Η Αγαπημένη σας Κουζίνα

η κάλπη του φόρουμ

Επιλέξτε τέσσερις από τις παρακάτω κουζίνες που σας αρέσουν περισσότερο:

Το δημοψήφισμα λήγει την Κυρ Μάιος 17, 2020 8:47 am

Κινεζική
2
2%
Γαλλική
10
11%
Ιταλική
17
19%
Γιαπωνέζικη
9
10%
Ινδική
3
3%
Μεξικάνικη
7
8%
Ισπανική
6
7%
Ταϊλανδέζικη
4
5%
Ελληνική
18
20%
Βιετναμέζικη
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Τουρκική
6
7%
Μοριακή
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Άλλη
6
7%
 
Σύνολο ψήφων: 88
Άβαταρ μέλους
nikos doc
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1498
Εγγραφή: Τετ Φεβ 07, 2018 11:45 pm

Re: Η Αγαπημένη σας Κουζίνα

Δημοσίευση από nikos doc »

Ταξιδιωτικές εμπείριες, αλλά και προσωπικές προτιμήσεις με οδηγούν στα εξής:

Ιταλική
Οκ στην γειτονική χώρα έχω κάνει από τα καλύτερα φαγητά ever. Και όχι μόνο σε Πιτσα και πάστα...

Ισπανική
Από κυριλέ μέχρι του δρόμου, εξαιρετική.

Μεξικάνικη
Γουστάρω τρελά Mexico!

Ελληνική
Επίσης σε όλα της. Δρομίσκου, βρώμικα, μαμαδίστικα, κυριλέ!
8-) 8-)
These users thanked the author nikos doc for the post:
GiorgioGr
This is our House!
Giorgos1985
Δημοσιεύσεις: 393
Εγγραφή: Τετ Ιαν 02, 2019 7:28 pm

Re: Η Αγαπημένη σας Κουζίνα

Δημοσίευση από Giorgos1985 »

Έχουμε και λέμε:
1. Ελληνική:Αν δεν παινέψεις το σπίτι σου θα πέσει να σε πλακώσει.Με αυτήν μεγαλώσαμε και την τιμούμε ιδιαιτέρως!
2.Ιταλική:pasta και pizza τι άλλο?Μου άρεσε και στην Ιταλία που την τρώνε και με το ζυμάρι που είναι τσιγαρόχαρτο.
3.Μεξικάνικη:Και ας πετάω φωτιές σα δράκος.Βέβαια στην Αμερικανική ήπειρο δεν έχω βρεθεί ποτέ αλλά απ'οτι έχω ακούσει εδώ το μεξικάνικο είναι αρκετά φλώρικο. Ας είναι μου κάνει και έτσι!!
4.Κινέζικο:Εννοείται το κινέζικο που βρίσκουμε εδώ και όχι φίδια ποντίκια και νυχτερίδες :lol:
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Η Αγαπημένη σας Κουζίνα

Δημοσίευση από Τάκης »

ευχαριστώ και τους junior, giorgiogr, svensk, nikos doc & giorgos1985
που κατέθεσαν με τη σειρά τους τις γαστριμαργικές τους προτιμήσεις
(ο πάντα ξεχασιάρης Svensk καλείται να ρίξει τις ψήφους του και στην κάλπη)

η βεντάλια του menu είναι πολυπολιτισμική και καλύπτει ένα ευρύ φάσμα υλικών, τεχνοτροπιών, και φυσικά γεύσεων
ως τώρα έχουν ψηφιστεί 13 εθνικές κουζίνες (11 καταγεγραμμένες στο poll και 2 "άλλες"), και 1 τοπική
με την ιταλική κουζίνα καθώς φαίνεται να είναι πολύ οικεία στον έλληνα
αφού προηγείται μέχρι στιγμής στις προτιμήσεις, ακόμα και έναντι της αντίστοιχης ελληνικής

στη φωτό το Il Ristorante Luca Fantin στο Τόκιο, που βραβεύτηκε φέτος ως "Italian Restaurant of the Year"

Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post (total 3):
JuniorGiorgioGrPetran
papa was a rolling stone...
Photis
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Τετ Απρ 29, 2020 7:07 pm

Re: Η Αγαπημένη σας Κουζίνα

Δημοσίευση από Photis »

