Το καλύτερο Hermoso No.4

η κάλπη του φόρουμ

Επιλέξτε τα 2 από 6 Hermosos No.4 που σας αρέσουν περισσότερο

Το δημοψήφισμα λήγει την Κυρ Μάιος 03, 2020 1:25 pm

1. El Rey Del Mundo Choix Suprême
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
2. H.Upmann Connoisseur No.1
10
30%
3. Por Larrañaga Picadores
1
3%
4. Romeo y Julieta Exhibition No.4
7
21%
5. Saint Luis Rey Regios
5
15%
6. Vegas Robaina Famosos
10
30%
 
Σύνολο ψήφων: 33
Άβαταρ μέλους
nikos doc
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1498
Εγγραφή: Τετ Φεβ 07, 2018 11:45 pm

Το καλύτερο Hermoso No.4

Δημοσίευση από nikos doc »

Hermosos No.4. 48x127

Κάτι σαν robusto, αλλά πιο βολικό στο χέρι και τελικά, τελείως, διαφορετικό σε αίσθηση. Δυο κλικ κάτω στο ring και 3mm στο μήκος είναι μεγάλη υπόθεση!!!
Μια vitola από τις πολύ παλιές, με 6 εκπροσώπους στην regular παραγωγή. Από αυτούς οι τρεις είναι pre 60s κυκλοφορίες, ενώ η τελευταία προσθήκη ζει ανάμεσα μας για μόλις 6 χρόνια.

Εικόνα

Με αλφαβητική σειρά τα εξής:

El Rey del Mundo Choix Suprême pre 60s
H.Upmann Connoisseur No.1 pre 60s
Por Larrañaga Picadores 2014
Romeo y Julieta Exhibicion No.4 mid 80s
Saint Luis Rey Regios pre 60s
Vegas Robaina Famosos 1997

Την έχουν συμπεριλάβει και στο παλαβό project Anejados με τα Hoyo De Monterey Hermosos No.4, τα οποία μάλλον δεν μας έπεισαν, και φυσικά στο αχανές Regional Project με ούτε λίγο ούτε πολύ, 6 παρουσίες με πρώτη τα Bolivar Simones του Καναδά το ΄07 και τελευταία τα La Esception Don Jose της πολύπαθης Ιταλίας και τα Quai d’Orsay Robusto Diplomatico της Γαλλίας , αμφότερα κυκλοφορίες του ΄15.

Εικόνα

Αξιοσημείωτη είναι η περιπέτεια των Picadores, που ξεκίνησαν σαν exclusive κυκλοφορία και κατέληξαν να είναι regular!
Στην Ελλάδα πλέον βρίσκεις τα 3 από τα έξι, με τα El Rey και τα Romeo να κάνουν περαστικές εμφανίσεις γενικότερα στην αγορά και με τα SLR να είναι απόντα. Οι τιμές τους κυμαίνονται από 13€ έως 14.7€!!

Τα blend είναι ιντριγκαδόρικα με φανατικούς φίλους αλλά και άσπονδους εχθρούς. Ψηφίζουμε δυο από τα έξι regular και φυσικά σχολιάζουμε τα πάντα, με τις όποιες εμπειρίες έχουμε από τις κυκλοφορίες των Hermosos No.4!!!
Λήξη ψηφοφορίας Κυριακή 3 Μαίου


Εικόνα
These users thanked the author nikos doc for the post (total 9):
JazzmanΤάκηςsuleygiannisalexandrosAssosSvenskχεντυ κοντουPetranPETROS
This is our House!
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2365
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Το καλύτερο Hermosos No.4

Δημοσίευση από suleygiannis »

Τα καπνίζω συχνά και έχω κούτες από όλα εκτός από τα el rey.
Ωραίο φορμάτ κάθεται καλά στο χέρι. Έχω κάψει και το ανιεχάδο αλλά και 3-4 ρεχιοναλ.
Τώρα στην ψηφοφορία. Στην πρώτη θέση εύκολα το famoso. Ήταν το πρώτο που μου ήρθε. Για τη δεύτερη θέση είμαι προβληματισμένος, μιας και είμαι μεταξύ upmann, slr. romeo. τα πικαδορες και τα ελ ρευ δε θα τα ψηφίσω γιατί δε μου έχουν πάρει και το σκαλπ.
Με μικρή διαφορά ψηφίζω regio. famoso regio λοιπόν
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
Jazzman
Δημοσιεύσεις: 906
Εγγραφή: Δευ Σεπ 17, 2018 8:16 am

Re: Το καλύτερο Hermosos No.4

Δημοσίευση από Jazzman »

Από τις ψηφοφορίες που μου προκαλούν μικρή αμηχανία, αφού πραγματεύεται μια βιτόλα που δεν την τιμώ συχνά.

