Η Αγαπημένη σας Ώρα

η κάλπη του φόρουμ

ποια είναι η αγαπημένη σας ώρα για να απολαύσετε ένα πούρο?

Το δημοψήφισμα λήγει την Παρ Οκτ 30, 2020 7:26 am

το πρωί
8
22%
πριν το μεσημεριανό γεύμα
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
το μεσημέρι μετά το γεύμα
4
11%
το απόγευμα
2
5%
πριν το βραδινό
1
3%
μετά το βραδινό
7
19%
αργά το βράδυ
11
30%
δεν έχω ιδιαίτερη προτίμηση
4
11%
 
Σύνολο ψήφων: 37
Άβαταρ μέλους
harmonica
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 498
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 7:54 am

Re: Η Αγαπημένη σας Ώρα

Δημοσίευση από harmonica »

Εγώ πάλι είμαι της πρωινής ζώνης κατά κύριο λόγο από πάντα και κυρίως τα 2 τελευταία χρόνια.

Πάντα μου άρεσε το πρωινό κάπνισμα μετά το πρωινό μου γεύμα και πάντα το γουσταρα και με γέμιζε νικοτινιακα για όλη την μέρα ή έστω κάποιες ώρες.

Βέβαια στην δεύτερη επιλογή μου θα λεγα και όλες τις ώρες μιας και δεν έχω στερεότυπα και λόξες σχετικά με την φουμα.Χρόνο να έχεις που δεν έχω....θα το επέλεγα όλη την μέρα και όλες τις στιγμές με καφέ, μπύρα, ουίσκι
These users thanked the author harmonica for the post (total 3):
Vr AndreasΣτάθηςχεντυ κοντου
"There are two things a man never forgets -his first love and his first cigar"
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Η Αγαπημένη σας Ώρα

Δημοσίευση από Τάκης »

ευχαριστώ πολύ και την τριάδα rigelianos, tournesol, harmonica
Σπύρο δεν χρειάζεται να έχεις "λόξα" ή "στερεότυπα" για να σ' αρέσει να καπνίζεις περισσότερο μια συγκεκριμένη ώρα...

ιδού και οι δικές μου προτιμήσεις:

καθώς τα χρόνια διαβαίνουν και οι συνθήκες μεταβάλλονται, ενίοτε αλλάζουν και τα γούστα
για ολόκληρες δεκαετίες η αγαπημένη μου ώρα ήταν «το μεσημέρι μετά το γεύμα»
ήτοι μετά την επιστροφή από τη δουλειά και το μεσημεριανό φαγητό, εκεί γύρω στις 4 μμ
νομίζω πως πρέπει να έχω κάψει καραβιές πούρα εκείνη την ώρα, πάντα στο ίδιο τελετουργικό σκηνικό απόλαυσης
που πάρα πολύ συχνά είχε να κάνει και με τεστάρισμα κάποιου πούρου με αντίστοιχο review

μέσα στην ημέρα έβρισκα φυσικά κι άλλες «αγαπημένες» ώρες για να χρησιμοποιήσω τον αναπτήρα μου
ειδικά αν βάλω στην εξίσωση και την παράμετρο πως παλαιότερα κάπνιζα περισσότερο
εξαιρώντας συνήθως το πρωί που φουμάριζα πολύ σπάνια ή μόνο στις διακοπές
αντίθετα κάπνιζα συχνά την ώρα του ορεκτικού με μεζέ και τσιπουράκι κυρίως τα Σαββατοκύριακα
όπως επίσης και αρκετά απογεύματα χαλαρώνοντας
οι φούμες είχαν φυσικά συνέχεια και σε πιο βραδινό mood, after dinner ή και πιο αργά

στην παρούσα φάση, βρίσκομαι ξανά σε αυξητικούς ρυθμούς φουμαρίσματος
κάτι που ξεκίνησε μετά την έναρξη της πανδημίας τον περασμένο χειμώνα
σ’ αυτή την περίοδο, έχω βρει μια πολύ όμορφη ώρα που μ’ αρέσει να καπνίζω, και δεν είναι άλλη από το πρωί με καφέ
η επόμενη πιο συνήθης και πιο «αγαπημένη» ώρα υπό τις παρούσες συνθήκες, είναι η απογευματινή
καπνίζω φυσικά κι όλα σχεδόν τα μεσημέρια και τα βράδια, αλλά νομίζω πως αυτή τη χρονική στιγμή έχω βρει λιμάνι εκεί

οι ψήφοι μου λοιπόν πηγαίνουν σε «πρωί» και «απόγευμα», αυτές είναι οι αγαπημένες μου
Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post (total 6):
Vr AndreasΣτάθηςPetranJuniorSvenskχεντυ κοντου
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
nikos doc
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1498
Εγγραφή: Τετ Φεβ 07, 2018 11:45 pm

Re: Η Αγαπημένη σας Ώρα

Δημοσίευση από nikos doc »

Αγαπημένη ώρα....χμμμμμμ....
Με την έννοια του Sulleyjohn, δηλαδή πότε θα ήθελα να καπνίζω, πάω προς το αργά το βράδυ. Μου βγάζει μια διαφορετική ιεροτελεστία.
Είναι νόστιμα τα βραδυνά πούρα, παρέα με malt, με καλή κουβέντα ή και μόνος.

