Ποιας μάρκας τα πούρα έχετε καπνίσει περισσότερο σε ολόκληρη την καπνιστική σας ζωή

η κάλπη του φόρουμ
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2395
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Ποιας μάρκας τα πούρα έχετε καπνίσει περισσότερο σε ολόκληρη την καπνιστική σας ζωή

Δημοσίευση από suleygiannis »

Ωραίος και ο Θωμάς!
Εγώ πλέον μπορώ να πω με 95% ακρίβεια ότι οι μάρκες που έχω καπνίσει περισσότερο και προς μεγάλη μου έκπληξη είναι κατά σειρά H. Upmann, Bolivar, Partagas. Θεωρούσα ότι μέσα στις 3 θα ήταν τα Sancho Panza αλλά δεν.. Επίσης, πολύ κοντά Hoyo, Monte και Romeo. Σίγουρα σε μερικά χρόνια θα ήταν διαφορετική η απάντηση.
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
alexandros
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 2631
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 4:31 pm

Re: Ποιας μάρκας τα πούρα έχετε καπνίσει περισσότερο σε ολόκληρη την καπνιστική σας ζωή

Δημοσίευση από alexandros »

αν και με λιγα πουρα στο ενεργητικο του ο στρατηγος εχει καει τις περισσοτερες φορες απο εμενα
ακολουθει ο jaime και ο λακος με τον κομη να ειναι απο πισω σε αποσταση τριχας
οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω
Άβαταρ μέλους
konstadinos23
Δημοσιεύσεις: 573
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 12:50 pm

Re: Ποιας μάρκας τα πούρα έχετε καπνίσει περισσότερο σε ολόκληρη την καπνιστική σας ζωή

Δημοσίευση από konstadinos23 »

Τα πιο πολυκαπνισμενα είναι τα bolivar τα οποία μου αρέσουν όλα.!!!
Μετα ακολουθούν τα partagas.!!
Άβαταρ μέλους
Haris
Δημοσιεύσεις: 291
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 7:57 am

Re: Ποιας μάρκας τα πούρα έχετε καπνίσει περισσότερο σε ολόκληρη την καπνιστική σας ζωή

Δημοσίευση από Haris »

όπως και όλοι μας, η μαλλον οι περισσότεροι απο εμάς, άρχισα με τα κοίμπα!!! 8-) μικρά, μικρά, μεγάλα, χοντρά και μέτρια (όχι λεπτά) κανονικά και fake , όλα για όλα αλλά cohiba!!!

μετά μπήκα σε αυτό το φόρουμ, όχι σε αυτό αυτό, αλλά σε αυτό ουσιαστικά :ugeek: και ανακάλυψα την μαγεία του κουβανέζικου κυριολεκτικά!!
αρχικά αγάπησα τα μόντε, συγκεκριμένα τα νο4 και τα τουμπάτα αδελφάκια τους ήταν απο τις πρώτες κούτες που τελείωσα. μετά βρήκαν τα ραμον ss οτι είναι το καλύτερο robusto και μετά αποφάσισα ότι το d5 έιναι το καλύτερο μετά το φαγητό....

όλα αυτά μέχρι που ανακάλυψα τα slenders ... άρχισα με lgc no1 το οποίο και είχα ερωτευτεί και ευτυχώς κατάφερα να στοκάρω ενα σεβαστό αριθμό.
μέχρι που ηρθαν στην ζωή μου τα RG Slenderellas , πούρα που θεωρώ οτι έχουν το καλύτερο blend που κατάφερα να βρώ και μιλάω απο άποψη σταθερότητας, βρήκα αυτο που μου άρεσε και ήταν και σε επανάληψη!!! και κάπου εκέι άρχισα να ψαχνω ότιδήποτε λεπτότερο του 40 και να το δοκιμάζω.... :lol: 8-)

οκ, καλές και οι σχέσεις αλλά και οι ξεπέτες έχουν την χάρη τους... έτσι ενω στο μυαλο μου έχω τα ντελικάτα κουβανέζικα, σταθεροποίησα το καπνιστικό μου βιτολάριο μεταξύ 44-52... πούρα που μπορώ να πώ οτι κάπνισα περισσότερο είναι

1) Montecristo
2) Upmann
3) Partagas

λίιιιιιιιιιιγο πιο κατω τα παρτάγας..

Αν το ερώτημα του Γιάννη έλεγε ποιες κούτες έχετε καπνίσει περισσότερο σε ολόκληρη την καπνιστική σας ζωή η απάντηση θα ήταν ...

1) Upmann Half Corona
2) RG Slenderellas
3) Monte No4 - Petit Tubos
Άβαταρ μέλους
goutsou
Δημοσιεύσεις: 189
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 9:16 am

Re: Ποιας μάρκας τα πούρα έχετε καπνίσει περισσότερο σε ολόκληρη την καπνιστική σας ζωή

Δημοσίευση από goutsou »

Δεν ξέρω πως θα ήταν η ζωή μου -μας- αν όλες οι μάρκες διέθεταν τον ίδιο αριθμό διαθέσιμων βίτολας. Αν π.χ. τα Ramon Allones είχαν 23 βίτολες σίγουρα θα ήταν στην τριάδα. Επειδή λοιπόν είμαι φρεσκούδι, ελληνιστί newbie, για τα πουροδεδομένα και ακόμα δοκιμάζω, ασχέτως αν έχω ήδη αγαπημένα, οι μάρκες που έχω καπνίσει περισσότερο είναι
1. Partagas
2. Romeo y Julieta
3. Sancho Panza (κι αυτό γιατί Non Plus...)