1.Γιαπωνέζικη
2.Μεξικάνικη
3.Γαλλική
4.Ιταλική

Βάζω σαν Νο1 την Γιαπωνέζικη διότι όταν πρωτοέφαγα σούσι έπαθα την πλάκα μου. Πολύ υγιεινή, χορταστική κουζίνα. Μου αρέσουν πολύ τα ωμά και το γουαζάμπι μαζί με σόγια σως απλά τα σπάει!
Η Μεξικάνικη στην δεύτερη θέση. Το καλύτερο street food. Απίστευτες επιλογές και το τέλειο finger food.
Η Γαλλική στην επόμενη θέση. Είναι η επιτομή του gourmet και τα γλυκά τους δεν παίζονται. Τα καλύτερα μπουλανζερί - πατισερί του κόσμου.
Και τέλος η Ιταλική κουζίνα με τα καταπληκτικά κρέατα, αλλαντικά, τυριά, ζυμαρικά. Κουζίνα τόσο απλή μα τόσο νόστιμη!
These users thanked the author Photis for the post:
Junior
Άβαταρ μέλους
Fairlight
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1116
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 2:08 pm

Re: Η Αγαπημένη σας Κουζίνα

Δημοσίευση από Fairlight »

Είναι η σειρά μου λοιπόν να αρχηγίσω στο θρεντ συμφωνώντας (τουλάχιστον σε αρκετά μεγάλο βαθμό) με την αρχηγική παρατήρηση οτι αν δεν έχεις ταξιδέψει σε ένα μέρος για κάποιο σοβαρό διάστημα δεν μπορείς να έχεις συνολική άποψη για την κουζίνα της.

Και εξηγώ (παράφραση του αρχηγικού 'και ερωτώ'): Μια χώρα δεν έχει ποτέ μια κουζίνα αλλά πολλές κουζίνες, την παραδοσιακή την λίγο πιο σύγχρονη, την street και το βασικότερο την κουζίνα που φτιάχνει ο ίδιος ο κόσμος στα σπίτια του (που συνήθως είναι διαφορετική από ένα τυπικό εθνικό εστιατόριο. Έτσι είναι πραγματικά δύσκολο να εκφέρει κανείς άποψη. Επιχειρώ να απαντήσω με τον πιο αξιόπιστο τρόπο που μπορώ.

1. Γαλλική
Πρώτη κουζίνα η Γαλλική. Γιατί? Γιατί είναι η καλύτερη κουζίνα στον κόσμο. Επίσης ΓΙΑΤΙ ΕΧΕΙ ΒΟΥΤΥΡΟ. :lol:

2. Ταϊλανδέζικη
Γιατί δουλεύουν πολύ φιστίκι, γιατί τα πιάτα τους είναι συνήθως πολύχρωμα και ανεβάζουν εντάσεις για πλάκα.

3. Μεξικάνικη
Η πραγματική Μεξικάνικη κουζίνα έχει μεγάλο ενδιαφέρον και καμία σχέση με αυτά που τρώμε εδώ. Ακόμα και αυτά που τρώμε εδώ βέβαια δεν με χαλάνε.

4. Άλλο - Σκανδιναβία
Μου κάνει εντύπωση πως έμεινε έξω ένας τέτοιος γαστρονομικός κολοσσός από την ψηφοφορία. Οι κουζίνες τους μοιάζουν, θα ψηφίσω όμως Σουηδία γιατί απλά εκεί έχω μείνει περισσότερο.

Ινδία τεράστιο Χ, το 99% των πραγμάτων που βγαίνει από την χώρα γενικά είναι άθλιο. Κινεζική Χ γιατί οι πραγματικοί Κινέζοι μερακλήδες μας κάναν δωράκι το COVID-19. Ελληνική και τουρκική επίσης μεγάλο Χ. Γιαπωνέζικη αν έτρωγα ψάρια παίζει να ήταν και η αγαπημένη μου, Βιαετναμέζικη παίζουν και καλύτερα στην περιοχή, Ιταλική είναι οκ, και η Μοριακή δεν είναι κουζίνα αλλά τεχνικές.
Sate~yurosu

Πες μου. Τι είσαι??? Είσαι pleb? (Project: the pleb sessions)

Τα λέμε το άλλο καλοκαίρι.
Άβαταρ μέλους
Petran
Δημοσιεύσεις: 1354
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 3:28 pm

Re: Η Αγαπημένη σας Κουζίνα

Δημοσίευση από Petran »

στρώνω τραπέζι κι η ορχήστρα να παίζει...

