ιδιαίτερο μπλεντ ,ξεχωριστή αίσθηση και ίντριγκα, μου έρχονται στο μυαλό μιλώντας για τα Allones. Ισως κάνει ,παραδοσιακά, τα καλύτερα RE!

H.UPMANN
Ολα τα ¨μικρα¨ ειναι καταπληκτικά, εχει Connie no1, μια σούπερ πυραμίδα, το Sir Winston, και παίζουν τα Α δυνατά.
Ε, τι αλλο να ζητήσεις? Εδω οι limitadas ειναι λιγο πιο κάπως.

PARTAGAS
Μονόκεροι στην γκάμα, D4, E2, Lusi. Τα καλύτερα ¨μικρα¨ , shorts, petit coronas Especiales, καταπληκτικές LE!
Αν δεν είχε λίγα θέματα λογω υπερκατανάλωσης θα ήταν ψηλότερα.

JUAN LOPEZ
Τα δυο Selleccion είναι στην γκάμα μου χρόνια. Τα τελευταία δε, το Robusto τα σπάει. Μου εχουν κλικάρει και πολλές RE κυκλοφορίες! Το ψήνω για μια RE Grecia του Juan! Τα προτιμώ σε μεγάλα ring!

DIPLOMATICOS
Μια απο τις καλύτερες πυραμίδες ever, η οποία γίνεται όλο και πιο σπάνια να την βρεις. Αρκετά disc, που εχουν αρχίσει να γίνονται όλο και πιο σπάνια, δινουν αυτήν την επιλογή, πιο συναισθηματικά θα έλεγα. Οι RE κυκλοφορίες, ειναι αμφιβόλου ηθικής.....

HOYO DE MONTERREY
Πολυ δϋσκολη η τελευταία εγγραφή, μεταξύ των Hoyo και των SCdlH.
Τα Hoyo μπήκαν λογω ποικιλίας και μιας ομολογουμένως πολυ καλης συμπεριφοράς σε οτι αφορά τους πρόσφατους κωδικούς παραγωγής.
Γουστάρω πολυ και το Especiales...αλλα και το Fuerza.... Πολυ δύσκολη η επιλογή....
Το αφήνω έτσι! Ας μιλήσουν οι αριθμοί.


Αυτά τα ολίγα φίλοι μου!
Φυσικα τα παραπάνω δεν μου απαγορεύουν να απολαμβάνω πούρα απο τις μπραντες που δεν εχω συμπεριλάβει στην λιστα ;)
Πόρτες δεν κλείνουμε ποτέ!
This is our House!
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8961
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Top-7 Cuban Brands

Δημοσίευση από Τάκης »

ευχαριστούμε πολύ τον ψηλό μας για την πρώτη συναισθηματική και εμπεριστατωμένη καταγραφή του
ο έρως και ο βηξ άλλωστε δεν κρύβονται ;)
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Στάθης
Δημοσιεύσεις: 849
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 8:51 am

Re: Top-7 Cuban Brands

Δημοσίευση από Στάθης »

Να ρίξω και γω τα κουκιά μου αφού πρώτα δηλώσω οτι δεν έχω καταφέρει (ακόμα) να φουμάρω όλες τις μπράντες και όλο το τους το βιτολάριο.

Ξεκινάω λοιπόν και γω...

B O L I V A R

BBF, Royal Coronas, Petit coronas & Coronas junior παίζουν πάντα και παντού.-

Cuaba

Δεν έχω κάνει πολλά άλλα το προφίλ τους με έχει γοητεύσει και είναι το επόμενο μεσοπρόθεσμο στοκ που θέλω να έχω στας γενικάς αποθήκας

Diplomaticos

Δεν απογοητεύει ποτέ, είναι εκεί για σένα όπως ο καλύτερος σου φίλος στις χαρές και τα δύσκολα

Hoyo De Monterrey

Ο πρώτος μου έρωτας... Μικρά μεγάλα μου αρέσουν όλα ( Κονταροχτυπήθηκαν με τον Simon για την πρώτη θέση )

Luan Lopez

Νο1 & Νο2... Με μόνο 2 πούρα στο βιτολάριο τους που όμως κρατάνε αυτή τη μπραντα πολύ ψηλά στις καρδιές μας ;)

Partagas

Τα Blue Jeans των πούρων (Petit coronas especiales, shorts) άλλα και τα κουστουμάτα (Λουσι, Ε2)

Por Larrañaga

Μπαίνει στη λίστα μου μόνο και μόνο για τη όμορφη Λάρα !!! Δοκίμασα και κόλλησα !!! Πήρα το πρώτο 50αρι καμπινέ και πριν τα μισά με έπιασε πανικός και παρήγγειλα καπάκι και άλλον ένα!!! 8-)
Είμαστε για φυλακή
Άβαταρ μέλους
AndreasG
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 08, 2018 12:31 pm

Re: Top-7 Cuban Brands

Δημοσίευση από AndreasG »

Το δικό μου τοπ 7.

