Η Αγαπημένη σας Κουζίνα

η κάλπη του φόρουμ

Επιλέξτε τέσσερις από τις παρακάτω κουζίνες που σας αρέσουν περισσότερο:

Το δημοψήφισμα λήγει την Κυρ Μάιος 17, 2020 8:47 am

Κινεζική
2
2%
Γαλλική
10
11%
Ιταλική
17
19%
Γιαπωνέζικη
9
10%
Ινδική
3
3%
Μεξικάνικη
7
8%
Ισπανική
6
7%
Ταϊλανδέζικη
4
5%
Ελληνική
18
20%
Βιετναμέζικη
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Τουρκική
6
7%
Μοριακή
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Άλλη
6
7%
 
Σύνολο ψήφων: 88
Άβαταρ μέλους
χεντυ κοντου
Δημοσιεύσεις: 238
Εγγραφή: Δευ Μαρ 04, 2019 12:46 pm

Re: Η Αγαπημένη σας Κουζίνα

Δημοσίευση από χεντυ κοντου »

Ήρθε η ώρα να ψηφίσω..
1. Ελληνική .γιατί απλά κανείς δεν μπορεί να αντισταθεί σε ένα κομμάτι σπανακόπιτα με χειροποίητο φύλλο..η πλάστο που φτιάχνουμε στην Καρδίτσα λαχανόπιτα με πράσο τυρί και αντι για φύλλο καλαμποκάλευρό.. ΜΑΓΕΊΑ..!!!.
Και το όνειρο συνεχίζεται σε κάθε περιοχή το ίδιο φαγητό αλλά με άλλη γεύση.
2.Ιταλική. πίτσα ,πάστα,τυριά ..Μπορούσα να ζώ με αυτά.
3. Ισπανική..παέγια με κοτόπουλο με λουκάνικο με γαρίδες ..απλά υπέροχη.
4. Γαλλική.Κρέας με πατάτες..!! το φτιάξαν το πήραμε όλοι και το τρώμε καθημερινά με όποιες παραλαγές μπορεί ς να φανταστεις.. :D
These users thanked the author χεντυ κοντου for the post (total 6):
nikos docΤάκηςSpirosbusa71SvenskΣτάθηςPetran
Άβαταρ μέλους
Svensk
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1034
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 11, 2018 11:35 pm

Re: Η Αγαπημένη σας Κουζίνα

Δημοσίευση από Svensk »

χεντυ κοντου έγραψε:
Σάβ Μάιος 09, 2020 10:57 am
Ήρθε η ώρα να ψηφίσω..
1. Ελληνική .γιατί απλά κανείς δεν μπορεί να αντισταθεί σε ένα κομμάτι σπανακόπιτα με χειροποίητο φύλλο..η πλάστο που φτιάχνουμε στην Καρδίτσα λαχανόπιτα με πράσο τυρί και αντι για φύλλο καλαμποκάλευρό.. ΜΑΓΕΊΑ..!!!.
Ναι.... και μετά να κάνεις μια πουράκλα!
These users thanked the author Svensk for the post:
χεντυ κοντου
Το πούρο είναι η θεραπεία μου
Άβαταρ μέλους
Assos
Δημοσιεύσεις: 866
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 1:38 pm

Re: Η Αγαπημένη σας Κουζίνα

Δημοσίευση από Assos »

Καλησπέρα στη παρέα μας!
1/ ΕΛΛΗΝΙΚΗ μα τι άλλο να πω! Έχουμε τα πάντα
Και όχι μόνο ένα ιδιαίτερο πιάτο που θα βρεις έξω. Έχουμε ποιότητα υλικών!

2/ Ιταλική για τη διαφορετικότητα των υλικών και τις ποικιλίες τους.

3/ Τουρκική καθώς έχουν επηρεάσει και την ελληνική κουζίνα αλλά και γτ τα φαγητά τους είναι έντονα σε μυρωδιές και γεύσεις... όπως και τα γλυκά τους

4/ Ιαπωνική για τους λόγους που είπε ο Στάθης. Με κάλυψε 100%
These users thanked the author Assos for the post:
Τάκης
You Miss 100% Of The Shots You Don't Take.
You Need To Start Shooting At Your Goals
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8973
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Η Αγαπημένη σας Κουζίνα

Δημοσίευση από Τάκης »

ευχαριστώ Χέντυ και Assos για τη συμμετοχή τους στην κουβέντα μας
οι υπόλοιποι συνδαιτυμόνες το σκέφτεστε ακόμα..?? εμπρός, λίγες μέρες έμειναν μέχρι να κλείσει η κάλπη μας!

