Τα Πούρα του Οβελία 2020

η κάλπη του φόρουμ

Ποιο από τα 4 πακέτα θα επιλέγατε για την ημέρα του Πάσχα?

Το δημοψήφισμα λήγει την Τρί Απρ 21, 2020 8:44 am

Πακέτο Α «Κήπος της Γεθσημανής»
10
48%
Πακέτο Β «Όρος των Ελαιών»
1
5%
Πακέτο Γ «Πραιτόριο»
7
33%
Πακέτο Δ «Γολγοθάς»
3
14%
 
Σύνολο ψήφων: 21
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8970
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Τα Πούρα του Οβελία 2020

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

Αγαπητοί εν πούρω αδελφοί

πιστοί εδώ και χρόνια στην εθιμική τήρηση αυτού του κατανυκτικού εαρινού thread
τιμούμε και φέτος τα «Πούρα του Οβελία», σ’ ένα κλίμα τελείως διαφορετικό από τις άλλες χρονιές
μιας κι η μοίρα το ‘φερε να περνάμε τη μεγαλύτερη παγκόσμια κρίση μετά το δεύτερο μεγάλο πόλεμο

είναι χλωμό κι αδύνατο φέτος αδέλφια να καταγράψουμε σχέδια για το φετινό Πάσχα
ενώ υπό άλλες συνθήκες πολλοί από μας θα ήταν έτοιμοι να εκδράμουν στις εξοχές, κάτι που η παρούσα κατάσταση απαγορεύει

Εικόνα

όπως και να ‘χει όμως, έστω και σ’ αυτή την πρωτόγνωρα προσαρμοσμένη λόγω πανδημίας καθημερινότητα
όλο και κάτι θα κάνει ο καθένας μας αυτές τις άγιες μέρες σε εντός των τειχών σκηνικό
σίγουρα έχουμε να πούμε για τα πούρα που θα φουμάρουμε αυτό το διάστημα, ας είναι και πουρομονόλογοι χωρίς παρέα
αρχίζοντας από αυτά που θα συνοδεύσουν τα τσίπουρα και τα νηστίσιμα της Μ. Εβδομάδας και καταλήγοντας στα πούρα της Λαμπρής

Εικόνα

παράλληλα θα τρέξουμε και το ανάλογο poll όπως επιτάσσει το έθιμο
που και φέτος περιλαμβάνει τέσσερα διαφορετικά πακέτα για τα πούρα της ημέρας του Πάσχα
τις προηγούμενες χρονιές τα πακέτα αυτά είχαν ονόματα των αποστόλων-μαθητών
ή των προσώπων που «πρωταγωνιστούν» στην εβδομάδα των Παθών μέσα από τα ευαγγέλια
φέτος, έχουν τοπωνύμια στα οποία εκτυλίσσονται τα γεγονότα της Μ. Εβδομάδας

Εικόνα

όλα τα πακέτα έχουν την ίδια καπνιστική διάρκεια, επιλέγουμε ένα απ' τα τέσσερα:

Α) Πακέτο της Γεσθημανής
Montecristo No.4
Juan Lopez Seleccion No.1
Bolivar Royal Coronas
Ramon Allones Gigantes

Β) Πακέτο του Όρους των Ελαιών
Por Larranaga Petit Coronas
H. Upmann Magnum 46
Partagas Serie D No.4
Vegas Robaina Don Alejandro

Γ) Πακέτο του Πραιτορίου
Bolivar Tubos No.2
Hoyo de Monterrey Epicure No.1
Juan Lopez Seleccion No.2
Punch Double Coronas

Δ) Πακέτο του Γολγοθά
Cohiba Siglo II
Punch Punch Punch
Ramon Allones Specially Selected
Partagas Lusitanias

Εικόνα

όπως πάντα, για να είναι έγκυρη μια ψήφος πρέπει να δηλώνεται και στο παρόν thread
λήξη ψηφοφορίας Τρίτη 21 Απριλίου
να περάσετε όλοι καλά, και καλή Ανάσταση σε σας και τις οικογένειες σας!

Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post (total 9):
JuniorΣτάθηςχεντυ κοντουSpirosbusa71AssosSvenskalexandrosPETROSRigelianos
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Jazzman
Δημοσιεύσεις: 906
Εγγραφή: Δευ Σεπ 17, 2018 8:16 am

Re: Τα Πούρα του Οβελία 2020

Δημοσίευση από Jazzman »

Συνήθως αυτές οι ψηφοφορίες με ταλαιπωρούν πολύ γιατί τα πακέτα έχουν πάντα "τυράκια" που παίζουν με το μυαλό σου.