Δεν έχω κούτα από κανένα και το δείγμα μου προέρχεται από σκόρπιες αγορές και χορηγίες.

Από τα 6 δεν έχω κάνει ποτέ το Romeo άρα φεύγει.

Το ίδιο ισχύει και για το choix supreme.

Η Lara δε μου κάνει click με κανένα της παιδί, άρα φεύγει και αυτό.

Το SLR μου άρεσε περισσότερο από όλα θαρρώ, αλλά αριθμώ ελάχιστα stick για να το συμπεριλάβω.

Συνεπώς, ρίχνω τα κουκιά μου στο VR Famosos και στο Connoisseur No.1, το οποίο και τοποθετώ στην κορυφή.

Καλή συνέχεια boyz & girlz 8-)
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Jazzman την Τρί Απρ 21, 2020 3:37 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
Fairlight
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1116
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 2:08 pm

Re: Το καλύτερο Hermosos No.4

Δημοσίευση από Fairlight »

Λοιπόν τα Picadores και τα Choix Suprême φεύγουν με την μια. Τα πρώτα έστω και με μικρό χρονικό δείγμα φαίνεται να κινούνται σταθερά στην μετριότητα ενώ τα δεύτερα ξυπνούν μέσα μου τον αρχηγό καθώς βγάζουν συστηματικά ασώματο προφίλ με λεμόνι. Με τα Famosos δεν τα πάω και τέλεια, είναι δύστροπα πούρα που χρειάζονται αρκετά χρόνια διαφορετικά είναι αχυρένια και ξινά.

Μένουν τα Regios, τα Exhibicion και τα Connoisseur. Τα regios τα αγαπάω και αν και τα τελευταία χρόνια έχουν πέσει κάπως παραμένουν καλά και παίρνουν άνετη ψήφο. Τα Exhibicion έχουν κάνει βουτιά τα τελευταία χρόνια αλλά πως να ξεχάσεις τα περασμένα τους μεγαλεία? Τα Connoisseur είναι σχετικά σταθερά καλά. Οπότε δεν ξέρω που να ρίξω την δεύτερη ψήφο.

Θα ψηφίσω τα Regios και τα Connoisseur.
Sate~yurosu

Πες μου. Τι είσαι??? Είσαι pleb? (Project: the pleb sessions)

Τα λέμε το άλλο καλοκαίρι.
Άβαταρ μέλους
alexandros
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 2594
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 4:31 pm

Re: Το καλύτερο Hermosos No.4

Δημοσίευση από alexandros »

χωρις πολλα πολλα το μυαλο και το χερι πηγε αμεσως στο αγαπημενο ουπμαν
με καμποσα χρονια στην πλατη του αυτο το πουρο μεγαλουργει
λεπτες γευσεις και αρωματα θελουν λιγο εκπαιδευμενο ουρανισκο για να καταλαβεις το λεπτεπιλεπτο μεγαλειο του

μετα απο καμποση σκεψη αφησα πισω το ελ ρευ γιατι ενω εχω καπνισει καταπληκτικα ελρευ αυτα ηταν ελαχιστα .
1 στο καρφι και πολλες στο πεταλο
ενω ευκολο ηταν να αποκλεισω το σαν λουις και το φαμοσο
με δυσκολεψε λιγο το πικαδορες γιατι στην αρχη της κυκοφοριας τους καπνισα μερικες πουρακλες αλλα πλεον οσα εχω κανει δεν μοιαζουν με τα αρχικα

ετσι τελικα ψηφιζω ουπμαν και ιουλιετα
οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω
Άβαταρ μέλους
Assos
Δημοσιεύσεις: 866
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 1:38 pm

Re: Το καλύτερο Hermosos No.4

Δημοσίευση από Assos »

Από τα συγκεκριμένα δεν έχω κάνει το choix supreme όποτε και δεν εκφέρω γνώμη.
Για τα υπόλοιπα θα βάλω σίγουρα στην πρώτη θέση το connoisseur No1.
Με τα picadores δεν τα έχουμε βρει ακόμα, αλλά το προσπαθώ...
Για τα famosos έχω ξανά αναφερθεί, ότι δεν ταιριαξαμε πουθενά με αυτό το πούρο...
Επομένως τη δεύτερη ψήφο παίρνουν τα exhibition No4 γιατί τα βρίσκω ένα κλίκ γευστικά, πιο κοντά σε μένα σε σχέση με τα Regios.
You Miss 100% Of The Shots You Don't Take.
You Need To Start Shooting At Your Goals
Άβαταρ μέλους
nikos doc
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1498
Εγγραφή: Τετ Φεβ 07, 2018 11:45 pm

Re: Το καλύτερο Hermosos No.4

Δημοσίευση από nikos doc »

Τα γρήγορα πιστόλια του φόρουμ μίλησαν! Ευχαριστούμε την πρώτη πεντάδα ψηφοφόρων.