Νο.4 - Ινδική 🇮🇳

Εικόνα

για το tikka massala τα roti bread και το basmati, όσο και για τα αμέτρητα μπαχαρικά και πικάντικα πιάτα της.

Εικόνα

No.3 - Ισπανική 🇪🇸

Εικόνα

αχ paella και tortillas...και chorizo και jamon κυρ Στέφανε...
γιατί τα tapas??? βάλε και μια μερίδα churros...

Εικόνα

Νο.2 - Ελληνική 🇬🇷

Εικόνα

μια χωριάτικη, ένα τζατζίκι, μια ντολμαδάκια, κεφτέδες
κι από κυρίως φέρε μας μία γεμιστά κι ένα γκρικ mousaka...και δυο παγωμένες εεε
μπουγάτσα κρέμα με μπόλικη άχνη...και που 'σαι...το βράδυ σουβλάκια.

Εικόνα

Νο.1 -Ιταλική 🇮🇹

σε αυτό το σημείο ας κρατήσουμε ενός λεπτού σιγή για τις κουζίνες όλου του κόσμου...

Εικόνα

pasta fresca - pizza - rissoto - gnocchi - parmigiano - salami - gelato - panna cotta - tiramisu και δε συμμαζεύεται
το φαγητό, το ντύσιμο, η γλώσσα, οι γυναίκες, τα Alfa Romeo...αιώνια ερωτευμένος!!!

ΕικόναΕικόναΕικόναΕικόνα

Εικόνα

Ευχαριστούμε για τη φιλική συμμετοχή: Sonam Kapoor - Sara Carbonero - Μαρία Ναυπλιώτου - Monica Bellucci
These users thanked the author Petran for the post (total 4):
ΤάκηςΣτάθηςnikos docsuleygiannis
Tο "πούρο" είναι κάτι πολύ (και πολλά) περισσότερο από ένα πούρο
Τάκης, Έλληνας Aficionado
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Η Αγαπημένη σας Κουζίνα

Δημοσίευση από Τάκης »

ευχαριστώ και τους photis, fairlight, petran
Fairlight έγραψε:
Παρ Μάιος 08, 2020 1:01 am
Μια χώρα δεν έχει ποτέ μια κουζίνα αλλά πολλές κουζίνες...
φυσικά ναι, κι εδώ ένας ξένος άλλη άποψη θα σχηματίσει για την ελληνική κουζίνα αν μείνει ένα διάστημα, ας πούμε στη Μάνη
κι άλλη - λίγο έως πολύ διαφορετική - αν ζήσει στην Κεφαλονιά, τη Νάξο, τη Φλώρινα, το Τσιρίγο, τη Θεσσαλονίκη, η την Κρήτη
η ψηφοφορία μας όπως είναι επόμενο, επιχειρεί να καταγράψει ένα γενικό ethnic χρώμα κι όχι τις αποχρώσεις

ιδού και οι δικές μου επιλογές: Ελληνική-Ισπανική-Ιταλική-Μεξικάνικη
με βάση όχι μόνο τα γούστα μου, αλλά και τις (πολλές) παραξενιές που έχω για κάμποσες πρώτες ύλες

σημειώνω με κεφαλαία πως δεν μπορώ να διανοηθώ έξω από το διαιτολόγιο μου ΨΑΡΙΑ και ΘΑΛΑΣΣΙΝΑ
αντίθετα, δεν έχω απολύτως κανένα πρόβλημα το καθημερινό μου τραπέζι να 'ναι στρωμένο πάντα με πρώτη ύλη από τη μάννα-θάλασσα

Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post (total 2):
JuniorPETROS
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
sigaras
Δημοσιεύσεις: 915
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 26, 2018 9:30 am

Re: Η Αγαπημένη σας Κουζίνα

Δημοσίευση από sigaras »