Αν όμως με ρωτήσετε μετά από πέντε λεπτά, λογικά θα σας πω άλλα των άλλων. :lol: :lol: :lol:

1. Hoyo de Monterrey - Η πιο κομψή και καλαίσθητη μάρκα εμφανισιακά και κυρίως γευστικά
2. Partagas - Η κομψή και καλαίσθητη έκφραση της δύναμης!
3. Bolívar - Μη κοινότυπα, με αρκετή δύναμη αλλά και πολλές γεύσεις.
4. Cohiba - Maduro 5 - Σοκολάτα, καφέ, κρέμα, κακάο... να συνεχίσω;
5. H. Upmann - Η μάρκα που μπορεί να είναι καθημερινή και απολαυστική
6. Ramón Allones Στην σταθερή γραμμή έχουν τα βασικά μεγέθη και στα ER παπάδες
7. Diplomáticos Για τιμητικούς λόγους τελευταία, όπως τον Στρατηγό ε.α.
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2394
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Top-7 Cuban Brands

Δημοσίευση από suleygiannis »

Γράψε σβήσε τελικά κατέληξα στην τελική 7αδα. Λοιπόν έλαβα υπόψη τα πούρα που έχει βγάλει στο σύνολο μια μπράντα και τα έχω καπνίσει, δηλαδή regular, LE, RE, discontinued. Οι ψήφοι μου είναι οι εξής:

Bolivar: Αγαπάω αυτήν την μπράντα. Τα πάω καλά με όλα εκτός από τα royal coronas. Διαστημικά discontinued και ωραία LE, RE.
Diplomaticos: Έχουν μείνει μόνο με την πυραμίδα. Αλλά η πυραμίδα είναι εξαιρετική. Συν τα καταργημένα 1,3 και 4 που είναι πουράκλες.
H. Upmann: εξαιρετική μπράντα με πολλές επιλογές. Η πυραμίδα εξαιρετική, μαζί με το τοτέμ Sir Winston, το Conaisseur A τα Magnum. Ωραία πούρα όλα.
Juan Lopez: εντάξει αγαπώ τα Seleccion No. 1 και 2, τις petit coronas και κάποια RE που έχω κάνει ήταν πολύ καλά.
Partagas: τι πουράκλες έχει αυτή η μπράντα. 898, Lusitania, E2, P2 και πάει λέγοντας.
Ramon Allones: μου αρέσει το rass και ο γίγαντας. επίσης έχω κάνει πολύ καλά RE και LE.
Sancho Panza: τα non plus, belicosos είναι πουράκλες. αλλά και τα σταματημένα που έχω δοκιμάσει είναι εξαιρετικά. δηλαδή: bachilleres, molinos, coronas gigantes, sanchos.

Τώρα αφήνω έξω μπράντες και πούρα που μου αρέσουν πολύ, Montecristo, Romeo y Julieta, San Cristobal, Vegas Robaina. Δε χωρούσαν όλα στην ψηφοφορία. :)
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
lefteris c
Δημοσιεύσεις: 813
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 10:17 pm

Re: Top-7 Cuban Brands

Δημοσίευση από lefteris c »

Καλησπέρα
είμαι ο 5ος στη σειρά που ψηφίζω και έκπληκτος βλέπω ότι το Montecristo έχει 0 ψήφους :shock:
Λοιπόν εγώ θα βάλω τον Κόμη πρώτο και καλύτερο :D

1. Montecristo
2. Partagás
3. Hoyo de Monterrey
4. Bolivar
5. Romeo y Julieta
6. Juan López
7. Vegas Robaina

Εικόνα
Το πούρο είναι σαν μια σεμνή ερωμένη - κρύπτη που προσφέρει απλόχερα τον έρωτά της σ' αυτούς που την ανακαλύπτουν
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8961
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Top-7 Cuban Brands

Δημοσίευση από Τάκης »

ευχαριστούμε και τους Στάθη, Ανδρέα, Γιάννη και Λευτέρη για τις ψήφους τους

όντως Λευτέρη, αυτό με τον Κόμη εκπλήσσει κι εμένα, και πολύ μάλιστα
παίζει (μαζί με τα Partagas) να είναι η brand με τις περισσότερες πουράκλες στο ενεργό vitolario της HSA
κάτι που έχουν πολλάκις γραπτώς ομολογήσει και orismenoi από αυτούς που δεν την ψήφισαν
μοιάζει με σαμποτάζ ή συνωμοσία :geek: αλλά περί ορέξεως.....
papa was a rolling stone...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ψηφοφορίες”