Ποιας μάρκας τα πούρα έχετε καπνίσει περισσότερο σε ολόκληρη την καπνιστική σας ζωή

η κάλπη του φόρουμ
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2395
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Ποιας μάρκας τα πούρα έχετε καπνίσει περισσότερο σε ολόκληρη την καπνιστική σας ζωή

Δημοσίευση από suleygiannis »

Ποιας μάρκας τα πούρα έχετε καπνίσει περισσότερο σε ολόκληρη την καπνιστική σας ζωή


Σκέφτηκα ένα χαλαρό πλην όμως ενδιαφέρον θέμα. Ο τίτλος αυτού: ποιας μάρκας τα πούρα έχετε καπνίσει περισσότερο σε ολόκληρη την καπνιστική σας ζωή.
Το παρόν θέμα δεν αφορά την αγαπημένη σας μάρκα ή τι σας αρέσει να καπνίζετε αυτήν την εποχή. Είναι διαχρονικό και αφορά τις απαρχές της καπνιστικής σας ζωής μέχρι τη σημερινή εποχή.

Όλοι μας έχουμε διαφορετικές εμπειρίες και διαφορετική πείρα στα πούρα. Άλλοι έχουν καπνίσει δεκάδες, άλλοι εκατοντάδες και άλλοι χιλιάδες. Άλλοι καπνίζουν μήνες, άλλοι λίγα χρόνια και άλλοι δεκαετίες. Άλλοι καπνίζουν long filler και άλλοι short filler.
Άλλοι συμπαθούσαν άλλα πούρα όταν προωτοξεκίνησαν το κάπνισμα και άλλα σήμερα.
Το ερώτημα όμως είναι καθαρά ποσοτικό.
Ανατρέξτε λοιπόν στη μνήμη σας και στις σημειώσεις σας και πείτε μας τις 3 κουβανέζικες μάρκες που έχετε καπνίσει περισσότερο στη ζωή σας. Επειδή αρκετοί έχουν καπνίσει και αρκετά μη κουβανέζικα πούρα και για να έχουμε πιο ξεκάθαρο αποτέλεσμα, μπορείτε εκτός από τις 3 κουβανέζικες να αναφέρετε και τις 3 μη κουβανέζικες μάρκες που έχετε καπνίσει περισσότερο, για πιο ολοκληρωμένα αποτελέσματα και συμπεράσματα.

Λήξη της ψηφοφορίας στις 20 Ιουλίου, για να έχει τελειώσει και το μουντιάλ και για να προλάβουμε τους περισσότερους πριν από τις διακοπές τους.
Φυσικά μαζί με τις απαντήσεις μπορείτε να μας αναφέρετε στιγμές από την καπνιστική σας διαδρομή από τις αρχές μέχρι σήμερα καθώς και το τι διαμόρφωσε τις επιλογές σας. Ελπίζω να σας αρέσει το θέμα
These users thanked the author suleygiannis for the post (total 2):
ΤάκηςPetran
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8973
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Ποιας μάρκας τα πούρα έχετε καπνίσει περισσότερο σε ολόκληρη την καπνιστική σας ζωή

Δημοσίευση από Τάκης »

πολύ ενδιαφέρον το ερώτημα που θέτεις Γιάννη
καλύπτει και αποκαλύπτει πολλές πτυχές της καπνιστικής διαδρομής καθενός από μας
θέλει λοιπόν σκέψη, περισυλλογή, και καλή μνήμη η απάντηση του 8-)

επιφυλάσσομαι για τη δική μου, τόσο για τα cubans, όσο και για τα non
These users thanked the author Τάκης for the post:
suleygiannis
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Svensk
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1034
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 11, 2018 11:35 pm

Re: Ποιας μάρκας τα πούρα έχετε καπνίσει περισσότερο σε ολόκληρη την καπνιστική σας ζωή

Δημοσίευση από Svensk »

Πολύ εύκολο για μένα να απαντήσω Γιάννη.

Τα πρώτα χρόνια της πουρικαριερας μου κάπνιζα επί το πλείστον Cohiba και Trinidad.
Ήταν μια εποχή που η γευστική μου παλέτα –λες και κάποιος Μωυσής κατέβηκε από το
βουνό και μου παρέδωσε την εντολή χαραγμένη σε πέτρα- δεν αναγνώριζε κανέναν άλλο
θεό πλειν αυτών των δυο.
Τα τελευταία δυο τρία χρόνια την πρωτοκαθεδρία έχουν τα Hoyo. Όχι όμως με μεγάλη
διαφορά από άλλες μπράντες.
Θυμάμαι ένα Sancho P, Belicoso, που υπήρξε η απαρχή για να ψάξω και παραπέρα.
Όπως κι ένα Ηoyo des Dieux χορηγία του ΝικουΧ, κι ένα Μοnte Especiales 2 του Ντον.
These users thanked the author Svensk for the post:
suleygiannis
Το πούρο είναι η θεραπεία μου
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8973
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Ποιας μάρκας τα πούρα έχετε καπνίσει περισσότερο σε ολόκληρη την καπνιστική σας ζωή

