M4 vs MPT & BPC vs BTn2

η κάλπη του φόρουμ

ποιο πούρο ανά ζεύγος Montecristo / Bolivar σας αρέσει να καπνίζετε περισσότερο?

Το δημοψήφισμα λήγει την Δευ Απρ 06, 2020 8:45 am

Montecristo No.4
9
35%
Montecristo Petit Tubos
1
4%
μου κάνει το ένα και το αυτό για τα Montecristo
2
8%
Bolivar Petit Corona
3
12%
Bolivar Tubos No.2
6
23%
μου κάνει το ένα και το αυτό για τα Bolivar
5
19%
 
Σύνολο ψήφων: 26
Άβαταρ μέλους
Assos
Δημοσιεύσεις: 866
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 1:38 pm

Re: M4 vs MPT & BPC vs BTn2

Δημοσίευση από Assos »

Για τα Monte θα δώσω την ψήφο μου στο 4αρι και ας έχω κάνει λίγα petit tubos. Δεν ξέρω αν έχουν διαφορετικό blend αλλά τα PT μου ήταν αδιάφορα...
Όσο για τα bolivar νομίζω ότι η απόκλιση που έχουν είναι παρά πολύ μικρή, δεν παύει να υπάρχει όμως. Προφανώς και μου αρέσουν και τα δυο αλλά είτε φρέσκια είτε παλιά η petit corona δεν με έχει απογοητεύσει ποτέ, ενώ με το Ν2 είχαμε κάτι τσακωμούς...
Αλεξ δε θα ξεχάσω ποτέ ρε φίλε το τουμπο που μου είχες δώσει στις Μουριές εκείνο το βράδυ!!
Όπως επίσης δε μπορώ να ξεχάσω και το τουμπο που κάναμε στο πρώτο μας blind tasting... επομένως
Montecristo N4
Bolivar Petit Corona
You Miss 100% Of The Shots You Don't Take.
You Need To Start Shooting At Your Goals
Άβαταρ μέλους
alexandros
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 2594
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 4:31 pm

Re: M4 vs MPT & BPC vs BTn2

Δημοσίευση από alexandros »

Εχω κάψει ελάχιστα μ4 τουμπατα και πραγματικα δεν έχω καταφέρει να βρω κάποια διαφορά από τα γυμνά αδερφάκια τους. Έτσι πλεον απλά αγοράζω και καπνίζω τα ατουμπα

Στα μπόλιβαρ όμως τα πραγματα αλλάζουν.
Θεωρώ ότι έχουν διαφορετικά καπνά και χαρμανια.
Μετά από αρκετές κουτες πετιτ και τουμπους βλέπω διάφορες ειδικά μόλις καταφέρεις και βρεις παλαια κομμάτια η καταφέρεις και παλαιωσεις. Προσωπικά η ζυγαριά γέρνει στα τουμπατα αν και έχω κάψει καταπληκτικές πετιτ κορόνες το επίπεδο των σωλήνων είναι ένα κλικ πιο πανω για εμενα
οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω
Άβαταρ μέλους
Spirosbusa71
Δημοσιεύσεις: 1248
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 07, 2018 5:53 pm

Re: M4 vs MPT & BPC vs BTn2

Δημοσίευση από Spirosbusa71 »

Για τα μοντε έχω δείγμα μόνο από τεσσαρια τουμπο κανένα άρα παίρνει τη ψήφο μου
Στα μπολι υπάρχει δείγμα επαρκές μόνο από ν2 από τα πετιτ μόνο δύο στικ δε θέλω να τα αδικήσω αλλά δε μπορώ να κάνω και διαφορετικά ψήφος στα τουμπο ν2
Άβαταρ μέλους
Mixalis81
Δημοσιεύσεις: 830
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 7:53 am

Re: M4 vs MPT & BPC vs BTn2

Δημοσίευση από Mixalis81 »

Εγω Μοντε 4 εχω κάψει το απλό Όχι tubos....Πάντα κινείται σε μέτρια προς καλα επίπεδα ...