Φέτος η επιλογή είναι ξεκάθαρη, όχι μόνο λόγω σύγκρισης με τα άλλα πακέτα, αλλά και λόγω υπεραξίας των πούρων του πακέτου.

Έχεις την καλύτερη Corona Gorda του νησιού, ένα φανταστικό robusto που το τελευταίο διάστημα με προκαλεί όλο και περισσότερο και βέβαια αγαπημένο Ramon Gigantes για το σοβαρό γλέντι.

Περίεργο το φετινό Πάσχα αδέρφια, είμαι σίγουρος όμως ότι θα βρούμε πάλι τρόπο να το ζήσουμε.
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2394
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Τα Πούρα του Οβελία 2020

Δημοσίευση από suleygiannis »

Χμμμ για να δούμε. Πάμε στα εύκολα πρώτα. Το πακέτο β απορρίπτεται εύκολα. Τα 3 από τα 4 πούρα μου κάνουν νερά τώρα τελευταία.
Το πακέτο Α έχει 2 πούρα που μου αρέσουν πολύ (γκορντα, προμινεντε), το πακέτο Γ έχει 4 πούρα που συμπαθώ, ενώ το πακέτο Δ έχει 3 πούρα που μου αρέσουν πολύ. Η μάχη λοιπόν είναι μεταξύ Γ και Δ και ψηφίζω Γ γιατί το Siglo 2 δεν...
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
Fairlight
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1116
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 2:08 pm

Re: Τα Πούρα του Οβελία 2020

Δημοσίευση από Fairlight »

Eγώ πάλι ήθελα να ρωτήσω την διοργάνωση αν η επιλογή του ονόματος για το πακέτο Δ 'Γολγοθάς' είναι τυχαία ή κάποιο inside joke. Ρωτάω γιατί για να καπνίσεις τα 3 πρώτα του πακέτου πρέπει να περάσεις όντως τον Γολγοθά σου.

Καλά πούρα υπάρχουν σε όλα τα πακέτα, όπως κάθε χρονιά αλλά η ψήφος μου θα πάει στην Γεσθημανή γιατί είναι το μόνο πακέτο που συμπαθώ και τα 4 πούρα.
These users thanked the author Fairlight for the post (total 4):
ΤάκηςAssosSvenskPetran
Sate~yurosu

Πες μου. Τι είσαι??? Είσαι pleb? (Project: the pleb sessions)

Τα λέμε το άλλο καλοκαίρι.
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8970
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Τα Πούρα του Οβελία 2020

Δημοσίευση από Τάκης »

ευχαριστώ Jazzman, Suleygiannis και Fairlight για τις ψήφους τους
(επιστήμων, το γεγονός ότι στην κορυφή του Γολγοθά περιμένει μια αναστάσιμη Λουζιτάνια, καθαγιάζει τα πάθη του ανήφορου)

υπενθυμίζω πως το thread εκτός από το καθιερωμένο poll, θα κοσμήσουν και οι όποιες σούβλες βάλουμε φέτος
τρόπος του λέγειν τις μέρες που ζούμε, αφού οι Αρχές (όχι ο Αρχί) θέσπισε φέτος μέχρι και σουβλο-πρόστιμα

επίσης, καλοδεχούμενες είναι και οι ανταποκρίσεις από φάσης φύσεως νηστίσιμα (ή μη) της Μ. Εβδομάδας
από ελιά, κρεμμύδι και ταραμοσαλάτα, μέχρι μαλάκια και οστρακόδερμα, αλλά και παν άλλο
συνοδεία με πούρα-τσίπουρα και λοιπά παρελκόμενα

Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post:
Junior
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Fairlight
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1116
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 2:08 pm

Re: Τα Πούρα του Οβελία 2020

Δημοσίευση από Fairlight »

Εl dorado η Λούσυ, αλλά τόσο μαρτύριο για μια Λούσυ? Όταν το σκέφτομαι σε δεύτερο επίπεδο μάλλον δεν είναι τυχαίο ότι δεν τα πάω καλά με τα Θεία.