Εικόνα
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
alexandros
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 2631
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 4:31 pm

Re: Η Αγαπημένη σας Κουζίνα

Δημοσίευση από alexandros »

στο τσακ πριν την ληξη θα πω και εγω την αποψη μου
αν και δεν εχω παει σε ολες αυτες τις χωρες ( αρε αρχηγε ξυλο που θελεις)

1 ελληνικη .
αν ειναι δυνατον δλδ να μην μας αρεσει η τεραστια ποικιλια για ολα τα γουστα της ελληνικης κουζινας.
εχω δουλεψει και σερβιτορος σε νησια για μερικα χρονια και εχω δει πολυ καλα πως κανουν οι τουριστες για το καλο ποιοτικο ελληνικο φαγητο

2 ταιλανδεζικη
ναι αρχηγε εχω παει πολλες φορες και εχω περασει πολυ καιρο σε αυτη την μαγικη χωρα
απο τερμα βορα, ανατολη και δυση εως πολυ νοτο
εχω δοκιμασει τις κουζινες σχεδον ολης της χωρας ( και των γειτονων αλλοδαπων που εχουν φαγαδικα στην χωρα)
απιστευτα χρωματα στα πιατα και απιστευτοι συνδιασμοι που κανουν εκπληξεις στο στομα
ενα που εχω να πω για την κουζινα τους ειναι οτι τα θαλασσινα τους χανουν κατα κρατος απο της μεσογειου

3 ιαπωνικη
οκ δεν εχω παει εκει αλλα εχω φαει αρκετες φορες στην ασια απο ιαπωνες μαγειρες
μονο και μονο το σουσι με τρελαινει. αμα ειχα λεφτα θα ετρωγα πολυ πιο συχνα
εκτος απο το σουσι (το λατρευω) βεβαια εχουν παρα πολλα αλλα αξιολογα πιατα
και το πιο σημαντικο της ειναι η υγιεινη και διατροφικη αξια της

4 ινδικη
αν σου αρεσουν τα βαρια μπαχαρια, τα καυτερα και οι εντονες γευσεις που αφηνουν τρομερη επιγευση εδω εισαι
φυσικα και δεν ειναι ιδια τα ινδικα πιατα στην ελλαδα με την ινδια ( εχει δικιο ο αρχηγος καμια φορα)
αλλα ακομα και στην ελλαδα εχεια ρκετα αξιολογα ινδικα εστιατορια να φας
ολο το θεμα ειναι να ξερεις οτι θα φας αρκετα βαρυ μπαχαροκαυτερο φαγητο και να μην περιμενεις φαιν νταινινγκ
ενα μεγαλο μπολ με αρνι και μπολικη παχια παχια σαλτσα και ενα ναμ να το βουτας μεσα και να μην σταματας


φυσικα και υπαρχουν αρκετες ακομα κουζινες που εχω αρκετα ψηλα στην εκτιμηση μου
αλλα αυτες ειναι οι τοπ
ταιλανδη, βιετναμ, καμποτζη, λαος ειναι πολυ κοντα ολες μεταξυ τους με μικρες διαφορες
πχ βιετναμ εχει πιο πολλα χρωματα , λουλουδακια κτλ αλλα το bbq του λαος δεν υπαρχει πουθενα στην ασια

για την καραιβικη τι να πω. απο τις χειροτερες που εχω φαει ... μαλλον μαζι με την αγγλικη θα την βαλω :lol:


ορε πεινασα και μονο που τις θυμηθηκα



υγ. θα σας δωσω και ενα τιπ που εμαθα τοσα χρονια στα ταξιδια μου
ποτε μην φυγετε να πατε σε ξενη χωρα χωρις ελληνικο ελαιολαδο
1-2-3-4 μισολιτρα μπουκαλακια ελληνικο λαδακι αλλαζουν τα παντα ... και σας κανουν και πολυ καλους φιλους στους ντοπιους :lol:
These users thanked the author alexandros for the post (total 6):
ΤάκηςJazzmanχεντυ κοντουSvensksuleygiannisAssos
οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω
Άβαταρ μέλους
Jazzman
Δημοσιεύσεις: 906
Εγγραφή: Δευ Σεπ 17, 2018 8:16 am

Re: Η Αγαπημένη σας Κουζίνα

Δημοσίευση από Jazzman »

Το φαγητό για εμένα είναι λατρεία, απορροφά τεράστιο μέρος του χρόνου μου και αποτελεί ενδεχομένως το Νο1 τρόπο διασκέδασης.