Βέβαια κανείς δεν απαγορεύει να κάνεις καλή κουβέντα ή να πίνεις κάνα δράμι όλες τις ώρες της ημέρας.. :lol:
Και για αυτό η δεύτερη επιλογή μου είναι το δεν έχω ιδιαίτερη προτίμηση.
Με έχουν βρει φούμες από τις πρώτες πρωίνες ώρες , μέχρι τις τελευταίες βραδυνές. Τις έχω ευχαριστηθεί όλες και θα συνεχίσω έτσι.

Keep on puffing girls n boys! 8-) 8-)
These users thanked the author nikos doc for the post (total 4):
JazzmanJuniorΣτάθηςχεντυ κοντου
This is our House!
Άβαταρ μέλους
Jazzman
Δημοσιεύσεις: 906
Εγγραφή: Δευ Σεπ 17, 2018 8:16 am

Re: Η Αγαπημένη σας Ώρα

Δημοσίευση από Jazzman »

Τελικά θαρρώ πως η "ιδανική ώρα" διαμορφώνεται κατόπιν πολλών παραμέτρων και βασικός προταγωνιστής φαίνεται να είναι ο παράγοντας ελευθερία χρόνου και χαλαρότητα του νου.

Δεν έχω κάψει ποτέ πούρο σε στιγμές που είμαι σοβαρά απασχολημένος με κάτι άλλο, όπως π.χ. δουλειά, γιατί πιστεύω ότι δε θα το χαρώ. Σα να μου δώσεις ένα εξαιρετικό γεύμα σε τάπερ, για να το φάω κρύο πάνω στο γραφείο μου μπροστά από την οθόνη το μεσημέρι.

Έτσι, οι ιδανικές ώρες για μένα είναι νωρίς το πρωί μαζί με τον καφέ ή αργά το βράδυ συνοδεία κάποιου spirit.

Αυτό προφανώς δε σημαίνει ότι δεν καίω με όποια ευκαιρία μπορέσω 8-)
These users thanked the author Jazzman for the post:
χεντυ κοντου
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Η Αγαπημένη σας Ώρα

Δημοσίευση από Τάκης »

Nikos doc y Jazzman muchas gracias!
φαίνεται πως οι δύο αντίθετοι πόλοι της ημέρας συγκεντρώνουν τις περισσότερες των προτιμήσεων ως τώρα
Εικόνα
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Junior
Δημοσιεύσεις: 547
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 01, 2018 11:21 am

Re: Η Αγαπημένη σας Ώρα

Δημοσίευση από Junior »

Θα μπορούσα να πω ότι αγαπημένη ώρα είναι οποιοσδήποτε ώρα, θα είχα χρόνο για να απολαύσω ένα πούρο. Αλλά επειδή στη ζωή δεν είναι όλα ρόδινα, μες την εβδομάδα καταφέρνω να αφιερώσω μια στιγμήν απόλαυσης στον εαυτό μου.
Ως επί το πλείστον το ΣΚ είναι το ιδανικότερο. Προσπαθώ να ξεκινάω την ημέρα μου και να την κλείνω με πούρο. Σάββατο η Κυριακή, αλλά και τις δύο ημέρες αν τα καταφέρω. Εκείνη η ημέρα είναι η πιο λαμπρή της εβδομάδας, όσο δύσκολη και να ήταν, η μαγική στιγμή που βγαίνει η πρώτη εκπνοή γαλάζιου καπνού τα αφήνει όλα πίσω της.
Τα πρωινά ιδίως που ξεκινάει η μέρα με πούρο και καφέ στο μπαλκόνι μου. Αράζω στην πολυθρόνα και βυθίζομαι στην παραζάλη. Ακολουθεί γεύμα αλλά σπανίως θα κάνω πούρο κατά την προετοιμασία η το πέρας του γεύματος. Κατ' εξαίρεση στις διακοπές, που όλες οι ώρες μου φαίνονται ιδανικές για ένα πούρο. Επομένως η πρώτη ψήφος μου θα πάει στο ξεκίνημα της ημέρας, το πρωί. Ακολουθεί η δεύτερη ψήφος μου, που θα πάει μετά το βραδινό γεύμα, αργά το βράδυ, συνοδείας αλκοόλ. (μπίρα τα καλοκαίρια, ουίσκι φθινόπωρο, χειμώνα) Κατά το σύνηθες, τις Κυριακές αργά το βράδυ, επικρατεί μια ανατριχιαστική νηνεμία-γαλήνη που με ιντριγκάρει. θαρρώ πως το πούρο καπνίζει ΕΜΕΝΑ... Μπαίνω τόσο βαθιά σε μια μυσταγωγική νάρκωση που με τα βίας θα συγκρατήσω σκονάκι γεύσεων. Είναι μια στιγμιαία απόλαυση που πολλές φορές μένει ανεξίτηλη.


