Bottom Ten Cubans

η κάλπη του φόρουμ
Άβαταρ μέλους
Στάθης
Δημοσιεύσεις: 849
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 8:51 am

Re: Bottom Ten Cubans

Δημοσίευση από Στάθης »

Να ρίξω και γω τα μαύρα κουκιά μου στο 90'.

Δεν εχω καπνισει πολλα στικ απο τη λιστα που θα ακολουθησει. Δεν εχω παρει κουτα φυσικα πλην ενος για το λογο οτι αν δεν σου αρεσει ενα στικ απο τα πρωτα δειγνατα του με τη καρδια να παρεις ολοκληρη κουτα...

1.Vegueros Entretiempos - Ενώ τις μανιανίτες και τις τάπες τις έχω στο rotation μου αυτό εδώ ΔΕΝ. Μια 16αδα είναι η πιο αραιοστριμμενη κούτα που μου έχω καπνίσει. Ακούς το φύλλο που καίγεται και από γεύση τσιγάρο.

2. Por Larranaga Picadores Και δω ενώ τα άλλα δυο της μπραντας τα γουστάρω( ειδικά της Λάρες τις Κ@υλι@ρες PLPC) αυτό δεν μου έχει κάτσει. Μικρο δείγμα να σημειώσω <3 στικ.

3. Trinidad Fundadores Τι φορματ, τι κορμί... Αλλα από φωνή...ΚΟΡΜΑΡΑ... Δεν σου δίνει αυτό που περιμένεις από ένα πούρο αυτής της κατηγορία και της τιμής φυσικά.

4. Hoyo De San Juan Αέρας κοπανιστός μονο.

5. RyJ Mille Fleurs Εδω ξεκίνησα με ΕΡΩΤΑ ήταν το πρώτο μου στικ που μου έστειλε ο Θάνος στον 1ο ταχυδρόμο. Πήρα μερικά χύμα μετά αλλά δεν είχαν καμία σχέση με αυτά του Θάνου.

6. RyJ Churchill Ντρέπομαι που έχω ένα τέτοιο φορματ στη λίστα μου αλλά... Στην αρχή της πουροκαριερας μου το έπαιρνα συνήθως σε τούμπο. Μου είχαν κάτσει 2 στικ πολύ καλά αλλά αρκετά μετά ήταν απλά αέρας. Κρίμα και άδικο. Σε αυτό θα του δώσω μια 2η ευκαιρία στο μέλλον γιατί ίσως να χρειάζονται χρόνο για να δείξουν τις αρετές τους και απλά να έπεσα σε φρέσκα... Άβυσσος η ψυχή των Κουβανών.
These users thanked the author Στάθης for the post (total 3):
TournesolFairlightSvensk
Είμαστε για φυλακή
Άβαταρ μέλους
Mixalis81
Δημοσιεύσεις: 830
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 7:53 am

Re: Bottom Ten Cubans

Δημοσίευση από Mixalis81 »

Τα μαύρα πρόβατα της νήσου Κ.

Δεν μου έκατσαν ποτέ, χωρίς βέβαια να έχω καπνίσει πάνω από 5 στικ από το καθένα...

Ακολουθούν με τυχαία σειρά...

Montecristo Open Junior
Cohiba Siglo I
RyJ Mille Fleurs
Hoyo de Monterrey coronations
Punch Coronations

Φτου κακα!
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Bottom Ten Cubans

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

αγαπητοί φίλοι ολοκληρώθηκε κι αυτή η ψηφοφορία μας, ας δούμε την ταυτότητα της:

ψήφισαν 15 μέλη
σύνολο ψήφων 82
ψηφίστηκαν 41 διαφορετικά πούρα από 15 brands

δεν ψηφίστηκαν πούρα από Diplomaticos, Fonseca, Juan Lopez, La Gloria Cubana, Quai d’ Orsay
Rafael Gonzalez, Ramon Allones, Saint Luis Rey, San Cristobal, Sancho Panza
κάτι που εξηγείται ως σ’ ένα βαθμό και από το γεγονός ότι κάμποσες απ’ αυτές τις μάρκες έχουν ελάχιστα πούρα στο vitolario