Από τις επιλογές που έχουμε λοιπόν, αν και θα διαλέξω 4 ως τις επικρατέστερες, θα πω ότι μόνο μια είναι αυτή που με απωθεί. Τηρώντας το status quo που έθεσε ο Αρχηγός θα πω ότι η Κινεζική κουζίνα είναι ότι πιο αηδιαστικό έχω δοκιμάσει στη ζωή μου - έχοντας επισκεφθεί τη χώρα δυστυχώς αρκετές φορές.

Πάμε όμως στα της ψηφοφορίας.

1. Ελληνική
Φαινομενικά η πιο "άξεστη" από τους παρακάτω παίχτες, είναι όμως αυτή που σε αφήνει άναυδο με το μεγαλείο της απλότητάς της και τα εξαιρετικά υλικά. Επηρεαζόμενη πάντα από όλη τη λεκάνη της Μεσογείου, η Ελληνική κουζίνα στερείται των Γαλλικών τεχνικών ή των Ασιατικών χρωμάτων παρόλα αυτά, καταφέρνει επιτυχώς να δέσει έναν πλούτο πρώτων υλών με αδιαμφισβήτητα αποτελέσματα. Σίγουρα θα κατείχε υψηλότερη θέση στις παγκόσμιες προτιμήσεις αν είχαμε καταφέρει επικοινωνιακά να ξεφύγουμε από την εικόνα "Zorbas the Greek", "Sirtaki" & "Mouzaka".

2. Γαλλική
Τα του Καίσαρα τω Καίσαρι. Ο απόλυτος δάσκαλος φινέτσας, τεχνικής και υφών. Όλες οι τάσεις, γαστρονομικές μόδες και γευστικές επαναστάσεις έχουν τουλάχιστον μια ρίζα σε αυτή την κουζίνα. Εκπλεπτυστμένα πιάτα βομβαρδισμένα με μαγικό βούτυρο που κολάζουν καθολική καλόγρια Μ. Παρασκευή.

3. Ισπανική
Από τα εκπληκτικά fillet mignon των Γάλλων στην απόλυτη γιορτή του χοίρου και της παέγιας που βρίσκεις παντού στην Ιβιρική χερσόνησο. Πραγματικοί μερακλήδες του φαγητού αλλά και αεικίνητοι επαναστάτες της γεύσης και τον τεχνικών. Ένας συνδυασμός Μεσογειακού comfort και γαστρονομικής επιστήμης.

Ιαπωνέζικη
Όμοια με το λαό που την καταναλώνει σε καθημερινή βάση, είναι μυστήρια, γεμάτη αόρατες και ορατές τελετουργίες, γεμάτη γέυση και με κανά δυό ιδιαιτερότητες που την κάνουν τόσο ενδιαφέρουσα ;) .
Το σούσι είναι μόλις η κορφή του παγόβουνου. Εκπληκτική πρώτη ύλη τόσο από την Ιαπωνέζικη θάλασσα όσο και από τα βουνά τους. Μπορώ να τρώω ράμεν σε συνοικιακά μαγαζιά στο Κιότο κάθε μέρα.