Στάλθηκε από το FRD-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk



Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Junior την Δευ Οκτ 19, 2020 4:17 pm, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
These users thanked the author Junior for the post (total 2):
Svenskalexandros
Άβαταρ μέλους
Fairlight
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1116
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 2:08 pm

Re: Η Αγαπημένη σας Ώρα

Δημοσίευση από Fairlight »

Junior έγραψε:
Δευ Οκτ 19, 2020 4:17 pm
είναι Μπροκολική

Message from moderator

Αγαπητέ Τσούνιορ

θα ήθελα να σου υπενθυμίσω μερικές βασικές αρχές και θεμελιωμένες αλήθειες πάνω στο θέμα γιατί πολύ φοβούμαι ότι έχεις οδηγηθεί σε παρερμηνείες οι οποίες μπορούν να σε οδηγήσουν στην ύβρη.

Πρώτον καμία πρωινή ώρα δεν μπορεί να είναι Μποκολική, καθώς ο Μπόκολης δεν έχει καμία σχέση με την ημέρα. Την ημέρα κοιμάται.

Δεύτερον το όνομα Αυτού, έχει θεολογική ισχύ αντίστοιχη με το Τετραγράμματο και οποιαδήποτε παρεκτροπή ή αλλοίωση του ονόματος αντιστοιχεί σε αιρετική θεώρηση καθώς σε κατάφορη ασέβεια προς την οντότητα της Αυτού μεγαλειότητος. Πόσο μάλλον όταν παραπέμπει στα συγκεκριμένα βρωμερά λαχανικά των οποίων η κατανάλωση είναι απαγορευμένη από τους ομοϊδεάτες μας.
These users thanked the author Fairlight for the post (total 7):
TournesolΣτάθηςΤάκηςJuniorJazzmanSvenskRigelianos
Sate~yurosu

Πες μου. Τι είσαι??? Είσαι pleb? (Project: the pleb sessions)

Τα λέμε το άλλο καλοκαίρι.
Άβαταρ μέλους
Junior
Δημοσιεύσεις: 547
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 01, 2018 11:21 am

Re: Η Αγαπημένη σας Ώρα

Δημοσίευση από Junior »

Το λάθος διορθώθηκε και η η φήμη του παραμένει ανέγγιχτη. Δεν θα επαναληφθεί.
Ουδέποτε είχα πρόθεση να διαπράξω ύβρις.

Στάλθηκε από το FRD-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

These users thanked the author Junior for the post (total 5):
FairlightΤάκηςΣτάθηςSvenskJazzman
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Η Αγαπημένη σας Ώρα

Δημοσίευση από Τάκης »

ευχαριστώ και το Χρήστο, Bokolis über alles!
Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post (total 2):
JuniorFairlight
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Petran
Δημοσιεύσεις: 1354
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 3:28 pm

Re: Η Αγαπημένη σας Ώρα

Δημοσίευση από Petran »

by Τάκης » Sun Oct 18, 2020 7:22 am
καθώς τα χρόνια διαβαίνουν και οι συνθήκες μεταβάλλονται, ενίοτε αλλάζουν και τα γούστα
συνυπογράφοντας εξαρχής την άποψη του Τάκη
καταθέτω με τη σειρά μου τις δικές μου αγαπημένες ώρες :arrow:

το πρωί

Εικόνα

επίλεγω ως πρώτη αγαπημένη τούτη την ώρα που γράφω φουμάροντας ένα boli cj
τα τελευταία χρόνια μου αρέσουν πολύ οι πρωινές φούμες με καφεδιά και τσίου τσίου...

αργά το βράδυ


Εικόνα

δεύτερη μου επιλογή ''αργάμησι το βράδυ''
γαλήνη κι ησυχία, βυθισμένος κυρίως στις σκέψεις μου...ενίοτε μ' ένα βιβλίο
συνεδρία άνευ 50€ρου ένα πράμα 8-)

*φωτό αρχείου :)
These users thanked the author Petran for the post (total 5):
ΤάκηςΣτάθηςJazzmanVchatz136χεντυ κοντου
Tο "πούρο" είναι κάτι πολύ (και πολλά) περισσότερο από ένα πούρο
Τάκης, Έλληνας Aficionado
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ψηφοφορίες”