Νομίζω σε μια πενταετία ο Χαϊμε και ο βοηθός του Κιχώτη θα είναι ακόμα στην τριάδα, αλλά αμφιβάλω πολύ για τους εραστές...
“The greatest enemy of knowledge is not ignorance, it is the illusion of knowledge.”
Stephen Hawking
Άβαταρ μέλους
Greekos
Δημοσιεύσεις: 406
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 11:03 am

Re: Ποιας μάρκας τα πούρα έχετε καπνίσει περισσότερο σε ολόκληρη την καπνιστική σας ζωή

Δημοσίευση από Greekos »

Βλέποντας σημειώσεις, ανακινώντας μνήμες, κ βλέποντας παραγγελίες... Βαριά τα πούρα σε δύναμη είναι μπροστά... Μικρά μεγάλα αδύνατα χοντρά.. μια μπάντα είναι μπροστά

Partagas!!

Μετά έχουμε Bolivar
K μετά δύο μπάντες ισορροπούν
Ramon Allones κ Montecristo κ ακολουθούν
Por Larranaga, Cuaba

Όποτε για την ψηφοφορία αναγκαστικά βάζω
Partagas
Bolivar
Montecristo
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2395
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Ποιας μάρκας τα πούρα έχετε καπνίσει περισσότερο σε ολόκληρη την καπνιστική σας ζωή

Δημοσίευση από suleygiannis »

Ευχαριστούμε τους Αλεξ, Κωνσταντίνο, Χάρη, Στέλιο και Νίκο για τις ψήφους τους. Αναμένουμε τις τοποθετήσεις και των υπολοίπων
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
Στάθης
Δημοσιεύσεις: 849
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 8:51 am

Re: Ποιας μάρκας τα πούρα έχετε καπνίσει περισσότερο σε ολόκληρη την καπνιστική σας ζωή

Δημοσίευση από Στάθης »

Στην μικρή μου καπνιστική ζωή τα 3 πρώτα έχουν ως εξής...

1...Bolivar
2...Partagas
3...H.Upmann
Είμαστε για φυλακή
Άβαταρ μέλους
Mixalis81
Δημοσιεύσεις: 830
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 7:53 am

Re: Ποιας μάρκας τα πούρα έχετε καπνίσει περισσότερο σε ολόκληρη την καπνιστική σας ζωή

Δημοσίευση από Mixalis81 »

Παλιά που δεν ένιωθα μη γνωριζοντας μαρκες και βιτολες και ήθελα να καπνίσω κάνα πούρο επέλεγα είτε Monte No4 είτε Romeo No2...Αν και το Monte μου άρεζε πάντα πιο πολύ!
Τελευταία Χρόνια και μετά από δοκιμη σχεδόν όλων των μαρκων και κατασταλαξη σε βιτολες και μάρκες η τριαδα παιζει ως εξής:

1)Partagas με διάφορα απο τον δεύτερο...
2)Montecristo χέρι χέρι με Bolivar
3)H.Upmann λόγω Half Corona,Magnum 46,50 και Majestic
Άβαταρ μέλους
nikos doc
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1498
Εγγραφή: Τετ Φεβ 07, 2018 11:45 pm

Re: Ποιας μάρκας τα πούρα έχετε καπνίσει περισσότερο σε ολόκληρη την καπνιστική σας ζωή

Δημοσίευση από nikos doc »

Δύσκολη η σούμα.....
Την πρώτη δεκαετία κάπνιζα μόνο Monte, ,αυτά μου έδιναν αυτά έκαιγα.
Η πρώτη μου κούτα ήταν Monte ,πίσω στα τελειώματα των 90s.
Μετά η παλέτα βάρυνε, τα Bolivar βγήκαν μπροστά κοντά στο milenium. Ήρθαν και τα Ramon και όλα τα υπόλοιπα. Ξεκίνησε η ποικιλία και εγώ να περνάω καλά!!! :D :D
Από τα μέσα των 00s η κατανάλωση ανέβηκε κατακόρυφα, οπότε οι ισορροπίες έχουν γίνει ριμαδιό!
Για να μην το κουράσω, και επειδή η ακριβής καταγραφή δεν υπάρχει θα δώσω τα εξής.
Πρώτη θέση στα Bolivar. Δεν θυμάμαι πότε να μην έχω σοβαρό στοκ από αυτά, δεν θυμάμαι πότε να μην έχω μαζί ένα βγαίνοντας από το σπίτι.
Δεύτερη θέση Monte. Και μόνο η αρχική γνωριμία ήταν αρκετή για να τα ανεβάσει ψηλά στην λίστα.
Τρίτη θέση Partagas. Είναι καθαρά αίσθηση και όχι αριθμοί. Μου αρέσουν όλα τα μικρά τους, και πάντα υπάρχουν οι σημαίες D4, Lusi, που τραβάνε το κουπί.

Μάλλον σε λίγα χρόνια θα τα φτάσουν τα Upmann αλλά αυτά θα τα πούμε, τότε.......
This is our House!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ψηφοφορίες”