Σημείωση 1η: Θέλωντας να πάρω την σφραγίδα ποιότητας Σουλεϊτζόν, θα δηλώσω ότι όλα τα παραπάνω έχουν δοκιμαστεί στη χώρα προέλευσης.
Σημείωση 2η: Ειδική μνεία προφανώς για Ιταλική, Τουρκική και το τρίπτυχο Συρία-Ιορδανία-Λίβανος
Σημείωση 3η: Οι επιλογές μου είναι βασισμένες όχι μόνο στο κομμάτι φαγητό αλλά και στο αποτέλεσμα που φέρνουν σε συνδυασμό με τοπικά κρασιά.
These users thanked the author Jazzman for the post (total 8):
ΣτάθηςTournesolΤάκηςχεντυ κοντουSvenskalexandrossuleygiannisSpirosbusa71
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8973
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Η Αγαπημένη σας Κουζίνα

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post (total 2):
alexandrosJazzman
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8973
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Η Αγαπημένη σας Κουζίνα

Δημοσίευση από Τάκης »

ευχαριστώ και τους ταξιδευτές Βλάση και Αλέξανδρο για τις γαστριμαργικές τους προτιμήσεις
ήδη 19 συνδαιτυμόνες έχουν στρώσει ένα πολύχρωμο κοινό τραπέζι με όλα τα καλούδια του κόσμου

στο μεταξύ, ξαφνικά προέκυψε ντέρμπι μεταξύ Ελλάδας-Ιταλίας για την πρώτη θέση
όσοι δεν ψηφίσατε ακόμα μπορείτε να αναδείξετε το νικητή σ' αυτή την άτυπη μονομαχία
να θυμίσω πως αύριο το πρωί το poll μας κλείνει

σημείωση:
καλείται το μέλος που ψήφισε προσφάτως την τετράδα γαλλική-γιαπωνέζικη-μεξικάνικη ταϊλανδέζικη, να το δηλώσει
υπάρχει κανόνας που τηρούμε απαρέγκλιτα σε όλες τις ψηφοφορίες μας, προκειμένου να είναι έγκυρη κάθε ψήφος:
πρέπει παράλληλα να δηλώνεται-ταυτοποιείται και μέσα στο thread της κάθε συζήτησης
τόσο για να είναι "προσωπική", όσο και για να γίνεται κουβέντα για κάθε θέμα που μπαίνει σε ψηφοφορία


Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post (total 6):
JazzmanSpirosbusa71GiorgioGrχεντυ κοντουalexandrosnikos doc
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Spirosbusa71
Δημοσιεύσεις: 1248
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 07, 2018 5:53 pm

Re: Η Αγαπημένη σας Κουζίνα

Δημοσίευση από Spirosbusa71 »

Ελληνική της μαμάς της γιαγιάς της πεθεράς για όλες τις ώρες για όλα τα γούστα
Ιταλική παστες πίτσες τυριά αλλαντικά
Τουρκική πήρε φωτιά...........και τρέχουμε αλλά μ αρέσει
Γιαπωνέζικη για το κρέας της
Ψηφίζω αυτές τις τρεις έχοντας μέχρι και σήμερα εμπειρίες από Ιταλίδα σεφ και προσωπική επίσκεψη στη χώρα Τούρκο μάγειρα και τον ατελείωτο χασαπακλα Αντώνη με τα μοσχάρια του (καλή επιτυχία στην εθνική μας ομάδα)
These users thanked the author Spirosbusa71 for the post (total 2):
GiorgioGrΤάκης
Άβαταρ μέλους
Greekos
Δημοσιεύσεις: 406
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 11:03 am

Re: Η Αγαπημένη σας Κουζίνα

Δημοσίευση από Greekos »

Όπως έχουν πει κ άλλοι η κουζίνα είναι η νόστιμη ειναι αυθεντική , είναι η αρχική (original) , είναι η πρωτότυπη(original), είναι η ιστορία πίσω από τους ανθρώπους, είναι ο πολιτισμός, είναι τα σταυροδρόμια γεύσεων κ υλικών, είναι οι αναμνήσεις κ τα συναισθήματα, είναι οι παρέες κ συντροφιές, είναι τα ταξίδια. Τι κάνουν τα εστιατόρια, τι κάνουν οι πρωτοπόροι που ανήκουν σε νέες εποχές κ τι τρώνε οι άνθρωποι στα σπίτια τους κ τι όταν έχουν καλεσμένους.

Μεγάλη συζήτηση κ πολλές οι απόψεις.
Για μένα όλα αυτά ανάλογα την εμπειρία που θέλω βαραίνουν περισσότερο τον αλγόριθμο. Κάποιες φορές κ κόντρα στις προβλέψεις.