Με τα Boli έχω έρωτα, δε το κρύβω!
Έχω καπνίσει ελντοραδικα petit ακόμα και με 2 Χρόνια στην πλάτη αλλά και λίγα ελντοραντικα παλιακα νο.2 που έτυχε να βρω....
Ακόμα όμως και φρέσκα σαν πούρα τα Boli μου προσφερουν σίγουρα παραπάνω απόλαυση από τα Μόντε....

Οπότε δαγκωτό Boli να ναι και ότι ναι!
Άβαταρ μέλους
Petran
Δημοσιεύσεις: 1354
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 3:28 pm

Re: M4 vs MPT & BPC vs BTn2

Δημοσίευση από Petran »

πάμε και σε αυτή την ψηφοφορία με τόσα όσα 8-)

να αναφέρω εξαρχής ότι διαθέτω like Θάνος σύνδρομο placebo effect :mrgreen:

στα Monte έχω φουμάρει περισσότερα No.4 παρά τούμπος...σε αυτή τη περίπτωση ο σωλήνας χάνει δίχως να φταίει το δείγμα
ξεσκέπαστο one point γιατί-επειδή...
στα δε Boli έρχεται ''τούμπα'' το πράμα και παρότι έχω κάνει φανταστικές Petit Coronas
θα ρίξω την ψήφο μου εκεί που με οδηγούν οι θύμισες...όπερ σημαίνει No.2

στο ερώτημα τώρα αν οι 2 δυάδες ''είναι ένα και το αυτό'' το πιστεύω και δεν το πιστεύω...who knows :roll:
These users thanked the author Petran for the post:
Svensk
Tο "πούρο" είναι κάτι πολύ (και πολλά) περισσότερο από ένα πούρο
Τάκης, Έλληνας Aficionado
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8893
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: M4 vs MPT & BPC vs BTn2

Δημοσίευση από Τάκης »

ευχαριστώ θερμά και τους harmonica, assos, alexandros, spirosbusa, mixalis & petran για τη συμμετοχή τους
ως τώρα το Tubo του Κόμη φαίνεται να χάνει με κατεβασμένα τα χέρια από το κλάσικ Quattro, που έχει κι αυτό τις γκρίνιες του όμως
ενώ αντίθετα το Αλουμίνιο του Στρατηγού καταγάγει μέχρι στιγμής περιφανή νίκη επί της πολυτραγουδισμένης Μικρής Κορώνας
η ψηφοφορία (και η μάχη) συνεχίζονται...

Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post (total 6):
AssosMixalis81PetranSvenskJuniorPETROS
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Junior
Δημοσιεύσεις: 547
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 01, 2018 11:21 am

Re: M4 vs MPT & BPC vs BTn2

Δημοσίευση από Junior »

Καλημέρα. Από τα 4 προαναφερόμενα πούρα, έχω κάνω τα Monte no.4, Petit tubos και Bolivar tubos no.2. Από τα δύο Montecristo σπανίως θα μου κάτσει το no. 4, στην ίδια μοίρα και το tubos αλλά μου είχε κάνει εντύπωση όμως τα αρώματα και η κατάσταση του wrapper. Έχω την πεποίθηση ότι τα πούρα στο tubo διατηρούνται ίσως καλύτερα, τόσο εμφανισιακά όσο σε επίπεδο υγρασίας και αρωμάτων σε σχέση με τα εκτός. Bolivar petit corona δεν έχω βρει στην Ελλάδα διαθέσιμο για να δοκιμάσω, αλλά νομίζω ότι θα ισχύει κάτι αντίστοιχο με τα Monte, όπως προανέφερα. Με αυτό το κριτήριο θα ψηφίσω τα tubos.

Στάλθηκε από το FRD-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Άβαταρ μέλους
Fairlight
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1116
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 2:08 pm

Re: M4 vs MPT & BPC vs BTn2

Δημοσίευση από Fairlight »

Όπως και οι περισσότεροι έχω κάνει ελάχιστα Μ4. Σε αυτά που έκανα δεν εντόπισα διαφορές από τα κανονικά, και εξάλλου πως να εντοπίσει κανείς διαφορές με κάποια συνέπεια σε ένα τόσο ασταθές πούρο?

