Η Αγαπημένη σας Κουζίνα

η κάλπη του φόρουμ

Επιλέξτε τέσσερις από τις παρακάτω κουζίνες που σας αρέσουν περισσότερο:

Το δημοψήφισμα λήγει την Κυρ Μάιος 17, 2020 8:47 am

Κινεζική
2
2%
Γαλλική
10
11%
Ιταλική
17
19%
Γιαπωνέζικη
9
10%
Ινδική
3
3%
Μεξικάνικη
7
8%
Ισπανική
6
7%
Ταϊλανδέζικη
4
5%
Ελληνική
18
20%
Βιετναμέζικη
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Τουρκική
6
7%
Μοριακή
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Άλλη
6
7%
 
Σύνολο ψήφων: 88
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8897
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Η Αγαπημένη σας Κουζίνα

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

ελάτε να κάνουμε μια διαφορετική ψηφοφορία αυτή τη φορά, ουδόλως άσχετη με το αντικείμενο μας
αφού συχνά ένα καλό γεύμα ή δείπνο εκτός από το ότι τυπικά προετοιμάζει – μαρινάρει τον ουρανίσκο
λειτουργεί και ως αφροδισιακό του γαλάζιου καπνού, ενισχύοντας σημαντικά την επιθυμία για μια καθ’ όλα αντάξια φούμα

απ’ όλα έχει ο μπαξές:
Chinese, French, Italian, Japanese, Indian, Mexican, Spanish, Thai, Greek, Vietnamese, Turkish, Molecular, Other

Εικόνα
Εικόνα

ψηφίζουμε τις τέσσερις από τις δεκατρείς κουζίνες που μας αρέσουν περισσότερο
λήξη της ψηφοφορίας Κυριακή 17 Μαΐου

Εικόνα

bon appetit!

Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post (total 6):
χεντυ κοντουSvenskJuniorPetranRigelianosPETROS
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
lefteris c
Δημοσιεύσεις: 802
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 10:17 pm

Re: Η Αγαπημένη σας Κουζίνα

Δημοσίευση από lefteris c »

Γεια και χαρά :D

Μόνο που σκέφτομαι πιάτα και κουζίνες... εε, με πιάνει μια λιγούρα !
Όλες οι χώρες έχουν ενδιαφέροντα πιάτα, ως εξαιρετικά
και επιμέρους λιγουρεύομαι αρκετά κάποιες στιγμές, ακόμη και τα καυτερά της Ινδίας !

Έχουμε και λέμε:
Στη τέταρτη θέση βάζω την Ιταλική
ακολουθεί στη τρίτη τη Γαλλική
δεύτερη την Ελληνική*

Και πρώτη τη Κρητική (Άλλη)
Δε μπορώ να ψηφίσω κάτι άλλο, δεν υπάρχει κάτι άλλο :lol: με καταλαβαίνεται ε;
Πως μπορώ να αντισταθώ στο τσιγαριαστό, στη στάκα, στα καλτσουνάκια με σπανάκι & μυζήθρα,
στο κρητικό πιλάφι, στο αντικριστό, στο κατσικάκι με σταμναγκάθι, στη σφακιανή πίτα,
και τόσα άλλα... τι να πρωτογράψω ;

Εικόνα

* χούφταλο να είμαι και να μου το έχει απαγορεύσει ο γιατρός το σουβλάκι, θα έπαιρνα ένα
και θα το τσάκιζα σε κάποιο παγκάκι χωρίς σκέψη :mrgreen:
Εικόνα
εννοείται με τη μασέλα... και μετά θα άναβα και ένα πουράκι ;)
These users thanked the author lefteris c for the post (total 3):
ΤάκηςMixalis81konstadinos23
Το πούρο είναι σαν μια σεμνή ερωμένη - κρύπτη που προσφέρει απλόχερα τον έρωτά της σ' αυτούς που την ανακαλύπτουν
Rigelianos
Δημοσιεύσεις: 512
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 8:07 am

Re: Η Αγαπημένη σας Κουζίνα

Δημοσίευση από Rigelianos »

Ωραία ψηφοφορία, πολύ ωραία!

Λοιπόν,
1. Ελληνική, με αυτήν μεγαλώσαμε και είμαστε συναισθηματικά κοντά.
2. Ιταλικη, για τα πάντα της και τα γλυκά της.
3. Μεξικάνικη όχι τόσο για τα καυτερά της, αλλά για τα κρέατά της, ειδικά κοντά στο Tex-Mex. (Ποιοί θυμάστε το κορυφαίο του είδους, Buffalo Bill στη Γλυφάδα; )
4. Άλλο: Αργεντίνικη για τις αδιανόητες μπριζόλες της!
These users thanked the author Rigelianos for the post (total 3):
Spirosbusa71ΤάκηςJunior
Άβαταρ μέλους
Tournesol
Δημοσιεύσεις: 791
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 9:14 am

Re: Η Αγαπημένη σας Κουζίνα

Δημοσίευση από Tournesol »

[1] Ελληνική
[2] Ιταλική
[3] Τουρκική
[4] Ινδική

Αν ήταν εφικτό θα έβαζα την Ιταλική κουζίνα στην ίδια θέση με την Ελληνική. Μου αρέσουν και τιμώ εξ ίσου και τις δύο. Τρίτη επιλογή η Τουρκική, που έχει επηρεάσει και την Ελληνική, κατα ένα μεγάλο βαθμό. Κάθε φορά που έχω την τύχη να επισκεφτώ Τουρκικό εστιατόριο στο ΗΒ, όλες οι γεύσεις μου θυμίζουν Ελλάδα. Τέταρτη σίγουρα η Ινδική και αυτή διότι λόγω χώρας παραμονής την έχω δοκιμάσει εκτενέστατα.