από τα 41 πούρα που ψηφίστηκαν 26 ήταν με ring <50 και 15 με ring >=50
η vitola που πλειοψήφησε στις αρνητικές ψήφους ήταν η mareva/petit corona με 7 «αντιπροσώπους»

τέλος, ας δούμε την τελική κατάταξη του Bottom Ten Cubans με βάση τις ψήφους σας:

HOYO DE MONTERREY CORONATIONS 5 ψήφοι
HOYO DE MONTERREY LE HOYO DE SAN JUAN 5 ψήφοι
VEGUEROS ENTRETIEMPOS 5 ψήφοι
ROMEO Y JULIETA MILLE FLEURS 4 ψήφοι
ROMEO Y JULIETA WIDE CHURCHILLS 4 ψήφοι
TRINIDAD FUNDADORES 4 ψήφοι
HOYO DE MONTERREY EPICURE No.2 3 ψήφοι
MONTECRISTO OPEN JUNIOR 3 ψήφοι
PARTAGAS MADURO No.1 3 ψήφοι
POR LARRANAGA PICADORES 3 ψήφοι

είναι κάτι παραπάνω από βέβαιο ωστόσο, πως orismena από αυτά σε κάποιους θα εξακολουθούν να αρέσουν πολύ…
σας ευχαριστώ όλους για τη συμμετοχή, ραντεβού λίαν συντόμως για την επόμενη ψηφοφορία μας

Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post (total 9):
AssosJuniorΣτάθηςTournesolJazzmanPetransuleygiannisSpirosbusa71Svensk
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Fairlight
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1116
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 2:08 pm

Re: Bottom Ten Cubans

Δημοσίευση από Fairlight »

Εγώ πάλι βλέπω τα Hoyo να κατέχουν τις 2 πρώτες θέσεις και να είναι η μπράντα με τα περισσότερα φτυάρια, συγκεκριμένα 3 :lol:
These users thanked the author Fairlight for the post (total 2):
JuniorSpirosbusa71
Sate~yurosu

Πες μου. Τι είσαι??? Είσαι pleb? (Project: the pleb sessions)

Τα λέμε το άλλο καλοκαίρι.
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2365
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Bottom Ten Cubans

Δημοσίευση από suleygiannis »

Εντάξει όλα τα άλλα, το πικαδόρες γιατί;
Ε δεν είναι στα χειρότερα της Κούβας, μην τρελαθούμε κιόλας.
Το εντρετιεμπο πάλι; Οκ δεν είναι και κατι ασύλληπτο αλλά διαφωνώ :)
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
Petran
Δημοσιεύσεις: 1354
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 3:28 pm

Re: Bottom Ten Cubans

Δημοσίευση από Petran »

γιατί ο επίκουρος ο δεύτερος δικαιούται θέση???
απαράδεκτον κύριε πρόεδρε...ενίσταμαι :x
These users thanked the author Petran for the post:
Svensk
Tο "πούρο" είναι κάτι πολύ (και πολλά) περισσότερο από ένα πούρο
Τάκης, Έλληνας Aficionado
Άβαταρ μέλους
Assos
Δημοσιεύσεις: 866
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 1:38 pm

Re: Bottom Ten Cubans

Δημοσίευση από Assos »

βασικά η απάντηση στο γιατί, είναι... γιατί εμείς τα ψηφήσαμε! Ήμουν και εγώ έτοιμος να γράψω για το entretiempo αλλά οκ... εμένα μου αρέσει σε άλλους όχι... βέβαια τα reviews δεν θα έλεγα ότι το θάβουν είναι η αλήθεια... όποτε εκεί έχω απορία... όπως και για το picadores! Θα διαβάσει κάποιος ότι στείλαμε κάποια πούρα στον Άδη, ενώ θα μπει στα αντίστοιχα reviews και θα διαβάσει αντίθετες απόψεις... αξιοπερίεργο δε νομίζετε;;
You Miss 100% Of The Shots You Don't Take.
You Need To Start Shooting At Your Goals
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Bottom Ten Cubans

Δημοσίευση από Τάκης »