Boli έχω κάνει αρκετά και από τα 2. Πάλι, δυσκολεύομαι να βρω διαφορές, τουλάχιστον με κάποια συνέπεια.

Αν το κόστος και ο χώρος δεν ήταν θέμα θα προτιμούσα τα τουμπάτα αλλά δεν το κάνω. Ψηφίζω ότι δεν υπάρχουν διαφορές και στα 2.
Sate~yurosu

Πες μου. Τι είσαι??? Είσαι pleb? (Project: the pleb sessions)

Τα λέμε το άλλο καλοκαίρι.
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8893
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: M4 vs MPT & BPC vs BTn2

Δημοσίευση από Τάκης »

αφού ευχαριστήσω Junior και Fairlight για τη γνώμη και τις ψήφους τους, να καταθέσω κι εγώ τις δικές μου:

φυσικά και θα ψηφίσω overall, σημειώνοντας πως από τα τέσσερα πούρα έχω καπνίσει πολύ περισσότερο τις non tubos version

στο ζεύγος Montecristo προτιμώ ασκαρδαμυκτί το σκέτο τεσσάρι
παρ' όλες τις ατέρμονες αναζητήσεις του χαμένου Μονόκερου στις οποίες με έχει οδηγήσει κατά καιρούς
το tubo δεν μου έχει προσθέσει ή αφαιρέσει κάτι διαφορετικό ή αξιοσημείωτο ώστε να το προτιμήσω
και εδώ σαφέστατα μπαίνουν και οι παράγοντες τιμής αλλά και «όγκου» που λέει ο επιστήμων

στο ζεύγος Bolivar, αν και νομίζω πως τα χρόνια δίνουν ένα ατού στο tubo
θα ψηφίσω και εδώ τη «σκέτη» version, Petit Coronas και ξερό ψωμί
έχω καπνίσει αστρόπλοια, νέα, ντεμί, και vintage, και δεν μπορώ να τους αρνηθώ το προβάδισμα
τα φρέσκα Tubos No.2 πέραν των άλλων, είναι και ολίγον μπαρούτ-χανούμ αχταρμά…

όλα αυτά πάντα φυσικά με τις σποραδικές πανηγυρικές διαψεύσεις τους…

Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post (total 3):
JuniorMixalis81PETROS
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
nikos doc
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1498
Εγγραφή: Τετ Φεβ 07, 2018 11:45 pm

Re: M4 vs MPT & BPC vs BTn2

Δημοσίευση από nikos doc »

Καλησπέρα σας!
Στο ίδιο πλοίο με τον Τάκη είμαι και εγώ. Παρά πολύ περισσότερα ξετούμποτα έχω αγοράσει, κάψει, απολαύσει και από τις δυο μπράντες.
Monte Tubos έχω αγοράσει μόνο χύμα, για ξεπέτες άντε καμία τριάδα από κάνα αεροδρόμιο. Τεσσάρια από την άλλη, έχω σχεδόν πάντα και δεν σας κρύβω πως τα απολαμβάνω κιόλας, με σχετικά χαμηλό ποσοστό αποτυχίας.
Bolivar τώρα, τι να λέμε. Δυο 25άρια ,που ποτέ δεν τελειώνουν, για την πρώτη ζήτηση, εκείνο το ευλογημένο 50αρι για τις ιδιαίτερες στιγμές....σίγουρα το PC έχει τον πρώτο λόγο, και μάλλον μιλάμε για την αγαπημένη μου μαρέβα.
Τα νο2 σίγουρα έχουν πειραγμένο blend, ή τουλάχιστον έτσι θέλω να πιστεύω. Έχω πάρει μόνο δυο κουτιά στην ζωή μου, και πάρα πολλά χύμα. Μου αρέσει παρά πολύ, αλλά δεν φτάνει το PC με τίποτα.

Όποτε ψήφο και στις δυο σκέτες εκδόσεις! 8-)
These users thanked the author nikos doc for the post:
Τάκης
This is our House!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ψηφοφορίες”