Όλες οι κουζίνες που με συναρπάζουν κ αναζητώ είναι κουζίνες που έχουν όλα τα παραπάνω κ έχουν κ επιπλέον ότι είναι κουζίνες που πραγματικά αμαλγάμωση πολλών μαγειρικών, υλικών, μετακινήσεων, ταξιδιών κ κουλτούρας ανθρώπων.

Ελληνική λοιπόν.
Ιστορία, πολιτισμός, άνθρωποι.
Υλικά που αλλάζουν από βορά σε νότο κ ανατολή σε δύση. Τεχνικές που έρχονται κ αλλαζουν μέσα στους αιώνες κ τις χιλιετίες με ανθρώπους- φίλους, ταξιδιώτες αλλα κ κατακτητές. Επιρροές από Ανατολή, μικρά Ασία, βόρειο Αφρική, Ενετούς, Σταυροφόρους, Ιταλούς, Βαλκανικές εναλλαγές αλλακ μια ρίζα στις χιλιετίες. Χωριά, πόλεις, αυτοκρατορίες.
Έχει αναμνήσεις κ με ταξιδεύει όπου κ να είμαι με τα συναισθήματα. Έχει δυσκολία στην απλότητα αλλά κ πραγματικά πολύπλοκες γεύσεις. Παρθένο Ελαιόλαδο, αλλά κ βούτυρο κ λιπος ανάλογα που είσαι. Τυριά, παστά, ψάρια, θαλασσινά ζυμαρικά, πίτες, μαγειρευτά κ σουβλιστα. Μια fusion κουζίνα στην ρίζα της που είναι αυθεντική αλλά κ original. Κρασί, αλκοόλ κ φαγητό ένα. Νέα εποχή κ παράδοση.

Γαλλική κουζίνα
Μητέρα της μοντέρνας επαγγελματικής εστιατορικης κουζίνας.
Τεχνικές, τεχνικές κ τεχνικές. Υλικά, πρώτες ύλες , θεσμούς, ιστορία που προστατεύεται παραδόσεις που υπηρετώνται. Βούτυρο, κυνήγια ψάρια, patisserie. Κρασί, κουλτούρα, γαστρονομία αλληλένδετα. Πολλοί από τους γαστρονομικούς ήρωες μου είναι Γάλλοι ή υπηρέτησαν την κουζίνα αυτή.

Πορτογαλική κουζίνα
Μια ταξιδιαρικη κουζίνα με ιστορία, αυτοκρατορία με πολλές χώρες να μεταφέρουν υλικά, πολιτισμό, συνήθειες κ τεχνικές. Γεύσεις που πατούν στην ιβηρική χερσόνησο κ θυμίζουν Ισπανία αλλά έχουν εξωτικές κορόνες. Πόρτο κ Λισσαβώνα δύο κόσμοι σε μια χώρα, χωριά που σου φαίνονται οικεία κ γεύσεις που σε γοητεύουν.
Κρασί φαγητό κουλτούρα ένα. Γαστρονομία προχωράει την ιστορία. Αλκοόλ κ φαγητό.


Περουβιανή κουζίνα
Η αυτοκρατορία Ιαπωνία συναντά μια αυτοκρατορία απο τον Αμαζόνιο κ η Ισπανική αυτοκρατορία τους ενώνει. Άλλη μια κουζίνα που αμάλγαμα λαών, γεύσεων, τεχνικών. Κακάο, πατάτες, καλαμπόκι. Θαλασσινά, σεβιτσε - tiger milk- μαγειρευτά, φωτιά. Κρέας, γκοτζι, Chia, ρύζι. Γαστρονομικος χάρτης υλικών κ ανακάλυψης.

Δύο ψήφοι στο άλλη... Αν δεν επιτρέπεται θα αλλάξω μια από τις 2 άλλες....

Η λίστα μεγάλη θα μπορούσα να ανταλλάξω σχεδον ολες κ να βάλω λατρεμένη ιταλική κουζίνα, την τεράστια ινδική (βορρά, νότος), ισπανική, Αμερικανικό νότο, Λιβανέζικη κουζίνα, Σκανδιναβική.
These users thanked the author Greekos for the post (total 6):
GiorgioGrΤάκηςSvenskΣτάθηςJazzmansuleygiannis
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ψηφοφορίες”