το θέμα είναι ποιοι έχουν γράψει "καλά" reviews γι' αυτά τα πούρα, και ποιοι τους έριξαν φτυάρι
αν υπάρχει ταυτοπροσωπία, ναι, τότε υφίσταται ένα μικρό θεματάκι διχασμού 8-)

για τα Picadores υπάρχει και "μάρτυρας", που είναι το σχετικό mass: viewtopic.php?f=192&t=934

κατά τα άλλα, ο Επίκουρος ΙΙ που ψηφίστηκε στο υφιστάμενο Bottom Ten
έχει μπει στο παρελθόν δις στο top ten μας, καταλαμβάνοντας δυο φορές τη 4η θέση

επίσης, κάποια από τα πούρα που έλαβαν ψήφο/ους στο Bottom Ten, έχουν επιβλητικές παρουσίες στα top ten μας:
PSDn4 με 4 παρουσίες, H.U. Half Corona, PL Montecarlos, VR Famosos, PSEn2, με 2 παρουσίες
και Cuaba Divinos, Hoyo Petit Robusto, Hoyo Coronations, Monte Petit No.2, με μία παρουσία)

τα νερά του Ευρίπου ένα πράγμα, ή περί ορέξεως κολοκυθόπιτα, ή τα γούστα αλλάζουν όπως κι οι καιροί
διαλέγετε και παίρνετε ;)
These users thanked the author Τάκης for the post (total 6):
PetranJuniorJazzmanSpirosbusa71SvenskAssos
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Στάθης
Δημοσιεύσεις: 849
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 8:51 am

Re: Bottom Ten Cubans

Δημοσίευση από Στάθης »

@Τάκης
Για το Picadores έχω γράψει καλό review στο αντίστοιχο μαςς. Ήταν το πρώτο μου στικ που έκανα από δαύτα και όντως ήταν πολύ καλό. Με αυτή τη λογική αγόρασα από Ελλάδα αλλά 2 τεμάχια που ήταν χάλια, κάτι που το θυμάμαι ακόμα 8-)

Το ίδιο μου συνέβη και με τα RyJ Mille Fleurs το οποίο μπήκε και στο Top Ten μου το φετινό αλλά τα υπόλοιπα που δοκίμασα ήταν επιεικώς ΣΚΑΤΑ.

Του χρόνου αν κάνουμε την ίδια ψηφοφορία, τουλάχιστον για μένα που δεν έχω καπνίσει όλες τις βιτολες και τόσες πολλές φόρες που να έχει παγιωθεί η άποψη μου για καθένα από αυτά, είναι πιθανόν να έχω άλλη γνώμη.

Και όπως έχουμε παραδεχθεί όλοι ανακόλουθοι είναι οι Κουβανοι που δεν διατηρούν την ποιότητα και το μπλεντ σταθερά ;)
These users thanked the author Στάθης for the post:
Junior
Είμαστε για φυλακή
Άβαταρ μέλους
Fairlight
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1116
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 2:08 pm

Re: Bottom Ten Cubans

Δημοσίευση από Fairlight »

Eμένα μου φαίνεται πολύ λογική η λίστα πάντως, ίσως με μοναδική εξαίρεση τα picadores. Oχι ότι είναι καλό πούρο αλλά μάλλον δεν θα το έβλεπα στο bottom.

Μεγάλη μου η ικανοποίηση για τον πάτο των Επίκουρων 2, βρήκαν την θέση που τους αξίζει όπως και βρίσκω φοβερά διασκεδαστικό το γεγονός ότι ψηφίστηκαν αυτά και όχι τα Open Master. Και αυτό κάνει απόλυτo νόημα γιατί αν και το σώμα των open είναι σχεδόν ανύπαρκτο, ασθενέστερο ακόμα και από τους Επίκουρους, το προφίλ τους είναι πολύ πιο ανθρώπινο απ ότι στα Hoyo.
These users thanked the author Fairlight for the post:
Στάθης
Sate~yurosu

Πες μου. Τι είσαι??? Είσαι pleb? (Project: the pleb sessions)

Τα λέμε το άλλο καλοκαίρι.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ψηφοφορίες”