Ούτε και με τα νηστίσιμα.
These users thanked the author Fairlight for the post:
Τάκης
Sate~yurosu

Πες μου. Τι είσαι??? Είσαι pleb? (Project: the pleb sessions)

Τα λέμε το άλλο καλοκαίρι.
Άβαταρ μέλους
Junior
Δημοσιεύσεις: 548
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 01, 2018 11:21 am

Re: Τα Πούρα του Οβελία 2020

Δημοσίευση από Junior »

Παρατηρώ ότι σε όλα τα πακέτα υπάρχουν πούρα που έχω κάνει και μου αρέσουν, αλλά και πούρα που δεν έχω δοκιμάσει, αλλά θα το ήθελα.... Είναι ξεκάθαρο δίλημμα. Τείνω προς το Μέγαρο των 'Υπατων- Αρμοστών Ρωμαϊκών Διοικητών. Ψηφίζω το πακέτο Γ "Πραιτόριο". Εύχομαι να περάσουμε ένα ευχάριστο και αρμονικό Πάσχα. Καλή Ανάσταση σε όλους μας!!!

Εικόνα
These users thanked the author Junior for the post:
Τάκης
Άβαταρ μέλους
Assos
Δημοσιεύσεις: 866
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 1:38 pm

Re: Τα Πούρα του Οβελία 2020

Δημοσίευση από Assos »

Δύσκολη εποχή και περίεργες η επιλογές στα τέσσερα πακέτα... το τέσσερα έχει το αγαπημένο μου πούρο, αλλά δε μπορώ να το διαλέξω γτ πρέπει να περάσω όντως γολγοθά με τα προηγούμενα και δεν έχω καμία διάθεση...
Θα πάω με Το Πακέτο του Πραιτορίου.
Το βρίσκω πιο αυτοκρατορικό και με ιδιαίτερα ηγετικό χαρακτήρα σε σχέση με τα αλλά...
Ίντριγκα μέσα στα πακέτα του Πάσχα... :mrgreen: :D
Παρεπιπτόντως Don Alejandro δεν έχω δοκιμάσει ποτέ, αλλά θα ακολουθήσω τη φήμη του
These users thanked the author Assos for the post:
Τάκης
You Miss 100% Of The Shots You Don't Take.
You Need To Start Shooting At Your Goals
Άβαταρ μέλους
Στάθης
Δημοσιεύσεις: 849
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 8:51 am

Re: Τα Πούρα του Οβελία 2020

Δημοσίευση από Στάθης »

το πακέτο 4 έφυγε άκλαυτο :lol:

το 1 πακετάκι με χαλάει το Μοντε Νο4...Το 2 είναι στα γούστα μου...

Ψηφιζω το Γ) Πακέτο του Πραιτορίου

09:45 - Bolivar Tubos No.2 - με καφέ ελληνικό απ τη μάνα, καταστρωνοντας το σχέδιο ψησίματος
11:10 - Hoyo de Monterrey Epicure No.1 - αλλαγή σε μπίρα και αναμονή να καούν τα κάρβουνα και να βάλω τις σούφλες να γυρνάνε
13:05 - Juan Lopez Seleccion No.2 - αλλαγή σε τσίπουρο και τσιμπολόγημα μέχρι να κάτσουμε στο τραπέζι
18:20 - Punch Double Coronas - μετά από το όργιο του φαγητού συνοδεία με κάνα ουισκακι.

Καλό Πάσχα αδέλφια 8-)
These users thanked the author Στάθης for the post (total 6):
ΤάκηςSpirosbusa71χεντυ κοντουAssosPetranPETROS
Είμαστε για φυλακή
Άβαταρ μέλους
Tournesol
Δημοσιεύσεις: 791
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 9:14 am

Re: Τα Πούρα του Οβελία 2020

Δημοσίευση από Tournesol »

Ay up laddies,

Αποστολή με κωδικό όνομα: Το όρος των Ελαιών

Καθότι η μέρα σηκώνει encounters με hostile αμνοερίφια, το ξεκίνημα πρέπει να πάντα να είναι χαλαρό, παρέα καφέ και Por Larranaga Petit Coronas ανά χείρας. Αφού ανοίξει το μάτι και αρχίζει η ζωντανεύει κάπως η κατάσταση, μεταβαίνουμε σε H. Upmann Magnum 46 συνοδεία κάποιων πρώτων μεζέδων για το τσίπουρο. Tactical change σε άκρως επιχειρησιακό Partagas Serie D No.4, έτσι ώστε να είμαστε προετοιμασμένοι για την μάχη που θα επακολουθήσει. Εκεί θα φάμε αλλά θα μας ρίξουν κιόλας αλλά μικρή η διαφορά στο τέλος. Λήξη αποστολής και lengthy debriefing με Vegas Robaina Don Alejandro και ότι spirit είναι σε απόσταση 2 εκατοστών (από την αδυναμία κίνησης).
These users thanked the author Tournesol for the post (total 5):
ΣτάθηςΤάκηςSpirosbusa71AssosPetran
Unyielding force of thought and spirit, shine!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ψηφοφορίες”