Ποιας μάρκας τα πούρα έχετε καπνίσει περισσότερο σε ολόκληρη την καπνιστική σας ζωή

η κάλπη του φόρουμ
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2365
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Ποιας μάρκας τα πούρα έχετε καπνίσει περισσότερο σε ολόκληρη την καπνιστική σας ζωή

Δημοσίευση από suleygiannis »

Ευχαριστούμε τους Μιχάλη και Νίκο για τις εμπειρίες τους. Έχουν ήδη πάρει μέρος 14 άτομα σε αυτό το πολλ. Αναμένουμε την τοποθέτηση και των υπολοίπων.
υγ. Μιχάλη θα λάβω υπόψη στην ψηφοφορία τις 3 πρώτες μάρκες που έγραψες, partagas, monte, bolivar.
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
Mixalis81
Δημοσιεύσεις: 830
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 7:53 am

Re: Ποιας μάρκας τα πούρα έχετε καπνίσει περισσότερο σε ολόκληρη την καπνιστική σας ζωή

Δημοσίευση από Mixalis81 »

Δίνω συγκατάθεση Γιάννη :mrgreen:
These users thanked the author Mixalis81 for the post:
suleygiannis
Nickos H

Re: Ποιας μάρκας τα πούρα έχετε καπνίσει περισσότερο σε ολόκληρη την καπνιστική σας ζωή

Δημοσίευση από Nickos H »

Partagas με διαφορά τα περισσότερα
Bolivar ακολουθούν (ποσοτικά μόνο και όχι σαν προτίμηση)
και τρίτα τα H. Upmann με μικρή διαφορά από τα Hoyo
These users thanked the author Nickos H for the post:
suleygiannis
Άβαταρ μέλους
Petran
Δημοσιεύσεις: 1354
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 3:28 pm

Re: Ποιας μάρκας τα πούρα έχετε καπνίσει περισσότερο σε ολόκληρη την καπνιστική σας ζωή

Δημοσίευση από Petran »

Γυρίζω μια δεκαπενταετία πίσω 8-)
Εδώ που ξεκίνησαν όλα

Habanos Selección Robustos 2003

Εικόνα

Μέχρι το 2009 κάπνιζα ρομπούστο, ρομπούστο και καμιά φορά για αλλαγή ρομπούστο
Αποκλειστικά D4 και τα ρεπό τα έκανε ο Επίκουρος ο Δεύτερος

Η αγάπη μου για το πούρο με οδήγησε στο να ανακαλύψω ένα φόρουμ ;)
Διάβασα, πέρασα τις εξετάσεις και εισήλθα σε έναν νέο διαφορετικό κόσμο
Με άλλες μπράντες, μακρύλεπτα, ψιλόλιγνα, κοντά, χοντρά, βίτολες και πάει λέγοντας

Κάνοντας λοιπόν ένα ρεζουμέ της πορείας αυτής, σκαλίζοντας και λίγο τις μνήμες της κεφαλής μου, θα έβαζα έτσι τη σειρά...

1 - Partagas
2 - Hoyo de Monterrey
3 - Μεταξύ Romeo και Monte θα τολμήσω να πω Por Larranaga Κύριοι :!:

Για non το δείγμα μου είναι μικρό, ωστόσο θα ήθελα να σημειωθεί στα πρακτικά περικαλώ
ότι έχω φουμάρει ως επί το πλείστον Joya de Nicaragua :)
These users thanked the author Petran for the post:
suleygiannis
Tο "πούρο" είναι κάτι πολύ (και πολλά) περισσότερο από ένα πούρο
Τάκης, Έλληνας Aficionado
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2365
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Ποιας μάρκας τα πούρα έχετε καπνίσει περισσότερο σε ολόκληρη την καπνιστική σας ζωή

Δημοσίευση από suleygiannis »

Ευχαριστούμε τους Νίκο και Πέτρο για τις εμπειρίες τους!
Σπεύσατε και οι υπόλοιποι. 5 μέρες μέχρι τη λήξη και την ανακοίνωση των αποτελεσμάτων.
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
Fairlight
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1116
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 2:08 pm

Re: Ποιας μάρκας τα πούρα έχετε καπνίσει περισσότερο σε ολόκληρη την καπνιστική σας ζωή

Δημοσίευση από Fairlight »

Τελευταίος και κατά ιδρωμένος να ρίξω και εγώ την ψήφο μου, αν και το ερώτημα είναι απλό στα μάτια μου
Τόσο απλό που δεν χρειάζεται να ανοίξω καν τα αρχεία μου.