Αν μπορούσα να προσθέσω άλλη μία, θα ψήφιζα την Περσική. Παρόμοια με την Τουρκική θα έλεγε κανείς, βέβαια τα stews που φτιάχνουν οι Πέρσες είναι εξαιρετικά. Βέβαια έχουν την συνήθεια (καλή για αυτούς) να βάζουν σαφράν στα πάντα :lol: .

Καλή όρεξη :D
These users thanked the author Tournesol for the post (total 2):
Τάκηςχεντυ κοντου
Unyielding force of thought and spirit, shine!
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8897
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Η Αγαπημένη σας Κουζίνα

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

ευχαριστώ Λευτέρη, Κωνσταντίνο και Θάνο για τις πρώτες ψήφους-προτιμήσεις τους
ελάτε κι εσείς, καθίστε αναπαυτικά στο multi ethnic restaurant μας κι απολαύστε το απεριτίφ σας
κι όταν είστε έτοιμοι, μπορείτε να μας δηλώσετε τις επιλογές σας

Εικόνα
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2366
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Η Αγαπημένη σας Κουζίνα

Δημοσίευση από suleygiannis »

Αυτή κι αν είναι δύσκολη ψηφοφορία...
Οπότε θα πω μία βασική αρχή: Δεν έχεις πάει σε κάποια χώρα; Ε δεν έχεις γευτεί την κουζίνα της.
Κι αυτό είναι αδιαπραγμάτευτο. Το ιταλικό, το κινέζικο ή οτιδήποτε άλλο που τρώμε εδώ δεν έχει καμία σχέση με ότι τρώνε σε αυτές τις χώρες..
Όλα προσαρμόζονται στις ανάγκες και στις γεύσεις της χώρας που είμαστε. Εκτός αν ο Ιταλός βάζει κρέμα γάλακτος στην καρμπονάρα ή έχει αφράτη ζύμη στην πίτσα... Για να μην τρελαθούμε εντελώς δηλαδή... Ή μήπως ο Ιταλός σουρώνει τα μακαρόνια και τους ρίχνει βούτυρο;; Αυτά είναι εξελληνισμοί...
Το πιο ωραίο φαγητό που έχω γευτεί είναι το ceviche. Επειδή όμως δεν έχω πάει στο Περού δεν ψηφίζω περουβιανή κουζίνα... Κινέζικο παραγγέλνω αλλά από ότι έχω μάθει αυτό που λέμε κινέζικο στην Ελλάδα είναι καντονέζικο. Εξάλλου η Κίνα είναι αχανής χώρα και έχει άπειρες κουζίνες. δε θα την ψηφίσω..
Η ελληνική κουζίνα (που συμπεριλαμβάνει την κρητική Λευτέρη) μου αρέσει φυσικά.
Από εκεί και πέρα μου αρέσει η γαλλική κουζίνα. Εξάλλου, όλες σχεδόν οι τεχνικές μαγειρικής είναι γαλλικές, μας αρέσει δε μας αρέσει... Μου αρέσει η ιταλική κουζίνα πολύ. Ωραία φρέσκα ravioli δεν έχω καταφέρει να φάω πουθενά αλλού... η τούρκικη κουζίνα φυσικά είναι πολύ καλή και αρκετά κοντά στις γεύσεις μας. Έχουν κάποια αδιανόητα κεμπαπ καμία σχέση με αυτά που φτιάχνουμε εδώ...
Από τις κουζίνες που δεν υπάρχουν στη λίστα είναι η αραβική. Έχω πάει σε δύο χώρες αραβικές και έχω φάει καταπληκτικά.
Οπότε από ελληνική, τούρκικη, αραβική, ιταλική και γαλλική πρέπει να διαλέξω 4 και είναι πολύ δύσκολο να αφήσω κάποια απέξω...
Θα αφήσω την ελληνική, γιατί θεωρώ ότι δεν είμαι αντικειμενικός για να την ψηφίσω...
These users thanked the author suleygiannis for the post (total 7):
ΤάκηςPetranJuniorSpirosbusa71χεντυ κοντουSvenskTournesol
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8897
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Η Αγαπημένη σας Κουζίνα

Δημοσίευση από Τάκης »

ευχαριστώ και τον αρχηγό
Γιάννη συμφωνούμε επί της αρχής, ότι δηλαδή τα πούρα είναι πιο νόστιμα στην Κούβα 8-)
σίγουρα όμως δεν ισχύει ως απαρέγκλιτος κανόνας το "αυτό που τρώμε εδώ δεν έχει καμία σχέση με ότι τρώνε σε αυτές τις χώρες"

