Σε τι Υγρασία καπνίζετε τα Πούρα σας?

η κάλπη του φόρουμ

Σε τι υγρασία σας αρέσει να καπνίζετε τα πούρα σας?

Το δημοψήφισμα λήγει την Κυρ Αύγ 30, 2020 8:17 am

<60%
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
60-62%
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
62-64 %
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
64-66%
4
16%
66-68%
1
4%
68-70%
10
40%
70-72%
9
36%
72-74%
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
74-76%
1
4%
>76%
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
 
Σύνολο ψήφων: 25
Άβαταρ μέλους
harmonica
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 498
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 7:54 am

Re: Σε τι Υγρασία καπνίζετε τα Πούρα σας?

Δημοσίευση από harmonica »

Εγώ πάλι διατηρώ τα κουβανέζικα στους +/- 65% χειμώνα καλοκαίρι. Εννοώ +/- γιατί το καλοκαίρι πέφτει λίγο και το χειμώνα ανεβαίνει λίγο η υγρασία.
τα non ( όσα έχω δλδ) τα διατηρώ σε jar σε υγρασίες 70-72 περίπου και έχω παρατηρήσει και εγώ ότι καίγονται καλύτερα..

Για την θερμοκρασία παίζω τραμπάλα χειμώνα καλοκαίρι γιατι δεν έχω ούτε ψυγείο ούτε aircondition απο πάνω τους..
Βέβαια απο χειμώνα θα κοιτάξω να τακτοποιηθώ και να οργανωθώ και να κατεβάσω την πραμάτια μου σε ένα μπουντρούμι, υπόγειο απο κάτω μου για να έχω το κεφάλο μου ήσυχο μιας και υπάρχουν πιο σταθερές συνθήκες φύλαξης και διατήρησης.
"There are two things a man never forgets -his first love and his first cigar"
Άβαταρ μέλους
lefteris c
Δημοσιεύσεις: 802
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 10:17 pm

Re: Σε τι Υγρασία καπνίζετε τα Πούρα σας?

Δημοσίευση από lefteris c »

Παλιά τα είχα κι εγώ εκεί που λεν οι κουβανοί 70% συν πλην
αλλά τα τελευταία 2 χρόνια έχω κατεβάσει λίγο την υγρασία τους και κινούμαι στο 66-67 με 68% μέγιστο προς χειμώνα μεριά αν μου ξεφύγει :D
με ικανοποιεί πολύ καλύτερα η καύση, γεύση κλπ.
έχω διαπιστώσει ακόμα ό,τι στο 3/3 του πούρου (που το θεωρώ χειρότερο) συμπεριφέρεται και αποδίδει καλύτερα !

η ψήφος μου πάει στο 66-68%
Το πούρο είναι σαν μια σεμνή ερωμένη - κρύπτη που προσφέρει απλόχερα τον έρωτά της σ' αυτούς που την ανακαλύπτουν
manosp3
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: Τετ Μάιος 20, 2020 8:47 pm

Re: Σε τι Υγρασία καπνίζετε τα Πούρα σας?

Δημοσίευση από manosp3 »

64-66 έχω τα κουβανέζικα εγώ τον τελευταίο χρόνο. Παλαιότερα ήμουν στο 68-70 μέχρι που όταν αποφάσισα να πειραματιστώ με τις υγρασίες βρήκα τα πούρα να καίγονται καλύτερα σε χαμηλότερη. Επίσης, παρατήρησα ότι υπήρχαν ψιλό διάφορες στις γεύσεις όταν το πούρο είναι σε +-5% υγρασία. Εσείς έχετε παρατηρήσει κάτι τέτοιο ?
Άβαταρ μέλους
nikos doc
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1498
Εγγραφή: Τετ Φεβ 07, 2018 11:45 pm

Re: Σε τι Υγρασία καπνίζετε τα Πούρα σας?

Δημοσίευση από nikos doc »

Χρησιμοποιώ Boveda 72%, σε όλους τους αποθηκευτικούς χώρους. Έχω και τέσσερα Oasis σεταρισμενα στο 70% , για safety.

Τα non τα έχω στις ίδιες συνθήκες με τα Cubans, δεδομένου ότι είναι λίγα και ότι στο 70-72% δεν θα έχω θέματα.

Έχω ξαναπεί, πως τα πούρα θέλουν την ησυχία τους, αυτό που δεν γουστάρουν είναι τα πάνω κάτω σε υγρασιες. Εκεί χάνουν την μπάλα.
Όπως όλα, θέλουν υπομονή για να προσαρμοστούν σε οποιοδήποτε αλλαγή. Στα πούρα υπομονή δεν είναι πέντε δέκα μέρες, μιλάμε για μηνές, προκειμένου να έρθουν σε πλήρη ισορροπία σε νέα δεδομένα.

Θερμοκρασία δεν βάζω στο παιχνίδι. Θα χάσουμε την μπάλα.
These users thanked the author nikos doc for the post:
Jazzman
This is our House!
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8895
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Σε τι Υγρασία καπνίζετε τα Πούρα σας?