Ξεκίνησα από ενα μάλλον λίγο περίεργο και διαφορετικο σημείο εκκίνησης από τους περισσότερους εδώ μέσα, τον premium καπνό της πίπας. Που δεν έχει καμία σχέση με τα πούρα μεν αλλά δημιουργεί καπνιστικά και γευσιγνωστικά κριτήρια δε. Ήμουν πολύ περίεργος στην αρχή αυτής της πορείας να δω τι θα μπορούσε να μεταφερθεί από τον ένα κόσμο στον άλλον. Ήξερα σίγουρα όμως ένα πράγμα, ότι τα πούρα που θα κάπνιζα θα έπρεπε να είχαν σώμα ότι έψαχνα δηλαδή και στους καπνούς μου. Έτσι άρχισα να ψάχνω τα Bolivar και Bolivar ήταν και η πρώτη κούτα που αγόρασα. Σε πολύ σύντομο διάστημα αγάπησα και τα Partagas και πορευτηκα με αυτό το ζεύγος για αρκετά χρόνια καπνίζοντας σαφώς και όλα τα υπόλοιπα. Μετέπειτα στην καπνιστική μου καριέρα αγάπησα και πολύ τα Monte τα οποία σνομπαρα λίγο στην αρχή ύστερα από μερικές ενδεχομένως αποτυχημένες και μη αντιπροσωπευτικές εμπειρίες. Για μένα λοιπον η αγία τριάδα είναι η ακόλουθη:

1. Bolivar
2. Partagas
3. Montecristo

Και ούτε προβλέπεται να αλλάξει αν δεν γυρίσει ο κόσμος (και η παραγωγή της νήσου) ανάποδα.
Sate~yurosu

Πες μου. Τι είσαι??? Είσαι pleb? (Project: the pleb sessions)

Τα λέμε το άλλο καλοκαίρι.
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2365
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Ποιας μάρκας τα πούρα έχετε καπνίσει περισσότερο σε ολόκληρη την καπνιστική σας ζωή

Δημοσίευση από suleygiannis »

Ωραίος κι ο Θωμάς. Ας ελπίσουμε να μην είσαι ο τελευταιος. Πολλοί δεν έχουν ψηφίσει.
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2365
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Ποιας μάρκας τα πούρα έχετε καπνίσει περισσότερο σε ολόκληρη την καπνιστική σας ζωή

Δημοσίευση από suleygiannis »

Κύριοι υπενθυμίζω ότι σήμερα το απόγευμα λήγει αυτή η ψηφοφορία. Έχουν πάρει μέρος μόνο 17 άτομα. Αν υπάρχει κάποιος που ξεχάστηκε έχει μερικές ώρες
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
lefteris c
Δημοσιεύσεις: 802
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 10:17 pm

Re: Ποιας μάρκας τα πούρα έχετε καπνίσει περισσότερο σε ολόκληρη την καπνιστική σας ζωή

Δημοσίευση από lefteris c »

Γεια σου Γιάννη
Σίγουρα τα Partagas στην πρώτη θέση της δικιά μου κατανάλωσης
στη δεύτερη τα Montecristo
ενώ στη τρίτη θέση πρέπει ακόμη να βρίσκονται τα Romeo y Julieta, αφού έχω συνυπολογίσει και τα παλιά καπνιστικά μου χρόνια 8-)
Το πούρο είναι σαν μια σεμνή ερωμένη - κρύπτη που προσφέρει απλόχερα τον έρωτά της σ' αυτούς που την ανακαλύπτουν
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2365
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Ποιας μάρκας τα πούρα έχετε καπνίσει περισσότερο σε ολόκληρη την καπνιστική σας ζωή

Δημοσίευση από suleygiannis »

Ο Λευτέρης ήταν και ο τελευταίος που ψήφισε. Ο 18ος!
Λήξη ψηφοφορίας!!
Τα 18 μέλη μας ψήφισαν τις κουβανέζικες μάρκες που έχουν καπνίσει περισσότερο στη ζωή τους.
Τα αποτελέσματα είναι τα εξής:
Partagas 16
Bolivar 10
Montecristo 9
H. Upmann 5
Hoyo de Monterrey, Romeo y Julieta 4
Por Larranaga 2
Sancho Panza, Cohiba, Trinidad, Fonseca 1


Σας ευχαριστώ για τη συμμετοχή. Τα συμπεράσματα δικά σας.
Δεν ακολουθούν αποτελέσματα με τις μη κουβανέζικες μάρκες μιας και ψήφισαν 2 μόνο άτομα..
Ρε μαν ρε μπρο
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ψηφοφορίες”