υπάρχουν αρκετές εξαιρέσεις - και μάλιστα εμφατικές, σε αρκετά γεωγραφικά μήκη και πλάτη
για παράδειγμα, σίγουρα μπορείς να απολαύσεις ένα αυθεντικό - ας πούμε - ιταλικό menu
μαγειρεμένο με απόλυτη πιστότητα σ' ένα καλό restaurant - πάλι ας πούμε - στη Ν. Υόρκη

σημείωση:
κάποιος έχει ψηφίσει την τετράδα: γαλλική-ιταλική-γιαπωνέζικη-μεξικάνικη κουζίνα, χωρίς να το δηλώσει στο thread
τον καλώ να το κάνει γιατί κάτι τέτοιο είναι αντίθετο στους κανόνες όλων των poll μας
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Junior
Δημοσιεύσεις: 547
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 01, 2018 11:21 am

Re: Η Αγαπημένη σας Κουζίνα

Δημοσίευση από Junior »

1) Ελληνική
2) Ιταλική
3) Τούρκικη
4) Γιαπωνέζικη

Ελληνική κουζίνα που μ'αυτήν μεγαλώσαμε. Με ευρεία χρήση προϊόντων και επιρροές από τις γειτονικές χώρες. Μια εξ αυτής και η Τούρκικη που έχει κοινές γεύσεις και τεχνικές ως ένα βαθμό χωρίς να ταυτίζονται. Η Ιταλική είναι από τις αγαπημένες μου, είμαι "μακαρονάς" και λάτρης των τυριών της. Η Τούρκικη εξίσου αγαπημένη, με αποκορύφωμα τον Μπακλαβά Είναι το αγαπημένο μου γλυκό και το τιμώ, αρκετά συχνά. Τέλος η Γιαπωνέζικη που δεν μόνο είναι το πασίγνωστο σούσι αλλά βρίθει σε ποικιλία και τεχνικές. Εξαιρετικά νόστιμη...και φυσικά όπως και οι προαναφερόμενες σηκώνουν άνετα μια πουράκλα.

Στάλθηκε από το FRD-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

These users thanked the author Junior for the post (total 3):
Τάκηςχεντυ κοντουJazzman
Άβαταρ μέλους
GiorgioGr
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Τετ Μάιος 06, 2020 11:40 pm

Re: Η Αγαπημένη σας Κουζίνα

Δημοσίευση από GiorgioGr »

Ελληνική
Πλούσια μέσα στην απλότητα των υλικών και των συνταγών της, δε χρειάζεται πολλά-πολλά, μόνο ν’ αγαπάς την ελληνική φύση και, βέβαια, το ‘μεράκι’ αυτού που έβαλε το χέρι του να ετοιμαστούν τα εδέσματα.
Ιταλική
Μια λέξη για μένα αρκεί, pasta
Τουρκική
Το πώς παντρεύεται η μεσόγειος με την Ανατολή, τα απλά υλικά συνδυάζονται με τα ‘μπαχάρια’, τα μάτια πια δύσκολα μπορούν να σε προϊδεάσουν, ώρα για την οσμή, τη γεύση, ακόμα και την ακοή (αν σερβιριστούν τα πιάτα απ’ευθείας από τη φωτιά) να οδηγήσουν το γευστικό ταξίδι πολλών χιλιομέτρων
Ταϊλανδέζικη (δεν έχω επισκεφθεί τη χώρα)
Σούπες, γλυκόξινες γεύσεις, με μπαχαρικά ή και χωρίς, τηγανητό ρύζι, καυτερά στο μέτρο που ταιριάζει, υλικά ‘εξωτικά’ για ένα Ελληνόπουλο και συνάμα ενδιαφέροντα για τον πολίτη του κόσμου
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GiorgioGr την Πέμ Μάιος 07, 2020 5:48 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
These users thanked the author GiorgioGr for the post (total 4):
JuniorΤάκηςsuleygiannisχεντυ κοντου
Keep Calm and Smoke your Cigar...
Άβαταρ μέλους
Svensk
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1004
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 11, 2018 11:35 pm

Re: Η Αγαπημένη σας Κουζίνα

Δημοσίευση από Svensk »

Ελληνική, διότι με αυτήν μεγάλωσα. Ήταν κάτι για το οποίο ήμουν περήφανος όταν μικρός η έφηβος στη Σουηδία, έφερνα φίλους και φιλες στο σπίτι και πάθαιναν πλάκα με τα φαγητά της μάνας μου.

Ισπανική, λόγω της λατρεμένης μου παεγιας.

Ιταλική, λόγω πάστας που μαγειρεύω συχνότατα.

Γοαπωνεζικη. Λατρεύω το σούσι κ μου λείπει πολύ, εδώ στη μέση γη.
These users thanked the author Svensk for the post (total 2):
Juniorχεντυ κοντου
Το πούρο είναι η θεραπεία μου
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ψηφοφορίες”