Δημοσίευση από Τάκης »

για τις δύο πρώτες κουβανέζικες brand δεν είχα καμία αμφιβολία, όπως κι αν έκανα το μέτρημα
με τη μεζούρα, με το ζύγι, με το κομμάτι, με το κυβικό:
ασκαρδαμυκτί η δυάδα Partagas-Montecristo είναι οι πιο σταθεροί και συχνοί μου σύντροφοι για τρεις και βάλε δεκαετίες

η τρίτη κουβανέζικη brand βγήκε μετά από κάποιους μικρούς υπολογισμούς
και τελικά τα Romeo y Julieta υπερίσχυσαν των Hoyo de Monterrey & H. Upmann, κυρίως λόγω παρελθόντος

στα non η κατάταξη έχει ως εξής: Arturo Fuente, Oliva, Joya de Nicaragua

οι επιλογές φυσικά διαμορφώθηκαν και θα διαμορφώνονται πάντα από το τι μου άρεσε-αρέσει περισσότερο
These users thanked the author Τάκης for the post:
suleygiannis
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2395
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Ποιας μάρκας τα πούρα έχετε καπνίσει περισσότερο σε ολόκληρη την καπνιστική σας ζωή

Δημοσίευση από suleygiannis »

Ευχαριστούμε τους Βάιο και Τάκη για τις πρώτες καταγραφές- εμπειρίες τους! Αναμένουμε και τους υπόλοιπους
Κι εγώ ήμουν σίγουρος ότι ο Βαιος θα έχει Cohiba :D
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
harmonica
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 498
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 7:54 am

Re: Ποιας μάρκας τα πούρα έχετε καπνίσει περισσότερο σε ολόκληρη την καπνιστική σας ζωή

Δημοσίευση από harmonica »

Χωρίς δεύτερες,τρίτες κλπ σκέψεις
Πρώτη μπραντα με τεράστια διαφορά απο τις άλλες δυο φονσεκα.Δεύτερη ο τραπεζίτης και τρίτη νομίζω πρέπει να κονταροκτυπιουνται ρομεο με μοντε..Γιαν βάλε στα στατιστικά οποίο θες για τρίτο δεν θυμάμαι και είναι πολύ μικρή η διαφορά τους..
Για νον θα συμπληρώσω μόνο joya de Nicaragua 😉
"There are two things a man never forgets -his first love and his first cigar"
Άβαταρ μέλους
Tournesol
Δημοσιεύσεις: 791
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 9:14 am

Re: Ποιας μάρκας τα πούρα έχετε καπνίσει περισσότερο σε ολόκληρη την καπνιστική σας ζωή

Δημοσίευση από Tournesol »

Πφφ ζόρικο διότι παλαιότερα δεν κρατούσα purchasing log. Και γενικότερα κοίταζα να δοκιμάζω τα πάντα.

Κρίνοντας απο κατι παλαιότερες φωτογραφίες με piles απο άδεια κουτιά κλπ., η τριπλέτα παίζει σε:
(α) Partagas (β) Por Larrañaga (γ) Hoyo de Monterrey
Unyielding force of thought and spirit, shine!
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2395
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Ποιας μάρκας τα πούρα έχετε καπνίσει περισσότερο σε ολόκληρη την καπνιστική σας ζωή

Δημοσίευση από suleygiannis »

Ευχαριστούμε τους Σπύρο και Θάνο. Σπύρο αν δε μου πεις τι διαλέγεις, θα βάλω τις 2 πρώτες που είπες. Εγώ να επιλέξω για σένα; :mrgreen: :ugeek:
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
harmonica
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 498
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 7:54 am

Re: Ποιας μάρκας τα πούρα έχετε καπνίσει περισσότερο σε ολόκληρη την καπνιστική σας ζωή

Δημοσίευση από harmonica »

Οοοοο άντε βάλε τα ρομεο σαν τρίτο 🤨🤨😜
"There are two things a man never forgets -his first love and his first cigar"
Άβαταρ μέλους
tommi
Δημοσιεύσεις: 406
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 10:09 am

Re: Ποιας μάρκας τα πούρα έχετε καπνίσει περισσότερο σε ολόκληρη την καπνιστική σας ζωή

Δημοσίευση από tommi »

Καλησπέρα σας
Γιάννη το νούμερο 1 χωρίς σκέψη πάει στα Non
καραβιές (clopyright-takis),τάνκερ και γκαζάδικα , μιλώντας πάντα για ποσότητες συνολικά

Από Κούβας ο Στρατηγός Βolivar βρισκόταν πάντα στις πρώτες επιλογές
ο Partagas σε 2η
και τα Monte σε 3η μοίρα
..και έτσι θα συνέχιζε αν έβαζες άλλο παρόμοιο poll ;)
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ψηφοφορίες”