Ο Assos μας, με ξεκάθαρες προτιμήσεις, ο επιστήμονας με δυσκολία για την δεύτερη θέση του, ο γατζούλης με σταθερές αξίες, ο Jazzman με αμηχανία αλλά με θάρρος, και ο sulleyjohn κοφτά , αρχηγικά.

Έχουμε πολύ μέλλον ακόμα....
These users thanked the author nikos doc for the post (total 2):
JazzmanFairlight
This is our House!
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8893
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Το καλύτερο Hermosos No.4

Δημοσίευση από Τάκης »

πολυκαπνισμένο format, με όλα σχεδόν να έχουν υπάρξει κατά καιρούς αγαπημένα μου
εκτός απ’ τα Picadores, που αν εξαιρέσω μια-δυο καλές κούτες στην αρχή, μετά με μπούκωσε μετριότητα

τα Famosos τα έχω καπνίσει λιγότερο από τα υπόλοιπα, έχω όμως στο μυαλό αρκετές επικές φούμες, παλαιότερα είναι αλήθεια

για τα Choix Supreme τι να πω… καραβιές ολόκληρες έχουν περάσει απ’ το χαρέμι μου, μέχρι και 50άρες
πούρο που για μια δεκαετία και πλέον ήταν από τα πιο σταθερά στο προσωπικό μου rotation
μέχρι που 2-3 απανωτές απογοητευτικές κούτες με έκαναν να αραιώσω αρκετά
πού και πού δοκιμάζω, με την παλιά μου αγάπη να ‘ναι μια στο καρφί και μια στο πέταλο

Exhibicion 4 …και ξερό ψωμί θα συμπλήρωνα, θυμάμαι δεκάδες καπνιστικά έπη, με τις 50άρες να έχουν παίξει και εδώ
συνεχίζω να το τιμώ όταν βρίσκω πρόσβαση, αν και οι τελευταίες πραγματικά καλές κούτες που κάπνισα ήταν του ’14 (τρεις)

για το Connoisseur 1 ένα μόνο θα πω: όποιος ξέρει να περιμένει, κερδίζει
αυτό το πούρο μεγαλουργεί αλλά θέλει να του δώσεις το χρόνο του
στα τρία χρόνια αρχίζει να χτίζει σώμα, στα πέντε βγάζει φτερά, κι ύστερα χάνεται στη στρατόσφαιρα

με τα Regios του Άγιου Βασιλέα είχα πάντα (και έχω) έρωτα που κρατάει πολλά χρόνια
και φρέσκα αν είναι από καλή σοδειά καταπίνονται σαν λουκουμάκια, και με χρόνια στην πλάτη μεγαλουργούν σε άλλη συχνότητα
ιδιαίτερο πούρο, το γεγονός ότι είναι και ο τελευταίος SLR Μοϊκανός, ιντριγκάρει τη δεδομένη αδυναμία που του έχω

χμ… δύσκολη επιλογή… αφήνω (όχι χωρίς τύψεις) έξω τα Upmann και ψηφίζω Exhibicion και Regios

Εικόνα
Εικόνα
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Junior
Δημοσιεύσεις: 547
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 01, 2018 11:21 am

Re: Το καλύτερο Hermosos No.4

Δημοσίευση από Junior »

Ένα πούρο με ενδιαφέρον φορμάτ παρά των περιορισμένων γούστων μου. Αν και περιορισμένης έκδοσης στις ελληνικές αγορές. Έχω κάνει δυστυχώς μόνο τα 2 εκ των 6 της ψηφοφορίας, χωρίς κάποιο εξ αυτών να με κερδίσει. Παρ' όλα αυτά θα μπορούσα να ξεχωρίσω μόνο το πολλά υποσχόμενο Connoisseur 1. Αν μετρήσει η μονή ψήφος, αυτή θα πάει στο H. Upmann. Ευχαριστώ ...

Στάλθηκε από το FRD-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Άβαταρ μέλους
nikos doc
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1498
Εγγραφή: Τετ Φεβ 07, 2018 11:45 pm

Re: Το καλύτερο Hermosos No.4

Δημοσίευση από nikos doc »

Άλλοι δυο φίλοι έριξαν τα κουκιά τους!
Φυσικά και μετράει η μονή ψήφος φίλε Junior
Ευχαριστώ και τον Τάκη ,για την εμπεριστατωμένη ψήφο του.
These users thanked the author nikos doc for the post:
Junior
This is our House!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ψηφοφορίες”