Δημοσίευση από Τάκης »

ευχαριστώ και τους harmonica, lefteris, manosp3 & nikos doc
υπάρχει απόκλιση στα γούστα - φυσικό είναι - αλλά το ζητούμενο παραμένει κοινό: η όσο το δυνατόν μεγαλύτερη απόλαυση

@ manosp3
θα έχει ενδιαφέρον να μας πεις πού εστιάζεις αυτές τις μικροδιαφορές στη γεύση
το αυτό ισχύει και για όλους τους φίλους που έχουν πειραματιστεί σε διαφορετικές τιμές υγρασίας

χθες έπεσε άλλη μια "ορφανή" ψήφος στην κάλπη μας και συγκεκριμένα στο 70%-72%
εξακολουθεί επίσης να παραμένει χωρίς ταυτοποίηση μια ψήφος στο 68%-70% από 07/08
καλώ για μια ακόμα φορά τα δύο μέλη που ψήφισαν "εν κρυπτώ" να σεβαστούν τους κανόνες
admin έγραψε:
Κυρ Αύγ 09, 2020 7:53 am

Message from moderator

...Σε περίπτωση που στο τέλος της τρέχουσας ψηφοφορίας υπάρχουν ακόμα "ορφανές" ψήφοι
- γεγονός που θα τις καθιστά αυτόματα κακόβουλες - είναι στη διακριτική ευχέρεια των συντονιστών να δημοσιοποιήσουν την πατρότητα τους.

Από την επόμενη ψηφοφορία μας, κάθε μη ταυτοποιημένη ψήφος σε poll θα συνιστά αυτόματα warning (προειδοποίηση) του μέλους που ψήφισε χωρίς να το δηλώσει.
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
alexandros
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 2594
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 4:31 pm

Re: Σε τι Υγρασία καπνίζετε τα Πούρα σας?

Δημοσίευση από alexandros »

Τάκης έγραψε:
Παρ Αύγ 07, 2020 6:22 pm


Αλέξανδρε, με βάση ότι σου αρέσει να καπνίζεις τα πούρα σου το χειμώνα στο 70-72%
μου κάνει εντύπωση που το καλοκαίρι σου αρέσει να τα καπνίζεις αντίστοιχα στις πιο χαμηλές υγρασίες του 68-70%
η απόκλιση - με δεδομένη την υψηλή θερμοκρασία και την ξηρότητα του αέρα - είναι αρκετά μεγάλη
δεν την ριχνω τοσο γιατι μου αρεσει αλλα γιατι ειναι το μονο που μπορω να κανω για να τα προστατεψω (πολυ ζεστη + πολυ υγρασια = κακο)
αρα θα ψηφισω το 70-72 αφου εκει μου αρεσουν περισσοτερο
οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω
Άβαταρ μέλους
alexandros
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 2594
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 4:31 pm

Re: Σε τι Υγρασία καπνίζετε τα Πούρα σας?

Δημοσίευση από alexandros »

suleygiannis έγραψε:
Κυρ Αύγ 09, 2020 1:25 pm
Οι Κουβανοί πάντως αναφέρουν ρητά σε κάθε κούτα να διατηρούνται τα πούρα στο 70%.
εκτος απο την υγρασια αναφερουν ρητα και την θερμοκρασια ομως που δεν το ανεφερες
οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8895
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Σε τι Υγρασία καπνίζετε τα Πούρα σας?

Δημοσίευση από Τάκης »

Αλέξανδρε ευχαριστώ, η ψήφος σου καταχωρήθηκε
μια λύση για τους καυτούς καλοκαιρινούς μήνες είναι η χρήση επιτραπέζιου (ή άλλου χώρου) για τα προς κάπνισμα
θα μου πεις βέβαια ότι δεν είναι κι εύκολο να προγραμματίσεις τα γούστα και τις ανάγκες σου
άρα θα προσθέσω: "στο μέτρο και την κλίμακα που μπορεί να γίνει αυτό"
papa was a rolling stone...
Giorgos1985
Δημοσιεύσεις: 393
Εγγραφή: Τετ Ιαν 02, 2019 7:28 pm

Re: Σε τι Υγρασία καπνίζετε τα Πούρα σας?

Δημοσίευση από Giorgos1985 »

Και εγώ προτιμώ να τα κρατάω στο 68-70% και στα βάζα και στον υγραντήρα καθότι με ικανοποιεί και η γεύση αλλά και η καύση που σε πιο υψηλές υγρασίες με δυσκόλευε λίγο.Τώρα από θερμοκρασίες άστα να πάνε είναι δύσκολο σε αυτές τις συνθήκες αποθήκευσης να τις ελέγξεις!
Άβαταρ μέλους
Spiros Preveza
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Δευ Ιουν 22, 2020 2:14 pm

Re: Σε τι Υγρασία καπνίζετε τα Πούρα σας?

Δημοσίευση από Spiros Preveza »

Εγω προτιμώ να παιζω στο 70-72 χειμώνα καλοκαίρι γιατι στα περισσότερα π έχω δοκιμάσει μ φάνηκε ιδανικότερο
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ψηφοφορίες”