Η αλήθεια είναι ότι όπως ξέρουμε μόνο μία γλώσσα, τη μητρική μας, όσες γλώσσες και αν μιλάμε, (καθώς όταν μιλάμε μία ξένη γλώσσα ενεργεί η λειτουργία της μετάφρασης από ή προς τη μητρική) έτσι και όλοι μας ξέρουμε μόνο μία κουζίνα, την ελληνική, η οποία στα εστιατόρια έχει διάφορες εκδοχές: ιταλική, γαλλική κτλ. Και αυτό ισχύει ακόμα και όταν ταξιδεύουμε στο εξωτερικό, αφού οι εκπαιδευμένοι στην εληνική κουζίνα γευστικοί μας κάλυκες "μεταφράζουν" τις όποιες ξένες γεύσεις με βάση το "λεξικό" των γεύσεων που έχουν καθορίσει την παιδική μας ηλικία.
Από τις εκδοχές αυτές λοιπόν προτιμώ -μετά την επισήμως ελληνική-, τη γαλλική, την ιταλική και την κινέζικη.
" κι έγιναν τα πάθη μας καπνός..."
Άβαταρ μέλους
Στάθης
Δημοσιεύσεις: 849
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 8:51 am

Re: Η Αγαπημένη σας Κουζίνα

Δημοσίευση από Στάθης »

1. Γαλλική Η μητέρα όλων. Ο ακρογωνιαίος λίθος της γαστρονομίας. Παγκοσμίως γνωστή. Βρίσκεις πολύ καλά γαλλικά εστιατόρια σε όλο τον κόσμο.Τυριά, κρασί, ψωμί και φυσικά βούτυρο!!! Είναι σχολή από μονή της με εξεζητημένες τεχνικές και πολύπλοκα μενού. Extraordinaire

2. Ιαπωνική Ιδιαίτερος λαός με ιδιαίτερη κουλτούρα και παραδόσεις που αποτυπωνεται στην κουζίνα τους. Sushi, noodles, Yakitori καποια από τα πιο γνωστά τους πιάτα και φυσικά τα γνωστά σε όλο τον κόσμο πλέον KOBE μοσχάρια που εκτρέφονται με πολύ υψηλά στάνταρ.. Δεν είναι τυχαίο ότι οι ιαπωνες έχουν από το μεγαλύτερο προσδόκιμο ζωής στον κόσμο και κατά ένα μεγάλο ποσοστό αυτό οφείλεται στην διατροφή τούς. θα μπορούσα να τρώω Sushi κάθε μέρα 8-) .

3. Ιταλική Εξαιρετική για την απλότητα της και την ποιότητα των υλικών της. Εξαιρετικά τυριά, αλλαντικά αλλά και κρασιά. Ένα ταξίδι προ διετίας στην περιοχή της Τοσκάνης μου έχει μείνει αξέχαστο ( εδώ άθελα μου συμφωνώ με τον αρχηγό :lol: )

4.Ελληνική Μια τόσο μικρή χωρά με τόσες πολλές επιρροές από τις χώρες που συνορεύει και ακόμα περισσοτερες τοπικές παραλλαγες στην κουζίνα της. Εξαιρετικής ποιότητας πρώτες ύλες αλλά χρειάζεται ψάξιμο ;)

Δυσκολεύτηκα να αποκλείσω κάποιες, όπως την Ταυλανδεζικη για τα χρώματα και τα αρώματα της και την Μεξικάνικη για την πικάντικη νοστιμιά της, αλλά 4 επιλογες είχα 4 κουκιά έριξα.
These users thanked the author Στάθης for the post (total 5):
JazzmanJuniorPetranGiorgioGrΤάκης
Είμαστε για φυλακή
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Η Αγαπημένη σας Κουζίνα

Δημοσίευση από Τάκης »

ευχαριστώ τον sigaras για τη γλωσσολογική/φροϋδική προσέγγιση του στον κόσμο της γαστριμαργίας
και το Στάθη (από τους γνωστούς chef της παρέας), για τη ζουμερή και τεκμηριωμένη επιτομή των γευστικών του προτιμήσεων

ως τώρα, η ιταλική κουζίνα έχει ψηφιστεί από 14 στους 15 ψηφοφόρους, και η ελληνική από 12/15
για την τρίτη θέση γίνεται μάχη ανάμεσα στη γαλλική και τη μεξικάνικη που ισοβαθμούν με 6 ψήφους
η πολύ ενδιαφέρουσα ψηφοφορία μας συνεχίζεται...

Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post (total 2):
sigarasSvensk
papa was a rolling stone...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ψηφοφορίες”